Gezen Tavuk ve Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır?

gezen tavuk, salma tavukçuluk

Gezen tavuk ya da salma tavukçuluk, son zamanlarda organik yumurta ve tavuk etine olan talebin artmasıyla beraber artmıştır. Birçok kişi de gezen tavuk çiftliği nasıl kurulur ve salma tavuk yetiştiriciliği nasıl yapılır merak etmektedir.

Ben de bir rehber hazırlayarak bu konuda sizlere detaylı bilgi vermek istiyorum.

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır?

Sağlıklı beslenmek isteyenler organik ürünlere yönelmeye başlarlar. Organik ürünleri tüketmek için de kahvaltıların vazgeçilmez besini olan yumurtayı bulmak için çok özen göstermektedirler. Bunun dışında temel tüketim ürünlerinden biri olan tavuk etini de organik olarak tüketmek istemekteler.

Özellikle gezen tavuk yumurtası bulmak isteyen tüketiciler, marketlerde satılan yumurtaları tercih etmemekte. Birçok market organik diyerek yumurta satmakta ancak analiz edildiğinde birçoğunun olmadığı görülebiliyor.

Marketlerde satılan yumurtalar neden tercih edilmiyor? Çünkü birçok çiftlikte üretilen yumurtalar, tavuklara verim artırıcı yemler vererek ve ufak kafeslerde üretilmektedir. Ayrıca yumurta sayısını ve rengini artırmak için ilaç ve katkı maddeleri de verilmektedir. İşte tüm bu işlemler yumurtaların organikliğini bozmaktadır.

Dolayısıyla gezen tavuk ile kümes tavukçuluğu sonrası alınan yumurta ve etin kalitesi aynı değildir. Ayrıca verim de aynı değil. Çünkü kümes tavukçuluğunda maksimum ürün hedeflenir.

Siz de salma tavukçuluk yapmak isterseniz, tavuklar için bir kapalı alana ihtiyacınız olacak. Tavukların yaşayacağı alanı inşa ederken tavukların sağlıklarını önemsemelisiniz. Tavukların yemliklerini, suluklarını ve yumurtlama yerlerini ayarlamalısınız.

Burada unutmamanız gereken önemli nokta, salma tavukçulukta tavukların doğal şekilde beslenmesi çok önemli. Yani tavukların etraftaki ot, böcek ve diğer ürünleri yemesi gerekiyor. Bu nedenle tavuklar gündüzleri bahçeye salınmalıdır ve tavuklar gezmelidir.

Salma tavukçuluk yapılırken kullanılması önerilen bazı tavuk cinsleri mevcuttur. Yapılan denemelere göre en verimli tavuk cinsleri bunlardır. Peki hangi cinsler kullanılır?

Salma Tavukçuluk Tavuk Irkları Neledir?

Salma tavuk yetiştiriciliği yapılırken genellikle en çok yumurta veren tavuk cinsleri kullanılmaktadır. Tavuk cinsleri yazımda da bu tavuk cinslerini vermiştim. İsimleri ataks, pleymut ve lohman.

Ataks

ataks tavuk

Ülkemizde en çok bilinen tavuk cinslerinden biridir ve yerli tavuk ırkları arasında yer alır. Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından yetiştirilmiş olan bu tavu türü ortalama 3 yıl boyunca yumurta vermektedir.

Ataks, 20 haftalık olmasından itibaren yumurta vermeye başlıyor. Yılda ortalama olarak 240-270 yumurta verebilen ataksın rengi siyahımsıdır. Ülkemizde kara tavuk olarak da bilinmekte. Ayrıca yumurtaları da kremsi renktedir.

Ataks, hareketli bir yapıya sahipdir, ortama kolayca adapte olurlar ve zorlu iklim koşullarına uygundurlar.

Pleymut

pleymut tavuk

Hem et hem de yumurta için beslenilen bu tavuk türü, halk içind eçilli tavuk olarak bilinmektedir. Pleymut, hastalıklara ve çevresel koşullara dayanıklıdır.

Haftada 18-20 ve yıllık 220-240 yumurta veren pleymut, 3-4 kilogram ağırlığa ulaşabilirler. 10 yıl boyunca da yaşayabilirler.

