En İyi Uzay Filmleri | 40+ En Çok İzlenen Uzay Konulu Film

uzay filmleri

En iyi uzay filmleri neler merak mı ediyorsunuz? O zaman sıkı tutunun sizi uzayda muhteşem bir geziye çıkaracak en iyi uzay konulu filmler neler aşağıda göreceksiniz.

Uzay, insanların daima ilgisini çekmiştir. Bu nedenle uzaydaki gizem birçok filme konu olmuştur ve bilim kurgu filmleri içinde uzayla ilgili ilginç konulara değinildiğini görebiliyoruz. Ben de sizlere mutlaka izlenilmesi gereken uzay filmleri listesi hazırlayarak gözlerinize ziyafet vermek istedim.

Öyleyse aşağıdaki en iyi filmleri izlemeye başlayabilirsiniz. Baştan uyarıyorum, uzun bir liste 🙂

En İyi Uzay Filmleri 2022 Listesi

40. Dünyanın Durduğu Gün (The Day the Earth Stood Still)

en iyi uzay filmleri

IMDb Puanı: 5,5

Yapım Yılı: 2008

Dünyanın Durduğu Gün adlı film 1951 yılında çekilmişti. Ancak Keanu Reeves ve Jennifer Connelly ismindeki oyuncularla beraber 2008 yılında i bir versiyonla tekrar vizyona girdi. Ancak 1951’deki kadar beğenilmedi.

Film, Harry Bates’in eserinin sinemaya uyarlanmış şekli. İzlemesi gereke filmler arasıda ye alır mı bilmem ama yine de listemde yer veriyorum.

39. Kehanet (Knowing)

IMDb Puanı: 6,2

Yapım Yılı: 2009

Alex Proyas yönetmenliğinde Ryne Douglas Pearson eserinin sinemaya uyarlanmasıyla karşımıza çıkan Knowing, izleyenler tarafından merak edilen filmlerden biri oldu. Ancak izleyenlerin çok beğendiğini söyleyemeyiz. IMDb puanında da bunun etkisini görebiliyoruz.

Filmde Rose Byrne ve Nicolas Cage gibi önemli isimler de yer alıyor.

38. Çılgın Marslılar (Mars Attacks)

IMDb Puanı: 6,3

Yapım Yılı: 1996

Çok farklı bir yapım olan Çılgın Marslılar, birçok filmle dalga geçmeyi başarabilmiştir. Filmde birçok türü bir arada görebiliyoruz. Aksiyon, bilimkurgu ve komedi harmanlanarak sunulmuş. Filmin kadrosunda ise Jack Nicholson, Natalie Portman, Pierce Brosnan, Glenn Close, Sarah Jessica Parker, Danny DeVito, Michael J. Fox, Martin Short ve Jack Black isimleri yer alıyor.

37. Dünyalar Savaşı (War of the Worlds)

en iyi uzay filmleri

IMDb Puanı: 6,5

Yapım Yılı: 2005

G. Wells’in romanından uyarlanarak sinemaya taşınan filmin yönetmenlik koltuğunda, Steven Spielberg yer alıyor. Film vizyona çıktığı dönem önemli ve güzel tepkiler almıştı. Filmde bilimkurgu filmlerinin vazgeçilmezi Tom Cruise başta olmak üzere Dakota Fanning, Justin Chatwin ve Tim Robbins gibi isimler yer alıyor.

36. Hayat (Life)

IMDb Puanı: 6,6

Yapım Yılı: 2017

Uzay filmleri arasında önemli bir konumda olan Life, oluşturduğu kadro ile dikkatleri üzerine çekmişti. Ryan Reynolds başta olmak üzere Jake Gyllenhall, Hiroyuki Sanada ve Rebecca Ferguson’un rol aldığı filmi Daniel Espinosa yönetiyor.

35. Uzay Oyunları (Ender’s Game)

IMDb Puanı: 6,6

Yapım Yılı: 2013

Uzay Oyunları, Gavin Good tarafından yazılıp yönetiliyor. Filmde gezegeni dış güçlere karşı savunmak isteyen subaylar yer alıyor ve bu subaylar, gezegeni koruyabilmek için çeşitli eğitimlerden geçiyorlar.

Uzay Oyunları’nda Ben Kingsley, Harrison Ford ve Asa Butterfield gibi isimleri görebiliyoruz.

