En Çok Para Kazandıran Meslekler 2023 [En Kazançlı 30+ Meslek]

en çok para kazandıran meslekler

En çok para kazandıran meslekler neler diye bir soru sizin de aklınıza gelmiştir. Ya da bu meslekler hakkında yorum yapmışsınızdır. İnanın herkes o meslek gruplarını dışarıdan imrenerek takip ediyor ve keşke ben de o mesleğe sahip olsaydım diyor.

Çünkü cidden güzel para kazanıyorlar. Fakat dışardan görüldüğü gibi kolay olan işler değil. En çok para kazanan meslekler aynı zamanda çalışma şartları en zor olan meslekler olabilmekte. Zaten kazancın yüksek olması da bununla doğrudan ilgili.

Birçok insan üniversite tercihi yaparken nelere dikkat edilmeli bilmediği için veya tercih dönemleri arasında doğru yönlendirilmediği için belki de hiç bitiremeyeceği bölümlere başlıyor ve belli bir süre sonra o bölümü okumaya devam edemiyor. 

Bu sebeple geleceğin meslekleri neler diye düşünerek hem sevdiğiniz bir mesleği tercih etmeli hem de bu konuda biraz stratejik davranmalısınız. 

En nihayetinde insanlar yaşamını sürdürebilmesi için bir gelire sahip olmalı. Bu gelir temel ihtiyaçları karşılamalı ve bakmakla sorumlu olduğu kişilere de yetecek düzeyde olmalı. Eğer geliri azsa ve ihtiyaçlarınızı karşılayamıyorsa, ne kadar çok severseniz sevin ya bırakmak ya da daha çok çalışmak zorunda kalırsınız. 

Ben de merak edenler için hem dünyada hem de Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler neler onları bu yazımda vereceğim. Belki bazılarınız bu mesleklere yönelebilirsiniz. Belki de çocuklarınızı teşvik edebilirsiniz.

Maaşı yüksek olan meslekler Türkiye için aşağıda sizler için sıraladım. Bu mesleklerin aylık ve yıllık gelirleri seneden seneye değişmekte. Çünkü zam oranları ve enflasyon da hesaba katılarak yeni hesaplamalar yapılıyor. 

En yüksek maaşlı meslekler Türkiye şartlarında gelirleri oldukça iyi olan ve üst sınıf olarak nitelendirilen mesleklerdir. Bu yüzden en prestijli meslekler olarak gösterilirler. Yaşam standartları da yüksektir. 

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler 2023

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler ile yazıma başlıyorum. Burada mesleklerin ne kadar kazandıklarına dair ortalama değerleri de vermeye çalışacağım.

Meslekler ve maaşları 2022 yılı için ortalama olarak verilmiştir. Yani verilen miktarlardan daha yüksek veya daha düşük kazananlar olabilmekte. Ancak ortalaması alındığında bile yine de oldukça yüksek gelirler ortaya çıkmaktadır. Sizler de üniversite tercihi yaparken bu meslekleri araştırabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Burada da eşit ağırlık bölümleri neler ve dil bölümü meslekleri ve maaşları neler detaylı şekilde listeledim. Ayrıca sözel bölümünde gelecek vaat eden meslekler ve maşlarını yazdım Bu yazımdan sonra onlara da bir göz atabilirsiniz. 

En çok kazandıran meslekler hangileri sıralamadan önce belirtmeliyim ki üniversite tercihi hayatınızın en büyük dönüm noktalarından biridir. Üniversite tercihi nasıl yapılır, tercih edebileceğiniz meslekler neler, üniversiteye giriş başarı sıralamanız istediğiniz bölümleri garanti sayılabilecek oranda tutuyor mu, iyice incelemeli ve doğru bir tercih yapmalısınız. 