Lohman

lohman tavuk

Yumurta üretiminde en çok kullanılan tavuk cinslerinden biridir. Oldukça verimli olan bu tavuk türü, az yemle çok yumurta üretmesiyle bilinir. Yıllık yaklaşık olarak 220-250 yumurta vermektedir.

  1. haftadan sonra yumurta vermeye başlar ve 2,5 kilograma kadar ulaşır.

Gezen Tavuk Nasıl Beslenir?

Salma tavukçulukta esas olan beslenme türü, doğal beslenmedir. Tavukların doğal yiyecekleri gezerek yemesi amaçlanır. Ancak yem de verilmesi gerekmektedir. Çünkü tavuklar doğal ürünlerle tamamen karınlarını doyuramazlar ve verim düşer.

Peki hangi yemler verilir? Salma tavukçulukta doğal yumurta yemi ve piliç yetiştirme yemi kullanılır. Piliç yetiştirme yemi, tavukların gelişmesi ve yumurta verene kadar sağlıklı şekilde büyümesi için kullanılan yemdir. Doğal yumurta yemi ise katkısız şekilde yumurta verimini artırmak için kullanılan yemdir.

Tüm bu tavuk yemleri çeşitli toptancılardan temin edilebilir. Ayrıca yeterli tarlası olan kişiler kendi yemlerini de üretebilir. Böylece katkısız olup olmadığı konusunda akılda soru işareti kalmaz.

Bazı üreticiler katkılı yem kullanmayı tavsiye ediyor ancak organik yumurta yetiştiriciliğinde katkısız yemlerin kullanılması öneriliyor. Köylerdeki birçok tavuk doğal ürünler yediği için organik yumurtalar üretiyor ve bunlar daha çok seviliyor.

Bunu göz önüne alan ve gezen tavuk yetiştiriciliği yapan kişiler yemlere oldukça dikkat etmektedirler.

Gezen tavuk ile ilgili bazı bilgileri yukarıda verdim. Gezen tavuk çiftliği kurmak için bilinmesi gereken diğer detayları aşağıda vereceğim.

Gezen Tavuk Çitliği Kurmak İçin Bilinmesi Gerekenler

gezen tavuk, salma tavukçuluk

Tavuk çiftliği kurmak için öncelikle kendinize bu işe hazır olup olmadığınızı sormalısınız. Gün boyunca onları besleyip bakımlarını yapmanız gerekecek. Eğer buna hazırsanız, bir çiftlik planı yapmanız gerekiyor. Gelirleri giderleri ve maddi kaynağınızı değerlendirmelisiniz. Ayrıca afet durumları için bir afet planı yapmalısınız.

Benim tavsiyem çiftliği kurmadan önce benzer diğer çiftlikleri dolaşmalısınız. Böylece diğer çiftlik sahiplerinin deneyimlerinden yararlanarak daha başarılı bir işletme kurma şansınız olur.

Tüm planlar hazırlandıktan sonra kümes inşa etmeniz gerekecek. Belki de hazır bir kümes de bulabilirsiniz. Kümes bulunca kümesi tavukların yaşamına uygun hale getirmelisiniz.

Salma tavukçuluk yaparken çiftliğinizin gezme alanı uygun büyüklüklerde olması gerekiyor. Genel olarak 500 tavuğa 1 dönümlük arazi gerekmekte. Tavuklar rahatlıkla gezebilmeli ve doğal ürünleri yiyebilmelidir.

Kümesin altı kısmını talaşla doldurmalısınız. Talaş, tavukların rahatça yaşayabilmelerini ve sıcak kalmalarını sağlayacaktır.

Kümes inşasında follukların yerleştirilmesi de önemlidir. Tavukların rahatça yumurtlayabilmeleri için “L” şeklinde dizayn edilmelidir. Her tavuğa en az 30cm’lik bir yer verilmelidir. Yerden yükseklikleri de 10 cm olursa daha iyi olur.

Yemlikler ve suluklar da düzenli şekilde kurulmalıdır. Yetiştirilecek tavuk sayısına göre yemlikler ve suluklar koyulmalıdır. Ayrıca doğal üretimde sıkıntı olmasına karşın kuluçka makinesi de kullanabilirsiniz.

