Geleceğin Meslekleri [Birbirinden Farklı Tam 100 Meslek]

gelecegin meslekleri

Geleceğin meslekleri neler diye merak edenlerden misiniz? Günümüzde var olan mesleklerden hangileri gelecekte varlığını sürdürebilecek? Robot ve yapay zeka gelişmeleri hangi mesleklerin sonunu getirecek?

Bu yazımda geleceğin meslekleri olarak kabul edilen 100 mesleği listeledim. Kolay olması için meslekleri kategorilere ayırdım. Bu şekilde ilginizi çeken meslekleri rahatlıkla bulabileceksiniz.

Sıraladığım mesleklerin bazıları günümüzde farklı isimlerde veya farklı şekillerde mevcut. Ancak listemde gerçek anlamda geleceğin meslekleri de yer alıyor. Bir çoğu teknolojinin gelişmesiyle ortaya çıkacak.

İnternette arama yaptığınızda karşınıza geleceğin meslekleri olarak nitelendirilemeyecek şekilde hazırlanmış listeler çıkıyor. Bu yazıyı okuduktan sonra geleceğin meslekleri neler görmüş olacaksınız.

İÇİNDEKİLER

Teknoloji Meslekleri

gelecegin meslekleri listesi

Günümüzde teknolojinin çok ilerlediğini kabul ediyor ve hayatımızın kolaylaştığını söylüyoruz. Ancak gün geçtikçe bu ilerleme ivme kazanıyor. Bu da geleceğin teknoloji mesleklerinin doğmasını sağlayacak. Şimdi gelin geleceğin meslekleri arasında hangi teknoloji meslekleri var bakalım.

1. Katkı Maddesi İmalat Mühendisliği

Günümüzde pek çok mühendislik türü var. Ancak daha önce Katkı Maddesi İmalat Mühendisliğini duyan olmamıştır diye tahmin ediyorum. Çünkü bu meslek tam olarak geleceğin meslekleri arasında yer alıyor.

Katkı maddesi üretim mühendisleri, özellikle tasarım amaçlı ürünlerin prototipleri ve küçük makine parçaları üretiminde rol alacaklar. Bu üretimleri geleneksel yöntemlerin tersine 3D yazıcıları kullanarak yapacaklar. Bu yöntem geleceğin üretimine de yön verecek.

Bu işi yapacak olanlar tasarımcılar, teknisyenler ve malzeme bilimcilerle birlikte çalışacaklar. Katkı maddesi üretim mühendisleri, güçlü mühendislik becerilerine, problem çözme ve yaratıcı tasarım becerilerine sahip olmalılar. Ayrıca, çok disiplinli takımlarda çalışmak için güçlü iletişim becerilerine ve işbirliğine dayalı önerilere ihtiyaç duyacaklardır.

2. Otomasyon Anomalisi Analisti

İsmini okuması biraz zor farkındayım ancak bu meslek geleceğin meslekleri arasında önemli bir yere sahip. Gelecekte yapay zekanın bazı zamanlarda verdiği çözüm önerilerinde garip, etik olmayan veya yanlış durumlar ortaya çıkacak. Bu gibi durumlarda insanlara yardımcı olacak kişiler otomasyon anomali analistleri olacaktır.

Anomali kelimesi de zaten anormallik, kuralsızlık gibi bir anlama geliyor. Otomasyon anomalisi analistleri, insanların ihtiyaçlarına daha iyi uyum sağlamaları ve garip sonuçlara yol açan veri girişlerini geri almalarını sağlamak için ince ayar algoritmalarında uzmanlaşmıştır.

Otomasyon anomalisi analistleri hızlı düşünen ve hızlı davranan kişiler olmalıdır. Yapay zeka algoritmaları hakkında bilgi sahibi olmaları ve bu alandaki en son trendler hakkında en güncel bilgilere sahip olmaları gerekmektedir. Uzman kodlayıcılık ve ayrıca iyi veri işleyici özelliklerine sahip olmalılardır.

Gelecekte büyük şirketler ve devlet kurumları otomasyon anomalisi analistlerine ihtiyaç duyacaklar ve kendi ekiplerini kurmak isteyeceklerdir.

3. Biyotaklit (Biyomimikri) Yenilikçisi

Öncelikle biyotaklit ya da diğer adıyla Biyomimetik nedir diye bakacak olursak; kısaca doğada bulunan tasarımları ve fikirleri taklit ederek insan zorluklarına çözümler üretmek için kullanılan bir yöntem olarak tanımlanıyor.

Bu tanımdan yola çıkılarak geleceğin meslekleri arasında olan Biyotaklit yenilikçileri, doğanın mühendislik süreçlerini taklit ederek insan zorluklarına sürdürülebilir çözümler arayacak kişiler olacaklardır.

Daha önceden doğa taklit edilerek pek çok yenilik ve buluş yapılmıştır. Örnek olarak helikopterler verilebilir. Yusufçuktan ilham alınarak ortaya çıkarılan helikopter günümüzde insan hayatını oldukça kolaylaştıran bir hava aracı. Bu gibi örnekler çoğaltılabilir. Meraklılar buradaki yazıya göz atabilirler.

Biyotaklit yenilikçileri, biyolojik araştırmalara dayanan sürdürülebilir yeniliklere bağlı kalacaklar ve bitki, hayvan, mikrop gibi varlıkların mühendislik karmaşıklıklarını insanlığa yararlı bir form haline getirme amacında olacaklardır.

Biyotaklit yenilikçilerinde olması gereken özellikler ise;

  • Biyoloji biliminde ileri seviyede beceriye sahip olma, doğal hayata olan yüksek merak.
  • Dönüşüm ve problem çözme gibi mühendislik yetenekleri.
  • Disiplinlerarası ekiplere yaratıcı fikirler getirmek için araştırma verilerini kullanabilme becerisi.
  • Yenilikçi fikirlere yönelik çalışmalarda fikirlerini diğer çalışanlarla paylaşabilmek için iyi iletişim becerisi.

4. Biyoyazıcı Mühendisliği

Üç boyutlu (3B) biyolojik baskı, doğal doku özelliklerini maksimum derecede taklit eden biyomedikal parçaları imal etmek için hücreleri, büyüme faktörlerini ve biyomateryalleri birleştirme amaçlı kullanılan 3B baskı benzeri tekniğe verilen addır.

Farkındaysanız geleceğin meslekleri arasında 3 boyutlu yazıcıların önemli bir yeri olacak. 3 boyutlu Biyoyazıcılar sayesinde doku ve organ basımı yapmak mümkün hale geliyor. Günümüzde, Bioprinting ilaç ve hapları araştırmaya yardımcı olmak için dokuları ve organları basmak için kullanılabilir.

Bir biyoyazıcı mühendisi, yeni nesil 3D yazıcılarla ilişkili donanım ve yazılımı kullanarak insan implantları için uygun bir doku oluşturabilecektir. Bir önceki maddede yer alan biyotaklit yenilikçilerinden de faydalanmaları gerekecek konular olacaktır.

Bir biyoyazıcı mühendisi güçlü mühendislik becerilerine ve STEM [Science, Technology, Engineering ve Math’in (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) kısaltılması olan bir kelimedir.] bilgisine sahip olacak ve biyologlar, tıp uzmanları ve yazılım tasarımcılarıyla birlikte ekipler halinde çalışacak.

Sahip olması gereken özellikler ise yüksek tasarım becerisi ve etkili ekip çalışması yapılabilmesi için gelişmiş kişiler arası iletişim yeteneğidir.

5. Dijital Büyüme Liderliği (Chief Digital Augmentation Officer)

Bir dijital büyüme lideri (CDAO), gelecekte çoğu şirketin ihtiyaç duyacağı yüksek düzeyde stratejik bir rolü olacak bir meslek olarak görülüyor. Çalıştığı yerde belirlenen görevler için doğru yapay zeka ve diğer teknolojik çözümleri (robotlar gibi) seçmekle sorumlu olacaklar.

Ayrıca, insanların ve makinelerin birbirlerini tamamlaması için birlikte çalışabilecekleri iş süreçleri tasarlamakla sorumlu olacaklar. Çalışanlara doğru dijital büyüme seçeneklerini sunar ve tam kapasiteye geçmeleri için eğitim ve zaman konusunda çalışanlarla uzlaşma yapar.

Dijital büyüme liderleri güçlü yönetim ve strateji becerilerine sahip olmalı ve insanlar ilham verebilmelidir. Aynı zamanda anatomik ve mekanik sistemleri bilmeli, fiziksel yeteneklerin maksimum üretkenlik için geliştirilmesi konusunda çalışmalar yapmalıdır.

6. Çocuk Asistanı Bot Programcılığı

Günümüzde dijital dönüşüm hızla sürüyor. Gelecekte ise bu dijitallik pek çok alana yayılacak ve faydalarını artıracak.

Bu faydalardan biri de çocukların oyun ve oyuncaklarının programlanabilir olması olacak. Çocuk asistanı bot programcılığı mesleği, çocukların güvenli bir şekilde oyun oynamasını sağlayacak insansı robotlar (çocuk robotları) tasarlanması işi olarak karşımıza çıkıyor.

Gelecekte robotlar pek çok konuda işimize yarayacak. Ancak anne-babalar çocukları için robot tasarlanmasına ne kadar sıcak bakar bilemiyorum. Ancak korkacak bir şey yok çünkü bu botlar aile tercihleri, değerleri ve kuralları ile uyumlu olacak şekilde kişiselleştirilebilir ve programlanabilir şekilde olacaklar.

Çocuklar için tasarlanacak bu botlar tekerlemeler okuyabilir, hikayeleri kişiselleştirebilir, temel sayı ve dil becerilerini öğretebilir, mekansal becerilerin öğrenilmesini destekleyebilir ve dijital okuryazarlıklar geliştirmek için kodlama oyunları oynatabilir. Görüldüğü üzere ben zararlı bir şey görmedim.

Robotlar ayrıca, çocukların serbest zamanlarını denetlemek ve yönetmek, fiziksel ve çevrimiçi keşiflerinde güvende olmalarını sağlamak için araç olarak kullanılabilir olacaklar.

Çocuk asistanı bot programcısı yapay zeka programlama ve insansı robot mekaniği gibi konularda bilgi sahibi olmalı. Ayrıca çocuk gelişimi gibi konuların yanı sıra öğrenme teorileri ve uygulamalarını da bilmeleri gerekecektir.

7. Dijital İmplant Tasarımcılığı

Geleceğin meslekleri arasında yer alan bir diğer meslek de dijital implant tasarımcılığı. Dijital implant tasarımcılığı mesleği, gelecekte insanların sağlıklarını ve yaşam tarzlarını iyileştirmek için bedenlerine ve beyinlerine yerleştirilecek cihazlar geliştirme işidir.

İmplantlar aşağıdaki maddelerde saydığım özelliklere sahip olacaklar;

  • fitness aktivitelerinden kandaki besin seviyelerine ve bağırsak florasına kadar her şeyi izleyen entegre sağlık ve fitness takibi
  • vücut sistemlerini düzenleyerek veya değiştirerek sağlık koşullarını yönetmeye yardımcı olma
  • insanlar ve botlarla (yapay zeka) arasında gerçek zamanlı dijital etkileşimi yönetme ve internetten gerçek zamanlı bilgi beslemeleri sağlama
  • duyuların kapasitesini artıracak cihazlar (örneğin, görüş alanını genişletmek, işitmeyi iyileştirmek, göz kameraları vs.)

Dijital implant tasarımcılarının yaratıcı olması ve tasarım süreçleri hakkında bilgisi olması gerekir. İnsan biyolojisi ve tıbbi gelişmeler ile birlikte implant teknolojileri ve dijital sistem entegrasyonu gibi teknik becerilere de sahip olmaları gerekecek.

Her meslekte olduğu gibi bu mesleğin de iyi iletişim becerilerine sahip olması gerekiyor. Çünkü Müşteriler, sağlık uzmanları, bilimsel araştırmacılar, sistem mühendisleri ve tıp bilimcileri ile birlikte çalışacaklardır.

8. Dijital İmplant Tasarımcılığı

Gelecekte evdeki internet ağınız bio-implantlarınızdaki verileri okumazsa, artırılmış gerçeklik oyununuz arızalanır veya ev robotunuz mutfağın aynı bölümünü temizleme sorunu yaşatırsa, yardım için yerel DigiTech sorun gidericinize başvurmanız gerekecektir.

Evet bu iş şimdi size anlamsız gelebilir. Ancak gelecek yıllarda bu iş kolu ortaya çıkacak ve yukarıdaki saydığım tüm işler için yardımınıza koşacak. DigiTech sorun gidericileri, ev içi sorun giderme algoritmaları kullanılarak kolayca çözülemeyen dijital teknolojilerle ilgili sorunları çözmek için ev ve iş yerleriyle birlikte çalışır.

Dijital teknoloji sorun gidericileri iyi bir dinleme becerisine sahip olmalı, böylece müşterilerle etkileşime girebilecek ve teknoloji ile ilgili sorunları teşhis edebileceklerdir. Ağ oluşturma, sistem entegrasyonu, implantlar, artırılmış gerçeklik ve robotlar için yaygın olarak kullanılan ev veya iş dijital teknolojilerine aşina olmaları gerekecektir.

Yazılım kullanımı ve temel programlama becerilerine sahip olmaları ve ayrıca donanım düzeltmeleri de yapabiliyor olmaları gerekecektir. Ayrıca sabırlı ve metodik olmaları ve iyi problem çözücü özelliklerine de sahip olmaları şarttır.

9. Enerji ve Veri Sistemleri Kuruculuğu

Bir enerji ve veri sistemleri kurulumcusu temel olarak elektrik teknisyenliğinden gelişecektir. Elektrik teknisyeninin teknik beceri ve bilgi tabanı bu yeni rol için temel olmaya devam edecek, ancak çalışmanın odağı enerji kullanımını kolaylaştırmak ve optimize etmek için akıllı teknoloji sistemlerini entegre etmek olacak.

Enerji ve veri sistemleri çalışanları, sürekli olarak öğrenirken ve kullanıcı davranışına adapte olurken, enerji kullanımlarını optimize etmek için özelleştirilmiş akıllı ev ve ofis ortamları yaratacaktır. Enerji tüketimini verimli bir şekilde izlemek ve yönetmek için veri toplama cihazları kurabilecek ve müşterileri destekleyebilecekler.

Enerji ve veri sistemleri kurucuları çok pratik bir niş yetenek setine sahip olacak ve teknik şartnamelere ve güvenlik düzenlemelerine uygun çalışacaklardır.

Müşterilerinin benzersiz enerji ihtiyaçlarını anlamak için gelişmiş iletişim becerilerine sahip problem çözücüler olacaklar ve enerji performansını optimize etmek, güvenli ve verimli sistemler tasarlamak için yeni teknolojiler kullanacaklar.

10. Etik Hacker (Beyaz Şapkalı Hacker)

Hacker denince akla hemen olumsuz bir çağrışım gelir. Ancak günümüzde de vae olan ve “beyaz şapkalı hacker” olarak da bilinen etik bilgisayar korsanları, siber güvenlik sistemindeki zayıflıkları belirler ve buna göre önlemler alırlar.

Herkesin sürekli dijital olarak bağlı olduğu ve her şey hakkında veri toplanan bir dünyada hackleme büyük bir sorun. Kişisel veriler fidye için rehin alınıyor ve kimlik avı dolandırıcılığı ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Etik bilgisayar korsanları siber suçluların izlediği yolları izleyerek güvenlik açıklarını arayacaklar. Sosyal mühendislik, water-holing (su kaynağı saldırısı), algoritmik analiz, bot bilgisayarlar ve otomatik saldırılar gibi yöntemlerle zayıg yönleri olan sistemleri araştırmak için suçlu hackerlarla aynı araçları kullanmaları gerekecek.

Etik hackerlar büyük şirketler, devlet kurumları ve siber güvenlik firmaları için çalışacaklar. Potansiyel sorunları bulacak ve çözecekler, güvenlik risklerine önlemler alacak ve sisteme saldıranlarla mücadele edecekler.

Etik hackerlar genellikle takımlar halinde çalışacak ve bu nedenle yüksek seviyelerde kişilerarası iletişim becerisine sahip olmaları gerekecek. Ayrıca mükemmel programcılar olmaları gerekecek ve siber güvenlik sorunları ve eğilimleri hakkında güçlü bilgi sahibi olmaları gerekecektir.

11. Oyunlaştırma Tasarımcılığı

Geleceğin meslekleri arasında yer alan bir diğer meslek de oyunlaştırma tasarımcılığı. Gamification yani oyunlaştırma, oyunsal düşünmenin ve oyun mekaniklerinin oyun-dışı alanlarda, motivasyonu arttırmak ve kullanıcıları problem çözmeye teşvik etmek için kullanılmasına verilen addır.

Oyunlaştırmanın temel stratejisi katılımcıları tamamladıkları görevler sonucunda ödüllendirmektir. Bu ödüller genellikle puanlandırma, başarı rozetleri veya rütbeleri, ilerleme çubukları ve katılımcılara sanal para verme şeklindedir.

Günümüzde bunu uygulayıp olumlu sonuçlar alan pek çok marka bulunmaktadır. Oyunlaştırma sonucunda performans artışları ciddi oranda gözlemlenmiştir. Gelecekte de oyunlaştırmanın etkisi giderek artacak ve adeta hayatımızın bir parçası haline gelecek.

Örneğin, halk sağlığı kuruluşları insanların çevrimiçi olarak sağlıklı yiyecekler satın alması için veya fiziksel aktivitelerde bulunmaları için bir tatil ödülü vaadinde bulunabilirler. Günümüzde bazı ülkeler egzersiz hareketleri yapan insanlara ücretsiz toplu taşıma bileti verme şeklinde oyunlaştırma uygulamaktadır.