Çünkü ne yazık ki birçok öğrenci istediği bölümü kazanamadığı için tercih dönemi stresiyle öylesine bir bölüm yazıp okumaya başlıyor. Üniversite bittikten sonra da sudan çıkmış gibi hayatın sert gerçekleriyle yüzleşiyor. Hangi üniversiteler iyi araştırmalı, alacağınız eğitimin sizi doyuracağı konusunda emin olduğunuz bir okulu tercih etmelisiniz. 

Unutmayın ki en iyi üniversiteler bile öğrencilerinden çoğunu işsiz olarak mezun ediyor. Sizler de bu tarz stresler yaşamak istemiyorsanız refah seviyenizin iyi olacağı önü açık meslekler hangileri bulup arasından aklınıza yatanları belirlemelisiniz. 

Bu başlık altında Türkiye’de en çok maaş alan meslekler neler tek tek değindim. Sizler de farklı kaynaklardan araştırma yaptığınızda benzer meslekler ile karşılaşacağınızı tahmin ediyorum. 

Öyleyse gelin en çok para kazandıran meslekler Türkiye için hangileri olduğuna bakarak başlayalım.

1. Yeminli Mali Müşavir

en çok para kazandıran meslekler

Türkiye’de en çok kazandıran mesleklerden biri yeminli mali müşavirdir. Yeminli mali müşavir olmak kolay değil. Uzun eğitim hayatı ve iş deneyimi istemektedir. Edindiğim bilgiye göre üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olduktan sonra en az 10 yıl mali müşavir ya da muhasebeci olarak iş yapmak gerekiyor.

Dolayısıyla sıkı çalışma ve gerekli sınavların geçilmesi gerekiyor. Yeminli mali müşavir olanların çoğu Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun olanlardır.

Yeminli mali müşavir ne kadar kazanır? Ortalama olarak yılda 85 bin TL kazanırlar. Türkiye’deki ortalama gelir düşünüldüğünde gayet iyi bir kazanç olduğunu görebilirsiniz.

2. Sigorta Uzmanı

en çok kazandıran meslekler

Sigorta uzmanı, Türkiye’de en çok para kazandıran meslek grupları arasında yer alır. Peki sigorta uzmanı neden çok kazanır?

Sigorta uzmanı, belirsizliğin ve riskin ne gibi mali sonuçları olacağını hesaplar. Gerçekleşebilecek depremin veya diğer doğal afetlerin ne gibi sonuçlara yol açacağını tahmin etmeye çalışırlar.

Sigortalama işlemi yaparken riski ne kadar azaltırlarsa, o kadar çok para kazanma potansiyeline sahip olurlar. Tabi ki risk fazla ise sigortanın bedeli de yükselir.

Şirketlerini zarara uğratmamak için en doğru karar vermeye çalışırlar. Bunun için borç yönetimi, iş bilgisi ve çeşitli yeteneklere sahip olmaları gerekmekte. Bu özelliklere sahip biri rahatlıkla işleri yürütebilecektir.

Sigorta uzmanları ne kadar kazanır? Ortalama olarak yılda 110 bin lira kazanırlar.

3. Hava Trafik Kontrolörü

en iyi para kazandıran meslekler

Türkiye’de en çok kazanan meslekler arasında hava trafik kontrolörü de yer almakta. Peki Hava trafik kontrolörü nedir ve ne iş yapar?

Uçakların birbiri arasındaki mesafeleri ve rotaları kontrol ederler. Uçakların güvenli şekilde uçabilmesi için trafiği koordine ederler. Uçakların doğru zamanda doğru hatta seyir etmelerini sağlamaya çalışırlar.

Burada yapılacak yanlış hareketlerin bedeli çok yüksek olur. Bu yüzden dikkat ve konsantre gerekir. Dolayısıyla stresli bir iştir.

Hava trafik kontrolörü ne kadar kazanır? Bu denli stresli ve önemli mesleğin yıllık ortalama geliri 115 bin TL civarlarındadır. Kazandıkları parayı cidden hakettiklerini söyleyebilirim.