Çitliğiniz hazır hale geldikten sonra üretime başlayabilirsiniz. Ancak sıcaklığı ve havalandırmayı da iyice düşünerek ayarlamalısınız.

Gezen tavukçuluk yapmaya başlamak için artık tavuk türü seçebilirsiniz. Size yukarıda verdiğim ataks, pleymut ve lohman tavuk türlerinden birini seçebilirsiniz. İster yumurtadan çıkartabilirsiniz isterse civciv olarak alabilirsiniz. Tabi ki tavsiyem yetişkin tavuklardan da alın.

Civciv alırsanız, başlangıç yemi kullanmanız gerekebilir. Bu yemlerin de doğal olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca civcivler yemleri yemlikten yiyemeyeceği için yere poşet serip üstüne dökebilirsiniz. Civcivlerin yaşaması için gerekli sıcaklığı da sağlamalısınız.

Civcivler büyüdükten sonra gezmeye başlayacaklar. Gezecekleri için dışarı kaçmamalarını sağlamak amacıyla etrafı çitlerle çevirmelisiniz.

Tavukları beslerken bazı artık malzemeler de kullanılmaktadır. Karnabahar ve lahana gibi ürünleri de ara ara verebilirsiniz. Çünkü yumurta verimi artar.

Tavukların temizliği için kül de kullanılmaktadır. Küller hayvanların üzerine dökülür ve pire gibi canlılar temizlenir.

Salma Tavukçuluk için Devlet Desteği Var Mı?

Evet devlet çeşitli yollarla çiftçiye destek veriyor. Bazı durumlarda hibeler bazı durumlarda da düşük faizli krediler veriyorlar.

Çeşitli bankalar ve devlet kuruluşları, kurulacak tavuk çiftliğinin büyüklüğüne göre destekler vermektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı hibeler verirken, Ziraat Bankası, Akbank, Şekerbank, İş Bankası, TEB, Denizbank, Garanti Bankası ve Finansbank gibi bankalar da tavuk çiftliği kredisi vermektedir.

Siz de projelerinizi hazırlayıp gerekli yerlere sunduktan sonra destek alabilirsiniz.

Yazımda salma tavukçuluk nasıl yapılır, organik yumurta tavukçuluğu nasıl yapılır detaylı şekilde anlattım. Daha önce yazdığım tavuk çiftliği nasıl kurulur adlı yazımı okumalısınız.

Sık Sorulan Sorular

Salma Tavukçuluk Nasıl Yapılır?

Gezen tavuk çiftliği kurmak için öncelikle tavukların rahatça yaşayabilecekleri, geniş bir alan bulmalısınız. Ardından kümesi kurmalısınız. İçeride gerekli ortamı ayarlayıp, tavukların rahatça gezebileceği bir alan oluşturmalısınız.

Salma Tavukçuluk Tavuk Irkları Neledir?

Salma tavuk yetiştiriciliği yapılırken genellikle en çok yumurta veren tavuk cinsleri kullanılmaktadır. Genel olarak kullanılan tavuk ırkları ataks, pleymut ve lohmandır.

Gezen Tavuk Nasıl Beslenir?

Salma tavukçulukta esas olan beslenme türü, doğal beslenmedir. Tavukların doğal yiyecekleri gezerek yemesi amaçlanır. Ancak yem de verilmesi gerekmektedir. Çünkü tavuklar doğal ürünlerle tamamen karınlarını doyuramazlar ve verim düşer.

Salma Tavukçuluk için Devlet Desteği Var Mı?

Evet devlet çeşitli yollarla çiftçiye destek veriyor. Bazı durumlarda hibeler bazı durumlarda da düşük faizli krediler veriyorlar.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
  1. Reply
    Betül yörük 30/01/2021 at 16:20

    Teşekkürler çok beğendin ve bilgilendim. Çocukken evimizin bahçesinde tavuklarımız ördeklerimiz ve hindilerimiz vardı. Ekmek kırıntıları buğday gibi şeylerle beslerdik. 2 saatte zor pişerdi çok lezzetliydi. Bahçeli bir evim olursa 2 tane almayı düşünüyorum. Yerli olacak. Bir de sultan tavuğu.

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general