En Karlı Tarım Ürünleri 2022 | En Çok Kazandıran Tarım Ürünleri

en karlı tarım ürünleri

En karlı tarım ürünleri, tarımla uğraşmak isteyenler tarafından merak edilmektedir. Ülkemiz bir tarım ülkesi olduğu için her dönemde ülkemizde tarım faaliyetleri yapılmaktadır ve yapılacaktır. Bu işe yeni girecek olanlar da getirisi yüksek olan tarım ürünleri ile çalışma yapmak istiyorlar.

Ben de para kazanma rehberi olarak sizlere üretebileceğiniz en karlı ürünleri göstereceğim. Böylece siz de karlı bir işe adım atma noktasında bilgi sahibi olacaksınız.

Bildiğiniz üzere yeme içme sektörü hiç bitmeyecek sektörler arasında görülür. Bu nedenle de tarım ürünlerine her zaman ihtiyaç vardır. Önümüzdeki süreçte de tarım ürünleri çokça üretilmeye devam edecektir. Bu noktada, birçok kişi de bulunduğu bölgenin şartlarına göre üretecek ürünler arayacaktır.

Son zamanlarda ülkemizdeki birçok çiftçi tarım yapmayı bırakmıştır. Bunda üretim masraflarının artmasının büyük etkisi vardır. Ayrıca karlılık oranı yüksek ürünler yerine geleneksel tarım ürünlerinin tercih edilmesinin de etkisi vardır.

Size önerim hangi tarım ürününü tercih ederseniz edin, yetiştirme yöntemlerini en iyi şekilde öğrenerek uygulayın. Bu alanda tecrübeniz olmayabilir ancak size yardım edecek kişilerle mutlaka karşılaşacaksınız.

Şimdi gelelim en karlı tarım ürünleri neler görmeye.

En Karlı Tarım ürünleri 2022

Aşağıda sizlere son yıllarda en çok kazandıran tarım ürünlerini göstereceğim. Bu ürünlerden istediğinizi ya da istediklerinizi seçerek üretime başlayabilirsiniz. Tabi ki ürünlerin yetişme ortamlarına göre de seçimler yapmanız gerekebilecek. Çünkü bazı ürünler sadece belirli bölgelerde yetişebilir ve bazıları serada da üretilebilirken bazıları üretilemiyor. Bu nedenle birçok şartı göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

1. Trüf Mantarı Yetiştiriciliği

trüf mantarı yetiştiriciliği nasıl yapılır

En değerli mantar türlerinden biri olan trüf mantarları halk arasında ‘’domalan mantarı’’ olarak da bilinir. Bu mantar ismi sadece 1 mantarı sembolize etmez, 50’den fazla mantarın ismi ortak bir adıdır. Birçok türü olduğu için birçok ülkede üretilir ve en çok da İtalya ve Fransa gibi ülkelerde görülmektedir. Ülkemizde de dünya üretiminin %2’si bulunmaktadır.

Bu mantar, meşe ağaçlarının dibinde yaklaşık 25 cm toprağın altında yetişmektedir. Yetiştiği yerleri bulmak için genelde av köpekleri kullanılmaktadır. Ülkemizde genelde Muğla ve Antalya gibi bölgelerde bu mantar türüne rastlıyoruz. Yani Akdeniz ikliminin olduğu bölgelerde yetişmektedir.

Bu mantarı köylüler, meşe ağaçlarının altında aramakta. Eğer siz bu mantarı yetiştirmek isterseniz, meşe ya da kestane ağacı ekerek bir süre beklemeniz gerekecek. Tabi ki yazın yağış alan bölgeleri tercih etmelisiniz.

Siyah trüf mantarlarının kilo fiyatı 800-1600 dolar arasında olurken, beyaz trüf mantarlarının kilo fiyatı 3500-4000 doları bulabilmektedir.

Trüf mantarı yetiştiriciliği yazımdan mantar hakkındaki tüm detayları öğrenebilirsiniz.