4. Yönetim Danışmanı

Şirketlerin gelirlerini artırabilmek ve vizyonlarını genişletebilmek için yönetim danışmanlarına ihtiyaçları olmaktadır. Yönetim danışmanları da bu amaçlara hizmet ederek şirketlere danışmanlık yapmaktadır.

Yönetim danışmanlarının odaklandığı konular, örgütsel sorunlar ve ilerleme planlarının geliştirilmesidir. Bunlar üzerinden analizler yaparak raporlar sunarlar. Maaşı yüksek meslekler arasında bu yüzden yönetim danışmanları da yer almakta.

Yönetim danışmanları ne kadar kazanır? Uzmanlık seviyelerine göre ve çalıştıkları şirketlere göre kazançları değişir. Fakat ortalama olarak yıllık 80-130 bin TL gibi bir miktar kazanırlar.

5. Uzman Doktor

çok kazandıran meslekler

Doktor olmayı küçükken birçok kişi istemiştir ya da özenmiştir. Hala özenenler de vardır. Haksız değiller. Zor bir meslek olmasına rağmen güzel bir meslek. Ayrıca en iyi para kazandıran meslekler arasında da yer alıyor.

Doktor olabilmek için 6 senelik tıp fakültesi ve ardından TUS gibi sınavların geçilmesi gerekiyor. Yani doktor olabilmek için uzun yıllar eğitim ve sıkı çalışma gerekiyor. Bunları aştıktan sonra para kazanmaya başlayabiliyorsunuz.

Doktorlar ne kadar kazanır? Doktorların kazançları, uzmanlık seviyelerine ve alanlarına göre değişmektedir. Mesela beyin cerrahları en çok kazanan doktorlar arasındadırlar. Pratisyen hekimler ise en alt kısımda yer alırlar.

Doktorlar maaşlarının yanında eğer cerrahi müdahale yapıyorlarsa ameliyatlar için de para alırlar. Bunları da hesapladığımızda yıllık ortalama 120-130 bin lira civarında para kazanırlar. Maaşı yüksek olan meslekler arasında olan doktorluk ayrıca en prestijli meslek olarak da gösterilir.

6. Petrol Mühendisleri

petrol mühendisliği

Türkiye’de en çok kazandıran mesleklerden biri de petrol mühendisliğidir. Türkiye’de petrol çıkarma işlemi fazla olmasa da yurtdışından getirilen ürünlerin işlenmesi ve dağıtılması için mühendislere ihtiyaç duyulmaktadır.

Petrol mühendisleri, sürekli kendilerini geliştirmek ve yenilikleri takip etmek zorundadırlar. Bu yüzden çok fazla çalışmaları gerekmektedir. Bunun karşılığında da iyi maaşları haketmekteler.

Petrol mühendisleri ne kadar kazanır? Türkiye’de petrol mühendisleri yıllık yaklaşık 105 bin TL gibi bir miktar kazanırlar.

7. Avukatlar

avukat

Aynı doktorlukta olduğu gibi Türkiye’de en çok olmak istenen meslekler arasında yer alır. Çünkü hukuk bilmek ve hakkını savunabilmek çok önemlidir. Bunu yapabilen kişiler de hem ilgi çeker hem de para kazanabilir.

Avukat olabilmek için hukuk fakültelerinden mezun olmak gerekiyor. Ardından bir süre staj yaptıktan sonra avukatlık yapmaya başlayabilirsiniz.

Avukatlık yapmak kolay bir iş değildir. Çünkü birçok alan bulunmakta ve bu konularda uzmanlaşmak gerekmektedir. Aksi takdirde davalardan başarılı çıkmak zorlaşabilir.

Avukatlar ne kadar kazanır? Türkiye’de bilinen ve tercih edilen avukatlar yıllık ortalama 130 bin TL kazanırlar. Bundan fazlasını kazananlar olduğu gibi daha az kazananlar da bulunmakta.

8. Bilgi Teknolojileri Yöneticileri

Bilgi teknolojileri yöneticileri, teknolojik çözümleri araştırarak en verimli sistemi en az maliyete kurmak için çabalarlar.

