Evde Ek İş Ne Yapabilirim? | En Çok Kazandıran 18 Ek İş Fırsatı

evde ek iş ne yapabilirim

Evde ek iş ne yapabilirim sorusunu sıkça duymaktayım. Çünkü işi olup çalışanların ekstra paraya ihtiyacı olabiliyor ve çok çaba sarf etmeden para kazanmak istiyorlar.

Daha önce evde para kazanma yolları neler anlatmıştım. Fakat oradaki yöntemlerin çoğu tam zamanlı bir çalışmayla başarılabilecek yöntemlerdi. Bu yüzden size evde ek iş olarak yapabileceğiniz yolları göstereceğim.

Avrupa’da yaygınlaşan coronavirüs sonrası ülkemizde de vakaların görülmesiyle beraber önlem tedbirleri kapsamında birçok toplu buluşma ortamı geçici süreliğine kapatıldı. Zaten en başından beri, insanlara evde durmaları ve kalabalığa çıkmamaları yönünde tavsiyeler de veriliyordu.

İşte bu süreçte online eğitim ve evden çalışma gibi konular gündeme geldi. Bazı şirketler çalışanlarına uzaktan çalışma fırsatı sundu. Ancak her şirkette bu durum söz konusu değil ve birçok kişi eğer sokağa çıkma yasağı gelirse, işsiz kalabilir.

Bu nedenle birçok kişinin bir süre evde ek iş yapması gerekebilir. Hangi işleri yapabileceğiniz konusunda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Öyleyse ek iş yapmak istiyorum diyenler, aşağıda verdiğim maddeleri okuyup neler yapabileceklerini öğrenebilirler.

Evde Ek İş Fikirleri

1. Evcil Hayvan Bakım Hizmeti

evde ek iş ne yapabilirim

Evcil hayvan besleyenlerin sayısı gün geçtikçe artmakta. Özellikle kedi ve köpek gibi hayvanlar daha çok tercih edilmekte. Bu hayvanların bakımları pek kolay değil fakat beslemesi oldukça zevkli.

Evcil hayvanı olanlar, işe ya da tatile giderken hayvanlarıyla ilgilenemeyecekleri için belirli saatlerde bakıcı arıyorlar. Eğer siz de bu hayvanlara bakabileceğinizi düşünüyorsanız, evinize alabilirsiniz.

Hayvanları gezdirip, yıkayıp, yemeklerini yedirip bakım hizmetlerini üstlenebilirsiniz. Bunun karşılığında da sahibinden belirli bir ücret talep edebilirsiniz.

Müşteri bulmak için yakın çevrenizden işe başlayabilirsiniz. Ayrıca sosyal medyanın ilgili bölümlerine ilanlar bırakabilirsiniz. Boş zamanlarınızı da böylece değerlendirmiş olursunuz.

2. Yiyecek ve İçecek Hizmeti Verme

evde yemek yaparak para kazanma

Evde yemek pişirerek para kazanabileceğinizi biliyor muydunuz? Bence duymuşsunuzdur. Artık günümüzde çok yaygın olarak yapılan bir iş.

Yemek yapma konusunda yetenekli olanlar, boş vakitlerinde yemek isteyenlere yemek pişirerek para kazanabiliyor.

Özellikle günler, partiler ve iş yemekleri gibi aktiviteler için yemek ihtiyacı olmakta. Siz de yemek yapma konusunda iyiyseniz, bu aktiviteler için yemek yapabilirsiniz. Ayrıca içecekler, kokteyller de üretebilirsiniz.

Böylece boş zamanlarınızda yemek yaparak para kazanabilirsiniz.

Ancak koronavirüs salgınının olduğu zamanlar içerisinde, toplu etkinlikler iptal olabileceği için yemek yapıp satma fırsatı bulamayabilirsiniz.

3. Pasta ve Tatlı Yapımı

evde ek iş

Pasta ve tatlı yapma konusunda iyiyseniz, çeşitli tatlılar üreterek para kazanabilirsiniz. Birçok pastane evde üretilen ürünleri alıp satışa sunuyor. Çünkü ev yapımı ürünler ilgi görmeye başladı.

İster bir pastaneyle anlaşıp, orası için ürün üretebilirsiniz, isterse kendi ürünlerinizi kendiniz pazarlayabilirsiniz. Pazarlamaya kendi çevrenizden başlayabilirsiniz.