34. Elysium

IMDb Puanı: 6,6

Yapım Yılı: 2013

Aksiyon, gerilim ve bilim kurguyu bir arada görebileceğiniz önemli filmlerden biri olan Elysium’u Neil Blomkamp yönetiyor. Filmde Matt Damon, Jodie Foster, Sharlto Copley ve Diego Luna gibi isimleri görebiliyoruz. Ayrıca Narcos dizisinde girdiği Pablo Escobar rolüyle ilgi gören Wagner Moura da filmde yer alıyor.

33. Ufuk Faciası (Event Horizon)

IMDb Puanı: 6,7

Yapım Yılı: 1997

Uzay filmleri arasında önemli bir konumda olan Ufuk Faciası’nda, uzayda kaybolan bir uzay gemisini aramaya giden arama gemisinin maceraları anlatılıyor. Filmde bazı kurgu hataları olduğu söyleniyor. Bu nedenle kurgu takıntısı olan kişiler tarafından pek beğenilmeyebiliyor.

Filmin yönetmeni Paul W. S. Anderson ve Laurence Fishburne, Kathleen Quinlan ve Sam Neill gibi isimler filmde öne çıkıyor.

32. Armageddon

uzay filmleri

IMDb Puanı: 6,7

Yapım Yılı: 1998

Uzay filmleri içerisindeki kötünün iyisi olarak gösterilen filmde, dev bir asteroit dünyaya yöneliyor ve asteroitten dünyaya en az zarar verecek şekilde kurtulmak istiyorlar. Bunun için de asteroite bir bomba atarak içinde delik açmak istiyorlar ve olaylar bunun çerçevesinde gerçekleşiyor.

Film, Michael Bay yönetiminde karşımıza çıkıyor ve 1998 yılında yayınlanıyor. Filmde, Bruce Willis, Ben Affleck, Liv Tyler, Steve Buscemi, Billi Bob Thornton, Owen Wilson ve Michael Clarke Duncan’ın başarılı performanslarını görüyoruz.

31. Riddick Günlükleri (Chronicles of Riddick)

IMDb Puanı: 6,7

Yapım Yılı: 2004

David Twohy yönetiminde karşımıza çıkan filmde Hızlı ve Öfkeli’de de rol alan Vin Diesel yer alıyor. En çok beğenilen uzay filmleri arasında yer alan Riddick Günlükleri, farklı serilerle de karşımıza çıkıyor.

30. Uzayda Dehşet (Pandorum)

uzay filmleri

IMDb Puanı: 6,7

Yapım Yılı: 2009

Christian Alvart tarafından yazılıp yönetilen fil, izleyicilerden büyük beğeni topluyor. Filmde Ben Foster, Dennis Quad, Norman Reedus ve Antje Traue isimlerini görüyoruz.

En iyi uzay filmleri arasında gösterilse de bazı kişiler tarafından da çok beğenilmiyor.

29. İşaretler (The Signs)

IMDb Puanı: 6,7

Yapım Yılı: 2002

Film M. Night Shyamalan tarafından yazılıp yönetiliyor. Filmde Cesur Yürek’ten William Wallace yer alıyor. Onun yanında Mel Gibson, Joaquin Phoenix ve Abigail Breslin gibi oyuncular da filmde yer alıyor.

28. Warcraft: İki Dünyanın İlk Karşılaşması

IMDb Puanı: 6,8

Yapım Yılı: 2016

İki dünya arasındaki savaşı konu alan filmde yer alan sahneler izleyicilerin çok ilgisini çekiyor. Hatta bazı kişiler en iyi uzay filmi olarak bile gösterebilmekte. Ayrıca filme benzer olarak bir bilgisayar oyunu da bulunuyor. Filmden sonra oyunun satışı da artmış durumda.

27. Bumblebee

IMDb Puanı: 6,8

Yapım Yılı: 2018

Transformers serisinin yeni filmi olarak karşımıza çıkan Bumblebee, izleyenlere görsel şölen veriyor ve filmden çıkanların çoğu filmden etkilendiklerini gizleyemiyorlar. Filmin konusunda farklı gezegenlerden dünyamızı kurtarmaya gelenlerin hikayesi yer alıyor. Filmde John Cena isimli WWE starına rastlıyoruz.

26. Pasifik Savaşı (Pacific Rim)

IMDb Puanı: 6,9

Yapım Yılı: 2013

İnsanlık ve korkunç deniz canlıları arasındaki bir savaş devam ederken, eski bir pilot ve bir stajyer, dünyayı kıyametten kurtarmak için umutsuz bir çabayla eski gibi görünen özel bir silahı sürmek için eşleştiriliyor ve olay başlıyor.

