En İyi Chrome Eklentileri | Google Chrome için 15+ Eklenti

en iyi chrome eklentileri indir

Google Chrome eklentileri kullanmak hayatınızı kolaylaştırdığı gibi zamandan da tasarruf edebilmenizi sağlıyor. Gün boyunca koşuşturmaların arasında insanlar yapması gereken birçok şeyi unutabilmekte. Bu nedenle de iş yerinde, telefonlarda Google Chrome eklenti önerileri ile hayatı kolaylaştıracak uygulamalar arıyorlar.

Hepimiz her gün internette onlarca işimizi hallediyoruz. Aynı anda takip etmemiz gereken birçok iş ve yapılması gereken birçok görevimiz bulunuyor. Fakat hayat kurtaran Chrome eklentileri ile işlerinizi ve hatta hayatınızı daha düzenli hale getirebilirsiniz.

Dijitalleşmenin hayatımızın merkezi haline geldiği bu dönemde Google’da günde kaç tane arama yapıldığını biliyor musunuz?

İnternetin mucidi Tim Berners-Lee tarafından kurulan şirketlerin paylaştığı verilere göre, 1 saniyede toplam 80 binin üzerinde Google araması yapılıyor. Totale vurduğunuzda ise bu da dakikada yaklaşık 5 milyon arama yapıldığı anlamına geliyor. İnternet; belki de en çok vakit geçirdiğimiz yerlerden biri. Bu nedenle de vaktimizi doğru yönetebilmek için internetten en iyi şekilde faydalanmamız gerekiyor.

Peki nasıl?

İşte bu yazıda herkesin kullanması gereken eklentiler Chrome için hangileri, tek tek listeleyeceğim. Yazımı okuduktan sonra hayat kurtaran Google Chrome uzantıları ile siz de zamandan kazanabileceksiniz!

Google Chrome Eklentisi Nedir?

Google Chrome eklentileri, kullanıcıların tıpkı mobil cihazlarına uygulama indirir gibi tarayıcılarına ekleyebildikleri programlardır. Bu uzantılar genellikle tarayıcı pencerenizin sağ üstünde sıralı olarak durur ve dilediğiniz zaman dilediğiniz eklentiyi aktifleştirebilirsiniz.

Kullanıcılar Chrome eklentiler konusunda yüzlerce seçeneğe sahip. İster iş için ister okul için ister hayatınızın akışında lazım olan siteler için Chrome uzantılar bölümünü kullanabilirsiniz. Chrome eklentileri açtığınız her yeni sekmede sizinle olur ve mevcut web sitesinde gezinirken eklentilerden dilediğiniz gibi faydalanabilirsiniz.

Örneğin yabancı web sitelerini sıklıkla ziyaret ediyorsanız her defasında Google Translate’e girip içerikleri yazıp çevirmek yerine Chrome eklentisi olarak Translate ekleyebilirsiniz. Böylelikle girdiğiniz her web sitesinde “Sayfa şu dile çevrilsin mi; ………” şeklinde bir soru çıkar ve sayfa tercih ettiğiniz dile otomatik olarak çevrilir. Üstelik indirirken de göreceğiniz üzere hepsi ücretsiz Chrome eklentileri olarak karşımıza çıkmaktadır.

En iyi Chrome eklentileri arasında önemli bir yere sahip olan Google Translate eklentisi gibi daha onlarca hayat kurtaran eklenti bulunuyor. Gelin her birini detaylı olarak inceleyelim.

En İyi Chrome Eklentileri 2023 Yılında Neler?