Teknolojinin gelişmesiyle ve insanların teknolojiye daha çok ilgi göstermeye başlamasıyla beraber bilgi tekonolojileri yöneticilerine olan talep artmakta. Çünkü teknolojiyi kullanmak verimliliği artırırken maliyeti düşürüyor.

Bilgi teknolojileri yöneticileri ne kadar kazanır? Yıllık ortalama 115 bin TL kazanırlar. Uzmanlık seviyesi arttıkça da bu seviye artar.

9. Pilot

pilot

Bakıldığında Türkiye’de en çok para kazandıran meslek pilotluk olabilir. Pilot olmak, özellikle küçük çocukların en büyük hayallerinden biridir. Gökyüzünde süzülerek uçmayı kim istemez. Eminim çoğumuz bu hayalleri küçükken kurmuşuzdur.

Daha sonradan büyüdük ve gördük ki pilot olmak, uçurtma ya da kağıt uçak yapıp uçurmaya benzemiyor.

Pilot olabilmek için önemli testlerden geçmek gerekiyor. Bunların başında sağlık testleri geliyor. Sağlık testlerinin dışında eğitim süreci de baya zor.

Pilotluk eğitimi alabilmek için eğitimi verenlere yüksek ücretler ödemeniz gerekiyor. Yani hem maliyetli hem de zor. Ancak tabi ki kazancı güzel.

Pilotlar ne kadar kazanıyor? İşinde iyi ve genel olarak uçuşa çıkan pilotlar yıllık 140-150 bin TL gibi bir miktar kazanıyorlar.

10. Yazılım Mühendisleri

Türkiye’de en çok para kazandıran meslek yazılım mühendisliğidir. Tekonolojinin ve internet dünyasının gelişmesiyle beraber yazılım mühendislerine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Yazılım mühendisleri, yazılımlar tasarlar, geliştirir ve bakımını yapar. Yaptıkları projelere göre de ücret alırlar. Bazı projeler 100 TL’yi bile bulabilmekte. Tabi ki bu projeler genelde uzun sürmekte.

Yazılım mühendisi olmak isteyenler, bilgisayar mühendisliği ya da programcılık bölümlerini bitirmelidir. Daha sonra kendisini geliştirerek pratik şekilde programlara müdahale edebilir hale gelmelidir.

Böylece başarılı bir yazılımcı ortaya çıkabilir ve çok iyi paralar kazanabilir.

Yazılım mühendisleri ne kadar kazanıyor? Yıllık ortalama olarak 230 bin TL civarinda para kazanabilmektedirler. Türkiye şartlarında bu miktar oldukça iyi.

11. Müsteşar

Müsteşarlık devlet memuru kademesinin en üst basamağıdır. Müsteşarlar, bakanlara ve elçilere bağlı olarak çalışırlar. Her bakanlıkta 1 adet müsteşarlık vardır. Siyasi bir makam olmadığı için meslekle ilgili yeterli bilgiye sahip kişiler arasından seçilirler. 

Müsteşarlar, bakan olmadığı zaman bakanların yerine vekalet ederler. Sorumluluklar ve yetkileri geniştir. Peki nasıl müsteşar olunur?

Müsteşar olabilmek için en az lisans mezunu olmak ve devlet memuru olmak gerekir. Bakanlar kendi müsteşarlarını seçerler ve onaylaması için cumhurbaşkanına yollarlar. Eğer onaylanırsa göreve başlarlar. 

Maaşları yaklaşık 12 bin TL civarındadır. Türkiye’deki ortalama maaşları düşündüğünüzde oldukça iyi bir maaşları olduğunu söyleyebiliriz. 

12. Noterlik

en çok kazandıran meslekler

Noterlik, Türkiye’de en çok para kazandıran işler arasında yer almaktadır. Bildiğiniz üzere birçok belgeyi onaylatmak için noter tasdikine ihtiyaç duyarız. Her belge için de bir ücret öderiz. Mesela araba mı aldınız? Arabanın devri için notere gitmeniz gerekir. Aynı şekilde ev aldığınızda notere gideceksiniz. Ayrıca bazı anlaşma ya da sözleşmeleri onaylatmak için de notere gitmelisiniz. 