Gelecekte oyunlaştırma uygulamaları arttıkça, oyunlar birbiriyle bağlantılı olacak ve aktivitelerin birbiriyle entegre olduğu bir dünyada yaşıyor olacağız. Bu entegre oyun dünyası da insan davranışlarının değişmesine neden olacak.

Oyunlaştırma tasarımcıları da bu dünya için çok çeşitli alanlarda oyunlar tasarlayacaklar. Beceri  ve uzmanlığı birlikte kullanmaları gerekecek. Ayrıca, yüksek düzeyde teknolojik bilgiye, psikoloji ve kullanıcı deneyimi uzmanlığına sahip olmaları gerekecek.

12. Entegre Ev Teknolojileri Aracılığı

Geleceğin meslekleri arasında yer alacağı düşünülen entegre ev teknolojisi aracılığı, ev robotları, veri yönetimi ve gizlilik, aile üyeleri için vücut implantları ve ev kontrolleri gibi ev destek çözümleri oluşturma işi olarak tanımlanıyor.

Günümüzde akıllı ev kavramı az da olsa karşımıza çıkıyor. Ancak gelecekte evlerimiz daha akıllı olacak ve bununla birlikte akıllı ev ihtiyaçlarımız artacak. Dolayısıyla, ihtiyaçlarımıza bağlı olarak konfor ve düzenlemeler gerekecektir.

Entegre ev teknolojileri aracıları da ev halkının ihtiyaçlarını belirleyecek ve bu ihtiyaçları karşılamak için doğru çözümleri tasarlayıp kişilere bunların nasıl çalıştığı ve etkileşime nasıl geçecekleri konusunda yardımcı olacaklar.

Entegre ev teknolojisi aracılarının, vücut implantları, akıllı ev cihazları, ev robotları ve veri yönetimi ve gizlilik çözümleri dahil olmak üzere en yeni ev teknolojileri hakkında en güncel bilgilere sahip olması gerekecek.

Sahip olmaları gereken özellikler arasında; dijital sistem entegrasyonu ve kullanıcı arayüzü / kullanıcı deneyimi tasarımı konularına hakimlik, hane halklarını gözlemlemek ve teknolojik destek ihtiyaçlarını belirlemek için güçlü kişiler arası iletişim ve analitik düşünme kabiliyeti bulunuyor.

13. Makine Öğrenimi Geliştiriciliği

Makine öğrenimi, bilgisayar sistemlerinin, modeli güncellemek veya yeniden inşa etmek için insan müdahalesine ihtiyaç duymadan bir algoritmayı değiştirmeyi ve geliştirmeyi kendi veri sistemlerinden öğrenmesini sağlayan bir tür yapay zekadır (AI).

Kişiselleştirme ve yanıt vermenin çok değer kazandığı bir dünyada, makine öğrenimi geliştiricileri tüm endüstrilerde aranır hale geleceklerdir.

Makine öğrenmesi geliştiricileri, yazılım mühendisliği ve veri biliminde uzmanlığa sahip bilgisayar bilimcilerinden oluşacaklar. Bu teknik özelliklerin yanı sıra geliştiriciler, analiz edilen problemleri derinlemesine anlamalı, veri gizliliği konusunda yasal ve etik gereklilikleri sağlamalı ve yasadışı gelişmelere karşı sistemin korunmasını sağlamalıdır.

14. Mekatronik Mühendisliği

Geleceğin meslekleri arasında yer alan bir diğer meslek de mekatronik mühendisliği. Günümüzde de var olan mekatronik mühendisliği mesleği gelecekte robotlar geliştirip optimize edecekler. Mekanik, elektronik, kontrol teorisi ve bilgisayar tasarımından elde edilen bilgileri birleştirerek, oluşturdukları robotları yapılış amacına uygun şekilde optimize etme amacında olacaklar.

Birçok farklı robot tipi olmasına rağmen hepsinde mekanik yapı, elektrik bileşenleri ve bilgisayar program kodları bulunuyor. Gelecekte ise neredeyse tüm robotlar yapay zekaya sahip olacaklar. Bu da insanlar tarafından doğrudan kontrol edilmeden öğrenme ve çevreyle etkileşim haline girmelerini sağlayacakları anlamına geliyor.

Mekatronik mühendislerinin, elektronik, bilgisayar ve makine mühendisliği alanlarındaki disiplin geçmişlerini içeren teknik becerilere sahip olmaları gerekecek.

Sahip olmaları gereken özellikler ise; problem çözme kabiliyeti, iyi matematik bilgisi, endüstri standartları konusunda yüksek bilgi, mantıklı düşünme kabiliyeti, pratik zeka ve ayrıntılara dikkat etme olarak sıralanıyor.

15. Yeni Malzeme Mühendisliği

Yeni malzeme mühendisleri, karbon nanotüpler, aerojel, saydam alüminyum veya e-tekstiller gibi sınır materyalleri, günlük kullandığımız eşyalara dönüştürecekler.

Yeni malzeme mühendisleri, hayatımızı kolaylaştıracak ve iyileştirebilecek uygulamalar için STEM STEM [Science, Technology, Engineering ve Math’in (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) kısaltılması olan bir kelimedir.] disiplini bilgisini yaratıcı fikirlerle birleştirecek.

Yeni malzeme mühendisleri, mühendislik, bilgi işlem, pazarlama, sosyal bilim gibi disiplinleri birleştiren kişilerden oluşan takımlar ile çalışacaklar. Serbest veya şirketlere bağlı olarak özel tasarımlar ve yeni ürünler ortaya koyacaklar.

Bilgisayar bilgisi, yaratıcılık ve girişimcilik özelliklerine sahip olmaları gerekecek. Farklı alanlardan insanlarla çalışacakları için güçlü iletişim becerilerine de ihtiyaç duyacaklar.

16. Kuantum Bilgisayar Programcılığı

Geleceğin meslekleri arasında yer alan bir diğer meslek de kuantum bilgisayar programcılığı. Kuantum bilgisayarlar, maddeyi ve enerjiyi atom hatta atom altı seviyelerde açıklamaya çalışan kuantum teorisinin temel ilkeleri üzerinde geliştirilmekte. Kuantum bilgisayarlar, bilgiyi işlemek için kuantum mekaniğinin kurallarını kullanırlar.

Klasik bilgisayarlarda işlem doğrusal ve sıralıdır. Ancak kuantum bilgisayarlar aynı anda birçok girişin aynı anda süper pozisyonuna göre çalışır. Kuantum bilgisayarlar, klasik bilgisayarlara göre bilgi işleme konusunda kat kat daha hızlıdır.

Kuantum bilgisayarlardaki farklı mantıksal işleyiş modları, bazı uygulamalar için ideal olmalarını sağlar. Bunlar; yapay zeka, kriptografi, moleküler modelleme, tıbbi teşhis, hava durumu tahmini ve finansal modelleme.

Kuantum bilgisayarlar özel programlama dilleri ile çalışmaktadır ve bunlara programlar yazacak olan kuantum bilgisayar programcıları uzmanlıklarını yeni ve daha karmaşık problemler için kullanmaları gerekecektir.

Kuantum bilgisayar programcıları, karmaşık algoritmalar oluşturmak için yüksek seviyeli kodlama becerilerine sahip olmaları gerekmekte. Ayrıca, mühendislerle etkileşime geçmek ve çözüm gerektiren sorunların özel yapısını anlamak için güçlü iletişim becerilerine sahip olmaları gerekecek.

17. Robot Etikçiliği (Ahlakbilimciliği)

Robot etikçileri, yapay zeka, robotlar, cyborg teknolojileri ve artırılmış / sanal gerçeklik ile ilgili etik konuların çalışmalarını yürütecekler.

Yeni bir teknoloji çıktığında bunun etik veya ahlaki olup olmadığı sık sık tartışma konusu oluyor. Bu gibi durumlarda hükümetlerin, işletmelerin ve ailelerin bilinçli kararlar almasına yardımcı olacak kişiler de etikçiler (ahlakbilimci) oluyor.

Robot etikçilerinin dahil olduğu ana başlıklar arasında robot hakları (insanların makinelere, özellikle de yapay zekaya karşı ahlaki yükümlülükleri olduğu), yapay zekanın silahlandırılması ve robot ahlakı yer alıyor.

Robot etikçileri mantığı ve onun insan duyguları, inançları ve ahlaki standartları ile nasıl etkileşime girdiğini anlamaları gerekecek.

Çok sayıda mantıksal ve felsefi yaklaşıma dayanan çeşitli görüşleri dinlemeleri ve anlamaları aynı zamanda adil bir şekilde bunları değerlendirmeleri gerekecek. Ayrıca mükemmel seviyede analitik becerilere ve dijital teknolojilere uygulanan çağdaş bir etik anlayışına sahip olmaları gerekecek.

18. Robot Tamirciliği

Gelecekte robotlar hayatın her alanında bizlerin yardımcısı olacak. Peki ya robotlar bozulursa ne olacak? Bu gibi durumlar için robot tamircilerine ihtiyacımız olacağı kesin. O yüzden geleceğin meslekleri arasında yer alan mesleklerden biri de robot tamirciliği olacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Tamirciler, donanım bakım ve onarımları ile ilgilenecekler. Aynı zamanda elektrikli bileşenleri, donanım ve yazılım güncelleme ve yamalarını da kapsayacak şekilde bir tamir görevi üstlenecekler.

Uzaktan ve sanal yardım da bu işin bir parçası olabilir. Şöyle ki; artırılmış ve sanal gerçeklik görselleştirmeleri ve robotların kendi kendine onarım sistemleri kullanılabilecektir.

Robot tamircileri, hem robotlar hem de yazılımlar için iyi teşhis ve problem çözme becerilerine ve pratik teknik becerilere sahip olmaları gerekecektir.

Robot tamircileri serbest olarak veya küçük garajlarda çalışabilecekler, hatta günümüzdeki gibi mobil tamir ekibi şeklinde de hizmet verebilecekler. Bu yüzden girişimci bir görünüme sahip olmaları gerekecek.

19. Uydu Ağı Bakım Mühendisliği

SpaceX firması 2022 yılında dünyadaki herkese yüksek hızlı kablosuz internet sinyali göndermeyi planladığı 4.000 adet küçük uydudan oluşacak projesini başlattı. Bu tarihten itibaren herkesin yüksek hızlı küresel internete erişmesi hedefleniyor.

Uydu ağı bakım mühendisleri, global kablosuz uydu şebekesinin çalışmasını sağlamaktan sorumlu olacaklar. Uyduların rutin bakımları için kendiliğinden onarım ve uzay dronelarını kullanacaklar.

Ayrıca uyduların içindeki yazılımı, donanım yazılımını ve donanımı geliştirecekler. Daha güçlü sinyal veren ve daha az bakım gerektiren yeni uydu teknolojilerini kullanarak ağı aşamalı olarak yükselteceklerdir.

Uydu ağı bakım mühendislerinin problem teşhisi ve çözümü konusunda iyi olmaları gerekecek. Uzay aracı alt sistemleri, uydu iletişim sistemleri, uzay aracı operasyonları ve yer kontrol sistemleri hakkında bilgi sahibi olacaklar.

20. Gölge IT (Shadowtech) Yöneticiliği

Gölge IT yöneteciliği, büyük kuruluşlarda firmanın onayı olmadan teknolojiyi kullanan çalışanların yönetimi görevini yürütecekler.

Resmi olarak izin verilmeden yazılım ve cihazların kullanılması uyumluluk zorluklarına, veri ve yatırım kayıplarına hatta güvenlik ihlallerine neden olabilir. Gölge IT, konusu genellikle farkında olmadan yapılan bir işlem olduğu için şirketler gerektiği kadar üstünde durmuyor. Ancak bu konu şirketlerin hem güvenlik hem de mali yatırım konularında oldukça kritik bir rol oynuyor.

Ancak, gelecekte herkes kendi sanal kişisel asistanına, biyolojik dijital implantlarına ve yardımcı robotlara sahip olacağından, insanların onaylamayan teknolojiyi kullanması kaçınılmaz olacak.

Shadowtech yöneticileri sistem entegrasyonu ve uyumluluğu konusunda uzmanlığa sahip kişiler olmalılar. Ağ güvenliği ve çalışanların sahip olabileceği çok sayıda cihaz, implant, sanal asistan ve robotun fonksiyon ve zaafları konusunda uzmanlığa sahip olmaları gerekecek.

Problem çözme konusunda yetkin ve dijital literatüre hakim olmaları aranılan özellikler arasında olacak.

21. Akıllı Toz Toplayıcılığı

Akıllı toz toplayıcılar, akıllı tozu oluşturan küçük mikroelektromekanik sistemlerini (MEMS) kontrol eder ve onlara talimatlar verir.

Akıllı toz adı verilen küçük sensörler, bir kum taneciği boyutundan daha küçüktür ve küçük polimer kanatları kullanarak sürüler halinde hareket ederler. Bulundukları ortam hakkında bilgi toplarlar ve daha sonra analiz edilmeleri için ağ üzerinden bu bilgileri aktarırlar.

Akıllı toz toplayıcılar, doğal çevreyi izlemek için akıllı tozun kullanıldığı ekoloji restorasyonu dahil birçok alanda çalışır. Bunlar; akıllı tozun toksinleri güvenli seviyelerde tutmak için havayı ve suyu izlediği akıllı şehirler; ve akıllı tozun suçluları ve şüphelileri bulabileceği ve izleyebileceği polis gözetimidir.

Akıllı toz toplayıcılar, akıllı toz sürüsünü programlamakla görevlidir. Doğru sensörlerle doğru akıllı toz tipini seçerler ve belirli bir iş için kaç MEMS gerekeceğini belirlerler.

Akıllı toz toplayıcıların uzmanlaşması gereken alanlar ise; programlama, veri analitiği ve sistem koordinasyonu. Bu mesleği yapanların analitik düşünme ve detaylara önem verme gibi özelliklere sahip olmaları gerekecek.

Tarım, akıllı şehirlerin izlenmesi, ekoloji restorasyonu veya polislik gibi uzmanlık alanlarında bilgi ve beceri sahibi olmaları gerekecek. Toplanan verileri analiz etmek için veri bilimcileri ve yapay zeka ile birlikte çalışacaklar.

İnsan Meslekleri

İnsan meslekleri tanımı kulağa biraz garip geliyor farkındayım. Ancak bu kategoride yer alan meslekler insanlarla daha yakından ilgili olanlardan oluşuyor. Danışmanlık veya kişisel destek meslekleri bunların arasında sayılabilir.

Şimdi gelin bu meslekler hangileri teker teker bakalım.

22. 100 Yıl Danışmanlığı

Geçmişte insan ömrü şimdikine nazaran daha kısaydı. Örneğin Roma’da insanların ortalama ömrü 35 yıl civarındaydı. Günümüzde ise ortalama insan ömrü 79 yıl olarak belirtiliyor.

Zaman geçtikçe insan ömründeki bu uzama gelecekte daha uzun hayat sürelerinin olacağına işaret ediyor. Sağlık ve tıp alanlarındaki gelişmelerin etkisiyle 100 yıldan fazla yaşamak mümkün olacak.

100 yıl danışmanlığı adı verilen kişiler ise özellikle yaşlılık dönemlerinde olmak üzere, insanların hayatları boyunca her yaşta nasıl üretken ve sağlıklı yaşayabilecekleri konusunda danışmanlık hizmetleri verecekler.

İnsanların her yaşta en üst düzey hayat kalitesine ulaşabilmeleri için psikolojik, sosyal ve ekonomik yönlerini nasıl kullanacakları konusunda tavsiyelerde bulunacaklar. İnsan ömrünün artması sonucunda çalışma ve emeklilik gibi konuların da düzenlenmesiyle ilgili insanlara yol gösterici olacaklar.

23. Estetisyenlik

Günümüzde de var olan ve oldukça rağbet gören bir meslek olan estetisyenlik bilindiği üzere insanların fiziksel görünüşlerini istedikleri gibi olmasını sağlamaktalar.

Biyokimya ve diğer bilimsel teknolojik gelişmelerle birlikte estetisyenler yüz,saç ve tüm vücdu içeren gelişmiş güzellik çözümleri sunacaklar.  Dijital analizlerle destekli kişilerin güzellik ve sağlık ihtiyaçlarına özel tasarlanan saç ve cilt bakım hizmetleri verecekler.

Bir önceki maddede insan ömrünün uzayacağından bahsetmiştik. Bu durumda yaşlanan insanlar estetistik yaptırma ihtiyacı hissedecektir. Bu da gelecekte estetisyenliğin daha çok rağbet göreceği anlamına geliyor.

Geleceğin estetisyenleri de çevreye duyarlı makyaj, saç stilleri, göz lensleri ve kişiselleştirilmiş görünüm için modaya uygun yüz veya vücut protezleri tasarlayacak ve bir kişinin genel görünümünü geliştiren kıyafet seçenekleri hakkında insanlara fikirler verecekler.

Estetistikçilerin oldukça yaratıcı düşünme kabiliyetine sahip olmaları gerekiyor. Ayrıca müşterilerle ve birlikte çalıştıkları kişilerle etkin bir şekilde iletişim kurabilmeliler. İnsanların güzellik ve sağlık ihtiyaçlarını analiz edebilmek için dijital araçları kullanabilecek kabiliyetleri de olmalı.

24. Yaşlı Bakıcılığı

Yaşlı insanların bakımından sorumlu olacak kişiler gelecekte en çok ihtiyaç duyulacak meslekler arasında. Gelecekte bakıma ihtiyacı olan insanlar günümüzdekiler göre çok daha yaşlı olacaklar.