Travis Beacham tarafından yazılan ve Guillermo del Toro tarafından yönetilen filmde Charlie Hunnam, Idris Elba, Charlie Day ve Ron Parlman gibi isimler yer alıyor.

25. Kurtuluş Günü (Independence Day)

IMDb Puanı: 7,0

Yapım Yılı: 1996

İnsanlığı ve dünyayı yok etmek için gelen uzaylılara karşı savaşı anlatan film en beğenilen uzay filmleri arasında yer alıyor. 1996 yılında yapılan film, oldukça ilgi görmüştü. Ardından 2016 yılında ikinci filmi çıktı ancak ilk film kadar ilgi görmedi.

24. Uzay Yolcuları (Passengers)

uzay filmleri

IMDb Puanı: 7,0

Yapım Yılı: 2016

Uzak bir koloni gezegenine seyahat eden ve binlerce insanı taşıyan bir uzay aracının uyku odalarında oluşan arıza nedeniyle maceralar yaşanan film 2016 yılında izleyicilerle buluştu.

Jennifer Lawrence, Chris Pratt, Michael Sheen, Laurence Fishburne ve Andy Garcia isimlerini filmde görüyoruz ve filmi Morten Tyldum yönetiyor.

23. Thor Serisi

en iyi uzay filmleri

IMDb Puanı: 7,0

Yapım Yılı: 2011

Güçlü ama kibirli tanrı Thor, kısa bir süre sonra en iyi savunucularından biri haline geleceği Midgard’daki (Dünya) insanlar arasında yaşamak için Asgard’dan atılmasıyla olaylar gelişiyor.

Seri uzun süre devam edicek. Filmde Chris Hemsworth, Tom Hiddleston, Natalie Portman, Anthony Hopkins ve Idris Elba isimlerini görebiliyoruz.

22. Yıldız Adam (Starman)

uzay filmleri

IMDb Puanı: 7,0

Yapım Yılı: 1984

Bir uzaylı, genç bir kadının şeklini alır ve onu Wisconsin’den Arizona’ya götürmesini ister. Ardından da filmde maceralar başlar. Film uzay filmleri kategorisinde yer alırken aynı zamanda psikolojik gerilim filmleri arasında da yerini alıyor.

Jeff Bridges, Karen Allen, Charles Martin Smith, Richard Jaeckel ve Ted White gibi isimleri filmde görebiliyoruz.

21. Prometheus

IMDb Puanı: 7,0

Yapım Yılı: 2012

İnsanlığın kökeni hakkındaki ipuçlarını aramak için yola çıkan bir ekip, uzak bir ayda bir yapı bulur ancak yalnız olmadıklarını fark ederler ve olaylar başlar.

Michael Fassbender, Noomi Rapace, Charlize Theron, Guy Pearce ve Idris Elba isimlerinin yer aldığı filmin yönetmenliğini Ridley Scott yapıyor.

20. Super 8

uzay filmleri

IMDb Puanı: 7,0

Yapım Yılı: 2011

1979 yazında, bir grup arkadaş bir tren kazasına tanık olurlar ve küçük kasabalarında açıklanamayan olayları araştırırlar.

Filmi yöneten J. J Abrams, daha önce karşımıza Lost ve Fringe gibi yapıtlarla da çıkıyor. Ayrıca Star Wars serisinde de görev almıştı. Elle Fanning, AJ Michalka ve Kyle Chandler isimlerini filmde görebiliyoruz.

19. Oblivion

en iyi uzay filmleri

IMDb Puanı: 7,0

Yapım Yılı: 2013

Dünya’nın kalan kaynaklarını almak için görevlendirilen bir gazi, misyonu ve kendisi hakkında ne bildiğini sorgulamaya başlar. Ardından olaylar gelişir.

Filmde Tom Cruise, Olga Kurylenko, Andrea Riseborough, Morgan Freeman ve Nikolaj Coster-Waldau isimlerini görüyoruz.

18. Transformers

uzay filmleri

IMDb Puanı: 7,0

Yapım Yılı: 2007

İki Cybertronian ırkı, kahraman Autobotlar ve kötü Decepticonlar arasındaki eski bir mücadele, bir gencin elinde tuttuğu nihai güçle Dünya’ya gelir.

2007 yılında vizyona giren ve birçok filmiyle tanıdığımız Michael Bay flme yönetmenlik etmektedir. Filmdeki önemli karakter Optimus Prime’ı Peter Cullen seslendirmektedir.