Hayat kurtaran en iyi Google Chrome eklentileri 2023 yılında şu şekilde;

 • Google Translate
 • Tab Resize
 • Google Mail Checker
 • Color Zilla
 • Nimbus Screenshot
 • Start.me
 • AdBlocker
 • TinEye
 • Speedtest
 • Zenmate VPN
 • Dark Reader
 • Unshorten.link
 • Evernote Web Clipper
 • StayFocusd
 • Todoist
 • Save the Pocket

Daha yüzlerce işlerinizi kolaylaştıracak Google Chrome uzantıları bulunuyor. İnterneti genel olarak hangi amaçlarla kullanıyorsanız tarayıcınızı ve hatta bilgisayarınızı kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Google Chrome eklentileri, hayatınıza entegre ettiğinizde işlerinizi kolaylaştıracak ve hatta sizin adınıza planlayacak düzeyde seçeneklere sahip. Alanınızda size avantaj yaratacak en kullanışlı chrome uzantıları ile ilgili araştırma yaparak bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ben yazımda herkes için uygun olan en popüler Google Chrome eklentileri ve özelliklerinden bahsedeceğim. Gelin hep birlikte bu eklentilerin ne işe yaradığını inceleyelim.

1.Google Translate

Google Translate eklentisi, en iyi Chrome uzantıları arasında ilk sırayı alır. Çünkü bu eklenti sayesinde girdiğiniz yabancı web sitelerini dilediğiniz dile kolayca çevirebilirsiniz. Üstelik kopyala yapıştır yap gibi bir durum da söz konusu değil.

Google Translate Eklentisi

Yukarıda gördüğünüz üzere Google Translate eklenti olarak indirildikten sonra yabancı bir siteye girdiğinizde “Şu dile çevrilsin mi…?” şeklinde bir soru sorar. Cevabınız karşılığında da tüm sayfayı ilgili dile çevirir. Chrome eklentileri arasında en hayat kurtaranlardan biri budur.

2. Tab Resize

Blog yazarlarının ve öğrencilerin favori Chrome eklentileri arasında yer alan Tab Resize da zamandan kazanmanızı sağlıyor. Adından da anlaşıldığı üzere bu eklenti tek ekranda birçok farklı pencere görüntüleyebilmenizi sağlamakta. Tıpkı iş yerinizde çift ekranla çalışır gibi bu eklenti sayesinde ekranınızı ister ikiye ister dörde bölebilmenize imkan tanıyor.

Tabresize Chrome Eklentisi

Yukarıdaki ekran görüntüsünde de gördüğünüz üzere bu eklenti kullanıcılara ekranı dilediği gibi bölebilme özgürlüğü tanıyor. Sizler de aynı anda 10 tane sekme ile çalışmaktan yorulduysanız Tab Resize ile hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.

3. Google Mail Checker

İş hayatınızın yoğunluğu arasında maillerinizi gözden mi kaçırıyorsunuz? Hepimizin bildiği üzere iş hayatında mailleşmenin ve doğru zamanda tüm e-maillerin kontrol edilmesinin önemi oldukça büyüktür. Mail Checker da sürekli mailleri girip kontrol etmenize gerek kalmaması için hizmet sunan Chrome eklentilerinden biri.

Google Mail Checker Eklentisi

Mail Checker eklentisi ile tarayıcınızda dilediğiniz gibi gezinirken bir yandan da mail bildirimlerini görebilir, aynı ekrandan maillerinize geri dönüş sağlayabilirsiniz. Böylelikle hem e-maillerinizi gözden kaçırma riskiniz ortadan kalkar hem de zamandan tasarruf etmiş olursunuz.

Google Mail Checker eklentisi görünüm olarak mailinizle aynı fakat kullanımı itibariyle daha işlevseldir.

4. Color Zilla

Tasarımcıların en sevdiği Google Chrome eklentilerinden biri olan Color Zilla eklentisi araştırdığınız web sitelerindeki renk paletleri ve daha birçok bilgiye erişme imkanı sunar. İdeal renk okuyucularından biri olan bu eklenti sayesinde renk paletlerine ait tüm bilgileri keşfedebilirsiniz.

Chrome eklentisi Colorzilla

Ayrıca web siteleri için renk paleti oluşturma ve daha birçok ayrıcalıklı özellik de sunar. Sürekli yeni güncellemelerle özelliklerini geliştiren bu Chrome eklentisi tasarımcıların en çok faydalandığı eklentilerden biri.

