En İyi Diş Macunu Hangisi? – Diş Macunu Önerisi 2022

dis-macunu-onerisi

Ağzımız sabahtan akşama kadar birçok yiyeceğin geçidi olurken günümüzü hiç diş macunu kullanmadan, diş fırçalamadan geçirdiğimizi düşünebiliyor musunuz?

Türkiye’de düzenli diş fırçalayanların oranı yüzde 26. Yani Türkiye nüfusunun yüzde 74’ü ne yazık ki dişlerini fırçalamıyor. Aynı zamanda Türkiye’de diş macunu kullanım oranı yalnızca yüzde 50 dolaylarında. Türkiye’de 3 kişiden 1’i günde bir kez bile dişlerini fırçalamıyor.

TÜİK verilerine göre ağız ve diş hastalıkları 0-6 yaş grubu çocuklarda ilk beş hastalık arasında; 7-14 yaş grubundaki çocuklarda ise bu sorun yine ilk sıralarda yer alıyor.

Bu oranları ilk duyduğumda çok şaşırmıştım çünkü ilkokuldan beri en çok duyduğumuz konulardan biri “dişlerinizi günde 3 kez fırçalayın!” öğretisiydi.

Ta milattan önceki dönemlerden beri insanlar dişlerde meydana gelen lekeleri önlemek için birçok karışım geliştirmiştir. Bunlardan bazıları baharatlarla bazıları doğadan bitkilerle…Şimdinin diş macunları o dönemlerde bulunamadığı için insanlar kişisel ağız bakımı için misvak, özel karışım gibi çeşitli şeylerle temizliklerini gerçekleştirmişlerdir.

Sonraki dönemlerde ise diş macunu ve en etkili maddesi florür oldukça uzun zamanlar boyunca gündemden düşmemiş, hala beraberinde diş macunu kullanımı konusunda bazı tereddütlere gebe olmaya devam etmektedir.

Peki diş macunu zararlı mı, diş macunu içinde hangi maddeler var, en iyi diş macunu hangisi, diş beyazlatan macun modelleri var mı? 

Tüm bu sorularınıza birlikte cevap verip, doğru bilinen yanlışları ortadan kaldıralım mı? Hazırsanız, diş macunu nereden doğdu ve en iyi diş macunu hangisi, sizin için ürünleri incelediğim ürünlere birlikte göz atalım!

Diş Macunu Nasıl Ortaya Çıktı?

dis-macunu-onerisi

Eski zamanlardan beri birçok medeniyet farklı formüller ile şimdiki diş macunu gibi aynı işlevi gösteren karışımlar üretmiş ve kullanmıştır.

İnsanoğlunun yemek ve barınma gibi en temel ihtiyaçlarından olan temizlik, en nihayetinde ağız bakımı ve temizliğini de kapsamaktadır. Uzun dönemler boyunca insanlar ağız sağlığı konusunda birçok arayışa girmiş ve şimdiki diş macunu formülünü elde edene kadar hayli çaba harcamıştır.

Dünyanın en eski ve ilk diş macunu örneği Antik Mısırlılara aittir. M.Ö 500’lü yıllara kadar dayanan bu formül; nane çiçeği, tuz ve biber karışımı ile elde edilmekteydi. Kulağa pek hoş gelmese de şimdiki diş macunları ile kıyaslandığında çok daha zararsız olduğunu söylemek mümkün.

Bu kadar meşakkatli yollardan keşfedilip hayatımıza giren diş macununu bulduk evet ama uzun yıllardır diş macunu zararlı mı sorusu hepimizin hepimizin gündeminde olmaya devam ediyor. Küçüklükten beri her birimiz diş fırçalamayı alışkanlık haline getiriyoruz. Bunu yapmakta mantıklı mı davranıyoruz ve aslında diş macunu tercihi nasıl yapılmalı, yazımın ilerleyen kısımlarında detaylıca bahsedeceğim.

Şimdi hazırsanız diş macunu içinde hangi maddeler var ve etkileri neler, öncelikle ona bir göz atalım. Daha sonra da sizler için bir diş macunu önerileri listesi hazırladım, onu inceleyelim.

Diş Macunu İçindeki Florür Nedir?