Noterler yılda 300-350 bin TL kazanmaktadırlar. Tabi bazı yerlerde daha az kazanırken bazı yerlerde daha fazla kazanabilirler. Peki nasıl noter olunur?

Noter olmanın en önemli şartı, hukuk fakültesi mezunu olmaktır. Ayrıca 21 yaşını doldurmuş ve 40 yaşına varmamış olmak gerekir. Okulu bitirdikten sonra avukat, savcı ya da hakim olan kişiler noterliğe başvurabilir. 

Dünyada En Çok Para Kazandıran Meslekler 2023

Dünyada en iyi para kazandıran meslekler neler aşağıda vereceğim. Bu mesleklerin büyük ülkelerde ne kadar kazandırdığına dair ortalama değerler vermeye de çalışacağım. En çok maaş alan meslekler hangileri olduğuna tek tek bakalım.

Maaşı yüksek olan meslekler dünyanın her yerinde aynı itibara sahip olmayabiliyor. Ancak geneli saygın mesleklerden oluşmakta. Bu durum ülkelerin ekonomik ve kültürel özelliklerine göre değişmekte. 

Dünya’nın en gelişmiş ülkelerinde en çok maaş alan meslekler aşağıdaki listede yer alanlardan oluşmaktadır. 

1. Doktor

çok kazandıran meslekler

Doktorlar, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da çok kazandıran meslekler arasında yer alıyor. Özellikle sağlık sektörünün pahalı olduğu ülkelerde daha çok kazanmaktalar.

Mesela Amerika Birleşik Devletleri’nde uzman bir doktor yıllık 240 bin dolar kazanabilmektedir. Bu miktar İngiltere’de 170 bin dolar iken Almanya’da 130 bin dolar seviyelerindedir.

Birçok kişi keşke Türkiye yerine ABD’de doktor olsaydım keşke diyordur. Haklısınız fakat maliyetlerin de bu ülkelerde düşük olmadığını söylemeliyim.

2. Cerrah

en çok para kazandıran meslekler

Ameliyatlara giren doktorlar yani cerrahlar çok iyi paralar kazanabilmekteler. Türkiye’de de bildiğiniz üzere gayet güzel para kazanıyorlar.

ABD’de ortalama 400 bin dolar civarı para kazanıyorlar. İngiltere’de 220 bin, Kanada’da 300 bin, Almanya’da da 250 bin dolar civarında para kazanmaktalar.

Kesinlikle kazandıkları parayı hakediyorlar. Çünkü sağlık çok önemli. Bu alanda çalışmak da hiç kolay değil.

3. Anestezist

türkiyede en çok para kazandıran işler

Anestezistler, sağlık sektöründe en önemli göreve sahip olan kişilerden. Bu işi yapmak önemli derecede eğitim ve pratik gerektiriyor. Bu yüzden anestezist olmak kolay değil.

Böylesine önemli olan bir meslek dalı, çoğu ülkede karşılığını iyi alıyor. Amerika’da anestezistlerin yıllık geliri yaklaşık 400 bin dolar iken, Kanada’da 300 bin, Almanya’da 300 bin ve İngiltere’de 280 bin dolar civarlarındadır.

Bazı anestezistler bu ücretlerin daha fazlasını bile alabiliyor. Dolayısıyla bu meslek, en çok para kazandıran meslekler arasında önemli bir yerde.

4. Diş Doktoru

diş hekimi

En iyi kazandıran meslekler içerisinde diş doktorluğu da yer alıyor. Türkiye’de de olduğu gibi sağlık sektöründe olan meslekler iyi para kazanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık kazançları 230 bin doları bulan diş doktorları, İngiltere’de 140 bin dolar, Almanya’da 120 bin dolar, Kanada’da 180 bin dolar kazanabiliyorlar.