17. Çelik Adam (Man of Steel)

IMDb Puanı: 7,1

Yapım Yılı: 2013

Yabancı bir çocuk ölmekte olan dünyasından tahliye edilir ve insanlar arasında yaşamak için Dünya’ya gönderilir daha sonra da macera başlar.

Zack Snyder tarafından yönetilen filmde Henry Cavill, Amy Adams, Russell Crowe ve Kevin Costner yer almaktadır.

16. Yıldız Geçidi (Stargate)

uzay filmleri

IMDb Puanı: 7,1

Yapım Yılı: 1994

Mısır’da bulunan yıldızlararası bir ışınlama cihazı ile yaşanılanları anlatır. Kendi türünde ilk olma özelliğiyle anılan Stargate, Rolan Emmerich yönetmenliğinde karşımıza çıkıyor.

Kurt Russell, James Spader, Jaye Davidson, Alexis Curtis ve Mili Avital isimlerini filmde görebiliyoruz.

15. Kaynak (The Fountain)

IMDb Puanı: 7,2

Yapım Yılı: 2006

Modern bir bilim adamı olarak, Tommy ölümcüllükle mücadele ediyor, umutsuzca kanserle mücadele eden karısı Izzi’nin hayatını kurtaracak tıbbi atılımı arıyor.

Hugh Jackman ve Rachel Weisz isimlerini filmde başrol olarak görebiliyoruz. Filmin bütçesi daraltılmamış olsaydı Brad Pitt ve Cate Blanchett gibi isimleri filmde görebilirdik.

14. Gün Işığı (Sunshine)

IMDb Puanı: 7,2

Yapım Yılı: 2007

Uluslararası astronotlardan oluşan bir ekip, 2057’de ölen Güneş’i nükleer fisyon bombasıyla yeniden ateşlemek için tehlikeli bir göreve gönderiliyor.

Dany Boyle tarafından yönetilen film, Alex Garland tarafından yazıldı. Cillian Murphy, Rose Byrne, Chris Evans gibi oyuncuları filmde görebiliyoruz.

13. Yıldız Gemisi Askerleri (Starship Troopers)

IMDb Puanı: 7,2

Yapım Yılı: 1997

Robert A. Heinlein’in eserinden uyarlanan film 1997 yılında vizyona giriyor ve izleyenlerin oldukça çok beğenisini alıyor. Uzay filmleri arasında önemli bir konumda olan Yıldız Gemisi Askerleri, Casper Van Dien, Denise Richards, Dina Meyer ve Neil Patrick Harris’in efsanevi oyunculuklarıyla birleşiyor.

12. Yaşıyorlar (They Live)

uzay filmleri

IMDb Puanı: 7,3

Yapım Yılı: 1988

En iyi uzay filmleri arasında gösterilen They Live, 1988 yılında Ray Nelson adlı yazarın eserinin sinemaya uyarlamasıdır. Filmin yönetmenlik koltuğunda John Carpenter oturuyor ve Roddy Piper, Keith David ve Meg Foster gibi isimler filmde sahne alıyor.

11. Siyah Giyen Adamlar (Men in Black)

uzay filmleri izle

IMDb Puanı: 7,3

Yapım Yılı: 1997

Çoğu kişi tarafından bilinen ve oldukça beğenilen bir film olan Men in Black, 1997 yılında Barry Sonnenfeld tarafından çekildi. Filmin öneçıkan oyuncuları Will Smith ve Tommy Lee Jones.

10. Ceset Yiyicilerin İstilası (Invasion of the Body Snatchers)

IMDb Puanı: 7,4

Yapım Yılı: 1978

Philip Kaufman tarafından yönetilen ve korkulu uzay filmleri arasında yer alan Ceset Yiyiciler İstilası’nda, Donald Sutherland, Jeff Goldblum, Don Siegel, Brooke Adams ve Leonard Nimoy gibi isimleri görebiliyoruz.

9. Mesaj (Contact)

IMDb Puanı: 7,4

Yapım Yılı: 1997

Uzaydaki bir varlıkla geçilen teması konu alan film, uzay konu filmler arasında mutlaka yerini alması gerekiyor. Uzayda temasa geçtiği varlığı bulma amacıyla yaşadığı maceraları filmde görebiliyoruz.

Film, Carl Sagan’ın eserinde uyarlanıyor ve karşımıza mükemmel bir şekilde çıkıyor. Jodie Foster, Matthew McConaughey, William Fichtner ve John Hurt gibi oyuncuların güzel performans sergilediklerini görebiliriz.