2. Kuzu Göbeği Mantarı Yetiştiriciliği

kuzu göbeği mantarı

En değerli mantarlar arasında yer alan kuzu göbeği, yetiştirilmesi zor mantarlar arasında da yer alır. Daha önce sadece kendi kendine yetişirken, 1982 yılında Ronald Owen isimli bir çiftçinin bulduğu yöntem sayesinde yetiştirilebilir duruma gelmiştir.

Günümüzde de birçok yerde üretimi yapılmaktadır. Eğer siz de bu mantarı üretmek isterseniz, 12-16 derece toprak sıcaklığı olan ve güneşi günde 3 saatten fazla almayan yerleri tercih etmelisiniz. Tabi ki nem de çok önemli.

Taze kuzu göbeği mantarının kilosu 100-150 TL civarlarındayken, kurutulmuş kuzu göbeği mantarının kilosu 300 TL gibi rakamlara kadar çıkmaktadır. Kuzu göbeği yetiştiriciliği yazımdan bu mantarla ilgili tüm bilgileri alabilirsiniz.

3. İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği

50 bin tl ile yapılacak işler

En karlı tarım ürünleri listesinde yer alan bir diğer ürün de istiridye mantarıdır. İstiridye mantarı, kayın ve kavak mantarı olarak da bilinir. Kavak mantarı olarak bilinmesinin nedeni, kavak ağaçlarının dibinde yetişmesidir.

Yetiştirilişi diğer mantar türlerine göre biraz daha kolay. Herkes mantarın istediği koşulları kapalı bir alanda oluşturarak yetiştirmeye başlayabilir.

İstiridye mantarı kilosu 15-20 TL gibi fiyatlardan alıcı bulmaktadır. İstiridye mantarı yetiştiriciliği yazımdan konu ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

4. Çilek Yetiştiriciliği

en karlı tarım ürünleri

Çilek yetiştiriciliği klasik tarım yetiştiriciliği gibi görünse de oldukça karlı bir ürün olma özelliği devam etmektedir. Çilek yetiştiriciliği Akdeniz bölgesinde yoğun olarak yapılsa da Ege bölgesinde de az denilmeyecek kadar yapılmaktadır.

Serada da yetiştirilebilen çilek, üreticilerine iyi bir kazanç vaad etmektedir. Toprak verimi yüksek yerlerde 4 mevsim boyunca üretimi yapılabilir.

Çilek yetiştiriciliği rehberimden çilek ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

5. Mor Patates Yetiştiriciliği

mor patates nedir, mor patates yetiştiriciliği nasıl yapılır

Rengi mor olan ve patatese benzeyen bu meyvenin patatesle alakası yoktur. Sadece şekli benzediği için mor patates ismi verilmektedir. En çok Peru ve Güney Amerika’da üretilmektedir. İçinde bulundurduğu maddeler sayesinde birçok sağlık kuruluşu tarafından önerilmektedir.

Bu ürün çeşitli iklim koşullarında yetişebilmektedir. Aynı bildiğimiz patatesin yetiştiği koşullarda da yetişebilmektedir. Ekim için tohumunun internetten sipariş edilmesi gerekmekte. Ardından yetiştiricilik yapınca 40-50 TL gibi rakamlara kilosu satılabilir.

Mor patates yetiştiriciliği yazımdan tüm detayları öğrenebilirsiniz.

6. Ginseng Yetiştiriciliği

en karlı tarım ürünleri

Sağlık ve kozmetik sektöründe yoğun olarak kullanılan ginseng, üreticilerine oldukça önemli kazanç fırsatı vermekte. Daha önceleri sadece Asya ülkelerinde yetiştirilen ürün artık farklı ülkelerde de yetiştirilmeye başlamıştır.

Bu ürün soğuk iklimi sevmektedir. Bu nedenle de yüksek rakımlı yerlerde yetiştirilmektedir. Ginseng yetiştirenler 1 dönümden 50 bin dolar gibi meblağları kazanma şansı yakalamakta. 1 kilogram ginseng de 1000 dolar gibi rakamlara satılabilmektedir.

