Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır 2024 [Evde Elektrik Tasarrufu Önlemleri]

elektrik tasarrufu

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır? Hayatımızı daha rahat devam ettirmemiz için ihtiyacımız olan enerji türlerinden biri olan elektriği evde kaldığımız günlerde daha çok harcamaya başladık. Elektrik faturalarının daha düşük gelmesi için izlemeniz gereken yolları bu yazımda bir araya getirdim.

Karantinadayken ışık, elektrikli aletler, ısıtma, soğutma vb. nedenlerden dolayı elektrik kullanımımız artmış durumda. Bu durumda elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız sorusu insanların aklına geliyor. Elektrik tasarrufu ile ilgili yapılabilecek ne varsa bu yazımda bulabileceksiniz.

Elektrik Tasarrufu Nedir?

Elektrik tasarrufu, daha az elektrik kullanarak enerji tüketimini azaltmak için yapılan eyleme verilen addır. Bu, enerjiyi daha verimli kullanarak veya elektrik kullanan nesnelerin miktarını azaltarak gerçekleştirilebilir.

Alacağınız basit önlemler ile yapacağınız elektrik tasarrufu sayesinde elektrik faturanızı düşürmenin oldukça kolay olduğunu siz de göreceksiniz. Bu, hem aylık masraflarınızı azaltırken hem de dünyamızdaki enerji kaynaklarının verimli kullanılmasını sağlayacaktır.

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Dünya’da ihtiyaçlarımızı karşılayabilmemiz için elektrik enerjisine gereksinim duymaktayız. Ancak elektrik faturaları gün geçtikçe artıyor ve bu durum tüketicileri rahatsız ediyor. Faturaların yüksek gelmesini istemeyenler ise elektrik tasarrufu için neler yapmalıyız diye araştırmaya başlıyor.

elektrik tasarrufu nedir

Evde elektrik tasarrufu için alınabilecek bir çok önlem var. Bunlar arasında gereksiz ışık yakmamak, prizde cihaz bırakmamak ve ısı yalıtımı yapmak sayılabilir. Yazımın devamında elektrik tasarrufu nasıl yapılır maddeler halinde sıraladım. Siz de bu maddeleri uygulayarak elektrik tasarrufu nasıl yapılır öğrenebilirsiniz.

1. Elektrikli Aletlerde Elektrik Tasarrufu

Evinizdeki elektrik kullanan aletleri A sınıfı enerji tasarrufu sağlayanlardan seçmeye çalışın. Energy Star özelliği taşıyan elektrikli aletler diğerlerine göre çok daha az elektrik harcar ve bu da sizin elektrik tasarrufu yapmanızı sağlar.

Bunun haricinde elektrikli cihazların bakımın rutin bir şekilde yaptırmanız gerekmektedir. Özellikle kombi, klima, buzdolabı, su ısıtıcısı gibi ürünlerin bakımı yapılmazsa çok daha fazla elektrik harcar. Eskimiz cihazların ise değiştirilmesi gerekir. Yeni cihazlar pahalı da olsa az enerji harcayacağından sizi uzun vadede kazançlı çıkaracaktır.

Hepimiz enerjiden tasarruf etmeye çalışarak doğaya karşı bireysel sorumluluğumuzu yerine getirebiliriz. Hatta çok büyük şirketler bile tasarruf ederek neler başarıyor, inceleyebilirsiniz.

Çamaşır ve bulaşık makinaları elde yıkamaya oranla daha fazla enerji tasarrufu sağlar. Su ve elektrik tasarrufu için bu cihazları ne çok dolu ne de az dolu olacak şekilde tam kapasitesinde çalıştırmak önemlidir. Aşırı yük binen makinaların hem ömürleri azalır hem de işi bitirebilmek için daha fazla elektrik harcarlar.

Evinizdeki elektrikli makinaların eko modunun olmasına dikkat edin. Eğer varsa bu modları kullanın. Çünkü çoğu çamaşır ve bulaşık makinasında olan bu özellik sayesinde elektrik ve su daha az harcanır bu da faturaların daha düşük gelmesini sağlar.

