Ekmek Fırını Açmak Karlı Mı? Ekmek Fırını Nasıl Açılır?

ekmek fırını nasıl açılır

Ekmek fırını açmak karlı mı ve ekmek fırını nasıl açılır soruları üzerine fırın açmayla ilgili sizlere bilgi vermek için bir rehber hazırladım. Rehberimde baştan sona ne yapmanız gerektiğini anlatacağım.

Türkiye, ekmek tüketimi bakımından dünyanın en önce gelen ülkeleri arasında yer alıyor. Yöresel olarak çeşitli ekmek türleri olsa da neredeyse her bölgede ekmek, vazgeçilmez gıda maddelerinden. Öyle ki her türlü yemeğin yanında tüketiliyor. Bazen görüyorsunuzdur, makarnanın yanında bile ekmek tüketenler olabiliyor.

Bu durum büyük ihtimalle Türk kültüründe ekmeğin önemli bir yere sahip olması ve psikolojik olarak ekmek yemeden doymama düşüncesinden kaynaklı olabilir.

Türkiye’de bu denli ekmek tüketimi fazla iken siz de karlı bir iş kurmak istiyorsanız, ekmek fırını açabilirsiniz. Peki nasıl yapacaksınız?

Ekmek Fırını Nasıl Açılır?

ekmek fırını açmak karlı mı

Size anlattığım her iş fikrinde olduğu gibi bu işte de bir iş planı hazırlamalısınız. Öncelikle bulunduğunuz bölgede fırına ihtiyaç var mı diye bakmalısınız. Ardından ne kadar harcama yapacağınızı, neler satacağınızı ve nasıl pazarlayacağınızı planlamalısınız. Daha sonra kısa ve uzun dönemli hedefleri belirlemelisiniz.

Bütçenizi ayarlamalısınız. Eğer elinizde sermaye varsa işiniz daha kolay. Fakat sermayeniz yoksa, bütçe yaratmak için kredi ve devlet desteklerine başvurabilirsiniz ya da çevrenizdeki insanlardan ödünç para alabilirsiniz. Elbette ödünç para alma işi biraz sıkıntılı olabilir bu yüzden kendi sermayenizi yaratmak her zaman daha sağlıklıdır.

Satış yapacağınız müşteri kitlesini belirleyin. Fırın açtığınızda üreteceğiniz ürünleri kimlerin alacağını önceden belirlemiş olursanız, fırını açtığınızda müşteri bulmada sıkıntı çekmezsiniz. İnsanlara perakende olarak ürün satabilirsiniz. Fakat toplu olarak ürün satacak yerlerle anlaşırsanız, sizin için daha karlı olacaktır.

Mesela marketlerle anlaşabilirsiniz. Küçük marketler ekmek ya da diğer unlu mamülleri kendileri üretmezler ve bir fırın ile anlaşırlar. Aynı zamanda bazı büyük marketler de aynı yöntemle ürünlerini temin ederler. Bu gibi marketlerle anlaşırsanız, hazır müşteri elde etmiş olursunuz.

Çevrenizde fırın devreden yerler var mı diye de araştırabilirsiniz. Eğer fırın devri varsa ve fırını devralırsanız, masraflarınızın birçoğu azalmış olur. Çünkü sıfırdan fırın açmak masraflı olacaktır.

Üreteceğiniz ürünleri önceden belirlemelisiniz. Çevrenizdeki insanların ihtiyaçlarına göre hangi ürünleri üreteceğinizi önceden belirlemelisiniz. Sadece ekmek ve benzeri ürünler mi üreteceksiniz yoksa pastaneler gibi çeşitli tatlı ürünleri de üretecek misiniz buna karar vermelisiniz. Eğer tatlı ürünlerde başarılı bir iş çıkarabilirseniz, çok karlı işler yapabilirsiniz. Tabi hepsini bir arada yapmanın kolay olmadığını da söylemeliyim.

Eğer fırın açmak istediğiniz yeri belirlerseniz, bazı düzenlemeler yapmanız gerekecek. Eğer hazır fırını devralsanız bile Sağlık Müdürlükleri’nin şartlarına göre düzenlemeler yapmanız gerekecek. Bunun için kurumdan yardım alabilirsiniz. Böylece gerekli tamiratları doğru şekilde yapmış olursunuz.