Daha sonra isterseniz sosyal medyada bir hesap açarak ürünlerinizi oradan tanıtabilirsiniz. Eğer sipariş gelirse siparişleri adreslere teslim edebilir ya da gel al yöntemini kullanabilirsiniz.

Evde iş yapmak istiyorum diyenlerin, özellikle kadınların birçoğu bu yöntem ile para kazanabilir.

4. Ev Onarım İşi Yapmak

Evler eskidikçe ya da tasarımlardan sıkıcı gelmeye başladıkça yenilenmek istenmektedir. Yenilemek için de her zaman mimara başvurulamadığı için bu konuda usta olan kişilerden yardım alınmakta.

Eğer ev dekorasyonu konusunda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız, evini dizayn edenlere yardımcı olarak para kazanabilirsiniz.

Üstelik tam zamanlı olarak çalışmanıza gerek yok ek iş olarak da yapabilirsiniz.

5. Etkinlik Planlama Hizmetleri

Organizasyonların çoğaldığı özellikle yaz günlerinde etkinlik planlayarak güzel paralar kazanabilirsiniz.

Organizasyon konusunda iyiyseniz, düğün, nişan, parti, yemek gibi organizasyonların planlamalarını yapabilirsiniz. Bu gibi kişilere firmaların çokça ihtiyacı olmakta.

Organizatörlerin kazandıkları para da az değil. Üstelik tam zamanlı çalışmak gerekmiyor. İşleri ilerletirseniz düğün danışmanı bile olabilirsiniz.

6. El işi Ürünler Üretmek

evde iş fikirleri

El işi ürünler, insanlar tarafından çok rağbet görmektedir. Dolayısıyla talep yüksektir ve üreticililer bu işten devamlı para kazanabilmektedir. Ayrıca insanlar seri üretim ürünleri yerine el işi ürünleri daha çok tercih etmektedirler.

El işi ürünleri üretme konusunda yeteneğiniz varsa bunu evde ek iş olarak yapıp para kazanabilirsiniz.

Takılar, aksesuarlar, dekorasyon ürünleri, seramikler ve ev süsleri üretebilirsiniz. Ürettiğiniz ürünleri bir mağaza ile anlaşıp oraya toplu şekilde satabilirsiniz.

Eğer ben kendim satmak istiyorum diyorsanız, kendinize müşteri kitlesi bulmanız gerekiyor. Böyle ürünleri el işi fuarlarında, çeşitli etkinliklerde rahatlıkla pazarlayabilirsiniz.

Ayrıca sosyal medya ve internet sitelerinden satış yapabilirsiniz. Bir sosyal medya hesabı açabilir oradan tanıtabilirsiniz ve Etsy gibi sitelerden satışa sunabilirsiniz.

7. Temizlik Hizmetleri

Birçok kişi ya da işletme temizlik işlerini başkalarına yaptırmakta. Belirli sürelerle düzenli olarak temizlik hizmeti talep etmekteler.

Temizlik işini yapabileceğinizi düşünüyorsanız, evlerden ya da ofislerden iş alabilirsiniz. Ek iş olarak yapacaksanız kısa sürede bitecek yerleri tercih etmenizi öneririm.

Bir süre sonra bu işte iyi olduğunuzu ve bu işi organize edebileceğinizi düşünürseniz, temizlik yapacak kişleri bulup temizlenecek yerlere yönlendirebilirsiniz. Tabi ki bu biraz daha ticari bir iş olduğu için resmiyete büründürülmesi gerekecek.

8. Güzellik Hizmetleri

Güzellik ve bakım sektörü artık yemek ve sağlık sektörü gibi vazgeçilmez sektörlerden biri haline geldi. İşte siz de bu sektörden payınızı alabilirsiniz.

Evinizde güzellik ve bakımla ilgili ürünler üretebilir veya masaj terapileri gibi teknikler bulabilirsiniz. Hatta manikür, pedikür gibi hizmetler de verebilirsiniz.

Sosyal medyada reklamını yaparak hizmetlerinize kısa sürede müşteri bulabileceğinizi düşünüyorum.

9. Evde İnternet Üzerinden Para Kazanma

İnternet yaygınlaşınca internetten para kazanma yöntemleri de yaygınlaştı. Teknolojiyle aranız iyiyse ya da merakınız varsa siz de kısa sürede internetten iş yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İnternetten ek iş olarak ne yapabilirim diyenler için neler yapılabileceğini açıklamak istiyorum. Ama öncelikle internetten para kazanma yolları yazımda yapılabilecek çoğu işi paylaştığımı söyleyeyim.