Evinizde eğer büyük bir ihtiyaç değilse klima yerine tavan pervanesi veya ayaklı vantilatör, fırın yerine mikrodalga fırın tercih ederek elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Buna benzer olarak kışın evde daha kalın giysiler giyip oda termostatınızı daha düşük derecede tutarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.

Kullanmadığınız prize takılı cihaz varsa bunların fişini çekin ve elektriğini kesin. Çünkü kapalı gözükseler dahi bekleme modunda kalmaları için belirli miktarda enerji harcarlar. Eğer çoklu priz kullanıp bu cihazları aynı prize takarsanız açma kapama düğmesini kullanarak hepsine giden elektriği kesebilirsiniz.

Masaüstü bilgisayara kullanıyorsanız ve günde bir kaç saat kullanıp kapatıyorsanız kullandıktan sonra fişini çekin. Eğer daha büyük bir tasarruf yapmak istiyorsanız bu cihazı elinizden çıkartın ve bir dizüstü bilgisayara edinin.

TV, ses sistemi, mutfak aletleri, telefon şarjı gibi sürekli fişleri takılı olan aletlerin fişini çekin. Kullanılmadığı halde en çok enerji tüketen aletlerin başında bunlar gelmektedir. Her seferinde çekmek size zahmet verecek olsa da aradaki farkı görünce iyi ki çekmişim diyeceksiniz.

Eğer kalabalık bir ailede yaşıyorsanız ve çok fazla çamaşır birikiyorsa bunları biriktirip aynı anda yıkayın. Gereğinden fazla çamaşır yıkamak hem makinanın ömrünü azaltır hem de elektrik harcanmasına neden olur.

Çamaşır kurutma işlemlerinizi ise kurutma makinası yerine balkon iplerine veya kurutma askılarına asarak yapın. Biraz beklemiş olacaksınız ancak elektrikten tasarruf etmek için değer.

Eğer yemek pişirmek için fırın kullanacaksanız aynı anda birden fazla yemeği içine koyarak tasarruf edin. Bu sayede ısıyı ve süreyi aynı anda kullanırsınız ve fırının aynı ısıyı tekrar yakalaması için elektrik harcamasını önlersiniz.

2. Aydınlatmada Elektrik Tasarrufu

Eğer eviniz güneş alıyorsa bunu mutlaka kullanın. Işık yakmak yerine güneş ışığı kullanmak size oldukça enerji tasarrufu sağlayacaktır. Güneş batana kadar ise ışık yakmamaya çalışın. Eğer avizenizde birden fazla ampul varsa birini yakın diğerlerini gevşetin. Hatta tamamen kapatıp TV’nin yaydığı ışık ile de idare edebilirsiniz.

Aydınlatma için kullandığınız ampullerin enerji tasarruflu LED ampullerden olmasına özen gösterin. Diğer ampullere göre çok daha az enerjiye ihtiyaç duyan ve daha fazla aydınlık veren LED ampuller aynı zamanda uzun ömürlü olduklarından tam fiyat performans ürünleridir.

Gereksiz yere ışık yakmaktan kaçının. Evinizde eğer boşuna yanan bir ampul varsa elektrik faturanızın artmasına sebep olan şeyi buldunuz demektir. Odadan çıkarken yeniden gelecek olsanız dahi ışığını söndürmeyi unutmayın.

Evdeki lambaları odaların köşelerine yerleştirmek oldukça akılcı bir çözümdür. Şöyle ki; ışık köşedeki duvarlardan yansıyıp çok daha büyük bir alanı aydınlatabilir. Böylelikle bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz.

Ayarlı anahtar diğer adıyla dimmer kullanarak da aydınlatmada tasarruf edebilirsiniz. Lamba açıp kapatmak için kullandığınız düğmeleri dimmer anahtarlar ile değiştirip aydınlık ayarı yapabilirsiniz. Bu sayede isterseniz kısık isterseniz daha yüksek aydınlık düzeyleri elde edebilirsiniz.