Hepimizin diş macunu içinde bulunan ve en aşina olduğumuz madde; florür! Ben de bu sebeple sizlere ilk olarak florürden bahsetmek istiyorum.

1940lı yıllarda florürün diş çürüklerine ve lekelerine iyi geldiği bilinen bir gerçekti. Bu sebeple günümüzde bile halkın yeterli miktarda florür aldığından emin olmak amacıyla içme sularına florür eklenmektedir.

Bir nevi diş macunu kullanımını otomatik olarak sağlama yöntemlerinden biriydi bu. Çünkü halk henüz diş macunu yokken dişlerinde gerçekleşen beyaz veya kahverengi lekelerden oldukça şikayetçiydi. Bunun birinci sebebi az florür, ikinci sebebi çok florüre maruz kalmaktı.

Florür genel kapsamıyla baktığımızda su kaynaklarında doğal olarak bulunan bir mineraldir. Diş çürüklerini önlemesiyle bilinen florür, bazı zamanlarda halkın içme suyuna eklenerek dişlerdeki çürüklerden ve diş taşı, diş lekeleri gibi sorunlardan kurtulmak için de kullanılmıştır.

Florür, çürük oluşumuna sebep olan asitlere karşı direnç göstererek çürüklere karşı bizleri koruma görevi görür.

Peki bunu yaparken ne gibi sakıncıları beraberinde getiriyor? Çocukları diş macunu kullanımına alıştırmak doğru mu? Florürsüz diş macunu mu florürlü diş macunu mu kullanmalıyız?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişmektedir özellikle de yaşınıza göre.  Florürün kullanım oranıyla bağlantılı şekilde meydana gelen etkileri görülmektedir. Örneğin yıllar önce içme sularına florür ekleme uygulamasına başlandığında bazı çocuklarda dental florozis adı verilen beyaz veya kahverengi diş lekeleri görülmüştür.

Yetişkin bireylerde ise florür kullanımı sonucunda kemiklerdeki yumuşak dokular zayıflamış yani kemiklerde sertleşme meydana gelmiştir. Su kaynaklarına florür eklenmesi sonucu halkta gözlemlenen diğer bir sorun da çocuklarda kurşun emiliminin artması, IQ düşüklüğü, tiroit hastalığı ve alerjik reaksiyonlardan oluşmaktadır.

Tüm bu tehlikelerin yanı sıra, diş macunu doğru kullanıldığında diş eti kanamaları ve ağız problemlerinden bizleri korumaya yardımcı olur.

Peki diş macunu tercihi yaparken neye dikkat etmeliyiz, florür ne kadar kullanıldığında zarar vermez birazdan da bu konuya değineceğim.

Florürün Zararları Nelerdir?

Diş beyazlatan macun içinde bulunan florür aynı zamanda bazı tahribatlara da yol açmaktadır. Aşağıda su kaynaklarına florür eklenmesi sonucunda gözlemlenen bazı yan etkileri sizler için listeledim.

Florürün fazla alımından kaynaklanan olası zararlar;

 • Enzim işlevlerinde bozukluk
 • İskelet sistemi ve dişlerde hasarlar
 • Kemiklerde ağrı
 • Ciltte kızarıklık
 • Kurşun emiliminin artması
 • IQ düşüklüğü
 • Tiroit hastalıkları
 • Alerjik reaksiyonlar

İdeal florür kullanımı yetişkinlerde 1.5-4.0 mg sınırı aşılırsa zehirlenmelere yol açabilir. Vücuda alınan miktar 16mg olduğunda çocuk ölüm verileri bile kaydedilmiştir. Peki florürsüz diş macunu mu kullanmalı mıyız?

Bakalım.

Florürsüz Diş Macunu Mu Kullanmalıyız?

Gün içinde yediğimiz çoğu besinden belirleyemediğimiz oranda florür alıyoruz.  Bir de bunun üzerine diş macunu ile vücudumuza gereğinden fazla florür almak çeşitli hasarlara yol açabilir.

Her gün içme sularında ve duş alırken ister istemez yuttuğumuz sodyum florür maddesini, fare zehri ve çeşitli böcek ilaçlarının olmazsa olmaz maddesi olarak kullandıklarını da belirtmeliyim. O sebeple en iyi diş macunu özellikle çocuklar için florürsüz olanlardır diyebilirim.