Fırınınızdaki mutfağınızda çeşitli araç gereçlere ihtiyacınız olacak. Eğer devraldığınız fırında bu malzemeler yoksa, onları temin etmelisiniz. Bunun için bütçe ayırmanız gerekecek. Eğer bütçeniz kısıtlıysa, kapanmış restoran gibi işletmelerden ikinci el olarak bu malzemeleri temin edebilirsiniz.

Sağlık denetiminden geçmeniz gerekiyor. Sağlık denetimi, ruhsat alabilmeniz ve satış yapma izinleri alabilmeniz için gereklidir. Daha önceden fırın olan bir yeri devraldığınızda işiniz çok daha kolay olacak. Hatta belki de tekrar sağlık denetimine girmenize gerek kalmayacak. Doğrudan ruhsat almak için başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca çeşitli etkinliklerde stant kurabilmek için de çeşitli izinlere ihtiyacınız olacak. Bunlar için ayrıca başvurular yapmanız gerekecek.

Bir marka yaratın. Marka yaratmak kolay bir şey değil baştan söyleyeyim. Fakat siz üstünüze düşeni doğru şekilde yaparsanız, emin olun işiniz zamanla kolaylaşacak. Öncelikle bir isim belirleyin. İsmi belirledikten sonra markanızı temsil edecek bir logo tasarlamalısınız. Ardından kurumsallığınızı artırması için bir websitesi açmalısınız. Sitenizde ürünlerinizi tanıtmalı, iletişim için formlar koymalısınız.

Logonuzu ürünlerinizi müşterilere vereceğiniz paketlere de bastırın. Poşet, paket veya çantalarda mutlaka logonuz, adresiniz ve iletişim bilgileriniz yer alsın. Böylece bir algı oluşturmaya başlayacaksınız ve sizi hatırlamalarına yardımcı olacaksınız.

Fırınınız açılacak hale geldikten sonra bir açılış organize edin. Açılış yapmadan önce açılışınız hakkında insanları bilgilendirin. Yerel basın yollarını kullanabilir, radyolara ilanlar verebilir ve sosyal medyadan reklam yapabilirsiniz. Böylece bölgenizde bir fırının açıldığını birçok kişi duymuş olacak.

Ticaret odası ve çeşitli esnaf birliklerine katılın. Buralara katılan diğer işletme sahipleriyle iyi diyaloglar kurmaya çalışın ve işletmenizi onlara tanıtın. Çeşitli etkinliklere ve özellikle sosyal sorumluluk programlarına katılın. Buralarda yardım kuruluşları adına bağışlar toplayarak, yardımsever bir işletme olduğunuzu gösterebilirsiniz. Böylece isminiz daha çok bilinir olacaktır.

Ekmek Fırını Açmak İçin Hangi Malzemeler Gerekli?

Fırın açmak için belli başlı malzemeler gerekli. Bunlar:

 • Fırın malzemeleri
 • Mutfak malzemeleri
 • Ekmek ve diğer ürünlerin üretimi için gerekli malzemeler
 • Paketleme malzemeleri
 • Ürünlerin dağıtımı için araç

Ekmek Fırını Açma Şartları Neler?

ekmek fırını nasıl açılır
 • Fırın için en az 60 metrekare kapalı alan olmalı.
 • Kadın ve erkekler için ayrı ayrı tuvalet olmalı. (Bedensel engelliler için de uygun olacak şekilde)
 • Mutfakta sanayi tipi bulaşık makinesi olmalı ve lavabonun altına yağ tutucu takılmalı.
 • Mutfağın içi, duvarlar da dahil, fayans olmalı.
 • Fırın içinde klima olmalı ve elektirik kesintilerine karşı jenaratör olmalı. Baca için de davlumbaz olmalı.
 • Mutfak en az 3 bölümden oluşmalı ve hijyenik olmalı.
 • Fırının bacası fırının içerisinden çıkarılmalı. Dışarıdan çıkarılması halinde binadakilerin onayı olması gerekmekte ve baca kamufle edilerek binanın rengine boyanması gerekmekte.
 • Fırıncılık ustalık belgesi gerekmekte.
 • Mutfakta sıcak su tesisatı bulunmalı ve sıcak su akmalı.
 • Çalışanlar için içerisinde dolapların bulunduğu bir soyunma odası olmalı.
 • Bir uzmana işyerinin detaylı bir krokisi çizdirilmeli. Çizilen kroki izinsiz değiştirilmemeli.
 • Sulu filtre kullanımı gereken fırınlarda farklı bir su sayacı aboneliği olmalı ve odunlu fırınların bacasına mutlaka filtre takılmalı.
 • Kat maliklerinden noter imzalı muvafakat alınmalı.