Gelecekte robotlar da bu işin birer parçası olacaklar. Kaldırma ve taşıma gibi el ile yapılacak işlerin çoğunu yapacaklar. Günlük yapılacak işlerde yardımcı olacaklar, hastaları izleyip kayıt altına alacaklar. İlaçlar da otomatik sistemler ile kontrollü bir şekilde verilecek.

Yaşlı bakıcılar, yaşlılarla zaman geçirerek, onlarla etkileşim halinde olarak ve onların hoşuna gidecek anlamlı aktiviteler yaparak yaşam kalitelerini yüksek tutmakla sorumlu olacaklar.

Yaşlı bakıcılar yüksek seviyede duygusal zekaya sahip olmalılar. Yaşlı insanlar ve aileleri ile empati kurabilmeliler. Tıbbi ve sağlıkla ilgili bazı konularda, sağlık sistemleri ve robotlarını kullanabilmeleri için de dijital bilgi sahibi olmaları gerekmekte.

Ayrıca, yaşlı hastaların kendilerini değerli ve destelenmiş hissetmesine yardımcı olmak için insan psikolojisi bilgisine de sahip olmalılar.

25. Yapay Zeka Eğiticiliği

Yapay zekanın gelecekti etkisinin çok büyük olacağı kaçınılmaz. Günümüzde geliştirilmeye devam edilen yapay zekanın gelecekte insanlara çok büyük katkıları olacak. Ancak yapay zeka konusunda insanları eğitecek kişiler de gerekiyor. İşte bunu yapacak kişiler de yapay zeka eğitmenleri olacak.

Ev robotları ve dijital asistanların nasıl çalıştığını ve nasıl kullanılacağını insanlara anlatmak gibi görevleri olacak. Robot ve asistanları ne zaman ve nasıl kullanacaklarına karar vermeleri, doğru verileri beslemeleri ve onlarla istedikleri cevapları alabilecek şekilde etkileşime girmelerini anlatacaklar.

Yapay zeka eğitmenlerinin kişilerarası iletişimi çok iyi olmalı. Ayrıca farklı kişiler için öğretim stratejileri geliştirmeliler. Dijital bilgilere hakim, robot ve dijital asistanlarla etkileşim konusunda pratik bilgi sahibi olmaları gerekecek.

26. Toplum Destek Çalışanı (Sosyal Çalışmacı)

Her topluluk, insanları bir araya getirmek ve refahlarını sağlamak için yerel topluluk koordinatörü ile birlikte çalışan en az bir veya iki toplum destek çalışanına sahip.

Toplum destek çalışanları, yakın zamanda yakını öldürülenler, hasta olanlar ve topluma yeni katılmış (hapis vb.) olan insanlar gibi ekstra sosyal desteğe ihtiyaç duyan insanlarla destek verirler.

Toplum destek çalışanları, insanları toplumdaki diğer insanlarla birbirine bağlar, ve ayrıca onları hedefli psikolojik destek, sağlık hizmetleri ve sosyal entegrasyon hizmetleri ile bir araya getirir.

Toplum destek çalışanları sosyal yönleri güçlü ve empati yeteneğine sahip olmalıdır. Ayrıca karşısındaki insanı anlayabilmek için iyi derecede dinleyici olması gerekir.

Psikoloji ve / veya sosyal çalışma alanında eğitim almış olmaları gerekli ve uzmanlık alanlarına bağlı olarak yaşlı insanlar, göçmenler, engelliler veya çocuklara destek konusunda lisansüstü niteliklere sahip olabilmeliler.

27. Kültür Aracılığı

Gelecekte, insan çeşitliliğinin önemi ve değeri, kültürlerin sahip olduğu inanç, tercih, ihtiyaç ve iletişim yollarının farklı ve eşit derecede olduğu anlayışı ile kabul edilecektir.

Kültürler arası aracılar da  farklı kültürlerden ve kökenden gelen insanlara karşı duyarlı ve saygılı uzmanlar olacaklar. Görüşme veya projeleri kolaylaştırmak için kültürlerarası bağlamlarda doğrudan insanlarla çalışacaklar.

Aracıların birçoğu, yazılımcılar, robot tasarımcıları ve artırılmış / sanal gerçeklik yaratıcıları ile birlikte çalışacak ve kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerini karşılamaya çalışacak.

Kültürel aracılar, çeşitlilik ve kapsam ilkeleri, uluslararası hareketlilik, uyuşmazlık çözümü ve kültürel duyarlılık ilkeleri hakkında güçlü bir bilgi ve bağlılığa sahip olmalılar.

Her ne kadar eş zamanlı dijital çeviri bu ihtiyacı karşılayacak olsa da birkaç farklı dil konuşabiliyor olmalılar. Ayrıca iyi birer dinleyici ve empati yeteneğine sahip diplomatik kişiler olmalılar.

Çalışma uzmanlıklarına bağlı olarak, aynı zamanda yetkin programcılar, robot üreticileri veya artırılmış / sanal gerçeklik tasarımcıları olmaları veya en azından kültürel açıdan hassas dijital deneyimler oluşturmak için bu rollerdeki insanlarla kolaylıkla çalışabiliyor olmaları gerekebilir.

28. Cyborg Psikoloğu

İsmi korkutucu gelse de bilim-kurgu fimlerinde gördüğümüz bu yarı insan yarı robot varlıklar gelecekte karşımıza çıkacak. Bu kavram, İngilizce’de cybernetic organism (Sibernetik Organizma) kelimelerinin kısaltılmasıyla oluşturulmuş. Türkçe karşılığı ise bulunmuyor. Bu yüzden cyborg olarak kullandım.

Bir cyborg psikoloğu, sentetik organları, robotik uzuvları ve vücut implantları olan insanlarla çalışarak, cyborg olarak yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olur.

Ayrıca dijital bağımlılıklardan ve zorluklardan müzdarip olan veya fiziksel dünya ile sanal dünyayı ayırt etmekte zorlanan müşterilere yardımcı olacaklar.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hemen hemen tüm insanlar bir miktar teknolojik iyileşmelere sahip olacak. Sanal ve artırılmış gerçeklik, milyonlarca insanın günlük hayatının bir parçası olacak.

Ancak bazı insanlar dijital olarak etkinleştirilmiş hayatın çeşitli yönleriyle mücadele etmek zorunda kalabilir, bu gibi durumlarda cyborg psikologları o insanlara yardım etmek için çalışacaklar.

Cyborg psikologları çok farklı insanla karşılaşacak ve empati kurmaları gerekecek. Çok iyi dinleme ve sözlü iletişim becerilerine ve duygusal olarak zorlayıcı durumlarla başa çıkma becerisine sahip olmaları gerekecek.

Cyborg psikologlarının, dijital teknolojilerin insan psikolojisi ve refahı üzerindeki etkilerini ve bunlara yönelik terapi teknikleri hakkında derinlemesine bilgi sahibi olmaları gerekecek.

29. Karar Destek Çalışanları

Gün içinde ortalama 33 bin karar veriyoruz. Bu kararların yaklaşık 230’u ise yemekle ilgili. Gelecekte karar vermemize yardımcı olacak danışma sistemleri (makine öğrenme algoritmalarına bağlı) kullanan sanal asistanlar olacak.

Kişi, kişisel bir marka ve içerik yöneticisi, sağlık uzmanı, psikolog veya kişisel beslenme uzmanı ile çalışıyorsa, kişinin daha iyi kararlar almasına yardımcı olmak için, tavsiye veren sistemin algoritmalarında değişiklikler yapabilirler.

İnsanlar bazen alacakları kararların doğru olduğundan emin olmak için bir insandan yardım ister. Karar destek çalışanları, müşterilerinin ihtiyaçlarını dinleyecek, müşterinin erişemeyebileceği ek yararlı verileri bir araya getirecek ve karar vermede (algoritmik araçlar yardımıyla) yardımcı olacak.

İnsanlara karar vermeleri ve ayrıca risk yönetimi stratejilerini uygulamaya koymaları için danışmanlık ve destek verecekler. Tavsiye sisteminin nasıl çalıştığı ve yapay zeka sistemlerinin karar önerileri için verileri nasıl kullandığını bilmeleri gerekecek.

Ayrıca otomatikleştirilmiş tavsiye sistemlerini ayarlayıp düzeltebilmeliler. Kararlarla ilgili riski ve risk yönetimi yaklaşımlarını bilmeliler. Karar destek çalışanları mükemmel veri analizi becerilerine sahip olabilmeliler.

30. Dijital Anı ve Arşivciliği

İnsanlar yaşadıkları süre boyunca çok yüksek boyutta veri depolar. Öldükleri zaman da arkalarında bu veriyi bırakır. Bu verilerin toplanması, yönetilmesi, iyileştirilmesi, ve arşivlenmesi önemli bir iştir.

Dijital arşivciler ölen kişinin hayatta kalan aile üyeleri ve sevdikleriyle beraber hareket ederek, ölen kişinin dijital kimliğinin hangi kısımlarının halka açık, hangi kısımlarının aile tarafından arşivlenmesi gerektiğini belirleme işini yapacaklar.

Hayatlarının sonuna geldiğini düşünen kişilerin veri koruma isteklerini yerine getirebilirler. Dijital verileri işlemek, sıralamak ve depolamak için dijital arşivleme yapay zeka araçlarını kullanacaklar.

Dijital arşivciler de bulunması gereken özellikler ise; iyi bir dinleyici olma, iyi iletişim kurabilme, empati kurabilme, şefkatli ve hassas olabilme şeklinde sıralanıyor.

Dijital araştırma konusunda yetenekli ve yapay zeka veri sunumu araçlarıyla çalışmak için dijital okuryazarlığa sahip olmaları gerekecek.

31. Göç Etmek Zorunda Kalan Kişileri Topluma Kazandırma

21.yüzyılda dünyadaki savaş, zulüm, ve iklim değişikliği sonucunda deniz yükselmeleri nedeniyle milyonlarca kişi göç etmek zorunda kaldığı biliniyor.

Yapay zeka ve diğer ileri teknolojilerin gelişmesiyle birlikte insanların yer değiştirmesi yeni iş aramalarına sebep olacak ve giderek artacak.

Önceki bulundukları yerden taşınan insanlara destek vermek, yeni topluluklar bulmalarına ya da oluşturmalarına yardımcı olmak, ve onları yeni hayatlarına alıştırmak önemli bir iş kolu olacak.

Bu işi yapacak kişiler, tüm insanlara sunulan sosyal hakları yerinden edilen kişilerin de faydalanmaları için devletler, yardım kuruluşları ve yerel topluluklarla birlikte çalışacaklar.

Bir aile yaşadıkları yerden göç etmeye karar verirse, göç edenleri toplumla yeniden bütünleştirecek olan kişiler onları yeni bir topluma ulaşmalarına, yeni iş bulmalarına, yeni okullara girmelerine yardımcı olacaklar.

Bu işi yapacak olan kişiler iyi bağlantı kurma becerisine sahip olmalılar. Göç edenleri yeniden topluma kazandırma işlerini daha kolay yapabilmek için düzenli olarak küresel, ulusal ve yerel devlet kurumları, okullar, işletmeler, topluluk ve kültürel kuruluşlarla bağlantı kurmaları gerekecek.

32. Drone Deneyimi Tasarımcılığı

Dronelar kargo teslimatı, acil bakım, gözetleme, haritalama, eğlence ve video çekimi gibi çeşitli alanlarda günümüzde de kullanılan hava araçlarıdır.

Drone deneyimi tasarımcıları, insanların dronelarla etkileşimlerini optimize etmek için drone filosu denetleyicileri ile birlikte çalışacaklar. Dronelar müşterilere doğru ve anında hizmet sağlama için her zaman hazır olacaklar.

Drone deneyimi tasarımcıları, droneların ve kullanıcı etkileşiminin ilgi çekici ve verimli olmasına yardımcı olacak. Drone deneyimi tasarımcısını bir drone müşteri hizmeti koçu olarak da düşünebiliriz.

Drone deneyimi tasarımcılarının drone teknolojisini, uçuş yollarını ve teslimat lojistiğini tasarlamaya dahil olan yazılım sistemlerini kullanabiliyor olması gerekir.

Tüm halkla ilişkiler personelleri gibi, müşterilerin ihtiyaçlarının anlaşılmasını ve karşılanmasını sağlamak için üst düzey iletişim becerilerine sahip olmaları gerekecek.

Empati dahil, güvenlik ve gizlilik ile ilgili endişeleri, güçlü insan becerilerini iyi anlamaları gerekecek ve halkla drone etkileşimini geliştirmek için yenilikçi çözümler tasarlama yeteneğine sahip olmaları gerekecek.

33. Okul Öncesi Öğretmenliği

Artan nüfusla birlikte okul öncesi öğretmenliğine olan talep de artacaktır. Günümüzde yaptıkları uygulamaların birçoğunu gelecekte de yapacaklar ancak çocukları anlamlı etkileşimlere sokmaya ve yerel fikir ve sorunları öğrenmeye vurgu yaparak bunu devam ettirecekler.

Öğrencileri önemli değerlere teşvik edecekler. Bu önemli değerler ise: topluluk ve sosyal katılım, çevresel sürdürülebilirlik, kültürlerarası yeterlilik, sağlıklı davranış ve dijital teknoloji okuryazarlığı.

Günümüzdeki gibi, okul öncesi öğretmeninin rolü, küçük çocukların potansiyellerini öğrenmelerine ve keşfetmelerine destek olmak olacaktır.

Okul öncesi öğretmenlerinin yüksek düzeyde iletişim becerilerine sahip olmaları gerekecek. Dijital geleceğe ayak uydurabilmeleri ve verileri uygun şekilde kullanabilmeleri gerekecek. Ayrıca eğitimde pedogojik bilgilere hakim, çocuk gelişimi hakkında da fikir sahibi olmaları gerekecektir.

34. Yaşam Boyu Eğitim Danışmanı

İnsanlar hayatları boyunca birden fazla kariyere sahip olacak. Gelecekte bu giderek artacak. Tek bir kariyer yolunda kalsalar bile, sürekli yeni teknolojik çözümlerin getirilmesi ve değişen toplumsal gerçekliklerle, becerilerin sürekli olarak güncellenmesi ve yeniden eğitilmesi ihtiyacı doğacaktır.

Yaşam boyu eğitim danışmanı, müşterilere, sektörde geçerliliği olan en iyi toplanabilir ve aktarılabilir mikro referanslara destek olurken, bireylere ve gruplara, ortaya çıkan kariyer yollarında ve teknolojideki gelişmelerden nasıl haberdar olacağına dair tavsiyelerde bulunacak.

Hayat boyu eğitim danışmanı, resmi olmayan öğrenme fırsatlarının iyileştirilmesine de yardımcı olacaktır. Bir yaşam boyu eğitim danışmanının, sosyal ve teknolojik trendleri yakından takip etme becerisine sahip olması gerekecektir.

İnsanları en son yazılım gelişmelerinin olası uygulamaları ve endüstriyel / ticari yeniliklerle tanıştırabilmek için teknoloji ve insani becerilerin birleşimine ihtiyaçları olacak.

35. Yerel Topluluk Koordinatörleri

Yerel topluluk koordinatörleri, küçük toplulukları, mahalleleri bir araya getirecek ve topluluğun ve sakinlerinin gelişmesine yardımcı olacak faaliyetleri koordine edecekler.

İnsanlar güçlü yerel topluluklarda yaşıyorlarsa, daha sağlıklı ve mutlu olacaklarını düşüneceklerdir. Evlerinde bulunan güneş ve rüzgar enerjisindeki teknolojik gelişmeler, evin çok yakınında olacak bir 3D baskı dükkanı ve şehir çiftliği yerelleşme hareketini güçlendirecektir.

Yerel topluluk koordinatörü tüm bu işleri kolaylaştıracak ve yerel sorunlara çözüm bulmada insanlara yardımcı olacaktır.

İnsanları sosyalleştirmek, ortak ilgi alanlarını ve hobileri belirlemek, kültürlerarası ve nesiller arası anlayışı geliştirmek ve yerel düzeyde mutluluk oluşturmaktan sorumlu olacaklar.

Yerel topluluk koordinatörleri, topluluktaki herkesi tanıyacak ve toplum içindeki zor zamanlar geçiren insanlara yardımcı olacaklar.

Yerel topluluk koordinatörleri, yüksek düzeyde empati yeteneğine sahip son derece sosyal insanlar olacaklar. Sosyal hizmette veya topluluğun kültürel gelişiminde katkıları ve müzakere konusunda yetenekleri olacak.

36. Nostaljist

Nostaljistler gelecekte yaşlılar için geçmiş deneyimleri yeniden ortaya çıkarma işini yapacaklar. Gelecekte insanlar çok uzun yaşayacakları için 80 veya 100 yıl öncesinden insanlar için yaşamın en iyi kısımlarını yeniden ortaya çıkarmak iyi bir para kazanma yöntemi olacak.

Nostaljistler, bunama hastalığına yakalanan insanlara, geçmişlerine benzer tanıdık ortamlar ve deneyimler inşa ederek daha güvenli ve daha mutlu hissettirmeleri konusunda yardımcı olabilecekler.

İnsanlar nostaljistler tarafından tasarlanan ortamlarda yaşamak isteyebilir veya sanal gerçeklik deneyimi yardımı ile o ortamı yaşayabilirler.

Nostaljistler, mükemmel dijital araştırma becerilerine sahip ve insanların istedikleri anıların ayrıntılarını ortaya çıkarmak için iyi birer dinleyici olmaları gerekecektir.