En İyi Diş Macunu 2022 Yılında Hangisi?

Estetik görünümün gittikçe önem kazandığı bu çağda ağız ve diş sağlığının öneminden hepimiz haberdarız. Diş sağlığı ve güzel bir ağız görünümü için de en iyi diş macunu markası hangisi diye merak edenleriniz için bir liste hazırladım.

Günlük olarak ağzımız için mekanik bir bakım gerçekleştirmemiz gerekir. Bu bakım için; diş ipi, diş macunu, diş fırçası gibi ürünler kullanılmaktadır.

en iyi diş macunu

Ben de sizler için diş macunu önerisi listelediğim ve incelediğim markalardan bahsedeceğim.

En iyi diş macunu listemi oluştururken, diş minesi güçlendirici, en iyi beyazlatan diş macunu, hassas dişler için en iyi diş macunu, diş eti için en iyi diş macunu, diş etleri için en iyi diş macunu ve çürüklere karşı en iyi diş macunu gibi birçok açıdan inceleyip, ihtiyacınıza özel şekilde sıraladım.

Tabi ki ihtiyacınıza göre en iyi diş macunu hangisi siz de listemden kendinize uygun olarak seçebilirsiniz.

1. Colgate

dünyanın en iyi diş macunu

Colgate, 1873 yılında New York’ta faaliyete geçen ağız ve diş sağlığı ürünleri üretimi gerçekleştiren en iyi dis macunu markalarından biridir. İlk zamanlarda bir kavanozda tanıtılan diş macunları zamanla daha estetik bir görünüme kavuşmuş ve şirket ilk tüp ambalajlı diş macunu modelini 1893 yılında satışa sunmuştur.

Birçok ağız sağlığı sorununa uygun ayrı ayrı modelleri bulunan Colgate, fiyat/performans konusunda Türkiyedeki en iyi diş macunu modellerine sahip markalardan biri. Uzun yıllardır bu sektörde olmasının getirdiği güvenin yanısıra, diş hekimlerinin önerdiği diş macunları arasında yer alması da marka bilinirliğinin boşa olmadığını gösteriyor.

Bugün 200 ülkede satışı yapılan Colgate 100’den fazla ülkede en çok tercih edilen diş macunu markaları arasında yer almaktadır.

Şu an hali hazırda 29 farklı diş macunu modeli satıştadır. Colgate de benim diş macunu önerisi listemdeki en iyi markalardan biri.

En çok tercih edilen Colgate diş macunu modelleri;

 • Colgate Optik White
 • Colgate Optik White Kömür
 • Colgate Florürsüz Diş Macunu
 • Colgate Çürüklere Karşı Tam Koruma
 • Colgate Natural Extracts Limon Yağı
 • Colgate Misvak Diş Macunu
 • Colgate Üçlü Etki Diş Macunu
 • Colgate Gelişmiş Beyazlık

2. İpana

en iyi diş macunu hangisidir

İpana diş macunu ilk kez 1901 yılında Bristol-Myers şirketi tarafından tanıtılmıştır. Türkiye’de ilk kez Bristol Myers lisansı ile Eczacıbaşı tarafından üretilmeye başlamıştır.

Daha sonraki yıllarda 1991 yılında Eczacıbaşı – P&G ortaklığı kurularak İpana Türkiye lisansı bünyesine dahil olarak satışlarına devam etmiştir. Fakat Colgate ve sektördeki diğer markaların artması sebebiyle İpana’nın satışlarında düşüş gerçekleşmiştir.

10’dan fazla farklı diş macunu modeli bulunurken, 8₺’den başlayan fiyatlar 50₺’ye kadar değişmektedir. Fiyat/performans olarak en kaliteli diş macunu markaları arasında yer alır. En çok tercih edilen İpana diş macunu modelleri;

 • İpana Sağlıklı Gülüşler
 • İpana Üç Boyutlu Beyazlık
 • İpana Pro Expert Profesyonel Koruma
 • İpana Anti Çürük
 • İpana Pro Sensitive
 • İpana Komple 7 Bakım

3. Sensodyne

dünyanın en iyi diş macunu hangisidir

1907 yılında eczacı Alexander Block tarafından New York merkezli kurulmuş olan Blog Drug isimli şirketin diş macunu markasıdır.