7. Lavanta Yetiştiriciliği

lavanta yetiştiriciliği

Lavanta kokusu ile ön plana çıkan bir bitkidir. Parfümeri, sabun ve ilaç sektöründe oldukça çok talep eden ürün, en karlı tarım ürünleri arasında yer alır.

Kokusu kullanıldığı gibi yağı da sivilce tedavisi gibi tedavilerde kullanıldığı için oldukça talep edilmektedir.

Bu ürün ekildiğinde 2 yıl gibi bir sürede masraflarını çıkarıp kar bırakmaya başlamaktadır. Kilosu da yaklaşık olarak 20 TL gibi rakamlara satılmaktadır. Lavanta yağı ise 500-600 TL gibi rakamlara satılmaktadır.

Lavanta yetiştiriciliği yazımdan bu bitkiyle ilgili tüm bilgileri alabilirsiniz.

8. Gül Yetiştiriciliği

Gül bildiğiniz üzere en çok sevilen çiçeklerden biridir. Her yıl özel günlerde gül hediye edilir ve talebi artar. Bu nedenle üretimi de çok yapılmaktadır ve kar oranı yüksektir. Ülkemizde de gül yetiştiriciliği önemli bir yere sahiptir.

Gül sadece süs bitkisi olarak kullanılmaz, reçel ve farklı ürünler için de kullanılabilir. Gül yetiştiriciliği yapmak isteyenlerin 2 yıl sabretmesi gerekir. Çünkü anca 2. Yılın sonunda para kazanılmaya başlanabilir.

9. Safran Bitkisi Yetiştiriciliği

Boya, baharat ve ilaç sektöründe kullanılan safran bitkisi karlı bir iş sunmaktadır. Soğanla yetiştirilir ve boyu 20-30 santimetreye kadar uzadıktan sonra toplanır.

Bu bitkinin kilogramı 30.000 TL’ye kadar ulaşabilmektedir. 1 dönüm araziden ise 750 gram kadar hasat elde edilebilmektedir. Her yıl ise bir önceki yıla göre %50 artış yaşanmaktadır.

Genellikle az rüzgarlı ve Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde yetişir.

10. Aloe Vera Yetiştiriciliği

Kozmetik ve sağlık sektöründe talep edilen bu ürünü yetiştirenler oldukça iyi kar elde edebilmekteler. Yetiştirilmesi de zor değildir.

Aloe Vera yetiştirmek isteyenler internetten aloe vera tohumunu tane başına 25-40 kuruş gibi miktarlara alabilmektedirler. Üretim yapıldıktan sonra ise kilogram başı 300-350 TL gibi rakamlara satış yapılabilir.

Eğer yurtdışına satış yapılırsa, ürünün karı çok daha artabilir.

11. Kiraz Yetiştiriciliği

Kiraz üretimi ülkemizde oldukça yaygındır. Dünya üretiminin önemli bir kısmı da ülkemizde yapılmaktadır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde bu bitki yetişebilmektedir. En düşük -2 derece sıcaklığa kadar dayanabilmektedir.

Eğer kiraz yetiştirmek isterseniz, kiraz fidanı alarak ağaç yetiştirmeniz gerekecek. Üretim sonrası da kilogramını 10 TL gibi fiyatlara satabilirsiniz.

12. Kinoa Yetiştiriciliği

Protein bakımından oldukça zengin olan kinoa birçok yerde yetişebilmektedir. Bu nedenle de birçok üretici tarafından tercih edilir. Hatta uzayda da yetiştirilmesi yönünde çalışmaların olduğunu da görüyoruz.

Kinoa yetiştiricileri kilogram başına 10-15 TL gibi rakamlar kazanabilmektedir. 1 dönümlük araziden de 250-350 kilogram gibi üretim yapılmaktadır.

Kinoa yetiştiriciliğinde devlet desteği de bulunmaktadır. Bu nedenle bu ürünü tercih edebilirsiniz.