3. Evde Elektrik Tasarrufu

Elektrik tasarrufu ile ilgili evde kapı ve pencereleri kapatıp aralarından hava geçmemesini sağlayarak ısı ve serinlik kaybının önüne geçilebilir. Kışın su ısıtmak için elektrikli termosifon kullanıyorsanız bunun da ayarını iyi yapmalısınız. Eğer gerekenden daha sıcak suya ayarlarsanız bu sizin elektrik harcamanızı artıracaktır.

elektrik tasarrufu nasıl yapılır

Mutfaktaki elektrikli cihazların yerleşimini enerji tasarrufuna dikkat ederek yapmanız gerekir. Örneğin buzdolabı ile fırının yan yana olması ısı verimliliği açısından oldukça yanlıştır. Fırından çıkan sıcaklık buzdolabını ektileyeceğinden soğutmak için daha fazla güç kullanacaktır.

Aynı şekilde buzdolabı ve fırın içerisindeki sıcaklığın korunması gereken cihazlar olduğundan kapaklarının gereksiz yere açılmaması gerekir. Her defasında açılan kapaklar daha fazla elektrik harcanmasına sebep olacaktır.

Evdeki ısıtma ve soğutma için ısı yalıtımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Isı yalıtımı sayesinde kışın içerisi her zaman sıcak kalır. Aynı şekilde yazın da klima açıksa soğuk hava içeride kalır ve dışarıdan sıcak hava gelmez.

Isı yalıtımı için bu işin uzmanlarına danışın ve evinizi etraflıca gezdirin. Isı kaybına neden olan yerlere gerekli müdahaleleri yapıp izole ettirin. Pencere ve kapıların arasına hava geçirmeyecek şekilde sünger yerleştirin. Ayrıca kalorifer petekleri ile duvar arasına alüminyum levha koyarak ısının içeride kalmasını ve emilimini artırabilirsiniz.

Eğer elektronik sayaç kullanıyorsanız ve elektrik kullanımınız serbest kullanıcı limitinden az ise tek zamanlı veya çok zamanlı tarifeler size daha uygun olabilir. Peki nedir bu tek zamanlı ve çok zamanlı kullanım gelin birlikte bakalım.

Tek zamanlı elektrik sayaçları enerji tüketimini tek birim fiyattan hesaplar. Aynı şekilde çok zamanlı elektrik saçları da gündüz, puant ve gece şeklinde 3 zaman dilimine göre birim fiyattan hesaplama gerçekleştirir.

Eğer 23.00 – 07.00 saatleri arasında gün içindekinden daha fazla elektrik kullanıyorsanız size tavsiyem çok zamanlı kullanım tarifesine geçmenizdir. Bu sayede elektrik faturası tasarrufu yapabilirsiniz. Ancak o saatlerde fark yoksa veya daha az kullanıyorsanız geçmenizin bir anlamı olmayacaktır.

Sizin günlük elektrik kullanım alışkanlığınıza göre tek zamanlı ya da çok zamanlı tarifeleri seçme hakkınız bulunmaktadır. Bunun için ise elektrik sağlayıcısı firmanız ile iletişime geçip detaylı bilgi almanız gerekir.

Sık Sorulan Sorular

Enerji ve elektrik tasarrufu ile ilgili yazımı okuduktan sonra bu konu ile alakalı sıkça sorulan soruları bu başlık altında bulabilirsiniz. Sizin de eklemek veya sormak istedikleriniz var ise bana aşağıda bulunan yorum kısmından yazabilirsiniz.

Elektrik Tasarrufu İçin Neler Yapmalıyız?

Elektrik faturası tasarrufu etmenin en kolay yolu hangi zamanlarda elektriğe ihtiyacınız olduğunu belirlemek ve yalnızca o zamanlarda elektrik kullanmaktır. Gereksiz yere ışık yakmamak, elektrikli cihazlarda enerji tasarruflu olanları tercih etmek ve ısı kaybının önüne geçmek ilk başta yapılacaklar arasındadır.

Elektrik Tasarrufu Saatleri 2022 Yılında Kaçtır?

Tek zamanlı tarifede bir ayrım yoktur. Ancak eğer üç zamanlı tarife kullanıyorsanız gece saatleri yani 22.00 ile 06.00 saatleri arasındaki birim fiyat gündüz ve puan zaman aralığına göre daha düşüktür. Bu yüzden elektrik tasarrufu saatleri gece 22 ile sabah 06 saatleri arasıdır.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general