Sensodyne ilk olarak özellikle hassas dişleri olan insanlara yönelik modeller çıkarmıştır. Bu modellerinde hassasiyete iyi gelen kalsiyum sodyum fosfor silikat CSPS (Novamin)içeriği ile diş eti kanamalarını azalttığı da klinik araştırmalar ile kanıtlanmıştır.

Bu sebeple de hala Türkiyenin en iyi diş macunu ve diş hekimlerinin 1 numaralı tercihi olarak akıllarda yer etmeye devam ediyor.

Hassas dişler için en iyi diş macunu hangisi diye soranlarınız için cevabım; Sensodyne!

Fiyat olarak diğer diş macunları ile kıyaslandığında daha pahalı olsa da birçok diş hekiminin diş macunu önerileri arasında yer almaktadır. En uygun fiyatlı diş macunu florürlü olan 14₺’lik modelidir. Fiyatları içerdiği maddelere ve hassasiyete göre 55₺’ye kadar değişmektedir.

Hangi diş macunu daha iyi diye soracak olursanız benim için Sensodyne ilk 3te yer alır. Tabi fiyat açısından biraz daha tuzlu olduğunu göz ardı edersek.

En çok tercih edilen Sensodyne modelleri;

 • Sensodyne Tam Koruma
 • Sensodyne Ekstra Fresh
 • Sensodyne Derin Temizlik
 • Sensodyne Diş Eti Bakımı
 • Sensodyne Herbal
 • Sensodyne Hızlı Rahatlama

4. Signal

türkiyenin en iyi diş macunu

Signal diş macunu 1961 yılında Unilever tarafından tanıtılmış markalardan biridir. 1977 yılında florürlü diş macunu, 1986 yılında anti-tartar formüllü ve 1999 yılında antibakteriyel çeşitleri ile piyasaya giren markalardan biridir.

Fiyat konusunda rakiplerine oranla daha uygun olsa da, diş macunu kalitesi konusunda orta kalitede diyebilirim. En uygun fiyatlı diş macunu modeli 7₺ olmakla birlikte 30₺’ye kadar fiyatları değişmektedir.

En iyi beyazlatan diş macunu hangisi diye soracak olduğunuzda Signal White Now bunlardan biridir!

En çok tercih edilen Signal diş macunu modelleri;

 • Signal White Now Anında Beyazlık
 • Signal White Now Extra Fresh
 • Signal Nature Elements
 • Signal White Now Forever White
 • Signal Üçlü Koruma

5. Paradontax

en iyi diş macunu markası

Alman diş macunu markası olan Paradontax Birleşik Krallık’ta “Corsodyl” ismi altında pazarlanmaktadır.

Bu markanın ürünleri arasında “Paradontax Tam Koruma” en etkili diş macunu tavsiyelerimden biridir. Diş eti hassasiyeti ve diş eti çekilmelerine karşı koruma sağlamak amacıyla sektörde Sensodyne ile eşdeğer kalitededir.

En iyi dis macunu modelleri arasında Paradontax’ın en düşük fiyatlısı 24₺ olmakla birlikte fiyatlar 70₺’ye kadar değişiklik göstermektedir. Burada listelediğim pazar yerlerinden birinden uygun fiyata bulabilirsiniz.

En çok tercih edilen Paradontax diş macunu modelleri;

 • Paradontax Tam Koruma
 • Paradontax Ultra Temizlik
 • Paradontax Ferah Nefes
 • Paradontax Bitkisel Ferahlık
 • Paradontax Florürlü Diş Macunu

6. Corega

diş macunu önerisi

Corega diş macunu ve diş protezi konusunda uzman markalardan biridir. İlk olarak piyasaya sürülen bütün modelleri diş protezi yapışkanı üzerine çıkarılmış olsa da daha sonraki yıllarda birçok ağız ve diş sağlığı üzerine ürünü piyasaya sunmuştur. Diş beyazlatan en iyi macun da zamanında Corega tarafından üretilmiştir.