Genel olarak internette makale yazmak, e-ticaret yapmak, youtube videosu çekmek, anket doldurmak, sosyal medya hesabı yönetmek gibi işler yapılmakta.

Yukarıda verdiğim internetten para kazanma yolları içerisinde anket doldurmak ve sosyal medya hesabı yönetmek en basit işler arasında. Siz de isterseniz kısa sürede bu işleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu işleri ek iş olarak yaparsanız çok para kazanamazsınız ama emeğinizin karşılığını alabilirsiniz.

10. Antrenörlük Yapmak

Antrenörlük yapabilmek için gerekli niteliklere sahipseniz, antrenörlük yaparak para kazanabilirsiniz. Son dönemlerde her alanda bu niteliklerdeki kişilere ihtiyaç duyulmakta.

İşletme, finans, pazarlama ve diğer alanlarda antrenörlere ihtiyacın çok olduğunu görebileceksiniz. Siz de yetenekleriniz doğrultusunda bu ihtiyaçları giderebilir ve güzel paralar kazanabilirsiniz.

11. Sanal Asistanlık Yapmak

Sanal asistanlık, son dönemlerde oldukça yaygınlaşan bir meslek. Sanal asistanlar, evden işleri yürüten, belirli konularda danışmanlık yapan kişilerdir.

Siz de şirketlerle ya da kişilerle anlaşıp, asistanlık yapabilirsiniz. Böylece evde ek iş olarak bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Boş zamanlarınızı değerlendirip, para kazanabilirsiniz.

12. Dikiş ve Nakış İşleri Yapma

Birçok kişi kendi bedenine ve zevkine göre giysi bulamadığı için kendilerine kıyafet diktiriyorlar. Bu işleri de terzilerden daha ucuza yaptırmak için evde dikiş işi yapan kişilere vermek istiyorlar.

Dikiş konusunda beceriliyseniz, terzi dükkanı açmadan evden ek iş olarak kıyafet dikebilirsiniz. İşleri ilerletirseniz, ek iş olarak değil tam zamanlı olarak bu işi yapabilirsiniz.

Özellikle yaz mevsimi ve düğün zamanlarında dikiş işleri çoğalmakta. Bazı firmalar da eve ek iş olarak dikiş işi verebiliyor. Gelinlik dikimleri, şık kıyafet dikimleri gibi.

Bu firmalarla da anlaşabilir ve sürekli iş alabilirsiniz.

13. Para Tahsili İşi

Firmalar, alacaklı olduklarında bazen parasını tahsil etmekte zorluk çekebiliyorlar. Bu nedenle parasını tahsil edecek kişilere ihtiyaç duymaktadırlar.

Bu durumda gerekli bilgi ve belgeleri vererek parasını almak için insaları görevlendirmektedir. Eğer kanunlarla aranız iyiyse ve konuşma yeteneğinize güveniyorsanız, evde oturarak para tahsil işini yapabilirsiniz.

Bunun için telefon ve bilgisayar yeterli. Tabi ilgili kanunları da bilmeniz gerekir. Firmalar genellikle bu borç tahsillerinden belirli yüzdeler vermekte. Yani %10 olarak anlaştıysanız, 1000 TL’lik bir borç tahsilinden 100 TL kazanabilirsiniz.

14. Evde Süs Bitkisi Yetiştirmek

Evde bitkiler yetiştirerek para kazanabilirsiniz. İster balkonunuzda isterse bahçenizde süs bitkileri, çiçekler üretebilirsiniz. Bunların yanında fidanlar da yetiştirebilirsiniz.

Yetiştirdiğiniz ürünleri çiçekçilere satabilirsiniz. İsterseniz de kendiniz pazarlayarak daha çok kar elde edebilirsiniz. Bu iş hem zevkli hem de kazandıran bir evde ek iş fikri.

15. Evde Muhasebecilik Yapma

Muhasebe işlerine meraklıysanız ve matematikle aranız iyiyse, işletmelerin muhasebecilik işlerini evden yapabilirsiniz.

Defter tutup, gelir-gider, vergi gibi detayları hesaplayabilirsiniz. İşi nerden bulacağım diyorsanız, öncelikle çevrenizdeki işletme ve mekanları ziyaret edebilirsiniz. Bunun dışında bazı sitelerde verilen iş ilanlarına da bakabilirsiniz.