5. Ortodontist

ortodondist

Sağlık sektöründe, diş doktorları gibi ortodontistler de çok iş yapmaktadır. Ortodontistler ne iş yapar?

Ağız ve çenedeki düzensizlikleri tespit ederek düzeltme işlemi uygularlar. Dişlerdeki bozukluklara da müdahale ederler. Bu meslektekiler oldukça iyi para kazanmakta.

Amerika’da 320 bin dolar, Kanada’da 180 bin dolar, Almanya’da 120 bin dolar ve İngiltere’de 140 bin dolar kazanmaktadırlar.

6. Mühendislik Müdürü

mühendislik müdürü

Mühendislik müdürlüğü de en fazla para kazandıran meslekler arasında yer alır. Yaptıkları iş genel olarak mühendisleri denetlemek ve organize etmektir.

Mühendislik müdürleri, Amerika’da 160 bin dolar, Kanada’da 200 bin dolar, İngiltere’de 140 bin dolar, Almanya’da 180 bin dolar civarında para kazanırlar. Türkiye’de de kazandıkları para mühendislerden fazladır.

7. IT Sistemleri Yöneticileri

Çok kazandıran mesleklerden biri de IT sistemleri yöneticiliği. Bu mesleğe sahip olanlar ABD’de ortalama 135 bin dolar, Kanada’da 95 bin dolar, Almanya’da 100 bin dolar ve İngiltere’de 80 bin dolar dolaylarında kazanmaktalar.

8. Pazarlama Müdürü

en çok para kazandıran meslek

İthalat ve ihracaatın gelişmesiyle beraber pazarlama işlerinde de gelişme oldu. Bu alanda kalifiyeli personel bulmak hem kolay hem zor. Bu yüzden pazarlama müdürlerine çok iş düşüyor.

İşlerin yoğunluğu ve zorluğu göz önüne alındığında kazandıkları paranın yüksek olması normal. Amerika Birleşik Devletleri’nde 105 bin dolar, Almanya’da 115 bin dolar, İngiltere’de 75 bin dolar, Kanada’da 70 bin dolar civarlarında kazanan pazarlama müdürü, dünyada en çok kazandıran meslekler arasında yer alır.

9. Hava Trafik Kontrolörü

en iyi para kazandıran meslekler

Hava trafiğini yönetmek ve uçakların güvenli şekilde uçmalarını sağlamakla görevli olan hava trafik kontrolörleri, yüksek kazançlar sağlamaktadır.

Hava trafik kontrolörleri ABD’de yıllık ortalama 160 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 150 dolar, Kanada’da 135 bin dolar kazanmaktadırlar. Türkiye’de ise Türkiyede en çok para kazandıran meslekler başlığında bahsettiğim üzere 115 bin dolar kazanmaktalar.

10. Pilot

pilotPilotluk, en iyi para kazandıran meslekler arasında yer alır. Türkiye’de de ortalamanın üzerinde bir para kazandıklarından bahsetmiştim.

Pilotlar, ABD’de yıllık ortalama 450 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 240 bin dolar, Kanada’da 200 bin dolar kazanmaktadırlar. Türkiye’de de 150 bin TL civarlarında para kazanmaktalar.

11. Şirket Avukatı

avukat

Avukatlık zaten çok kazandıran bir meslek. Hele bir de şirket avukatı olursanız daha çok kazanabiliyorsunuz. ABD’de yıllık ortalama 200 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 160 bin dolar, Kanada’da 130 bin dolar kazanmaktadırlar.

12. CEO

en çok kazandıran meslek

Ceo’lar genelde şirketlerin kurucularıdır. Bu yüzden kazandıları para çok yüksektir. Fakat kendilerine maaş da almaktadırlar. Ayrıca kurucu olmayıp dışarıdan Ceo da alınabiliyor.