13. Zencefil Yetiştiriciliği

en karlı tarım ürünleriBaharat ve ilaç sektöründe kullanılan zencefil, üreticilerine kar fırsatı vermektedir. Bu bitki tropikal bir iklimde yetişmektedir. Ortalama 10 derece gibi sıcaklık olursa, o bölgede rahatlıkla yetişebilmektedir. Ayrıca nemli bir ortam da bitki tarafından sevilmektedir.

Zencefil ekildikten sonra 10 ay gibi bir süre sonunda hasat alınabilmektedir.

14. Bambu Ağacı Yetiştiriciliği

En karlı tarım ürünleri arasında yer alan bambu, ülkemizde çok bilinmez ama oldukça verimlidir. Biraz da sabır gerektiren bir üründür. Yaklaşık 5 yıl gibi bir sürede hasat edilebilmektedir.

Kullanım alanı ise mobilya ve süstür. İsteyenler bu ürünü yetiştirmeye başlayabilir. Yetiştiricilik sonrası yurtdışına da ihraç yapılabilir.

15. Badem Yetiştiriciliği

Badem çeşitli sektörlerde kullanılan bir bitkisidir. Karşımıza en çok kuruyemiş olarak çıkmaktadır fakat farklı ürünlerde de görmemiz mümkündür. Ürün yetiştirildikten sonra iki şekilde satılabilir. İster çağla şeklinde isterse badem içi şeklinde. Her ikisinde de iyi kar elde edilebilir.

Önemli olan akdeniz iklim koşullarında yetiştirilmesidir. Bakıma göre de verimi değişebilmektedir.

16. Siyah Sarımsak Yetiştiriciliği

Siyah sarımsak, son dönemlerin oldukça çok ilgi gören ürünlerinden biridir. Saça faydası olduğu için saçı olmayan kişiler tarafından da fazlaca talep edilmektedir.

En çok Asya ülkelerinde üretilen siyah sarımsak, ülkemizde de Kastamonu gibi şehirlerde de yetişebilmektedir. Bu ürünün kilogram fiyatı, 160-180 TL gibi fiyatlar olabilmektedir.

17. Üzüm Yetiştiriciliği

en karlı tarım ürünleri

Çok eski çağlardan beri üzüm hayatımızda yer almaktadır. Devamlı talep edildiği için kar oranı da yüksektir. Ülkemizde de üzümün yeri çok önemlidir. Özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinde birçok üzüm üreticisi bulunmaktadır.

1500’ün üzerinde üzüm çeşidi bulunmaktadır. Bunların çoğu da ülkemizde yetişir. Çeşitlere göre de fiyatlar değişebilmektedir. Üzümler yaş olarak satılabildiği gibi kurutularak da satılabilmektedir.

18. Yaban Mersini Yetiştiriciliği

Yaban mersini de en karlı tarım ürünleri arasında yer alır. Ülkemizde genelde yüksek yerlerde yetişir ve konverve, kozmetik, şarap sektöründe kullanılır. Dünyada da Polonya, Hollanda ve Amerika gibi bölgelerde çok fazla yetişmektedir.

Bu ürün soğuğa dayanıklıdır. Bu nedenle ülkemizde Doğu Anadolu bölgesinde daha çok yetiştirilmektedir.

19. Stevia Bitkisi Yetiştiriciliği

Şeker otu olarak da bilinen stevia bitkisi, oldukça karlı bir üründür. Ülkemizde de yetiştirilme fırsatı bulunmaktadır. Bitki sıcak ve kurak yerleri sever.

Stevia, tatlandırıcı olarak kullanılır. Bu nedenle içecek firmaları tarafından çokça talep edilmektedir. Bu nedenle pazarı oldukça büyüktür.

Kurutulmuş stevia kilosu 150-170 TL gibi meblağlara satılabilmektedir. Bu nedenle karlı olduğu açıkça söylenebilir.