5.Nimbus ScreenShot

Bilgisayarlarınızın screenshot kısayollarını kullanmak yerine farklı araçlardan faydalanabileceğiniz bir Google Chrome Screenshot eklentisi arıyor olabilirsiniz. Nimbus Screenshot da bunlardan biri.

Nimbus Screenshot eklentisi

Bu eklenti sayesinde video kaydı alabilir, sessiz video ekran kaydı oluşturabilir, ekran görüntüsü alabilir, ekran görüntülerini tüm sayfayı kapsayacak şekilde alabilirsiniz. Bunların yanı sıra Nimbus Screenshot Chrome eklentisi kullanıcılara yalnızca belirli bir parçanın ekran görüntüsünü alma ve ekran görüntüleri üzerinde anlık olarak düzenlemeler yapabilme, metin ekleyebilme gibi özellikleri de barındırır.

6. Start.me

Start.me adından da anlaşıldığı üzere kişiselleştirilmiş başlangıç sayfası oluşturabilmenizi sağlayan bir Chrome uzantısıdır. Bu ücretsiz Chrome eklentisi sayesinde en çok kullandığınız web sitelerini ana ekranınıza ekleyebilir, linkleri ilgili olanlarla gruplandırabilirsiniz.

Start.me chrome uzantısı

Alışana kadar gözünüze karışık gelse de işlevselliği bakımından Start.me oldukça güzel bir eklenti diyebiliriz. Her defasında onlarca sekmeyi aklınızda tutmaya gerek kalmadan kategorilendirerek kendinize özel bir açılış sayfası oluşturabilirsiniz.

7. AdBlocker

İnternette geçirdiğimiz süre arttıkça pazarlama sektöründeki stratejiler de değişiyor. Birçok şirketin ağına düşen verilerimiz nedeniyle artık nerdeyse her sayfada sürekli reklamlar ile karşılaşıyoruz. Üstelik kimi zaman bu reklamlar kötü amaçlı yazılımlar da barındırabiliyor. İşte Chrome AdBlocker eklenti ile bu reklamlardan kurtulabilmeniz mümkün.

Chrome AdBlocker

Reklam Engelleyici olarak bildiğimiz bu eklenti, ziyaret ettiğiniz sayfalardaki reklamlar size gösterilmeden engellemiş oluyor ve artık özgürce internette gezinebiliyorsunuz. Fakat şunu da hatırlatmakta fayda var; bazı web siteleri veya uygulamalar AdBlocker aktifken çalışmayabilir. Bu nedenle her zaman girebildiğiniz bir siteye veya uygulamaya artık giremiyorsanız AdBlocker’ı kapatarak girmeyi deneyebilirsiniz.

Google kısa bir süre önce ücretsiz Chrome uzantıları arasında yer alan AdBlocker kullanımının artık Chrome’dan kaldırılacağını duyurdu. Gelecek aylarda Google Chrome’u AdBlocker’sız kullanmak mümkün olmayabilir.

8. TinEye

Dijitalleşen dünyanın getirdiklerinden biri de; Image Search diyebiliriz. Kullanıcıların çoğu artık görsel arama veya sesli aramayı normal aramaya göre daha fazla kullanıyor. TinEye Chrome eklentisi de tam bunun için sunulmuş bir yazılım.

TinEye Image Search

Bu eklenti kullanıcıların bir görseli yükleyerek arama yapmasına olanak sağlar. Yalnızca arama olarak değil bunun yanı sıra düşüş çözünürlüklü görsellerin daha kaliteli halini bulabilmenize de imkan tanır. Herkesin tarayıcısında mutlaka bulunması gereken en iyi Chrome eklentileri arasında TinEye önemli bir yere sahiptir.

9. Speedtest

Herkesin tarayıcısında mutlaka bulunması gereken Chrome eklentileri ile devam ediyoruz. Bunlardan bir diğeri de; Speedtest. Bu eklenti kullanıcıların o anki web sitesindeki hızlarını gösterir.