Sanal gerçeklik deneyimi yaratıcıları ve yaşlı bakım çalışanları ile birlikte çalışmaları gerekecek. Bu iş için tarih bilgisi ve ayrıntılara önem verme özelliklerine de sahip olmak gerekecektir.

turkiyede-en-cok-para-kazandıran-meslekler

37. Kişisel Marka Yöneticisi ve İçerik Yaratıcısı

Kişisel marka yöneticileri ve içerik yaratıcıları, dijital araçları kullanarak pazarlama yapmak isteyen insanlarla birlikte çalışacak. Marka yöneticisi, insanların kariyer isteklerinin ne olduğunu keşfetmelerine yardımcı olur ve ardından buna uygun bir avatar (sanal benlik) oluşturur.

Kişinin görüntülerini ve 3D videosunu yapmak, sosyal ağlar kurmak ve o kişinin sosyal medyasının etkisini arttırmak dahil olmak üzere kişi için bir marka ve dijital varlık tasarlayacaklar.

Kişisel marka yöneticileri ve içerik oluşturucuları, çok iyi yazılı, sözlü ve görsel iletişim becerilerine sahip olmalıdır. Kariyer planlarının ne olduğunu keşfetmek için müşterilerini dinleyebilmeleri gerekir.

Sosyal medya platformları hakkında bilgi ve becerilerin yanı sıra pazarlama, marka ve kariyer fırsatları hakkında uzmanlık bilgisine sahip olmaları gerekir. Holografik, 3D video ve artırılmış gerçeklik gibi dijital beceriler de gerekecektir.

Ticaret ve Hukuk Meslekleri

Gelecekte ticaret ve hukuk alanlarındaki meslekleri bu başlık altında derledim. Günümüzde önemli birer başlık olan bu dallar gelecekte de insanların önem verdiği konular arasında olacak.

Şimdi gelin gelecekte ticaret ve hukuk meslekleri hangileri olacak teker teker göz atalım.

38. Yapay Zeka Fikri Mülkiyet Arabuluculuğu

Bu kişiler müşterileri adına yeni teknolojilerin, ürünlerin, yazılımların mülkiyeti veya kullanımı işlerini yürütecekler. İnovasyon çağında, patentler, ticari markalar, endüstriyel tasarımlar ve telif hakkı gibi fikri mülkiyet haklarına talep muazzam derecede ve nispeten karmaşık olacak.

Yapay zeka yazılımı ve algoritmaları geliştiren insanlar adına bu işleri yapmanın yanı sıra, yapay zeka fikri mülkiyet arabulucuları, yeni şeyler yaratan yapay akıllı varlıklar adına da arabuluculuk yapacaktır. Yapay zekâ insanların fikirlerini izinsiz kullandığında da insanları temsil edecekler.

Yapay zeka fikri mülkiyet temsilcileri kendi alanlarındaki hukuki altyapıya ileri düzeyde hakim olmaları gerekecek. İnsanlararası müzakere ve ikna kabiliyeti yeteneklerine ve analitik düşünme becerisine sahip olmaları gerekecek.

39. Blockchain Yetenek Analisti

Gelecekte işe alım süreci blockchain ile çalışan blockchain yetenek analistleri tarafından gerçekleştirilecek.

Çevrimiçi ve ağa bağlı davranışlardan elde edilen veriler, önceki çalışmaların kanıtları ve sensör bazlı veriler, potansiyel çalışanların alışkanlıkları, tercihleri, becerileri ve çıkarları hakkında zengin bilgiler sağlayacak.

Blockchain teknolojisi, bir kişinin işe alınma potansiyeli hakkında kapsamlı bir dijital dosya derlemek için tüm bu verileri bir araya getirebilir.

Benzer şekilde, internette iş arama, form doldurma ve CV’leri çevrimiçi şablonlara aktarma gibi zaman alıcı işler geçmişte kalacak. Bunun yerine, dijital CV’niz doğrulanmış ve blok zincirine eklenmiş olarak, işe alım yapanlar için mevcut olacak ve böylece işverenlerin iş için en iyi çalışanı bulması daha kolay olacak.

40. Etik Görevlisi Şefliği

Etik şefleri büyük şirketlerde ve devlet kurumlarında yer alacaklar. Görevleri, kurumsal sosyal sorumluluğun şirketin tüm faaliyetlerinde göz önünde bulundurulmasını sağlamak ve şirketin uygulamalarında gerçekten etik olmasını sağlamak olacak.

Etik şefleri, şirketlerin sıfır atık politikasına bağlılığını, enerji tüketimi ve üretim hedeflerini denetleyecek. Şirketin sosyal olarak kapsayıcı olmasını ve ürün ve hizmetlerin tüketiciler için zararsız olmasını sağlayacak.

Etik olmayan davranışların ne kadar pahalıya patlayacağı yaygın olarak kabul edilmektedir (örneğin, geri dönüşüm ya da atık malzemeleri geri dönüştürmeyerek ne kadar para kaybedildiği gibi). Şirketler olabildiğince etik davranmaya çalışacaklar.

Etik şefleri, sanal etik konularına ayrılmış personel ve yapay zeka birimlerinin bölümlerine de liderlik edecekler. Etik şefleri, robot ve yapay zeka etiğindeki son gelişmelerden haberdar olacaklar. Hukuk hakkında güçlü bilgiye ve kendi endüstrisi ile ilgili mesleki / kültürel etik kodlarına sahip olmaları gerekecek.

41. Toplum Çiftliği Finans Aracılığı

Bu aracılar, çiftçiler ile kendi gıdasını üretme amaçlı yatırım yapmayı düşünen birey veya aileleri bir araya getirecek.

Çiftçiler çiftliklerini yönetmeye ve yiyecek üretmeye devam ederken, finansörler yatırımları için ya ürün ya da para alacaklar.

Topluluk çiftliği finans komisyoncularının rakamlarla arası iyi olacak ama aynı zamanda fırsatları pazarlamada ve insanları topluma yönelik seçimler yapma konusunda motive etmede de iyi olacaktır.

Tarımsal uygulamalar ve yapılması gereken zor seçimler hakkında iyi anlayışa sahip olmaları gerekecek. Üst düzey iletişimciler olacaklar, farklı bakış açılarına sahip olacaklar ve ikna kabiliyetleri yüksek olacak.

42. Drone Hava Sahası Regülatörlüğü

Drone hava sahası düzenleyicileri gökyüzü için yol kuralları geliştirecekler. Kent hava sahalarında herhangi bir zamanda uçan çok sayıda drone bulunuyor. Bunların hava sahasını işgal etmeleri bir düzenleme gerektiriyor.

Bazı dronelar gözetim, bazıları taşımacılık, bazıları pazarlama ve reklam için fotoğraf ve video çekimi için kullanılıyor. Ayrıca insanların yerden pilotluk yapmasını sağlayan eğlence amaçlı kullanılan dronelar da var.

Özel uçaklar da dahil olmak üzere hava sahası kontrol düzenlemeleri olmadan, dronelar birbirine ve binalara çarpabilir, güvenli olmayan alanlara uçabilir. Tüm dronelar çarpışmadan kaçınma teknolojisine sahip olmalı ve öngörülen alanlarda uçmalıdır.

Örneğin, yemek teslimat droneları acil servis droneları için ayrılmış alanlarda uçmamalı ve binalardan daima birkaç metre yukarıda durmalıdır.

Bir drone hava sahası düzenleyicisi, kontrollü hava sahası içindeki ve dışındaki dronelar ile ilgili hava sahası konularında tavsiyeler, rehberlik ve yönlendirme sağlayacaktır.

Drone hava sahasının küresel, ulusal ve topluluk mevzuatına uygun olarak güvenli ve verimli bir şekilde çalışması için strateji ve politikalar geliştirecek ve uygulayacaklar.

Hava kontrolü konularında teknik bilgi ve güçlü yazılı ve sözlü iletişim becerilere sahip olacaklar. Drone davranışlarını ve teknoloji güncellemelerini izleyen dijital araçlarla çalışabilecek ve mevzuat değişiklikleri konusunda önerilerde bulunabilecekler.

43. Füzyonistlik

Füzyonistler, karmaşık problemlere yenilikçi fikirler, deneyimler ve çözümler oluşturmak için sanat, mühendislik, araştırma, bilim ve diğer disiplinlerden profesyonelleri bir araya getirmek için tasarım yaklaşımlarını kullanacak kişiler olacaklar.

Füzyonistler, uzmanlık disiplin bilgisine sahip insanlar arasında köprü görevi görecekleri birçok endüstride istihdam edilecektir. Örneğin, bir füzyonist, hava koşullarına bağlı olarak özelliklerini değiştiren kıyafetler için yeni ve çekici bir akıllı kumaş türü tasarlamaktan sorumlu bir ekibin parçası olabilecek. Diğer ekip üyeleri, bir malzeme mühendisi, bir moda tasarımcısı, bir sanatçı ve bir dijital sensör tasarımcısı olabilir.

Bir füzyonist, farklı ekip üyelerinin bilgi ve becerilerini, kumaşın tasarımına genel bir yaklaşım oluşturmak için harmanlayacak ve tasarımı tamamlamak için gereken belirli görevleri tercüme edip koordine edecek.

Füzyonistler, çok iyi dinleme, yazılı ve sözlü iletişim kurma yeteneğine sahip kişilerden oluşacak. Farklı disiplin alanlarından teknik kavramları anlayabilecek ve ilgi alanlarındaki en son teknoloji ve araştırma gelişmelerinden haberdar olacaklar.

Füzyonistler tasarım ve çözüm geliştirme konusunda uzman olacaklar. Ayrıca, iyi gelişmiş organizasyon ve proje yönetimi becerilerine sahip olacaklar.

44. Yenilik (İnovasyon) Müdürlüğü

Bir inovasyon yöneticisi, inovasyonu teşvik eden bir ortam yaratmak için bağımsız bir danışman olarak veya bir organizasyonda çalışacak.

Uzmanların bir karışımını bir araya getiren, beyin fırtınası oturumlarına liderlik eden, yenilikçi çözümler tasarlama ve geliştirme konusunda işbirliğini ve fikir paylaşımını teşvik eden stratejiler ve süreçler geliştirecekler.

İnovasyon yöneticileri, yenilikçi düşüncenin gelişmesi ve gerçekleştirilmesi için verimli bir ortam sağlamak adına yeni metodolojiler ve teknolojiler arayışında olacak.

İnovasyon yöneticileri, yeni gelişmeler ve erken trendleri tespit ederken dünyayı merak merceklerinden görerek, yaratıcı ve gelecek odaklı olacaklar.

Ayrıca, örgütsel değişim yoluyla insanları desteklemek için liderlik özelliklerine ve etkileme becerilerine sahip olacaklar.

45. Kişiselleştirilmiş Pazarlamacılık

Kişiselleştirilmiş pazarlamacılar, kişiselleştirilmiş içeriği, ürünleri, hizmetleri ve deneyimleri insanlara ve otomatik karar destek sistemlerini pazarlamak için kullanan pazarlama stratejileri geliştirip uygulayacaklar.

Beden ve davranış sensörlerine dayalı kişisel veri toplama ve toplulukları ve çevreyi izleme yoluyla, kişiselleştirilmiş pazarlamacılar insanları meşgul etmenin ve davranışlarını etkilemenin akıllı yollarını bulacaklar.

Kişiselleştirilmiş pazarlamacılar pazarlama ve reklam ajanslarında, büyük şirketlerin içinde, serbest çalışan olarak veya hükumet için çalışabilirler. İnsanların neye ilgi duyduklarını ve nasıl motive olduklarını anlamak için algoritmik araçlar kullanırlar ve bunu bu insanlar için işe yarayacak reklamlarla eşleştirecekler.

Kişiselleştirilmiş pazarlamacılar veri analizinde iyi olacak ve analizlerde onlara yardımcı olacak otomatik araçlar kullanacaklar.

Pazarlama ve reklamcılıkta eğitim geçmişleri olacak ve platformlar arası pazarlama araçları (artırılmış gerçeklik, kişiselleştirilmiş öneri sistemleri ve sosyal medya gibi) hakkında bilgi sahibi olacaklar.

46. Gerçek ve Sanal Transfer Mağazası Yöneticiliği

İnsanlar sanal ve artırılmış gerçeklik için gittikçe daha fazla zaman harcadıkça, fiziksel (gerçek) yaşamda sahip oldukları nesnelerin, giysilerin ve mobilyaların sanal versiyonlarını isteyecekler.

Ayrıca, artırılmış veya sanal dünyada karşılaştıkları şeylerin fiziksel versiyonlarını da eve götürebilmek isteyecekler.

Gerçek ve sanal transfer mağazası yöneticileri, sanal nesnelerin fiziksel versiyonlarını oluşturmak için 3D baskı ve diğer gelişmiş üretim yöntemlerini, fiziksel nesnelerin sanal sürümlerini oluşturmak için ise tarama / tasarım araçlarını kullanarak bunu gerçekleştirecekler.

Gerçek ve sanal transfer mağazası yöneticilerinin, detaylara çok önem vermesi ve mükemmel dijital tasarım becerilerine sahip olmaları gerekecek.

3D yazıcıları ve imalat makinelerini kullanabilecekler. Müşterinin ihtiyaçlarını dikkatle dinleyebilmek için kişisel gelişim becerilerine ve problem çözme yeteneğine sahip olmaları gerekecek.

47. Paylaşım Denetçiliği

Paylaşım denetçileri, evleri ve işletmeleri, paylaşım ekonomisinin bir parçası olabilecek varlıklar için analiz edecekler.

Paylaşım ekonomisi, çevrimiçi bir platform üzerinden mallara erişim elde etmek, sağlamak veya paylaşmak için eşler arası bir sistemdir. Otonom araba veya yedek ev robotu gibi araç sahipleri kullanmadıkları bir şeyi, ihtiyaç duyan diğer insanlara kiralarlar.

Gelecekte, israfı en aza indirmeye ve kaynakların verimli kullanımını maksimize etmeye güçlü bir vurgu yapılması durumunda, hemen hemen herkes bazı eşyalarını paylaşacaktır.

Paylaşım denetçileri de bir evi veya işletmeyi ziyaret edecek ve insanların başkalarına ne kiralayabilecekleri ve hangi paylaşım platformlarını kullanacakları konusunda tavsiyelerde bulunacaklar.

Paylaşım denetçileri sağduyuya ve iyi kişilerarası iletişime sahip olacaktır. Analitik davranırlar ve birebir paylaşım ekonomisindeki son eğilimleri bilirler.

48. Trend Gözlemciliği

Trend gözlemcileri gelecekte ne olacağını ve bundan en iyi şekilde nasıl faydalanabileceğini tahmin edecekler.

Değişim hızının inanılmaz derecede olduğu bir gelecekte, bilim, teknoloji, sosyal konular ve çevredeki son gelişmeleri izlemek için büyük şirketler ve devlet kurumları tarafından istihdam edilecekler.

Trend Gözlemcileri, trendlerin kesişiminde sıklıkla yeni fırsatlar ortaya çıktıkça, birçok alanda gelecekteki gelişmelerin farkında olacaklar.

Örneğin, veri depolama kapasitesini katlanarak artıran DNA tabanlı veri depolama teknolojilerinin geliştirilmesi, aynı zamanda şehir gözetimine çok büyük veri yaklaşımlarına izin veren sürü teknolojileri gibi.

Bilgi ve önerileri CEO’lara ve devlet liderlerine geri gönderecek ve böylece bunları strateji için kullanabilecekler.

İş dünyasında, yeni gelişmelerin yeni ürünler veya hizmetler yapma, yeni pazarlar bulma veya yeni yollarla erişme fırsatlarına nasıl dönüştürüleceği ile ilgilenecekler. Devlette ise öngörücü düzenleme analistleriyle veya genel müdür pozisyonlarında çalışabilirler.

Çok iyi bilgi analizi ve sentez yeteneklerine sahip olmaları, ufuk taraması ve neyin fırsat olabileceğini belirlemede iyi olmaları gerekecek. Ayrıca, sözlü ve yazılı iletişim becerilerinin de iyi olması gerekecektir.

Çevre Meslekleri

Çevresel faktörler gelecekte insanların hayat standartlarını önemli seviyede etkileyecek. Çevreye uyum ve temiz çevre adına yapılacak her çeşit gelişmeye insanların ayak uydurması gerekecek.

Bu yüzden de geleceğin meslekleri içinde çevre ile ilgili pek çok iş kolu doğacak. Ortaya çıkabilecek meslekleri bu kategori altında inceleyebilirsiniz.

49. Yaşlı İnsanlar için İklim Çözümleri Danışmanlığı

Küresel ısınmanın etkisiyle dünya giderek ısınırken, daha sıcak havalar özellikle yaşlı insanlar üzerinde daha tehlikeli olacak. Hava olaylarından kaynaklanan olumsuz etkiler yaşlılarda daha fazla görülecek.

Bu danışmanlar aşırı hava koşullarının bu etkilerine karşı korunma stratejileri tasarlamak için hükumet, konseyler ve yaşlılarla doğrudan çalışacak.

Çözümler arasında uyarı sistemleri ve otomatik izleme ve bireylere danışmanlık ve destek hizmeti veren sağlık çalışanları yer alacak.

Danışmanlar, hava olaylarının sağlığa etkileri hakkında bilgi sahibi olacak ve farklı kişi ve toplulukların ihtiyaçlarına özel yaratıcı stratejiler geliştirme konusunda yetenekli olacaktır.

50. Nesil Koruma Genetikçiliği

Antroposen erken dönemlerinde (ekolojik restorasyon başlamadan önce insan faaliyetlerinin iklim ve çevre üzerinde baskın etki olmaya başladığı jeolojik dönem), pek çok hayvan ve bitki türü nesli tükenmiştir.

Bu sırada kuş türlerinin yaklaşık % 40’ı, amfibi hayvanların % 30’u ve böcek türlerinin de % 55’i ortadan kaybolduğu belirtiliyor.