8. Apollo 13

uzay filmleri

IMDb Puanı: 7,6

Yapım Yılı: 1995

Geçmişte yaşanmış olan bir olayları hikayeleştirerek anlatan film 1995 yılında vizyona giriyor. Film vizyona girdiği tarihten itibaren oldukça seviliyor ve birçok ödül alıyor. Ödüllerin başında En İyi Film Kurgusu Oscar ödülü geliyor.

Ron Howard yönetiminde karşımıza çıkan filmde, Tom Hanks, Kevin Bacon, Bill Paxton ve Ed Harris gibi önemli oyuncular yer alıyor.

7. Yerçekimi (Gravity)

IMDb Puanı: 7,7

Yapım Yılı: 2013

Yörüngesel kamerası ve ultra-gerçekçiliği ile, Alfonso Cuarón’un yönettiği bu bilimkurgu başyapıtında, hayatta kalan Sandra Bullock’un olağanüstü yeteneği karşımıza çıkıyor.

Alfonso Cuaron, filmin yönetmenliğini üstleniyor ve Sandra Bullock, George Clooney ve Ed Harris gibi isimler filmde çok iyi performans sergiliyorlar. Birçok kişi de bu filmi en iyi uzay filmleri arasında gösteriyor.

6. Ay (Moon)

IMDb Puanı: 7,9

Yapım Yılı: 2009

Sam Rockwell , gelecekte Dünya’ya alternatif yakıt getirmek için gönderilen bir madenci hakkında bir film olan Moon’da rol alıyor. Ama eve gelmek üzereyken, sağlığı daha da kötüye gidiyor ve olaylar gelişiyor.

Duncan Jones yönetiminde çekilen filmde Sam Rockwell başta olmak üzere Kevin Spacey ve Kaya Scodelario yer alıyor. Film 2009 yılında vizyona girmesinin ardından oldukça ilgi gördü.

5. Marslı (The Martian)

IMDb Puanı: 8,0

Yapım Yılı: 2015

Marsa giden bir insanın tecrübelerini anlatan film, Andy Weir’in The Martian adlı en iyi bilim kurgu kitapları arasında yer alan kitabından uyarlanmıştır. 2015 yılında vizyona giren film en iyi uzay filmleri arasında gösterilmeye başlanmıştır. Filmde, Matt Damon, Jessica Chastain ve Chiwetel Ejiofor gibi isimlerin sahne aldığını görebiliyoruz. Filmin yönetmeni ise Ridley Scott.

4. 2001: Bir Uzay Destanı (2001: A Space Odyssey)

IMDb Puanı: 8,3

Yapım Yılı: 1968

1968 yılında vizyona giren film, en iyi uzay filmleri arasında yer alıyor. Filme Stanley Kubrick yönetmenlik yapıyor ve oyuncular arasında C. Clarke, Keir Dullea, William Sylvester ve Gary Lockwood yer alıyor.

Film IMDb listesinde de önemli bir konumda.

3. Yaratık (Alien)

uzay filmleri

IMDb Puanı: 8,4

Yapım Yılı: 1979

Ridley Scott’ın 1979 yılındaki başyapıtı, aynı anda korku ve bilimkurgu türlerinde devrim yaratmıştı. Ardından farklı denemeler olsa da ilk filmin yerini dolduramadı.

Alien, günümüzde de en yüksek IMDb puanına sahip uzay filmleri arasında yer alıyor.

2. Yıldız Savaşları (Star Wars)

en iyi uzay filmleri

IMDb Puanı: 8,6

Yapım Yılı: 1977

Bilim kurgu filmlerinin atalarından biri olarak kabul edilen Star Wars, günümüzdeki birçok filme de ilham oluyor. Birçok film eleştirmenine göre eğer Star Wars yapılmasaydı, bugünkü birçok film olmazdı.

1977’den bu yana çeşitli yeni filmleri yapılan film günümüzde de ilgiyi büyük oranda topluyor.

1. Yıldızlararası (Interstellar)

uzay filmleri

IMDb Puanı: 8,6

Yapım Yılı: 2014

En beğenilen uzay filmleri arasında yer alan Interstellar, izleyenlere görsel ziyafet verirken bir yandan da beyinleri zorluyor. Filmde çok önemli sahneler ve çeşitli teorilerin örnekleri var. Unutulmaz filmler arasında yer alabilecek olan filmin yönetmeni, Christopher Nolan’dır ve film Oscar ödülü almıştır.

Filmde Matthew McConaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Matt Damon ve Michael Caine gibi isimleri görebiliyoruz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general