Özellikle ping sorunu yaşayanlar için bu durumu test edebilmek adına Google Chrome eklenti önerileri arasında yer alan Speedtest önemli bir yere sahiptir.

Google Chrome Speedtest addons

Sizler de bu eklentiyi tarayıcınıza yükleyerek anlık olarak internet hızınızı, indirme ve yükleme hızınızı kolayca takip edebilirsiniz.

10. Zenmate VPN

VPN Chrome eklenti önerileri arasında kullanıcıların en çok tercih ettiği eklenti; Zenmate VPN. Bu VPN eklentisi en çok özelliği bünyesinde barındıran ücretsiz vpn chrome eklentileri arasında yer alıyor. Hız olarak da internetteki deneyiminizi belirgin derecede etkilemediği için sorunsuzca VPN’i kullanabiliyorsunuz.

Zenmate VPN eklenti olarak tercih edebileceğiniz versiyonlarının yanı sıra mobil uygulama olarak da sunuluyor. Cihazınıza göre ister eklenti vpn ister uygulama vpn şeklinde tercih edebilirsiniz.

Zenmate ücretsiz vpn eklentisi

VPN; kullanıcıların yasaklı sitelere giriş yapabilmesini ve internette anonim olarak dolaşabilmesini sağlar. VPN kullananlar hiçbir erişim engeline takılmadan diledikleri web sitesini ziyaret edebilmektedir. Bu nedenle her kullanıcının tarayıcısında mutlaka ve mutlaka VPN eklentisi olmalı.

11. Dark Reader

Adından da anlaşıldığı üzere bilgisayar başında çok vakit geçirenler için hayat kurtarıcı bir Chrome eklentisi diyebiliriz. Dark Reader eklentisi Chrome tarayıcınıza yükledikten sonra ziyaret ettiğiniz web sitelerini dark mode veya light mode olarak görüntüleyebilmenize imkan verir.

Dark Reader Chrome

Bunun yanı sıra Dark Reader ile yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi parlaklık, kontrast gibi hassas ayarları da yapabilmeniz mümkün.

12. Unshorten.link

Bildiğiniz üzere internette her gün onlarca linke tıklıyoruz. Bu linklerden kimileri güvenebileceğimiz bağlantılar olsa da kimi zaman karşımıza kısaltılmış ve ne olduğunu tam olarak bilemediğimiz linkler çıkabilmekte.

Unshortenlink Chrome eklenti

Unshorten.link bu linklere tıkladığınızda eğer güvenli değilse girmenizi engelliyor ve ne gibi bir sorun ile karşılaşacağınıza dair bilgilendirme yazısı gönderiyor. Kullanıcıların güvenliği için her tarayıcıda olması gereken bu Chrome eklentisi ücretsiz şekilde kolayca indirilebilmekte.

13. Evernote Web Clipper

Evernote Web Clipper, en çok kullanılan Chrome eklentileri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bir notebook eklentisi olan Evernote, uzun yıllardır kullanılan Google uzantılarından biri. Peki Evernote Web Clipper nasıl kullanılır?

Evernote Web Clipper Chrome eklentisi

Oldukça işlevsel özellikleri bulunan bu not defteri eklentisi, bir web sitesini ekran görüntüsü olarak veya yazı olarak Not Defteri’ne kaydetmenizi sağlayabilir. Bunun yanı sıra kaydettikten sonra üzerinde oynamalar yapabilir, işaretlemelerle kendinize göre özelleştirebilirsiniz. Eğer en iyi dijital not defteri hangisi diye merak ediyorsanız Evernote tüm beklentilerinizi karşılayacak düzeyde bir Chrome eklentisi.

14. Stay Focused

İnternette gezinirken dikkatinizi dağıtacak uyarıcılardan uzaklaşmak zor olabiliyor. Sürekli yeni bir bildirim, dikkat çekici web siteleri, reklamlar vs. derken kimi zaman ne yapacağımızı unutarak saatler harcayabiliyoruz. İşte Stay Focused odaklanamadığınızda sizin için tüm koşulları elverişli hale getiren bir Chrome eklentisi.