20. Beyaz Çay Yetiştiriciliği

Yetiştirmesi biraz zor olan bitkilerden olan beyaz çay, bu zorluğa rağmen oldukça iyi kazanç fırsatı vermektedir. Hatta maliyetine göre kat kat kazanç elde edilebilmektedir.

Ürün hasat edilirken açmamış çay yaprakları üzerindeki beyaz tomurcuklar toplanır. Ülkemizdeki büyük çay firmaları tarafından da üretilmekte ancak tüketim henüz çok yaygınlaşmamıştır. Çünkü fiyatı biraz pahalıdır.

Üreticiler kilogram başına 200-5000 TL gibi paralar kazanabilmektedir.

21. Fasulye Yetiştiriciliği

Fasulye, her dönem talep edilen gıdalardan biridir. Ülkemizde de son zamanlarda fiyatları yükselmeye başlamıştır. Bu nedenle de üreticilerinin sayısı artmaktadır.

Sıcaklığın 20-25 derece olduğu bölgelerde fasulye yetiştirebilmek mümkündür. Üreticiler fasulyede kilogram başına 20 TL gibi fiyatlar alabilir.

22. Cherry Domates Yetiştiriciliği

en karlı tarım ürünleri

En karlı tarım ürünü olarak gösterilen bir diğer ürün de cherry domatestir. Ülkemizde önemli ölçüde domates yetiştirilmektedir. Hatta ihracatta da önemli bir payı vardır. Bu nedenle her yıl binlerce tarım işletmesi domates üretmektedir.

Cherry domates de bu pazardan payını almaktadır. Bu ürünü yetiştirenler ürünü satarken normal domateslerin 2-3 katına kadar daha fazla ücrete satabilmektedir.

23. Patlıcan Yetiştiriciliği

Patlıcan talebi çok olan ürünlerden biridir. Ülkemizin çeşitli yerlerinde farklı patlıcan türleri yetişebilmektedir. Sıcak iklimi seven patlıcanın yıllık üretimi oldukça fazladır.

Patlıcan oldukça verimli de bir bitkidir. Üretildiği zaman uzun süre boyunca mahsül alınır. Mesela ilk ürün Haziranda alınırsa ekim ayına kadar alınmaya devam edilebilir. Tabi ki arada budama ve bir süre bekleme gibi süreçler de yaşanır.

24. Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

en karlı tarım ürünleri

Son zamanlarda en çok üretilen tarım ürünlerinden biridir. Ülkemizde çok tüketilmese de Avrupa’da çok talep edilmektedir. Bu ürünü yetiştirmek isteyenler, ürünün en az 3 yıllık bir gelişme döneminin olduğunu bilmeliler. 3 yıl sonunda her yıl hasat edilebilir ve kilosunu 10-15 TL gibi fiyatlara satabilir.

Eski çağlarda krallara ve soylulara yemek olarak sunulmaktaydı. Günümüzde de bu ürünü tüketenler ekonomik durumları iyi olan kişilerdir.

25. Brokoli Yetiştiriciliği

Ülkemizde tüketimiyle beraber üretimi de artmaya başlayan tarım ürünüdür. Düşük kalori içermesi nedeniyle diyet programlarında da oldukça çok tavsiye edilmektedir.

Brokolinin ekimi genelde Eylül ayında yapılır ve şubat ayında da hasatı yapılır. Satışta da ürünün kilogram fiyatı 10 TL’ye kadar çıkabilmektedir. İhracatı da iyi olduğu için yurtdışına satışlarda güzel kar getirebilmektedir.

Yazımda en karlı tarım ürünleri neler detaylı olarak sizlere verdim. Siz de üretim yapmak isterseniz, imkanınıza göre buradaki ürünlerden birini ya da birkaçını seçerek üretmeye başlayabilirsiniz.

26. Patates Yetiştiriciliği

En çok talep edilen ürünlerden biri olan patatesin son yıllarda fiyatı da önemli ölçüde artmıştır. Üstelik verimi de oldukça yüksektir. Bu sayede birçok kişi bu ürünü üretmek istemektedir.