Nesil Koruma genetikçilerinin çoğu ekosistemleri dengelemek için ekoloji restorasyon işçileriyle birlikte çalışacak.

Nesil korunma genetikçilerinin güçlü analitik, eleştirel düşünme ve problem çözme yetenekleri olacak. Matematikte ve araştırmada iyi olacaklar ve yaşam bilimleri, genetik ve uzman oldukları türlerde ileri niteliklere sahip olacaklar.

51. Dijital Arıcılık

Bitkilerin döllenmesi için teknolojik seçenekler geliştirilirken, canlı bitkilerin ve diğer bitkilerin sağlıklı olmasını ve üremelerini sağlamak için canlı arıları hayatta tutmak hala en iyi yol olarak görülüyor.

Arıların soyu iklim değişikliği, bitki çeşitliliğinin azalması, böcek ilacı, parazit ve hastalık çeşitliliği nedeniyle neredeyse tükenmiştir.

Dijital arıcılar, kentsel bölgelerde ve kırsal alanlarda akıllı çiftlikler üzerinde çalışıyor. Kovan ve arı sağlığı, tozlaşma süreçleri, kovan tasarımı ve farklı alanlarda bitki profili için uygun arı kolonileri seçiminde uzman olacaklar.

Dijital arıcılar kovanları şahsen ziyaret ederler, ancak kovanların içinde olanları izlemek için arılarda, kovanların içinde, bitkilerde ve havada ve toprakta dijital sensörler kullanırlar.

Üretilen verileri anlamalarına yardımcı olmak için yapay zeka ve büyük veri algoritmalarını kullanırlar. Uzaktan dağıtım sistemleri sayesinde sıcaklık ve nemde, suyun kullanılabilirliğinde ayarlamalar yapabilir ve gerektiğinde arılara ilaç verebilirler.

Dijital arıcılar doğayı ve bitkilerle ve hayvanlarla çalışmayı sevmeleri gerekecek. Böcek biyolojisi, tozlaşma süreçleri ve bitki çeşitliliği hakkında güçlü bilgiye sahip olmaları gerekecek.

52. Entomikrobiyotik temizleyiciliği

Entomikrobiyotik temizleyicileri kirliliği ve atıkları temizlemek için bakteri ve böcek kullanacaklar. Plastik türüne bağlı olarak, plastik şişelerin doğada yok olması 500 yıl ve daha fazla süre alırken plastik poşetin yok olması ise 1000 yıl sürebilir.

Bilim adamları temizlik sırasında belirli bakteri ve böcek türlerinin petrokimyasalları tüketmeyi sevdiğini keşfetti. Örneğin, balmumu solucanlar (Galleria mellonella) polieteni lezzetli buluyor ve birkaç saat içinde plastik bir torbayı parçalayabiliyor. Oiloceanspirallales adı verilen bakteriler okyanustaki ham ve rafine yağı tüketiyor.

Gelecekte, entomikrobiyotik temizleyicileri, bu bakteri ve böcekleri yetiştirecek ve onları çevresel temizleme çabalarında kullanacaklar.

Entomikrobiyotik temizleyicileri, böcek ve bakteri biyolojisi ve bunların nasıl sağlıklı tutulacağı konusunda güçlü bir bilgiye sahip olmaları gerekecek.

Çalışacakları alanın atık profilini bilmelerini sağlamak için çevresel algılayıcıları ve analitik algoritmaları kullanacaklar, böylece doğru bakteri ve böcekleri doğru yerler için yerleştirebilecekler.

53. Sel Kontrol Mühendisliği

İklim değişikliği, ortalama deniz seviyesinde önemli bir küresel yükselişe neden olmuştur. Aşırı fırtınalar genellikle aşırı yağmur üretir ve su basmasına neden olur, bu nedenle tüm su yönetimi stratejilerinin su hacmindeki büyük değişikliklerle başa çıkması gerekmektedir.

Gelecekte, taşkın kontrol mühendisi, ihtiyaç duyulduğunda iyi yönetilmeleri için sistemler hakkında bilgi sağlamak için bölgesel ve yerel topluluk büyüme koordinatörleriyle birlikte çalışacaklar.

Taşkın kontrol mühendisleri, hidroloji ve su akışı yönetimi konusundaki yetenekleri, entegre ekolojik anlayışlarla eşleşen en son teknolojileri kullanması nedeniyle yüksek talep görecekler.

Bu kişiler, toplulukların taşkın zamanlarında sistemleri yönetebilmelerini sağlamak için kendi alanlarında lider olan iletişim ağı uzmanları olacaklar.

54. Entegre Ekoloji Restorasyon Çalışanı

Entegre ekoloji restorasyon işçileri, aynı zamanda “geri tepiciler” olarak da bilinir, hükumet tarafından çevresel zararı geri almak ve doğal çevreyi sağlıklı bir duruma getirmek için çalışacaklar.

Sanayileşme yoluyla son zamanlarda çevreye çok önemli zararlar verildi. Entegre ekoloji restorasyon çalışanları, flora ve fauna için sağlıklı habitatları geri kazandırır, vahşi alanları düzenler ve doğrudan müdahalelerle ekosistemleri yeniden dengeler.

Bir türün neslinin tükenmesi durumunda, genetik çeşitliliği yeniden sağlamak amacıyla, klonlama veya genom düzenleme yoluyla canlandırmak için nesil koruma genetiği uzmanlarıyla birlikte çalışabilirler.

Entegre ekoloji restorasyon işçileri, bitki ve hayvanlarla çalışmaktan hoşlanan çok pratik insanlar olacaktır. Doğal ortamların zarar görmeden önce nasıl olduklarını öğrenmek için araştırmalar yapmaları gerekecektir.

55. Atık Geri Kazanım Uzmanlığı

Kıt kaynakların olduğu bir dünyada geri dönüşüm olmazsa olmazdır. Atık geri kazanma ve yükseltme uzmanları, atıkları yüksek kaliteli malzemelere dönüştürür, böylece ürün haline getirilebilirler.

Atık ıslahı ve yükseltme uzmanları üretim hattının her iki ucuna da odaklanmaktadır: ıslahın başarılı olması ve ürünlerin kullanım ömrünün en üst düzeye çıkarılması için ürün tasarımcılarına malzeme bilimi konusunda uzman bilgisi sunarlar.

Her şey israfı en aza indirmek ve döngüsel ekonomide herkes için zorunlu olan sıfır atık hedefini karşılamak için tasarlanacak.

Bir atık geri dönüşüm ve yükseltme uzmanının malzeme bilimi, endüstriyel tasarım ve imalat uygulamalarında yüksek derecede kalifiye olması gerekecektir.

Gelişmiş iletişim ve kişilerarası becerileri, disiplinler arası takımlar içindeki çeşitli endüstrilerde başarılı bir şekilde çalışabilmelerini sağlayacaktır.

56. Su Yönetimi Uzmanlığı

Su hayatta kalmak için en önemli ihtiyacımız olan kaynaktır. Su yönetimi uzmanları, su kaynaklarını, verimliliğini, korunmasını, dağıtımını ve sağlığını yönetir ve suyun geri dönüştürülmesini, yenilenmesini ve uygun şekilde dağıtılmasını sağlamak için önlemler alır.

Su yönetimi uzmanı, atık su ıslahı, suyun geri dönüşümü, bitkilerin kök sistemlerine yönelik sulama ve yeraltı suyu yönetimi stratejileri gibi belirli stratejilerin çalışmasını sağlar.

Su yönetimi uzmanı, su yönetimi için teknolojik çözümler ve verimli su kullanımının sürekli gelişim içinde olmasını sağlamak için birçok ekolojik ve kentsel mühendislik ve tasarım uzmanıyla işbirliği yapar. Bu nedenle, üst düzey iletişim becerilerine ihtiyacı olacaktır.

57. Hava Kontrol Mühendisliği

Jeo-mühendisler olarak da bilinen hava kontrol mühendisleri, gezegenin ikliminin uygun olmasını sağlamak için hükumetler tarafından istihdam edilecek.

Hava durumu kontrol mühendisleri gezegeni serinletmek için karbon yakalama ve depolama teknolojilerini kullanacak ve güneşin zararlı ışınlarını engellemek için atmosfere kimyasal filtreler yerleştirecek.

Hava durumu kontrol mühendisleri herhangi bir müdahaleyi eyleme geçirmeden önce, herhangi bir hava manipülasyonunun sonuçlarını modelleyen bilgisayar simülasyonları çalıştırmaları gerekir. Meydana gelebilecek her türlü ihtimal göz önünde bulundurulmalıdır.

Hava kontrol mühendisleri iklim bilimi ve meteorolojide ileri düzeyde niteliklere sahip olmalıdır. Hava durumu kontrol mühendisleri, hava koşullarını simüle etmek ve modellemek için büyük veri ve algoritmik araçlar kullanır, bu yüzden dijital olarak okuryazar olmaları gerekecektir.

Kentsel Meslekler

Gelecekte akıllı şehir kavramı hayatımıza girecek. Bununla birlikte şehirleri düzenlemek adına pek çok meslek dalı ortaya çıkacak. Şehirlerin akıllanması pek çok sorunu da beraberinde getirebilir. Bu sorunların çözümünde de uzmanlara ihtiyaç duyulacak.

Ulaşımdan çevre yönetimine pek çok alanda yeni meslekler ortaya çıkacaktır. Gelin bakalım bu kategoride hangi meslekler yer alıyor.

58. Otomatik Geçiş Sistemi Sorun Gidericiliği

Günümüzde de var olan otonom araçlar gelecekte daha yaygın olacak. Bu otonom arabaların üzerinde birçok sensör olacak ve hepsi aynı ağa bağlı olacak.

Konumları, hızları, trafik koşulları, tehlikeleri ve diğer çevresel koşullar hakkında birbirleriyle iletişim kuracaklar. Trafik ışıkları olmayacak çünkü otomatik bir transit yönetim sistemi her şeyin sorunsuz ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlayacak.

Transit yönetim sistemi ayrıca kazaların yaşanmamasını ve herkesin güvende kalmasını sağlayacak. Transit yönetim sisteminde işler ters gittiğinde, otomatik geçiş sistemi sorun gidericileri devreye girecek.

Neyin yanlış gittiğini anlatmak için izleme sistemlerini ve sensörleri kullanacaklar ve sorunu çözmenin en iyi yolu hakkında hızlı kararlar alacaklar.

Farklı hareket tarzlarının sonuçlarını tahmin etmelerine yardımcı olmak için dijital algoritmalar kullanabilecekler ve trafik akışının önündeki engelleri kaldırmak ve arabaları tekrar hareket ettirmek için robot veya insan çalışanlar kullanabilecekler.

Etkin risk yöneticileri olacaklar ve dijital teknolojileri kullanmaya yetkin olacaklar. Trafik mühendisliği ve ulaştırma sistemleri hakkında geniş bir disiplin bilgisine sahip olmaları gerekecek.

59. Otonom Araç Profil Tasarımcısı

Gelecekte otonom araçlar daha ekonomik ve çeşitli hale gelecek. Bu da farklı tarzda araçların üretilmesini gerektirecek.

Otonom araç profili tasarımcısı, temel araç ünitesinin üstüne sığacak kabinler tasarlayacak. Her kabinin, yatak odası, yemek odası, konferans odası, oyun odası gibi birçok olası konfigürasyona dönüşme ihtimali olacak.

Otonom araç profili tasarımcısı aynı zamanda otomobillerin içini ve dışını da düzenleyecek, otomobillerin görünümlerini sahiplerinin kişiliğini ve görsel tercihlerini yansıtacak şekilde tasarlamak için artırılmış gerçeklik kullanacaklar.

Otonom araç profili tasarımcısının iç ve endüstriyel tasarım deneyimine ve mükemmel yaratıcı ve görsel sanatsal becerilere sahip olması gerekecek.

Şeffaf alüminyum gibi üretilen yeni malzemelerin özellikleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekecek. Bilgisayar destekli tasarım ve artırılmış gerçeklik motorları kullanımında deneyimli olmalılar.

60. Biyofilm Tesisatçıları

Biyofilm tesisatçıları, biyofilm kaplamalarını kanalizasyon ve atık su borularının ayrıca sıvı kompost kutularının duvarlarına monte eder ve bakımını yapar.

Bu biyofilmler milyonlarca dost bakteriden oluşur ve daha sonra çeşitli tiplerde karmaşık organik maddeleri (atık) parçalar.

Bakteriler, borunun duvarına bağlanan yapışkan bir hücre dışı polimerik madde tabakasına gömülüdür.

Bağırsakta doğru bakteri dengesine sahip olmanın faydası olduğu gibi, doğru bakterilerin atıkları parçalaması da önemlidir.

Biyofilm tesisatçıları, dijital bakteriyel analiz araçlarını kullanarak, biyofilm ile ilgili sorunları teşhis eder ve atık yıkımı düzgün çalışmıyorsa bakterileri yeniden dengeler.

Biyofilm tesisatçılar problem çözmede iyi olacaklar ve bakteri biyolojisi hakkında bilgi sahibi olacaklar. Serbest olarak veya insan yaşam alanı çalışanları ile birlikte çalışabilirler. Eski çağlardaki tesisatçılarda olduğu gibi, bazen kirli veya kötü kokulu koşullarda çalışmak zorunda kalacaklar.

61. Biyometrik Güvenlik Çözümleri Mühendisliği

Bir biyometrik güvenlik çözümleri mühendisi, çevrimiçi bankacılık ve ev, ofis veya araç erişimi gibi tüm fiziksel ve dijital güvenli erişim noktalarında kullanmak için kişiselleştirilmiş biyometrik imzalar oluşturur.

Biyometri, parmak izi, iris ve retina görüntüleri, yüz ve el taramaları, ses tanıma ve alışılmış davranış kalıpları gibi fiziksel ve davranışsal özellikleri ölçer.

Kimlik hırsızlığı, erişim sistemlerinin tanımlamayı onaylamak için rastgele belirlenmiş birden fazla biyometrik ölçüm gerektirdiğinden artık mümkün olmayacak.

Biyometrik güvenlik çözümleri mühendisi, hangi sensörlerin güvenlik çözümü için uygun olduğunu belirler, daha sonra kimlik doğrulama faktörlerini analiz etmek ve eşleştirmek için yazılım çözümleri uygular. Biyometri güvenliği, bir binanın veya sanal sistemin genel güvenlik sistemleriyle bütünleşir.

Biyometrik güvenlik çözümleri mühendisleri yazılım ve donanın kullanımı konusunda uzman olmalılar. Benzersiz tanımlamalar oluşturmak için biyometri kullanabilecekler.

Ayrıca, sistemleri anlayabilecek ve biyometriklerin bir güvenlik önlemleri paketi içinde yer almasını sağlamak için diğer güvenlik alanlarındaki meslektaşlarıyla iyi iletişim kurabilecekler.

62. İnsan Yaşam Alanı Tasarımcılığı

İnsan habitatı tasarımcıları, arazi kullanımını ve hava, su ve ulaştırma, iletişim ve dağıtım ağları gibi kentsel alanların altyapısını içeren çevreyi geliştirir ve tasarlar.

Şehirlerde yaşayan insan sayısı artmaya devam edecek. Sonuç olarak, insan yaşam alanı tasarımcıları daha uzun binaları, yüksek taşımacılığı, dikey çiftlik ve vertipetleri (dikey pistleri olan uçak ve uzay mekiği limanları) olan akıllı şehirler tasarlayacaklar.

Tüm binalar çevresel sürdürülebilirlik ve ekosistem dengesi dikkate alınarak inşa edilmeli ve bu şekilde de korunmalıdır.

İnsan habitatı tasarımcıları, şehirler arasında dağıtılan binlerce çevre sensörüne güvenecek; veriler tasarım ve bakım süreçlerini bilgilendirmek için gelişmiş algoritmalar kullanılarak analiz edilecek.

İnsan yaşam alanı tasarımcıları, kentsel planlama mesleğinin gelişmiş hali diyebiliriz. Planlama teorisi bilgisine sahip olmaları ve mimarlık, ekonomi, çevre yönetimi veya bilim, coğrafya veya sosyoloji konularında eğitsel bir geçmişe sahip olmaları gerekecektir.

İyi yazılı ve sözlü iletişim becerilerine, analitik ve problem çözme becerilerine sahip olmaları gerkecek. Görsel uzaysal becerileri, dijital okuryazarlıkları ve algoritmik teknikleri kullanarak büyük verileri anlama yetenekleri çok iyi olması gerekecektir.

63. Entegre Enerji Sistemleri Stratejisti

Şehir veya bölge düzeyinde istihdam edilen entegre enerji sistemleri stratejisti, verimli, sürdürülebilir ve güvenli olan kentsel enerji sistemlerini tasarlamak için bölgesel ve yerel topluluk büyüme koordinatörleri, enerji ve veri sistemleri kurucuları, insan habitatı tasarımcıları ve sürdürülebilir enerji çözüm mühendisleri ile birlikte çalışır.

Bölgelerdeki enerji sistemleri için üst düzey bir plan tasarlamak için yerel bölgedeki insanların enerji ihtiyaçları ile ilgili derin bilgileri ve yerel alanın çevresel ilişkilerini beraberinde getiriyorlar.

Tüm yerel sistemleri gerekli standarda getirmek için yenilenebilir enerji kaynaklarına yükseltme yapmak üzere mevcut enerji sistemleri için güçlendirme programları sipariş edebilirler.

Entegre enerji sistemleri stratejisti, enerji sistemlerinin nasıl entegre edildiğini ve yönetildiğini belirlemede üst düzey bir role sahip olacak. İnsanları ve karmaşık fikir ve sistemleri yönetme becerisi olan liderler olacaklar.