Stayfocused Chrome eklentisi

En popüler Chrome eklentileri 2023 listesinde de önemli bir yere sahip olacak gibi duran StayFocused sayesinde dikkatinizi dağıtacak siteleri bir süreliğine blocklayabiliyor ve işinizi bitirene kadar her şeyden uzaklaşabiliyorsunuz.

Üstelik ne kadar süre boyunca neleri engelleyeceğinizi de belirleyebiliyor, süreniz bittiğinde kaldığınız yerden dilediğiniz gibi gezinmeye devam edebiliyorsunuz. Özellikle öğrenciler için hayat kurtaran Chrome eklentileri arasında yer alıyor.

15. Todoist

İşlerinizi veya gününüzü planlamakta zorlanıyor musunuz? Olsun. Bizim yerimize bunu yapabilen onlarca Chrome eklentisi bulunuyor. Bunlardan en eğlenceli ve kullanışlılarından biri olan Todoist ile kendinize listeli görevler atayabiliyorsunuz.

todoist

Herkesin mutlaka kullanması gereken Chrome eklentileri arasında yer alan Todoist, gittikçe popülerleşen uzantılardan biri. Eğer her şeyi aklınızda tutmakta zorlanıyorsanız siz de kendinize listeler oluşturabilir, hatırlatma kurabilir ve işleriniz bittikçe o görevlere tik atarak motivasyonunuzu yükseltebilirsiniz.

16. SavethePocket

En kullanışlı Google Chrome eklentisi arayışında olanların gözlerini ışıldatacak bir diğer eklenti; Save the Pocket. Her gün onlarca web sitesini ziyaret ediyor ve daha sonra bu web sitelerini bulmak istediğimizde kimi zaman zorlanabiliyoruz. Evet, yer imlerine eklemek güzel bir fikir fakat çok kullandığınız web siteleri 10’un üzerindeyse?

En kullanışlı Google Chrome eklentileri

İşte Savethepocket tüm bu siteleri kaydedebilmenizi sağlayan kullanışlı bir eklenti. Daha sonra bir web sitesini bulmak istediğinizde artık listeli şekilde hepsini bir arada görüntüleyebiliyorsunuz. En popüler Google Chrome eklentileri arasında yer alan Savethepocket, zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak hayat kurtarıcı bir eklenti diyebiliriz.

Ücretsiz Chrome Eklentileri Nasıl İndirilir?

Ücretsiz Google Chrome eklentileri tıpkı mobil cihazlarımızda yaptığımız şekilde ilgili web tarayıcı mağazasından indirilir.

Chrome eklentileri nasıl indirilir?

 • İlk olarak Chrome Mağaza ya gidiyoruz.
 • İndirmek istediğimiz eklenti ismini arama kutucuğuna yazıp, aratıyoruz.
 • Karşımıza çıkan eklenti doğruysa “Chrome a Ekle” diyerek tarayıcımıza eklemiş oluyoruz.

Bu aşamaları tamamladıktan sonra yeni sekme açtığınızda sağ üstte tüm eklentileri sıralı olarak görürsünüz. Eğer indirdiğiniz eklenti aktif değilse Uzantılar bölümünden aktifleştirerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

Chrome Uzantıları Ne İşe Yarar?

Chrome uzantıları veya eklentileri kullanıcıların günlük aktivitelerini daha iyi yönetebilmeleri için faydalanabildikleri yazılımlardır. Tıpkı mobil uygulama indirir gibi tarayıcınıza ekleyebilir ve dilediğiniz zaman Chrome eklentilerini aktifleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Chrome eklentileri olarak karşılaştığımız bu uzantılar genellikle birçok farklı tarayıcıyı da destekleyebilmektedir. Eğer Opera gibi farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız ona da ücretsiz eklenti indirebilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general