Fakat yaklaşık 10 yıldır daha çok diş protezi yapıştırıcılarına yönelen Corega, şimdilerde Türkiye’de diş macunu satışı gerçekleştirmiyor. O sebeple de ne yazık ki sizlerle ürünlerini paylaşamayacağım.

7. Oral-B

dişi en iyi beyazlatan diş macunu

Procter& Gamble şirketine ait ağız bakım ürünleri satan markalardan biridir. Aynı zamanda en aşina olduğumuz markalar arasında da yer alıyor.

İlk olarak piyasaya sürülen ürünleri diş fırçası olsa da şimdilerde en iyi diş beyazlatan diş macunu modelleri ve ağız sağlığı ürünleri  konusunda da oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim.

Bana kalırsa marka fiyat/performans olarak gayet ideal. En uygun fiyatlı diş macunu modeli 17₺ olmakla birlikte fiyatlar 55₺’ye kadar değişiklik göstermektedir.

Diş macunu tavsiye ederken kampanyaları da baz alıyorum. Bu sebeple Oral-B markasından alışveriş gerçekleştirirken diş fırçası+diş macunu setini alırsanız kampanyalı fiyatlarla satın almış olursunuz.

Oral-b en iyi diş macunu modelleri;

 • Oral-B Professional Diş Eti ve Diş Minesi Pro Onarım
 • Oral-B Pro Expert Stages Çocuk Diş Macunu
 • Oral- B Ekstra Ferahlık
 • Oral- B Hassas Beyazlık

8. Rocs

en iyi diş macunları

Doğal ağız bakım ürünleri satan markalarından biridir. Öncelikle 0-3 yaşa hitap etmek amacıyla ürünler üreten Rocs, diş macunu modelleri ile piyasaya girmiştir. Anti-florür özellikli ürünleri ile her yaşa uygun farklı farklı diş macunu bulunmaktadır.

Florür, sodyum lauril sülfat, yapay tatlandırıcı ve renklendirici içermemesi ile Rocs özellikle çocuklarınız için en iyi diş macunu!

Huş ağacından elde edilen doğal ksilitol ile küçük çocukların dişlerinde oluşabilecek çürüklere karşı etkili bir koruma sağlıyor. Rocs da beyazlatıcı diş macunu tavsiye ederken mutlaka önerdiğim markalardan biri.

En çok tercih edilen Rocs diş macunu modelleri;

 • Rocs Baby(Elma Püresi) Diş Macunu
 • Rocs Junior Meyveli Gökkuşağı
 • Rocs Maksimum Ferahlık Diş Macunu
 • Rocs Black Edition Beyazlatıcı Diş Macunu

9. Splat

diş macunu en iyisi

Dünyanın en iyi diş macunu iddiası ile yola çıkan Splat, bir aile şirketidir. Mottoları kendi ailelerine gösterdikleri kadar hassasiyeti her gün en az bir kişiye yardım etmek için göstermek.

Şu anda birçok pazar yerinde satışı gerçekleşen Splat en iyi beyazlatan diş macunu modelleri ile bilinmektedir. Birçok kullanıcı yorumunu da dikkate alacak olursak en ayırt edici özelliği diş beyazlatma konusundaki başarısı diyebilirim.

Genel olarak bitkisel karışımlar içeren Splat diş macunu 8₺ gibi bir fiyattan 40₺’ye kadar değişiklik gösteren fiyatlarla alıcı bulmaktadır.

İçinde bulundurduğu Huş ağacı kömürü mineyi korur, ağız kokusunu azaltır. Alışılagelmişin dışında siyah renkli macun modelleri ile bilinmektedir.

En çok tercih edilen Splat diş macunu modelleri;

 • Splat Professional Sensitive
 • Splat White Plus
 • Splat Special Silver White
 • Splat Ultra Complex Diş Macunu

10. Marvıs

çürüklere karşı en iyi diş macunu

Birçok farklı aroması bulunan bir İtalyan diş macunu markasıdır. Biraz retro paketleri, farklı aromaları, sigara içenlere özel çıkarttıkları özel serileri ile dünyanın en iyi diş macunu kulvarında yarışabilecek diş macunlarından biri.