64. 3D Baskı Bina Tasarımcılığı

Büyük boyutlu 3D yazıcılar, iki gün boyunca verimli bir şekilde ev ve dört haftada da yüksek binalar inşa edebilir kapasiteye gelecekler.

Teknisyenler 3D yazıcıları tamir etme işini yaparken, bu uygulamanın başarısının anahtarı devasa 3D baskılı bina tasarımcılarıdır.

İnşaatın dikkatlice planlanması ve baskının aşağıdan yukarıya doğru tasarlanması, mühendislik tasarımı, görsel yaratıcılık ve el becerisi konularında kabiliyet gerektirir.

İnşaat malzemeleri atıklardan geri kazanılır ya da önceki yapıların yıkılmasından geri dönüştürülür ve hızlı ve sertleşecek sağlam ve güvenilir yapılar oluşturacak şekilde tasarlanır.

Bu hızlı inşa edilen binaların yalıtım, su toplama, küçük ölçekli gıda üretimi ve atık yönetimi sağlamalarını sağlamak için yeni teknolojiler kullanılacaktır.

3D baskı bina tasarımcısı akıllı şehir tasarımcıları, peyzaj mimarları, enerji ve veri sistemleri kurucuları, inşaat mühendisleri ve 3D yazıcı işleyicileriyle birlikte çalışacak.

Ayrıca, mimari açıdan yaratıcı olmalarını ve üst düzey görsel-uzay becerilerini kullanmalarında meraklı olmalarını sağlamak için güçlü bir estetik anlayışa sahip olmaları gerekecek.

65. Net Pozitif Mimarlık

Yeni malzemeler, akıllı tasarım ve entegre sensör sistemleri ile binalar, tükettiklerinden daha fazla enerji ve su üretmek üzere tasarlanacak.

Yeni çatıdaki foto-voltaik sistemler ve diğer tesis içi enerji üretimi ve depolaması, bina ortamını izole eden, enerji üreten ve izleyen akıllı yapı malzemeleri ve gelişmiş analiz yazılımı, binaların ulusal enerji şebekesine tedarikçi olacak şekilde çalıştırılmasını sağlayacak.

Net pozitif mimar, uygulanabilir ve sorumlu ticari binalar veya evler oluşturmak için müşterilerle, yazılım mühendisleriyle ve malzeme mühendisleriyle çalışacak ve bina çözümleri tasarlayacaktır.

Net pozitif mimar, yeni malzemeler, çevresel bina süreçleri ve yazılım çözümleri ile birlikte mekansal tasarım becerilerine sahip olacak. Diğer profesyonellerle ve müşterilerle çalışırken, yenilikçi ve belirli ihtiyaçlara yönelik çözümler üretmek için iletişim becerilerine sahip olacaklar.

66. Bölgesel Topluluk Büyümesi Koordinatörlüğü

Bölgesel topluluk büyüme koordinatörleri bölgesel faydaları ve cazibe merkezlerini kentte yaşayanlara pazarlayacak ve yeniden konumlandırmaya teşvik edecek.

Ayrıca devam eden bölgesel yaşayabilirlik, dağıtılmış iş gücü, topluluk işbirlikleri ve ağlar sağlamak için bölgesel örgütlere fırsatlar sağlayacaklar.

Sanatsal topluluklara odaklanmak ve yemek üretimi bu rollerde kilit rol oynayacaktır. Bölgesel topluluk büyüme koordinatörü pazarlama becerilerine sahip olacak ve üst düzey bir iletişimci olacaktır.

Ayrıca insanları, fikirleri, fırsatları ve organizasyonları koordine ettikleri için son derece organize ve verimli bağlantıları olacaktır.

67. Sürdürülebilir Enerji Çözümleri Mühendisi

İklimimizi ve çevremizi tehlikeye atmadan hem mevcut hem de gelecekteki enerji gereksinimlerine hizmet eden enerji kaynaklarını geliştirmek, her zaman var olacak ve yüksek talep görecek bir iş olacaktır.

Yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği önemli hususlar olmaya devam ediyor, ancak önemli zorluklar sağlamaya devam ediyor. Sürdürülebilir enerji çözümleri mühendisleri, enerji üretimi, depolanması, nakliyesi ve verimli, sürdürülebilir ve güvenli sistemler kullanacaklardır.

Sürdürülebilir enerji çözümleri mühendisi, her alan için maksimum üretim sağlamak adına sistemleri entegre edebilmeleri için üst düzey bilim bilgisi ile çeşitli yeteneklere sahip olacaktır.

Tarım Meslekleri

Tarım alanında meydana gelecek teknolojik gelişmeler çiftçilikte ve ortaya çıkacak ürünlerde farklılaşma oluşturacaktır.

İnsanlar sahip olacakları yeni aletler ile tarımda sınıf atlayacak ve daha kolay şekilde ürün elde edebilecek. Geleceğin tarım mesleklerini bu kategori altında sizler için listeledim.

68. Agro Ekolojik Tarım

Agro ekolojik çiftçiler, tarımsal dengeyi yeniden canlandırıp ekinler ve biyoyakıt yetiştirecekler. Gezegeni beslemek için etkili, verimli ve sürdürülebilir bir araç oluşturma amacıyla farklı unsurları bir arada çalıştıran tarımsal ekosistemleri geliştirecekler.

Agro ekolojik çiftçiler, faydalı mikroklimatlar oluşturmak ve haşere böceklerini kovmak için ekim teknikleri kullanarak, tarlalarda ağaçlar, çalılar ve yabani otlar yetiştirme işini yapacaklar.

Bitkilerin kök sistemlerine hedeflenen sulama sağlayarak, erozyona ve toprak besin maddelerinin kaybına neden olabilecek akmayı önleyecekler.

Agro ekolojik çiftçiler, çalışmalarında tarlalar için robotlar, sert ürünler için gen düzenleme gibi geniş bir teknolojiyi kullanacaklar.

Toprağa ve havaya gömülü sensörler yardımıyla ne kadar yeşil gübrenin gerekli olduğunu, sıcaklığın ne olduğunu ve ne kadar sulamanın gerekli olduğunu ölçecekler.

Agro ekoloji çiftçilerinin, bitkilerin, toprağın, böceklerin, hayvanların, besin maddelerinin, suyun ve havanın canlı sistemleri oluşturmak için birbirleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunu bilmeleri gerekecek.

Çiftçiler bitkilerle çalışmaktan zevk almalılar, saha çalışması ve robot tamiri konusunda pratik becerilere sahip olmalılar. İyi veri analizi becerilerine sahip olmalılar ve en iyi sürdürülebilir ve üretken çerçeveleme seçeneklerinin neler olabileceğini öğrenmek için algoritmik yazılım kullanabilmeliler.

69. Biyo Yükselticiler (Bio-jackers)

Biyo-jackers ya da biyo yükselticiler, insanlar dahil, bitki ve hayvanların hassas genom düzenlemesini üstlenen genetik mühendisleridir.

Uzmanlık alanlarına bağlı olarak, bitki biyo jackerleri, meyve ve sebzelerin beslenme profilleriyle birlikte bitkilerin büyüme düzenini ve görünümünü değiştirebilir.

İnsan bio-jackerleri, hastalıklara ve hastalıklara neden olan gen yapılarını ve bazı durumlarda görünüşlerini ve / veya fiziksel yeteneklerini değiştirmek için genetik yapıları değiştirir.

Bu, sıkı düzenlenmesi gereken bir alan ve biyo-jackerların çalışmaları, genetik çeşitlilik ve canlıların sağlığı üzerindeki potansiyel etkileri açısından iyice kontrol edilmeli ve onaylanmalıdır.

Biyo-jackerlar, genetik, genetik mühendisliği ve genom düzenleme süreçleri ve bu prosedürlerin sonuçlarının ne olacağı konusunda derinlemesine bilgi sahibi olacaklar.

Bio-jackerlar ekipler halinde çalışacak ve genetik antrenörler ve sağlık çalışanları gibi başkalarıyla işbirliği yapabilmeliler. Ayrıca gelişmiş biyoetik ve genetik çeşitlilik uygulamalarında eğitime ihtiyaçları olacak.

70. Cırcır Böceği Yetiştiriciliği

İnsanlar daha verimli protein kaynaklarına ihtiyaç duyacaklar. Cırcır böceği tarımı, büyük miktarlarda yüksek kaliteli protein, mikro besinler, kalsiyum, çinko ve heme demiri (bitki bazlı demirden üstün kabul edilir) üreten kentsel tarım uygulaması olacaktır.

Cırcır böcekleri bitki ürünlerini tüketir ve verimli bir enerji kaynağı haline getiren çok az atık üretir. Cırcır böceklerinin optimal koşullarda oluştukları çok az yer gerektiren dikey sistemler tasarlanacak. Robotlar ve akıllı sistemler her bir böcek modülünü izleyerek optimum büyüme koşullarını koruyarak, girdileri ve büyüme oranlarını izleyecek.

Cırcır böcekleri, ekmek ürünleri ve protein çubukları için yüksek proteinli una veya çıtır atıştırmalıklar üretmek kızartmaya dönüştürülecek.

Bir cırcır böceği yetiştiricisi çeşitli teknolojiler kullanacak ve yüksek bir dijital okuryazarlık seviyesine sahip olacak. Cırcır böceklerini izlemek için robotları, makineleri ve programları kullanacaklar.

Cırcır böceği yetiştiricileri, gıda üretimi endüstrisinde kilit rol oynayacakları için iyi işbirlikçi ve yetenekli iletişimciler olacaktır.

71. Çiftlik Güvenliği Danışmalığı

Son dönemlerde, işle ilgili beş ölümden yaklaşık birini çiftlik kazaları oluşturuyor. Gelecekte, insan müdahalelerinin ve dijital teknolojilerin kombinasyonu, çiftliklerdeki işyeri kazalarının çok nadir olmasını sağlayacak.

Çiftlik güvenliği danışmanları, çiftçileri risk tanımlaması, yönetimi ve planlaması hakkında teftiş etmek ve onlara tavsiyelerde bulunmak için bir bölge veya topluluktaki çiftlikleri ziyaret edecekler.

Çiftlik güvenlik danışmanları, otonom taşıtların ve ağ robotlarının en son güvenlik yazılımlarının yüklü olmasını ve küçük çocukları barajlar gibi su kütlelerinden elektronik olarak korumalarını sağlayacaktır.

Çiftçiler için güvenlik planları geliştirecekler ve güvenlik uygulamaları ve teknolojilerinde en son konularda önerilerde bulunacaklar.

Tarımsal tehlikelerin farkındalığı ve olasılıkları, riskleri değerlendirmek için dijital araçları kullanma yeteneği gibi önemlidir. Çiftlik güvenliği danışmanları, en son güvenlik ürünleri ve teknolojileri hakkında mükemmel bilgiye sahip olacak ve bu seçenekleri çiftçilere iletebilecek.

Uzay Meslekleri

Gelecekte uzay ile ilgili çalışmalar daha yaygın olacak. Bununla birlikte insanlığın uzay yolculuğunda karşılaşabileceği zorluklar da olacak.

İnsanlar uzayı keşfetmeye devam ettikçe, diğer gezegenleri ve uyduları kolonileştirme planları geliştirilecektir.

72. Dünya Dışı Habitat Tasarımcıları

Dünya dışı habitat tasarımcıları, diğer gezegenlerde yaşanabilir binalar inşa etmek için dünyalaştırıcı mikrobiyolog gibi diğer uzmanlarla ve bilim insanlarıyla birlikte çalışacaklar.

Bu dünya dışı ortamlar için eksiksiz yaşam alanları tasarlamaya ihtiyaç olacak. Bunlar; ilgilenilen noktalar, konaklama ve restoranlar, yönetilmesi ve bakımı için gerekli tüm destek yapıları ve altyapılar.

Yeni habitatlar, mevcut ekolojileri tamamlayacak şekilde tasarlanacak, bu nedenle dünya dışı habitat tasarımcılarının, karşılaştırılabilir sistemlerin yerleştirilmesini ve yerel ortamların yeni habitat tasarımında kullanılmasını sağlamak için üst düzey ekolojik farkındalığa sahip olmaları gerekecek.

Var olan yaşam alanı unsurlarının çoğu insan yaşamı için elverişsiz. Alandaki yer çekimi kuvvetinin uygun ve kararlı olmasını nasıl sağlayabiliriz? İnsanları radyasyondan nasıl koruruz? Nefes alabilen havanın optimal bir karışımını nasıl sağlayabiliriz?

Dünya dışı habitat tasarımcısı ekolojik ve mimari becerilere ve anlayışlara sahip olacak ve dünya dışı yerlerdeki zorluklarla ve olasılıklarla nasıl başa çıkacakları konusunda yaratıcı olacaklardır. Ayrıca, başkalarıyla birlikte tasarlayacakları gibi yüksek düzeyde iletişim becerilerine sahip olacaklar.

73. Dünyalaştırıcı Mikrobiyologlar

Uzay yolculuğundaki son başarılarla birlikte, özellikle Mars olmak üzere diğer gezegenlerde yaşama kavramı rüyadan gerçeğe dönüyor.

İçlerinde yaşanabilir alanlara sahip uzay istasyonları inşa etmek mümkün olsa da, insanlar hala uzay giysisi olmadan orada yaşayamazlar. Gelecekte, dünyalaştırıcı mikrobiyologlar Mars’ı tamamen yaşanabilir kılmak için büyük dünyalaştırıcı ekiplerin bir parçası olarak çalışacak.

Mars, manyetik alan ve atmosfer eksikliği olmasıyla hala ciddi zorluklar yaşatıyor, ancak dünyalaştırıcı mikrobiyologlar çözümün bir parçası olacak. Mars’ın toprağını verimli bir hale getirmek için atmosferini nefes alabilen mikroplar besleyecekler. NASA bu araştırmanın çoğunu finanse edecek.

Dünyalaştırıcı mikrobiyologlar uzay programlarına meraklı kalifiye mikrobiyologlar olacaktır. Çok sayıda bilim adamının araştırmayı paylaştığı ve belirli problemlerin etrafındaki büyük fikirlerle uğraştığı işbirliğinin bir parçası olarak çalıştıkları için üst düzey iletişim becerilerine sahip olacaklar.

Sağlık Meslekleri

Sağlık alanında gelecekte insanların karşılaşacağı hastalıklara karşı önlemler alınacak. Bununla birlikte yeni meslekler de ortaya çıkacak. Geleceğin meslekleri arasında bulunabilecek sağlık kategorisinde olan meslekleri aşağıda sıraladım.

74. Veri Tabanlı Tıbbi Teşhis Uzmanı

Verilere dayalı tıbbi teşhis uzmanı, karmaşık durumlarda veya hastanın gizemli semptomları olduğu durumlarda tıbbi teşhis koymak için verileri anlamada uzmanlaşacaktır.

Teşhis uzmanı, hastanın sağlık izleme implantları, çevresel izleme cihazları, doktorlar tarafından yürütülen testler, genetik profiller ve hasta için yaşam öyküsü verileri dahil olmak üzere birçok kaynaktan büyük miktarda veri toplayacaktır.

Ayrıca milyarlarca belgeye ve hastalıklar hakkında bilgi içeren teşhis veritabanlarına da erişebilecekler.

Verileri hızlı bir şekilde tarayabilen ve analiz edebilen ve anomalileri tanımlayabilen yapay zeka algoritmalarını kullanacaklar, ancak tanı koyucu ilgili bilgileri bir araya getirmekten ve hastayla neyin yanlış olduğunu ve nasıl tedavi edileceğini belirlemekten sorumlu olacaktır.

Bir teşhis konulduktan sonra, teşhisci, doğru tedavi yaklaşımları hakkında tavsiyelerde bulunarak, tıbbi ekibin diğer üyelerine iletecektir.

Veri tabanlı tıbbi teşhis uzmanı oldukça yaratıcı olacak ve ayrıca ileri veri analizi becerilerine sahip olacaklar. Önemli tıbbi bilgiye ve mükemmel örüntü tanıma yeteneklerine sahip olacaklar.

75. Genetik Koçları

Genetik koçları, insanlara genetik profilleri hakkında bilgi ve destek sağlamak için bireysel olarak veya genetik mühendisleri ve sağlık ekipleriyle koordineli olarak çalışacaktır.

Teknolojik yenilikler ve genomikteki sürekli gelişmeler genetik sağlık hizmetlerinde yepyeni bir alan açacak ve aynı zamanda genetik hiper-performans ve hiper-estetiğe de uzanacak.

Genetik antrenörler, müşterilere genetik analiz sonuçlarının ne anlama geldiğini ve yaşam boyu sağlık ve iyiliklerinin etkilerini açıklayacaktır.

Müşterilerin hassas genom düzenlemesiyle genetik problemleri düzeltip düzeltmemeleri konusunda karar vermelerine yardımcı olacaktır.

Ayrıca, çalışmalarının bu alanında izlenen sıkı etik ve genetik çeşitlilik düzenlemeleri olmasına rağmen, estetik ya da atletik performans için genom ince ayar konusunda tavsiyeler vereceklerdir.

Takım halinde çalışan genetik koçlarının, mühendisler ve sağlık çalışanları ile işbirliği yapabilmesi gerekir. Ayrıca ileri insan biyoetiği konusunda eğitime ihtiyaçları olacak.

76. Sağlık Uzmanlığı

Sağlık çalışanları, yaşamlarına ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş sağlık çözümleri oluşturma işini yapacaklar.

Bunu yapmak için, müşterilerini genetik olarak şekillendiren, önceki sağlık verilerini içeren, çevresel izlemeden yararlanan ve sürekli davranışsal izlemeyi birleştiren teknolojiyi kullanacaklar.