16. Yaşlı Bakım Hizmetleri

Yaşlı nüfus artmaya başlayınca yaşlı bakım ihtiyacı da arttı. Bu yüzden yaşlı bakım hizmetleri veren birçok kurum ya da kişiler ortaya çıktı.

Eğer siz de bu işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, yaşlı bakım hizmetlerine başlayabilirsiniz. Genel olarak görevleriniz; yemek yapmak, banyo ederken yardımcı olmak, ilaçlarını vermek, arkadaşlık etmek ve diğer işlerinde yardımcı olmak.

Kolay bir iş değil fakat iyi para kazanabileceğiniz bir iş.

17. Çocuk Bakım Hizmetleri

Yoğun iş hayatı dolayısıyla çiftler çocuklarıyla ilgilenememektedir. Babaanneler ve anneanneler de uzaktaysa, çiftler çocuklara bakacak birini bulmaları gerekiyor.

Çocuklara bakabileceğinizi düşünüyorsanız, bakıcılık yaparak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Yapacağınız işler genellikle yemek yapmak, oyun oynatmak ve çocuğun eğlenceli vakit geçirmesini sağlamak.

Kolay bir iş olarak görülebilir ama kolay değil. Ama bir süre sonra rahatlıkla bir çocuğa bakabilirsiniz.

18. İstiridye Mantar Üretimi

İstiridye mantarına olan talep artmaya başlayınca istiridye mantarı üretmek karlı bir iş haline geldi. Üstelik üretimi de kolay. İlaç ve kimyasal kullanmaya gerek yok.

Evinizde kullanılmayan oda varsa orada istiridye mantarı üretim alanı kurabilirsiniz. Eviniz müstakilse çok daha iyi tabi.

Üretime karar verirseniz gerekli araç gereçleri temin edip, işleme başlayabilirsiniz. Ürettikten sonra da kilosunu 10-20 TL gibi fiyatlara satabilirsiniz.

Yazımda evde ek iş ne yapabilirim sorusuna cevap verdim. Siz de bu işleri inceleyip kendinize uygun olanını uygulamaya başlayabilirsiniz. Böylece bir daha evde ne iş yapabilirim diye sormanıza gerek kalmaz. İyi kazançlar!

Sık Sorulan Sorular

Evde iş fikirleri ve evde yapılacak işler ile ilgili tüm detaylardan bahsettik. Sizler de evde para kazanma yolları arasından birini seçerek kendinize ek gelir elde edebilirsiniz.

Bu bölümde ise konu ile ilgili kısa bir soru-cevap yapacağız.

Evde Ek İş Ne Yapabilirim?

Evcil hayvan bakıcılığı yapmak, yemek yapmak ve sanal asistanlık yapmak gibi birçok evde ek iş fırsatı bulunmakta. Bu işlerden hangisini seçerseniz seçin özverili şekilde çalışmanız gerekmekte. Eğer özverili şekilde çalışırsanız, tatmin edici düzeyde para kazanabileceğinizi bilmelisiniz.

Ek İş Yapmak İstiyorum Ama Ne Yapabilirim?

Anket doldurarak, sosyal medya hesabı yöneterek ya da yeteneğiniz varsa yemek yaparak işe başlayabilirsiniz. Ayrıca evcil hayvan bakıcılığı, süs bitkisi yetiştiriciliği, yaşlı bakım hizmetleri yaparak da evde para kazanabilirsiniz.

Evde Ek İş Yaparak Ne Kadar Kazanırım?

Ayda en az 200 TL kazanırsınız. İşi düzenli olarak yaparsanız 5000 TL’ye kadar kazanç elde edebilirsiniz. Özellikle coronavirüsü salgını zamanında birçok kişinin evden çalışması gerekecek ve çalışanlara ihtiyaç duyulacak. Bu durumda evden çalışarak normal bir maaş alır gibi çalışma imkanınız olabilir.

Coronavirüs Evde İş İmkanları Neler?

Doğal sabun yapma, internet sitelerini yönetme, sosyal medya yöneticiliği yapma, sanal asistanlık yapma, çağrıları cevaplama ve evde muhasebecilik yapma gibi işlerle coronavirüsü sırasında para kazanmaya devam edebilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
  1. Kendi işinizin patronu olmak, finansal özgürlüğünüzü evde oturarak sağlamak için bnmle instagram hesabımdandaha detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general