Daha çok yemek, kahve, sigara ve alkolün dişe verdiği zararları önlemek üzerine üretim gerçekleştiren diş macunu markalarından biridir. İçinde florür barındırmaması ile benden artı puanı kapsa da, reklamlarında iddia ettikleri “organik diş macunu” cümleleri konusunda pek gerçekçi olduklarını söyleyemeyeceğim.

Yine de doğal diş macunu hangisi bilemeyeceğimize göre en az madde içeren diş macunu olması sebebiyle Marvis’i tercih edebiliriz.

Fiyatı diğer diş macunu markalarına göre biraz daha yüksek. Bu da biraz daha şık ve cool paketler üretmelerinden kaynaklanıyor. Bir de binbir çeşit aroma barındıran karışımlarından.

En uygun diş macunu modeli 50₺ iken, içeriğine göre fiyatları 80₺’ye kadar değişmektedir. Bir diş macunu için bu kadar para ödemek istemeyenleriniz olabilir. O sebeple bu diş macununu diğerlerinden ayırt eden birkaç özelliğinden bahsetmek istiyorum. Gerisi tabi ki sizin kararınız.

Marvis diş macunu kullanan birçok müşteri çok uzun saatler boyunca ağızda gerçekten ferahlık sağlaması sebebiyle bu markadan vazgeçemediklerini belirtiyor.

Bu konuda en iyi diş macunu markası olarak bildiğimiz Sensodyne, Colgate gibi markalar ile ilgili bile bu kadar uzun süreli bir ağız ferahlığı iddiasına denk gelmemiştim. Bir denenebilir diye düşünüyorum.

En çok tercih edilen Marvis diş macunu modelleri;

 • Marvis Black Forrest
 • Marvis Sigara İçenler İçin Diş Macunu
 • Marvis Orange Blossom
 • Marvis Yasemin ve Naneli
 • Marvis Meyan Kökü
 • Marvis Beyazlatıcı Etki

11. Eyüp Sabri Tuncer

en iyi dis macunu

Hepimizin aşina olduğu Eyüp Sabri Tuncer markası, birçok kategoride ürün ürettiği gibi diş macunu konusunda da farklı modelleriyle karşımıza çıkıyor.

Farklı aromaları olmasına rağmen piyasaya göre  gayet uygun fiyatlı olduğunu söyleyebilirim. Paraben, SLS, florür, tuz, boya ve titanyum dioksit içermeyen formülü ile bitkisel diş macunu modelleri bulunur.

En iyi diş beyazlatan diş macunu Eyüp Sabri Tuncer’inkiler diyemem ama en sağlıklı ve fiyat/performans ürünleri bu markada diyebilirim.

En çok tercih edilen Eyüp Sabri Tuncer diş macunu modelleri;

 • Doğal Propolis Diş Macunu
 • Doğal Bambu Aktif Kömür Diş Macunu
 • Doğal Misvak Özlü Diş Macunu
 • Doğal Çikolata- Nane Özlü Diş Macunu

12. Opelescence

dünyanın en iyi diş macunu

Hassas dişler için en iyi diş macunu modelleri arasındadır. Özellikle lekeler ve sararmalar için birkaç farklı diş macunu bulunmaktadır. Bir ay düzenli kullanımda iki kat beyazlık sağlama iddiası var.

Dentin, restorasyon ve mine koruması sağlar, ksilitol içeriği ile çürükleri engeller. Ortalama fiyatı 80₺.

En çok tercih edilen Opelescence modelleri;

 • Opelescence Beyazlatıcı Etki
 • Opelescence Whitening Toothpaste

Sizler de listemdeki diş macunu markası tercihini kendinize göre yapabilir ve diş sağlığınıza uygun olanı seçebilirsiniz. Diş macunu seçerken diş yapınızı ve diş sağlığı sorunlarınızı baz alarak ona uygun modelleri tercih etmelisiniz.

Özellikle 6 ayda 1 kez diş hekiminize danışarak herhangi bir sorun olup olmadığını ve size uygun bir diş macunu önerisi alabilirsiniz.

Siz de yorumlarda şimdiye kadar kullandığınız ve beğendiğiniz en iyi diş macunu hangisi önerebilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general