Sağlık uzmanı, toplumdaki hastalıkları azaltmak amacıyla, özellikle yaşlanan bir nüfusa verilen kapsamlı bireyselleştirilmiş sağlık çözümleri üreterek birçok hastalığı önlemeye çalışacak.

Bir sağlık uzmanı, insan vücudunu karmaşık bir entegre sistem olarak görür. Müşterilerinin ihtiyaçlarını dinler ve sağladıkları sağlık hizmetleri çözümlerinin anlaşılmasını ve tam olarak izlenmesini sağlamak için açıkça iletişim kurarlar.

77. Bellek İyileştirici

Gelecekte gün boyunca insanlar sürekli olarak artırılmış gerçeklik temelli kişiselleştirilmiş bilgi ve haber kaynaklarına bağlanacak ve çok çeşitli dijital görsel ve çok sensörlü girdilere maruz kalacaklar.

Bellek iyileştirici, insanların dijital bellek teknolojileriyle çalışma belleği kapasitelerini artırır ve aynı zamanda makul kapasitede silme yoluyla mevcut kapasiteyi boşaltabilir.

Bellek iyileştiricinin, bu teknikleri kullanma konusunda çok dikkatli olması gerekir; çünkü hem amnezik insanlar (yani bellekte boşluk olan) hem de hipermetik olanlar (yani çok fazla hatırlayan) için ciddi psikolojik ve bilişsel işlem sonuçları olabilir.

Doğru implant veya hafıza silme tekniğini tanımlarlar ve ardından müşteri için entegre bir hafıza çözümü tasarlarlar. Hastanın kendisi üzerinde işlem yapmazlar, bunun yerine biyo-mühendisler, implant ve silme cerrahları ve bilişsel psikologları içeren bir ekibin parçası olarak çalışırlar.

Hafıza iyileştiricileri, bilişsel psikolojide, hafıza fonksiyonuna vurgu yapan uzmanlar olacaktır. Dijital bellek geliştirme ve silme teknikleri ve teknolojilerine aşina olacaklar ve her ikisini de entegre bellek çözümü oluşturmak için nasıl kullanacaklarını bilecekler.

Biyoteknoloji ve beyin mimarisindeki eğitici geçmişleri ile detaylara büyük özen göstererek sorunları çözecekler.

78. Nanomedikal Mühendisliği

Nanomedikal mühendisleri nanopartiküller kullanan kişiselleştirilmiş tıbbi tedaviler tasarlar ve planlar.

Nanopartiküller, virüsleri ve kanser hücrelerini tespit etmek ve hedeflemek ve insan vücudunun hastalıklı bölümlerinin görüntülerini teşhis etmeye yardımcı olmaya yarayacak şekilde uyarlanabilen mikroskobik partiküllerdir.

Nanomedikal mühendisleri, biyokimya ve nano mühendislikte uzmanlaşmış mühendislik, tıp ve bilim alanlarında bilgi sahibi olacak.

Bir hastanın sağlığı ve teşhisi ile ilgili veriler göz önüne alındığında, görev için doğru nanoparçacık tipini üretecek ve molekülleri yüzeylere veya partiküllere biyo-konjuge ederek kullanıma hazır hale getirecektir.

Bir nanoparçacık mühendisleri, nanoparçacık teşhis uzmanları ve nanoparçacık eczane uzmanlarından oluşan bir ekipte çalışacaklar, bu nedenle güçlü bir takım çalışması becerisine ve ayrıca gelişmiş analitik becerilere ihtiyaç duyacaklar.

79. Nutri-gutome Danışmanlığı

Nutri-gutome danışmanları, insan sindirim sistemi ve içinde yaşayan trilyonlarca mikroorganizma (çoğunlukla bakteri) üzerinde çalışarak insanların sağlığını optimize etme konusunda uzman olacaktır.

Bakteriler gıda sindirimi ve besinleri gıdalardan emmekle ilgilenirler, ancak aynı zamanda bağışıklık düzenleme ve beyin fonksiyonu gibi daha geniş süreçler için de önemlidirler.

Nutri-gutome danışmanları gizli bir bağırsak koruyucusu olarak bilinir, ancak rolleri çok önemlidir, bakteri ve sindirim sisteminin sağlığını izlerler.

Disbiyoz (bakteri dengesizliği) bulunursa, yeniden dengelemeyi sağlayacak müdahaleleri tasarlar ve uygularlar. Bu çözümler arasında diyet değişikliği, probiyotik öncesi ve probiyotik uygulama ile mikrobiyota yetiştiriciliği ve nakli yer alacak.

Nutri-gutome danışmanları, dysbiosis tanımlamak ve sağlığı yeniden kazandırmak için vücut sensörleri ve algoritmik analiz ile çalışacak.

Genellikle beslenme ve diyetetik ile ilgilenirler ve hepsinin mikrobiyoloji ve biyoteknoloji konusunda bilgi ve becerileri olacak. Detay ve analitik becerilerin yanı sıra problem çözme yeteneklerine de dikkat edecekler.

80. Sanal Cerrahlık

Gelecekte, sağlık şekillendirme ve genetik mühendislik nedeniyle ameliyat çok daha az ihtiyaç duyulacak. Bununla birlikte, ameliyat gerektiğinde, cerrahları hastalara mümkün olduğunca çabuk ve verimli bir şekilde götürmemiz gerekecek.

Sanal gerçeklik teknolojisi gelişmeye devam ettikçe, cerrahlar hastayla aynı odada veya şehirde olmak zorunda kalmadan uzaktan ameliyat gerçekleştirebilecekler.

Bu, kırsal alanlardaki hastalar için ve son derece uzmanlaşmış cerrahların erişimini en üst düzeye çıkarmak için çok önemlidir.

Laparoskopik kameralara sahip yüksek teknolojili görüntüleme teknolojisi, cerrahların çalıştırılabilir alanı çevreleyen anatomiyi görmelerine ve araçlarını yönlendirmelerine yardımcı olacaktır.

Veri Meslekleri

Veri teknolojisi gelecekte insan hayatının en önemli parçalarından biri olacaktır. Artırılmış ve sanal gerçeklik kullanımında, algoritmik makinelerin işleyişinde verilerin önemli rolleri olacak.

Veri kategorisinde yer alan meslekleri bu başlık altında inceleyebilirsiniz.

81. Algoritma Tercümanı

Veri analizi ve karar vermenin temeli, verileri bireylerin kişisel tercihlerini ve satın alma olasılıklarını tahmin etmek gibi öngörücü müdahaleler için kullanılan kalıplara ayıran algoritmadır.

Bununla birlikte, algoritma tabanlı karar verme yazılımı ya da makineleriyle çalışan birçok kişi ya da şirket, bu yorumların nereden geldiği ya da bu kararların hangi temele dayandığı konusunda sınırlı bir bilgiye sahip olacak.

Bir algoritma yorumlayıcısı, insanların algoritmaların nasıl çalıştığını ve yapay zekanın neden aldığı kararları verdiğini anlamalarına yardımcı olacaktır.

Algoritma tercümanı, kodlama süreçleri ve istatistiksel analiz konusunda güçlü bilgiye ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, insan gereksinimlerine ve müşteri perspektiflerini açmak için gerekli olan iletişim becerilerine ve makine öğrenmesi algoritmik çıktısına dayanan kararlarda onlara yardımcı olmalarına ihtiyaç duyacaklar.

82. Davranış Tahmin Analisti

Çevrimiçi varlığımız, giyim, müzik ve eğlence, hobiler vb. zevklerimizi ve tercihlerimizi sürekli arttırıyor.

Benzer şekilde, toplulukların davranış kalıpları, toplanan, depolanan ve analiz edilen veri miktarının artmasıyla izlenebilir. Bu verilerdeki kalıpları anlamak için algoritmalar icat edilmektedir.

Bir davranış tahmini analisti, çeşitli kullanımlar arasında gelecekteki davranış kalıplarını yaratıcı bir şekilde yansıtmak için büyük veri setleri alabilen algoritmaların geliştirilmesi konusunda eğitilmiş bir veri bilimcisidir. Bunlar, kişiselleştirilmiş ürün pazarlaması, suç tahmini, sigorta şirketi kararları, şehir planlaması veya devlet kararını içerebilir.

Bir davranış tahmini analisti, mantıklı bir problem çözme eğilimi anlamına gelen veri madenciliği ve analizinde becerilere ihtiyaç duyacaktır.

Beklenmeyen kalıpları tanımlamak için eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerine ihtiyaç duyacaklar, aynı zamanda insanların davranış biçimlerini ve bireysel ve toplumsal ihtiyaçları hakkında ne söyleyeceklerini anlamalarını sağlayacak şekilde düşünebilmeleri için güçlü iletişim becerilerine ihtiyaçları olacak.

83. Veri Ürünleri Aracıları

Veriler çok değerli olacak. Gelecekte, pazarlama, ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi, sağlık hizmetleri ve devlet hizmetleri dahil olmak üzere her türlü insani faaliyet alanını bilgilendirmek için kullanılacak.

Veri ürünleri aracıları, toplanan verileri, insanlar, topluluklar ve şirketler adına satacaklar; bu, daha sonra farklı amaçlar için makine öğrenmesi algoritmalarını besleyecek.

Bugünlerde veriler farklı ajanslara satılıyor. İnsanlar verilerinin hangi kuruma satılacağına, ne için kullanılacağına ve ne kadar para için satışa hazırlanacağına karar verebilir.

Güçlü matematik, mantık ve problem çözme becerilerine sahip olacaklar ve belirli bir veri türü için pazar talebini anlamak için veri tabanlı araştırma yeteneklerine sahip olacaklar. Güçlü pazarlık becerilerine ve veri hukuku anlayışına sahip olacaklar.

84. Veri Çiftçileri

Veri çiftçileri iyi programlama ve algoritmik tasarım becerilerine sahip olacak. Yaratıcı olacaklar ve verileri farklı şekillerde birleştirmek veya gruplamak ve aralarındaki bağlantıları belirlemek için bilişsel esnekliğe sahip olacaklar.

İyi problem çözücüler olacaklar ve mükemmel analitik becerilere sahip olacaklar. Endüstride çalışan birçok veri çiftçisinin, genellikle serbest olacakları veya küçük ila orta ölçekli işletmeler tarafından istihdam edileceği için oldukça girişimci olmaları gerekecektir.

İşletmelere adım atmaları ve belirledikleri anlamlı bağlantıları ve öngörüleri satmaları gerekecek.

85. Veri Gizliliği Stratejistleri

Bir veri gizliliği stratejisti, insanların verilerini koruyacak çözümler tasarlamaktan sorumlu olacaktır.

Gelecekte, veri gizliliği korumak için her zamankinden daha zor olacak, çünkü herkes sağlıklarını sağlayan ve yaşam tarzlarını geliştiren vücutlarındaki dijital implantlar aracılığıyla her zaman ağlara bağlanacak.

Veri gizliliği stratejistleri hack riskini azaltmak için sistemler ve yazılımlar oluşturacaklar. Bir sistem saldırıya uğrarsa, onu onarmak, verileri kurtarmak ve insanların yaşamları üzerindeki etkilerini en aza indirmek için çalışacaklar.

Veri gizliliği stratejistleri güçlü analitik becerilere sahiptir ve ayrıntı odaklı olacaktır. Yüksek düzeyde dijital okuryazarlık ve siber güvenlik konusundaki en son eğilimler hakkında bilgi sahibidirler. Kodlama becerilerine sahipler ve sistem mimarisini, güvenlik duvarlarını, ağ ve işletim sistemlerini bilecekler.

86. Veri Depolama Çözüm Tasarımcıları

Dijital sistemler daha karmaşık ve yaygın hale geldikçe, veri depolama konusunda büyük talepler ortaya çıkacak.

Artırılmış (AR) ve Sanal Gerçeklik (VR), Yapay Zeka (AI) ve sensör teknolojileri gibi teknolojiler, yalnızca kapasite açısından değil, sağlamlık ve dayanıklılık açısından da büyük veri depolama taleplerine sahip olacak.

Veri depolama çözümleri tasarımcıları, müşterilerinin amacına yönelik çözümler oluşturmak için çeşitli yenilikçi ve hızlı değişen veri depolama sistemlerinden yararlanacaktır. Örneğin, bir çözüm DNA depolamayı içerir.

DNA bir mikroçipten bile daha küçüktür ve gram başına 215 Petabayt depolama yoğunluğuna ulaşabilir. Sadece dört gram DNA bir araya getirilerek tüm insanlık tarafından üretilen bir yıllık bilgiler toplanabilir.

Veri depolama çözümleri tasarımcısı, mevcut teknolojilerin spesifik depolama problemlerine değiştirilmesi ve uygulanmasını seçebilecek ve yaratıcı bir şekilde önerebilecek düzeyde dijital mühendislik becerilerine sahip olacak.

Çeşitli veri formlarının ve depolama gereksinimlerinin doğasını ve gereksinimlerini anlamaları gerekecektir. Güçlü işbirlikçi ve iletişim becerilerini yansıtan uygulanabilir çözümler geliştirmek için genellikle disiplinler arası takımlarda çalışacaklar.

87. Veri Atık Geri Dönüşümü

Verilerin son derece değerli olduğu ve ürün ve hizmetlerin pazarlanmasından sağlık hizmetlerine ve ne kadar gıda üretileceğinin belirlenmesine kadar her şeyi bilgilendirmek için kullanıldığı bir dünyada, silme ciddi bir konudur.

Veri atık geri dönüşümcüleri, şirketlerden, topluluklardan ve bireylerden silinmek üzere önerilen verileri alır.Verileri yararlılık açısından değerlendirir. Ne bulduğuna bağlı olarak, verileri bir veri aracısı kullanarak satmanızı, arşivlemenizi, atmanızı veya hizmete döndürerek temizlemeyi veya daha fazla ayrıntılandırmayı önerebilirler.

Veri atık geri dönüşümcüleri, içinde yaşadığımız dünyanın veri sağlığının önemli bir parçası olacaklar. Veri atık geri dönüşümcüleri detaylara özel önem verecek. Yararlılık ve tehlikeli özellikler için veri setlerini analiz etme ve sorgulamada iyi olacaklardır. Hangi tür veriler için kullanılabileceğini ve farklı tür kullanıcılar tarafından en çok hangi tür verilerin talep edildiğini bilirler. En son veri yönetimi ve arşivleme tekniklerine aşina olacaklar.

88. Adli Veri Analistleri

Adli veri analistleri, polis teşkilatında, özel güvenlik firmalarında ve serbest danışman olarak çalışabilirler.

Adli veri analistleri bir suç mahallinde ve çevresinde üretilen verilere bakmakta ve bir suçta ne olduğunu anlamak için insanlar tarafından bırakılan veri yollarını takip etmektedir. Makine öğrenmeye dayalı algoritmik araçlar sayesinde, kredi ve siber para dolandırıcılığı ve dolandırıcılık dahil olmak üzere yasa dışı faaliyetlerin ve siber suçların kanıtlarını ortaya çıkarmak için verilerde eleme yaparlar.

Uzman bir tür adli veri analisti, olay yerinde toplanan mikrobiyom verilerini (mikroorganizmaların benzersiz ve moleküler imzalarına dayanarak) tespit etmek ve takip etmek için toplanan mikrobiyom verilerini (insanların vücudunda ve çevresinde yaşayan bakteri ve diğer mikroorganizmalar) kullanır.

Adli veri analistleri, suçla mücadelede faydalı olabilecek insanlar tarafından bırakılan çeşitli veri yollarını derinlemesine anlayan çok analitik, sistematik düşünürler olacaklar.

89. Serbest Sanal Dağınıklık Düzenleyicisi

21. yüzyılın başlarında, gelişmiş ülkelerde yaşayan insanlar genellikle çevrelerini sıkıştıran ve strese neden olan birçok fiziksel eşyaya sahipler.

Gelecekte atık ıslahı ve geri dönüşümü çağında, insanlar artık fiziksel dünyada karmaşa ile yaşamazlar. Ancak, çok fazla sanal kargaşaya sahip olacaklar.

Bunun nedeni yarattıkları, eriştikleri, kullandıkları ve sakladıkları tüm verilerdir. İnsanlar yalnızca çok sayıda çevrimiçi kullanıcı hesabına sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda vücut ve ev sensörlerinden de veri üreteceklerdir. Herkes, artırılmış ve sanal gerçeklik ve çok duyarlı deneyimler dahil, çok fazla medya oluşturacak.

Serbest sanal dağınıklık düzenleyicisinin yardımcı olacağı yer burasıdır. Her hane bir veri yönetim sistemine sahip olacaktır, ancak bazen işler çok zor olabilir ve bir kişinin fazla verileri kaldırmak ve gerisini organize etmek için müdahale etmesine yardımcı olabilir.

Sanal karışıklık düzenleyicileri, işlerini kolaylaştırmak için veri yönetimi yazılımı ve yapay zekayı kullanır, ancak rollerinin çoğu otomatik olarak yapılamaz.

Ardından tanılama testleri gerçekleştirecek ve yazılım güncelleme, yeni sunucular veya veri depolama alanı ekleme, verilerin düzenlenme ve alınma şeklini yeniden düzenleme ve müşterileri veri yönetimi stratejileri konusunda eğitmeyi içeren veri yönetimi çözümleri uygulayacaklar.

90. Tahmini Düzenleme Analistliği

Tahmini düzenleme analistleri, teknolojide, işletmede, toplumda ve çevrede yaklaşmakta olan değişikliklerin hangi yönlerinin hükumet düzenlemesine ihtiyaç duyduğunu ve hükumetin önleyici yeni yasalar ve gerekirse diğer önlemleri uygulamaya koymalarını teşvik etmesini öngörecekler.