Bu ürünün ekim işlemi genellikle ilkbahar ayında yapılır ve sonbaharda hasatı başlar. Birçok patates çeşidi bulunduğu için bu süreler ve satış fiyatları değişebilmektedir.

27. Fide Yetiştiriciliği

en karlı tarım ürünleri

Birçok bitki fide olarak üreticilere verilir ve onlar fideyi dikerek mahsul alırlar. Bu nedenle fidelere talep yüksektir. Neredeyse çoğu bitkinin fidesini bulabilmek mümkündür.

Sertifika aldıktan sonra kişiler fide üretim tesisi kurabilir ve fide üretmeye başlayabilir. Sertifika alınmaması halinde cezalar ödenebilir.

Fidelerin fiyatları bitkiye ve boyuna göre değişebilmektedir.

28. Kivi Yetiştiriciliği

en karlı tarım ürünleri

Son yıllarda ülkemizde de üretilmeye başlayan kivinin anavatanı Çin’dir. Çok yakın zaman öncesine kadar dünyada bilinmeyen ürün artık dünya pazarında yer edinmiştir.

Ülkemizde Iğdır ve Rize gibi illerde belirli bir yüksekliğin üzerinde yetişmektedir ve nemi sevmektedir. Satış fiyatları da üreticilerini tatmin etmektedir. Günümüzde kilosu 10 TL gibi rakamlara satılmaktadır.

29. Nar Yetiştiriciliği

Ilıman iklimin hakim olduğu yerlerde yetiştirilir. Birçok bölgeye de kolayca uyum sağlar. Verimliliği ise yüksektir. Bu nedenle ülkemizde birçok yerde üretimi yapılır. Ülke içinde talep gördüğü gibi ülke dışında da talep görmektedir.

Soğuğa da dayanıklı olan nar, yağışlı bölgeleri sever ve verimi yağışlı bölgelerde artar. Meyve toplandıktan sonra uzun bir süre bozulmaz ve bu önemli bir avantaj sağlar.

30. Avokado Yetiştiriciliği

En karlı tarım ürünleri arasında yer alan avokado ülkemizde Antalya ve Mersin gibi illerde yetiştirilmektedir. Bu meyvenin anavatanı Meksika’dır ve ağaçlarda yetişir.

Ülkemizde önceleri pek bilinmiyordu ama marketlerde satılmaya başlanınca bilinmeye başlandı. Ürünün fiyatı, 20-20 TL gibidir.

31. Mango Yetiştiriciliği

Antalya ilimizde yetiştirilen mango, tropikal meyveler arasında yer alır. Kar oranı da oldukça yüksektir. Her dönümden yaklaşık olarak 50 bin TL gibi para kazanmak mümkündür. Tabi ki doğru iklim koşullarında yetiştirilmeli ve verim yükseltilmelidir.

Mango ağaçlarından 250 civarı meyve alınabilmektedir ve bu ağaçlar çok uzayabilmektedir. Ona göre budaması yapılmalıdır.

Sık Sorulan Sorular

En Karlı Yatırım Ürünleri Neler?

Trüf mantarı, kuzu göbeği mantarı, istiridye mantarı, lavanta, mor patates, ginseng, aloe vera, gül, kinoa ve zencefil en karlı tarım ürünü kategorisinde yer almaktadır.

En Çok Getirisi Olan Tarım Ürünleri Neler?

Mantar yetiştiricilikleri oldukça karlıdır. Bu nedenle kuzu göbeği, trüf ve istiridye mantarı yetiştiriciliğinin getirisi oldukça yüksektir. Ayrıca tropikal meyveler arasında yer alan mango ve avokado gibi ürünlerinde getirisi yükselmektedir.

Tarım Yaparak Kar Edilebilir Mi?

Tarım, ülkemizin başlıca geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Profesyonel şekilde yatırım yapan girişimciler çok iyi kar elde edebilmektedir. Çünkü maliyetlerini oldukça düşürerek kar marjlarını artırmaktadırlar.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general