ABD’de yıllık ortalama 450 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 300 bin dolar, Kanada’da 250 bin dolar, Almanya’da 390 bin dolar kazanmaktadırlar.

13. Eczacı

Sağlık sektöründe en çok kazanan meslek dalları arasında eczacılar da var. Türkiye’de olduğu gibi dünyada da eczacılar güzel paralar kazanabilmekte.

ABD’de yıllık ortalama 140 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 70 bin dolar, Kanada’da 90 bin dolar, Almanya’da 90 bin dolar kazanmaktadırlar.

14. Petrol Mühendisi

petrol mühendisliği

Petrol ürünleri her ülkede kullanıldığı için petrol mühendislerine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle geliş ülkelerde petrol işleme tesisleri bulunduğu için bu mühendisler daha çok talep edilmektedir.

Durum böyle olunca bu meslekteki gelir yükselmektedir. ABD’de yıllık ortalama 200 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 120 bin dolar, Kanada’da 150 bin dolar, Almanya’da 120 bin dolar kazanmaktadırlar. Türkiye’de ise 105 bin TL civarlarındadır bu kazanç.

15. Havacılık Mühendisi

Havacılık mühendisleri, ABD’de yıllık ortalama 135 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 75 bin dolar, Kanada’da 85 bin dolar, Almanya’da 100 bin dolar kazanmaktadırlar.

16. Kıdemli Veri Bilimci

Kıdemli veri bilimcilik, en çok kazanan meslek dalları arasında. Bu meslektekiler yıllık ortalama Amerika Birleşik Devletleri’nde 185 bin dolar, Almanya’da 145 bin dolar, Kanada’da 130 bin dolar ve İngiltere’de 100 bin dolar kazanmaktadırlar.

17. Yazılım Mühendisi

Türkiyede en çok para kazandıran meslekler arasında da yer alan yazılım mühendisliği dünyanın diğer yerlerinde de güzel paralar kazanmakta.

ABD’de yıllık ortalama 160 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 100 bin dolar, Kanada’da 95 bin dolar, Almanya’da 100 bin dolar kazanmaktadırlar.

18. Yatırım Bankacısı

Yatırım bankacıları, ABD’de yıllık ortalama 310 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 245 bin dolar, Kanada’da 160 bin dolar, Almanya’da 180 bin dolar kazanmaktadırlar.

19. Üniversite Profesörü

Üniversite profesörleri, ülkemizde çok para kazandıran meslekler arasında yer almasa da dünya genelinde iyi para kazandıran meslekler arasında yer alıyor.

Ne kadar kazanıyorlar? ABD’de yıllık ortalama 160 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 130 bin dolar, Kanada’da 135 bin dolar, Almanya’da 220 bin dolar kazanmaktadırlar.

20. Doğa Bilimleri Yöneticisi

Doğa bilimleri yöneticiliği dünya genelinde en çok para kazandıran işler arasında yer alıyor. Doğa bilimcileri genel olarak proje hazırlama ve geliştirme üzerine çalışırlar. Ayrıca onlardan kurumlarına bağlı olan diğer kıdemli çalışanları denetlemeleri beklenir. 

Tüm bu işleri yapan yöneticiler yıllık 100 bin dolara yakın para kazanırlar. 

Yazımdan en çok para kazandıran meslek hangisi bulabilirsiniz. Geleceğinizi de bu meslek üzerine yönlendirebilirsiniz. Para mutluluk getirmiyor dense de parasız da mutlu olunmuyor. Onun için hem mutlu olabileceğiniz hem de para kazanabileceğiniz meslekleri tercih etmenizi öneriyorum. En çok para kazandıran işler yazımdan da para kazanabileceğiniz işleri görebilirsiniz.En Çok Para Kazandıran Meslekler Neler?

Pilotluk başta olmak üzere doktorluk, avukatlık, mali müşavirlik gibi meslekler çok kazandırmaktadır. En çok para kazandıran meslekler yazımdan detayları öğrenebilirsiniz.Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler Neler?