Ekmek Fırını Açmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

 • Nüfus Cüzdanı
 • İkametgah belgesi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Tapu fotokopisi veya kira sözleşmesi
 • Yapı kullanma izni kağıdı
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Esnaf odası veya Ticaret odası kayıt belgesi fotokopisi
 • Fırıncılık ustalık belgesi
 • Sigorta ya da bağ-kur giriş belgesi fotokopisi
 • Su aboneliği
 • Aynı dükkan için daha önceden verilmiş ruhsat iade edilecek
 • İtfaiye uygunluk raporu
 • Çöp koyteynır alınma belgesi
 • Emniyet kimlik bildirimi belgesi
 • Sabıka kaydı

Yukarıda vermiş olduğum belgeler genel olarak belediyeler tarafından istenen belgelerdir. Fakat belediyeden belediyeye değişkenlik gösterebilir. Onun için öncesinde belediyeden bilgi almalısınız.

Ekmek Fırını Açmak Karlı Mı? Ne Kadar Kazandırır?

Her iş fikrinde olduğu gibi bu işte de işin karlı olup olmadığını bilmek isteyenler çoktur. Çünkü kimse zarar edeceğini düşündüğü bir işe girişmek istemez. Herkes bir işe kar elde etmek için başlarlar bu nedenler o işin karlı olup olmadığını önceden bilmeleri gerekir. Peki ekmek fırını işi karlı mı?

Evet, ekmek fırını kurma işi karlı bir iş. Ne kadar kar edeceğinizi satışlarını belirleyecek. Bu nedenle günlük cironuzun yükselmesi gerekiyor. Burada vereceğim rakamlar örnek olsun diye vereceğim rakamlar olacak.

Fırından ne kadar kar edileceğini hesaplarken satışlar ve maliyet olmak üzere iki ana unsura bakacağız. Fakat iş sadece bu iki unsurla bitmiyor. Çünkü bu unsurlar da pek çok faktöre bağlı olarak değişiyor. Mesela işletme yeri, kirası, ekmek ya da diğer ürünlerin lezzeti, ürünlerin malyeti, personel masrafları, ekmek fiyatı gibi birçok etken karınıza etki edecektir.

Tüm etkenleri doğru şekilde planlayıp ona göre hareket ederseniz, kar oranınız yüksek olacaktır. Fakat dengeyi oturtamazsanız, işiniz hüsranla sonuçlanabilir.

Son yıllarda döviz kurlarında artış ve bununla bağlantılı olarak enflasyondaki artış, un fiyatlarının artmasına neden olmuştur. Bu nedenle maliyetler önemli ölçüde artmıştır. Ekmek fiyatına da zam geldi fakat ekmek fiyatları fırıncıların isteği doğrultusunda değişmiyor. Ekmek fiyatını, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı belirliyor.

Böylece fırın sahiplerinin kar oranları düşmüştür. Fakat yine de karlı bir iştir. Şöyle ki 2018 yılının ortalarında 80-100 TL seviyelerinde olan 50 kilogramlık un fiyatları, 2019 yılının ortalarından itibaren 150-170 TL seviyelerine çıkmıştır. Fakat ekmek fiyatları 1,25-1,50 TL seviyelerindedir.

Tüm masrafları çıkardığınızda ortalama bir fırın ayda 10-15 bin TL civarında kar elde eder. Bu karı artırıp artırmamak işlerinizi rayına oturtmanızla alakalıdır.

Ekmek Fırını Açma Maliyeti Ne Kadar?

ekmek fırını açmak

Ekmek fırını açmak istediğinizde doğal olarak her işte olduğu gibi bu işte de masraflarınız olacaktır. Peki bu masraflar ne kadar olacak ve neye göre değişecek?