Tahmini düzenleme analistleri, ticareti denetleyen, kalite standartlarını uygulayan, güvenliği ve kaynakların kullanımını yöneten devlet düzenleme makamlarında çalışacak.

Yapay zeka algoritmalarını dünyadaki değişimleri tahmin etmelerine yardımcı olmak için kullanacaklar. Yaptıklarının çoğu, bir sonraki büyük gelişmelerin ne olacağını belirlemek için şahsi işletmeler ve teknoloji şirketleri ile etkileşime girmek olacak.

Tahmini düzenleme analistleri, ticareti denetleyen, kalite standartlarını uygulayan, güvenliği ve kaynakların kullanımını yöneten devlet düzenleme makamlarının içinde çalışacak.

Yaptıkları işlerin çoğu, bir sonraki büyük gelişmelerin ne olacağını belirlemek için şahsi işletmeler ve teknoloji şirketleri ile etkileşime girmekle ilgili olmasına rağmen, dünyadaki değişiklikleri tahmin etmelerine yardımcı olmak için yapay zeka algoritmalarını kullanacaklar.

Tahmini düzenleme analistleri, yetki alanlarında faaliyet gösteren yasa ve yönetmeliklerde uzman olacaktır. Hukuk sistemlerine ve süreçlerine aşina olacaklar ve gelişmeleri tahmin etmelerine yardımcı olmak için algoritmik araçlar kullanabilecekler.

En önemlisi, teknolojik, sosyal ve işletme eğilimleri hakkında güçlü bir bilgiye sahip olacaklar ve bu bilgiyi daha sonra ne olacağını belirlemek için kullanabilecekler.

Deneyim Meslekleri

İnsanların deneyimli oldukları konularda gelecekte tavsiyelerde bulunacakları dönemler olacak. Bazı alanlarda deneyimlerini insanlara aktaracaklar ve bu onların mesleği haline gelecek.

Gelin bakalım deneyim meslekleri kategorisinde hangi geleceğin meslekleri yer alıyor.

91. Analog Deneyim Rehberliği

Analog deneyim rehberleri, dijital implantlardan veya artırılmış gerçeklik olmadan insanların dijital hayattan geri çekilmelerini ve doğal dünyayla yeniden bağlantı kurmalarını destekleyecek.

Analog deneyim rehberleri, dijital altyapı veya gözetim olmadan ormanlar veya dağlık alanlar gibi doğal ortamları deneyimleyerek insanların daha basit ve daha yavaş bir yaşam kazanmalarına yardımcı olacak.

Psikologlar ve diğer sağlık çalışanları ile birlikte, dijital, implant veya estetik modifikasyon bağımlılıklarından kurtulmalarına yardımcı olmak için insanlarla çalışabilecekler.

Analog deneyim rehberleri, kişilerarası becerileri güçlü ve tercih edilen terapi edici tekniklerde becerilere sahip olacak. Doğaya, bahçecilik becerilerine derin bir ilgi duyacaklar ve çok fazla dijital girdi olmadan yaşamayı tercih edecekler.

92. Gıda Bilgisi İletişimciliği

Gıda bilgi iletişimcileri, daha sağlıklı ve etik olması için gıda ile ilişkimizi değiştirmemize yardımcı olacaklar.

Bir gıda bilgi iletişim cihazı, gıda ürünleri hakkında gerçek zamanlı bilgi almamızı sağlamak için iletişim kampanyaları tasarlar.

Artırılmış Gerçeklik (AR), her bir gıda maddesinin üretimi ve bir sağlık uzmanı veya beslenme uzmanı tarafından geliştirilen kişiselleştirilmiş beslenme planının bir parçası olarak kullanılabilecek besin değerleri hakkındaki ayrıntıları sunmak için kullanılacak.

Gıda bilgi iletişimcisi insanları anlayarak, sağlık ve ekolojik faydaların vurgulanması ve ikna edici olmaları için yeni fırsatlar pazarlayabilecektir. Küresel ticaret ve gıda etiğinin yanı sıra gıda ve agroloji ve sağlık konularında da yatırım yapacaklar. İşlerini tutku ile gerçekleştiren dinamik bireyler olacaklar.

93. Dokunsal Teknoloji Tasarımcısı

Geleceğin meslekleri arasında yer alan bir diğer meslek de dokunsal teknoloji. Dokunsal teknoloji, sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimlerine gerçekçi dokunma kontrolü, dokunma hissi ve hassas hareket takibi yapmak için dokunsal öğrenme veya dokunsal geri bildirim uygular.

Dokunsal teknoloji tasarımcısı ultrason dalgalarını manipüle etmek için algoritmalar kullanır. Bu dalgalar göremediğimiz ancak hissedebildiğimiz görünmez düğmelere veya sıcak noktalara yoğunlaşıyor. Dalgalar daha sonra dokunmadan ayırt edilebilen çoklu görünmez düğmeleri yapacak şekilde düzenlenebilir.

Sanal projeksiyonlara dokunsal geri bildirim eklenebilir, böylece sanal bir konuşmanın tadını çıkarır iken sevilen bir kişi sanal bir kucak oluşturabilir. Benzer şekilde, bir çevrimiçi mağazadaki giysiler denenebilir ve uyum ile hissin istendiği gibi olmasını sağlamak için denenebilir.

Tasarımcılar holografik, sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimlerine eğlence, iletişim, işletme, tıp ve eğitim gibi çeşitli alanlarda dokunsal teknoloji uygularlar.

Dokunsal teknoloji tasarımcıları dokunsal teknolojileri yenilikçi yollarla uygulama fırsatlarını keşfedecekler. Elektronik mühendislik becerilerine sahip olacaklar. Dokunsal teknolojiyle uygulamalar tasarlarken yaratıcılık ve iletişim konusunda üst düzey becerilere sahip olacaklar.

94. Medya Karıştırıcısı

Bir medya karıştırıcısı harmanlanmış türden ürünler veya deneyimler oluşturmak için zamanla çeşitli medyaları birleştirir.

Bu karışım, pazarlama kampanyaları, eğitim araçları, düğün montajları, eğlence veya seyahat maceraları gibi özel deneyimler yaratmak için video, ses, görüntü ve artırılmış gerçekliği içerecek.

Medya karıştırıcıları, aynı zamanda bir dizi müşteri için bir proje portföyünde serbest olarak çalışacaklar.

Bir medya birleştiricisi hem sanatçı hem de yaratıcılık ve dijital medyada beceri ve uzmanlık tutkusu olan bir yapımcı olacak. Ayrıca girişimci olmaları ile iş geliştirme ve satış becerilerine sahip olmaları gerekecek.

Birçoğunun, belirli eserler veya deneyimler konusunda uzmanlaşmalarını sağlayacak ikincil bir beceri ve etki alanı uzmanlığı olacaktır. Bir medya karıştırıcısı, kendi kişisel markalarını ve benzersiz birleştirme stillerini iletmek, itibarlarını geliştirmek ve hedef pazarlarını büyütmek için bir profil geliştirmek için yatırım yapmalıdır.

95. Çoklu Sensör Deneyim Tasarımcısı

Çoklu sensör deneyim tasarımcıları, oyunlara ve eğlence etkinliklerine, pazarlama kampanyalarına ve eğitim / öğretime tamamen sürükleyici bir temel oluşturmak için sanal gerçeklik, dokunsal ve biyo geri besleme / biyometrik teknolojileri bir araya getirir.

Fiziksel dünyadan ayırt edilemeyen ya da alternatif olarak fiziksel dünyadan inanılmaz derecede farklı olan ama yine de aşırı gerçekçi olan deneyimler oluşturmak için bu alanların her birinde uzman olan ekiplerle çalışacaklar.

Deneyimin belirli öğelerini, implante göz merceklerini ve dokunma için ultrasonik dalgaları simüle etmek için çoğu insanın merkezi sinir sistemlerinde sahip olduğu implantlardan en iyi şekilde yararlanacaklar.

Çoklu sensör deneyim tasarımcıları, deneyimleri çoklu duyularda görselleştirmek konusunda çok iyi olacaklardır. Biyo geri besleme mekanizmalarını ve araçlarını kullanarak, kullanıcılar için kişiselleştirilmiş deneyimler yaratacaktır. Kodlama ve insan psikofizyolojisi ile birlikte kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi tasarımında geçmişe sahip olacaklar. Çoklu sensör deneyim tasarımcılarının iyi ekip çalışanları olmaları ve dokunsal, sanal gerçeklik ve biyometrik teknolojiler hakkında makul bilgiye sahip olmaları gerekecek.

96. Uzay turizmi operatörü

Sanal turizm artık oldukça popüler, ancak bazen şahsen bir yere gitmenin yerini hiçbir zaman alamaz.

Uzay turizmi operatörleri bu gerçeği en iyi şekilde değerlendirecek. Uzay istasyonlarımızı ziyaret etmek ve Mars’taki kolonileri ziyaret etmek için bir sürü turisti yörüngelere götürecekler.

Uzay turizmi operatörleri, mekik pilotları, uzay limanı personeli ve uzay trafiği kontrol sistemleri operatörleri ile çalışacaklar.

Bazı uzay turizmi operatörleri, geri dönüşüm ve yeniden kullanım için önceki uzay görevlerinden kalan uzay çöplüğünü toplayan uzay restorasyon meraklıları için önde gelen turlarda uzmanlaşmış olacak.

Uzay turizmi operatörleri, güneş sistemimizdeki yerler hakkında geniş bilgi sahibi olacaklar. Turları planlamak için güçlü lojistik ve organizasyon becerilerine ve turları genel halka tanıtmak için iyi pazarlama yeteneklerine sahip olacaklar.

Uzay turizmi operatörleri, güçlü bir sağlık ve güvenlik kaydına sahip, sağlıklı ve formda olacaklar. Mükemmel kişiler arası becerilere ihtiyaçları olacak ve oldukça girişimci olacaklar.

97. Geleceğin Sporculuğu

Robot sporları popüler olacak olsa da, geleneksel insan merkezli sporlar gelecekte de devam edecek.

Önceki dönemlerde olduğu gibi, sporcular performanslarını iyileştirmek için sıkı bir şekilde çalışacaklar ve spor da oldukça rekabetçi kalacak.

Teknolojik gelişmeler, yüksek teknolojili atletizm ve saha yüzeyleriyle çoğu sporu dönüştürecek, spor kıyafetleri ve ürünleri insan sınırlarının zorlanmasını sağlayacak.

Mega stadyumlar, hayranların en sevdikleri oyuncuların kişiselleştirilmiş yayınlarını izlemelerine izin verecek. Takım üyelerine maç boyunca birbirleriyle ve koçlarıyla iletişim kurabilmeleri için küçük kulaklıklar takılacaktır. Yönlendirme tamamen bilgisayarlaştırılacak.

Geleceğin sporcuları, mükemmel refleksleri ve hızlı karar verme yetenekleriyle formda, güçlü, hızlı ve esnek olacaklar.  Çeşitli sensörlerin performansları ve vücutları hakkında söylediği bilgileri anlayabilemleri için bazı veri yorumlama becerilerine ihtiyaçları olacak.

Spora ve yönetmeliklere bağlı olarak, performanslarını arttırmalarına yardımcı olacak vücut implantlarına sahip olmalarına izin verilebilir, ancak yine de kontrol altında tutulacaktır. Spordaki son teknolojik gelişmelerden haberdar olmaları gerekecek, böylece bu gelişmelerden iyi bir şekilde yararlanabileceklerdir.

98. Drone Sürüsü Sanatçısı

Sürü sanatçıları, sanat, müzik ya da performansa dayalı kültürel deneyimler oluşturmak için farklı şekillerde hareket eden yüzlerce drone sürüsü kullanacak.

Sürü sanatçıları izleyicileri drone orkestralarıyla çevreler, ses ve ışık şovlarına daldırır ve muhteşem ışık boyama yapar. Robot veya insan sanatçıları tecrübenin bir parçası olarak kullanabilirler, ayrıca her kitle üyesi için kişiselleştirilmiş bir deneyim oluşturmak için ileri haptik (dokunma tabanlı teknoloji) ve biyo geri dönüşüm gibi çoklu duyusal teknikleri kullanabilirler.

Sürü sanatçıları, hükumetler tarafından kutlamalara yönelik havai fişek gösterileri yapmak için kullanılacak. Dronelar çok daha güvenli ve çevre dostu olduğu için kimse havai fişekler gibi gerçek barut kullanmayacak.

Sürü sanatçıları son derece yaratıcı olacaklar ve en son görsel ve performans sanatı tekniklerinde ileri becerilere sahip olacaklar. Evreleme ve hikaye anlatıcılığı konusunda ek eğitim almış, klasik olarak eğitilmiş müzisyenler, sahne sanatçıları veya görsel sanatçılar olabilirler.

Her seyircinin mümkün olan en iyi sanatsal deneyime sahip olmasını sağlamak için fizyolojik izlemeyi kullanacaklarından, bio geri dönüşüm sensör teknolojisinde uzmanlığa sahip olacaklar. Birçok sürü sanatçısı serbest ya da küçük firmalarda çalışacak, bu yüzden iyi bir girişimcilik becerisine sahip olmaları gerekecek.

99. Sanal ve Artırılmış Gerçeklik Deneyimi Yaratıcısı

Sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimi yaratıcıları, turizm, oyunlar ve eğlence, pazarlama ve sağlık amaçlı kullanılan dijital deneyimler tasarlamada uzmanlaşmış kişiler olacaklar.

Sanal gerçeklik deneyimi yaratıcıları, gerçek veya hayal edilen yerlerin tamamen sürükleyici simülasyonlarını (çok sensörlü turizm deneyimleri, sürükleyici oyun veya firmler gibi) oluşturacak.

Perakende pop-up mağazaları, sanal soyunma odaları (soyunmadan elbiseleri deneyebileceğiniz), etkileşimli müze sergileri, ameliyattaki tümörlerin görselleştirilmesi ve seyahat için sanal navigasyon fenerleri gibi birçok yerde kullanılacak etkileşimli kaplamalar oluşturacaklar.

Sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimi yaratıcılarının güçlü görsel iletişim becerilerine sahip olmaları gerekir. Kodlama becerilerine sahip olmaları ve VR / AR motorlarını kullanmaları gerekir. Kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi tasarımı ilkelerine aşina olacaklar ve 360 derece sinematografi hakkında bilgi sahibi olacaklar.

Çalışmalarının odağına bağlı olarak, oyun tasarımcıları, film senaryo yazarları, pazarlama uzmanları, tıp uzmanları ve müze müdürleriyle işbirliği yapmaları gerekecek.

100. Sanal Asistan Kişilik Tasarımcısı

Sanal asistanlar gelecekte yaygın olacak. Günümüzde de var olan sanal asistanların çok daha gelişmiş halleri olarak karşımıza çıkacaklar.

Çalışma hayatının daha sıra dışı yönleriyle ilgilenmek için programlanacaklar. E-posta ve iletişimi yönetecek, veri depolayıp ve alacak, zaman çizelgelerini düzenleyecek ve ayrıca sahibine uyarlanmış gerçek zamanlı tavsiye, haber ve bilgi yayınları sunacaklar.

Her sanal asistan önceden programlanmış bir kişiliğe sahip olacak, ancak kullanıcı memnuniyetini arttırmak için bu daha kişiselleştirilebilir olacak. Sanal asistan kişilik tasarımcısı da bu kişiselleştirme için programlamayı yapacak.

Sanal asistan kişilik tasarımcılarının, yapay zeka ve oluşturma avatarları için geçerli olan kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi tasarımını bilmeleri gerekecek. Ayrıntılara dikkat ederek programlama yapacaklar ve sanal asistanlar için kişilikler geliştirebilecekleri sezgisel ve gözlemci olabilecek empatik insanlar olacaklar. Ayrıca, avatarlarının amaçlanan model kişiliğini çoğaltmasını sağlamak için üst düzey araştırma becerilerini kullanacaklar.

Geleceğin 100 mesleği neler ve en iyi geleceğin meslekleri neler aytıntılı şekilde açıkladım. En çok para kazandıran işler adlı yazımdan şuan yapılabilecek ve çok kazanılabilecek işleri görebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Geleceğin Meslekleri Neler?

Geleceğin meslekleri, kategori kategori incelenebilir. Tekonoloji meslekleri, ticaret ve hukuk meslekleri, çevre meslekleri, kentsel meslekler ve uzay meslekleri gibi. Bu kategoriler altında birçok meslek bulunmaktadır. Bunların başta gelenleri; katkı maddesi imalat mühendisliği, biyo yazıcı mühendisliği, kuantum bilgisayar programcılığı, 100 yıl danışmanlığı, yapay zeka fikri mülkiyet arabuluculuğu ve algoritma tercümanlığıdır.

Geleceğin 100 Mesleği Nelerdir?

Sanal asistan kişilik tasarımcısı, uzay turizmi operatörü, adli veri analistleri, sanal cerrahlık, nanomedikal mühendisliği, agro ekolojik tarım, net pozitif mimarlık, biyofilm tesisatçılığı, hava kontrol mühendisliği, dijital arıcılık, trend gözlemciliği, kuantum bilgisayar programcılığı, füzyonistlik ve yapay zeka eğiticiliği gibi birçok meslek gelecek yıllarda popülerleşecektir.

Geleceğin Meslekleri Nasıl Olacak?

Teknoloji çağında yaşıyoruz ve teknoloji çok hızlı şekilde geliştiği için yeni mesleklere ihtiyaç duyuluyor. Önümüzdeki yıllarda da adını hiç duymadığımız meslekler ortaya çıkacak. İnsanların yaşadıkları sorunlar da değişecek ve bu sorunlara çözüm üreten meslek grupları oluşacak.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general