Türkiye’de yazılım mühendisleri ve pilotlar çok güzel para kazanıyorlar. Bu mesleklere sahip olanların ne kadar kazandığını görebilmek için Türkiyede en çok para kazandıran meslekler kısmına bakabilirsiniz.Dünyada En Çok Kazandıran Meslekler Hangileri?

CEO, yazılım mühendisi, anestezist gibi meslekler dünyada en çok para kazandıran meslekler arasında yer almaktadır.

Türkiye’de En Çok Kazanan Meslekler ve Maaşları

Türkiye’de en çok kazanan meslekler ve maaşları aşağıda yer almaktadır;

Meslek AdıOrtalama Maaş (Yıllık)
Yeminli Mali Müşavir80.000- 100.000 ₺
Sigorta Uzmanı110.000-120.000 ₺
Hava Trafik Kontrolörü120.000-140.000 ₺
Yönetim Danışmanı90.000- 140.000 ₺
Uzman Doktor130.000- 150.000 ₺
Petrol Mühendisi110.000- 130.000 ₺
Avukat130.000- 150.000 ₺
Bilgi Teknolojileri Yöneticileri120.000-140.000 ₺
Pilot140.000-180.000 ₺
Yazılım Mühendisi200.000-250.000 ₺
En çok para kazandıran meslekler ve maaşları (Yıllık Ortalama)

Her ülkenin siyasi ve ekonomik durumuna göre meslekler ve maaşları değişiklik gösterebiliyor. Türkiyede en çok para kazandıran meslekler 2022 listesi yaptığımızda yukarıdaki gibi bir tablo ile karşılaşıyoruz.

Fakat illa bir okula gitmenize gerek kalmadan yüksek getiriler elde edebileceğiniz alternatifler de bulunuyor. Örneğin Trendyol Motorlu Kurye maaşları da aylık 8.000₺ ile 20.000₺ arasında değişiyor.

Sık Sorulan Sorular

En çok para kazandıran meslekler neler sorusunu yazımda detaylı olarak sizin için cevapladım. Yine de en çok kazanan meslekler ile ilgili aklınıza takılan soru olursa yorum bırakabilirsiniz.

En Çok Kazanan Meslekler Neler?

 • Yeminli Mali Müşavir
 • Sigorta Uzmanı
 • Hava Trafik Kontrolörü
 • Yönetim Danışmanı
 • Uzman Doktor
 • Petrol Mühendisleri
 • Avukatlar
 • Bilgi Teknolojileri Yöneticileri
 • Pilot
 • Yazılım Mühendisleri
 • Müsteşar
 • Noterlik

Türkiye’de en yüksek maaşı hangi meslek alıyor sorusuna yukarıdaki listeyi örnek gösterebiliriz.

Zengin Olmak İçin Hangi Mesleği Seçmeliyim?

Çok para kazanmak veya zengin olmak için dolar kazandıran işler ile ilgilenebilirsiniz. Üstelik online çalışmanın da gittikçe yaygınlaştığı bu dönemde yurt dışı firmalarıyla bile çalışabilir aylık en azından 500-600$ kazanabilirsiniz.

Yüksek Maaşlı İşler Nelerdir?

En yüksek maaşlı işler 2022;

 • Doktor
 • Cerrah
 • Anestezist
 • Diş Doktoru
 • Ortodontist
 • Mühendislik Müdürü
 • IT Sistemleri Yöneticileri
 • Pazarlama Müdürü
 • Hava Trafik Kontrolörü
 • Pilot
 • Şirket Avukatı
 • CEO
 • Eczacı
 • Petrol Mühendisi
 • Havacılık Mühendisi
 • Kıdemli Veri Bilimci
 • Yazılım Mühendisi
 • Yatırım Bankacısı
 • Üniversite Profesörü
 • Doğa Bilimleri Yöneticisi

Eğer yüksek maaşlı işler hangileri diye merak ediyorsanız yukarıda yer alan listeden kendinize uygun gördüğünüz meslekleri araştırabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general