1) Fırının Kapasitesi

Kurduğunuz işletmede ne kadar ürün üreteceğinizle alakalı olarak maliyetiniz değişecektir. Yani günlük kaç tane ekmek üretecekseniz, ona göre ürünler için malzeme gereklidir ve o ürünleri çıkarabilmek için gerekli malzemeler hazır bulundurulmalıdır. Bunların hepsi de maliyet hesabında yer almalıdır.

Fırınınızda genel olarak gerekli olan malzemeler neler aşağıda sizlere veriyorum.

 • Ekmek kesme makinesi
 • Hamur yoğurma makinesi
 • Hamur çevirme makinesi
 • Un eleme makinesi
 • Kürek
 • Hamur kazanı
 • Hamur arabası
 • Hamur bezi ve tahtası
 • Hamur kesme ve tartma makinesi
 • Baston makinesi

Eğer fırın devralırsanız, hali hazırda bu malzemeler bulunabilir. Ancak sıfırdan bir fırın açarsanız, malzemeleri satın almalısınız. Malzeme satın alırken ikinci el malzemeleri de tercih edebilirsiniz. Böylece maliyetiniz biraz daha düşmüş olur.

2) Satacağınız Ürünlerin Çeşitliliği

Fırınınızda üreteceğiniz ürünler değişkenlik gösterebilir. Sadece ekmek değil de diğer unlu mamülleri üretmek isterseniz, o ürünlere göre malzemeler alacağınız için maliyetiniz değişecektir. Ayrıca pasta ürünleri de üretmek isterseniz, maliyetiniz biraz daha artacaktır.

3) Fırının Konumu

İşyerinizi açacağınız yer kazancınıza doğrudan etki edecektir. İşlek bir cadde üzerine fırınınızı açarsanız, fırınınız size daha çok kar getirebilir. Bunun yanında fırınınızın dizaynı, bakımı yani görünümü de kazancınıza etki edecektir. Bu nedenle yerini ve tasarımını iyi belirlemelisiniz.

Perakende satış yerine genel olarak toplu satış yapacaksanız, fırının yeri çok da önemli olmaz. İstediğiniz yere kurabilirsiniz.

4) Çalışacak Personel Sayısı

Fırının içerisinde çalışacak personellerin masraflarını göz ardı etmemelisiniz. Fırınınızda gerekli sayıda personeli bulundurmalısınız. Ne az olmalı ne de çok. Elbette fırını ilk açtığınızda personel sayısı az ya da çok gelebilir fakat ilerleyen günlerde, fırının oturdukça personellerin yetip yetmediği belli olacaktır.

Ayrıca fırın ilk açıldığında istediğiniz satışları yapamayabileceğiniz için bir süre personel masraflarını da üstlenmeniz gerekecek. İşler yoluna girdiğinde zaten tüm masraflar cironuzdan çıkacaktır.

Personel masrafı ne kadar olur? 2019 yılında asgari ücret 2020 TL’ydi. Asgari ücretle çalışan personelleriniz için yaklaşık 3000 TL masrafınız oluyordu. Fakat 2020 yılında asgari ücret 2324 TL oldu dolayısıyla işverene masrafı 3500 TL civarında olacak. Elbette her personel asgari ücretten çalışmıyor ve yol, yemek gibi masraflar da bunun üstüne binebiliyor.

Sonuç olarak baktığımızda ekmek fırını kurmak için maliyetiniz ne kadar olacak? En az 300.000 TL ile bir fırın açabilirsiniz. Fakat kendinizi garantiye almak istiyorsanız, 500.000 TL gibi bir sermaye ile bu işe girmeniz daha mantıklı olacaktır.

Ekmek Fırını İçin Devlet Desteği Var Mı?

Ekmek fırını açmak isteyenlere devlet destek vermektedir. Bu destek KOSGEB adlı kurum tarafından verilmektedir. Bu kuruma başvurmak için de bazı şartları sağlamanız gerekmektedir.

İlk olarak işletme kurmadan önce KOSGEB kurslarına katılıp, kursu başarıyla tamamlamalısınız. Ardından işletmenizi kurmalısınız. Daha sonra da işletmeniz üzerinden KOSGEB’e başvurmalısınız. Eğer başvurunuz kabul edilirse, KOSGEB size hibe ya da faizsiz kredi olarak destek verecektir.

Ekmek fırını nasıl açılır detaylıca anlattım. Büfe açmak ve vitamin bar açmak yazılarımı da incelemenizi tavsiye ederim.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general