Havale ve EFT Ücreti Almayan Bankalar 2022 | En Detaylı Liste!

eft ücreti almayan bankalar

Bankacılıkta en sık kullanılan hizmet EFT ve havale işlemleridir. Bankalar sundukları avantajlı kampanya ya da hizmetlerle, bünyelerine daha çok müşteri çekmeyi hedeflerler. Bugün size anlatacağım bankacılık hizmeti Havale ücreti almayan bankalar ve EFT ücreti almayan bankalar.

Özellikle dijital bankacılıktaki atılımlar beraberinde farklı bankacılık hizmetlerinin ve kampanyalarının da çoğalmasına neden oldu. Bir ya da birden çok banka müşterisiyseniz mutlaka EFT ya da Havale işlemi yapmışsınızdır. Ama ben size öyle genel geçer bilgiler vermek istemiyorum. Olabildiğince derinlemesine işlediğim bu konudan her sorunuzun cevabını bulabilin istiyorum.

Bu hedefle yola çıktım ve size yazımda önce EFT nedir Havale Nedir konusunu anlatacağım. Bu noktadan başlamamın sebebi çoğu kez EFT ve Havale İşlemlerinin birbirine karıştırılması.

Devamında ise havale ücreti almayan bankalar ve EFT ücreti almayan bankalar konusuna değineceğim. Bu konuda ücretsiz EFT ve ücretsiz havale işlemi sunan bankaları size anlatacağım.

Ve hazır bu yazımız EFT ve havale Üzerine derlenmemiş en kapsamlı yazı iken en çok tercih edilen bankaların EFT ve havale ücretlerinden de bahsedeceğim.

Eğer merak ettiğiniz başlığa daha kolay ulaşmak isteseniz aşağıdaki menüden ilgili başlığa tıklayabilirsiniz. Ama yine de tavsiyem tüm yazıyı okumanız. Size çok değerli bilgiler vereceğim.

Ben keyifle yazdım, size de keyifli okumalar dilerim.

EFT Nedir?

eft ücreti almayan bankalar

EFT, yani Elektronik Fon Transferi bankalar arasındaki transfer işlemine verilen isimdir. Yani X bankasının hesabındaki bir fon veya varlığı Y bankasının hesabına aktarma işlemidir. Alıcı ve gönderici farklı bankalarla çalışabildiği gibi, Göndericinin başka bankadaki kendisine ait bir hesaba da fon aktarımı yapabilir.

Ayrıca EFT işlemi ile kredi kartı borcu ödeme, fatura ödeme, kira gönderme gibi çeşitli işlemlerde de yaygın olarak kullanılır.

EFT işlemi, sadece yurt içi işlemler için geçerlidir. Ve sadece Türk Lirası (TL) birimli işlemlerdir. EFT işlemlerinizi ATM’den, internetten, mobilden, telefondan ve banka şubelerinden gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT işlemleri, alıcı kişinin ya da kurumun adı, banka şubesi, alıcının hesap numarası ya da alıcının ya da kurumun adı, alıcının IBAN numarası (International Bank Account Number) bilgileri eksiksiz bir şekilde ilgili alanlara girilerek gerçekleştirilir.

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) ve BKM’nin (Bankalararası Kart Merkezi) sunduğu yeni altyapı olan “Kolay Adres” ile IBAN bilgisi yerine cep telefonu, kimlik numarası, vergi numarası, e-posta, pasaport numarası eşleştirilmesi ile de işlem gerçekleştirilebiliyor.

Dijital bankacılık ya da ATM üzerinden EFT işlemi yapmak istiyorsanız size adımlarını aktaracağım.

 1. ‘Para transferleri’ ekranından ‘EFT’ seçin.
 2. Alıcı ismi ile hesap bilgileri ve transfer edilecek tutar girin.
 3. Bilgiler girildikten sonra ekranda EFT işlemi için alınacak tutar gösterilir.
 4. Bilgilerin özeti ile birlikte onay kısmına tuşlayın.

Dikkat: İşlemi gerçekleştirmek için para göndereceğiniz hesabın bakiyesi, transfer edilmesi istenen tutarı ve EFT işlem ücretini karşılamalıdır.

EFT ile havale arasındaki fark nedir?

havale ve eft ücreti almayan bankalar, havale ve eft arasındaki fark
 • EFT işlemleri iki farklı banka arasında gerçekleşirken, havale işlemleri tek bir banka üzerinden yapılır. Bu nedenle EFT biraz daha fazla zaman alır.
 • EFT işlemleri bankanın belirlediği mesai saatleri içine yapılır. Havale işlemleri ise banka içi transferler olduğu için 7 gün, 24 saat boyunca yapılır.

Artık “EFT nedir?”, “EFT nasıl yapılır?” gibi soruların cevaplarını bildiğinize göre bir sonraki para transferi işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

EFT Ücreti Almayan Bankalar Hangileri?

Ülkemizde hizmet veren banka sayısına baktığımızda EFT ücreti almayan bankalar 2022 yılı için hala çok azdır. Genellikle fiziki bir şubeye sahip olmayan dijital bankacılık işlemleri ile faaliyet gösteren bankalar EFT işlemlerin ücret talep etmiyor.

Aslında bunun sebebi, fiziki bir banka şubesinin bulunmamasıyla birlikte maliyetlerin düşmesinden kaynaklıdır.  Sözünü ettiğim bankalarda işlemler ATM, telefon, internet bankacılığı ve mobil bankacılık aracılığı ile gerçekleştirilir.

Türkiye’de ücretsiz EFT hizmeti alabileceğiniz bankalar şu şekilde:

 1. CEPTETEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 2. Turuncu Hesap (ING Bank)
 3. Enpara (QNB Finans Bank)
 4. Fibabank
 5. Kuveyt Türk
 6. Senin Bankan (Kuveyt Türk)

1. CEPTETEB

eft ücreti almayan bankalar

Dijital bankacılık hizmeti verenlerden birisi, TEB yani Türkiye Ekonomi Bankası’na ait CEPTETEB. Bu hizmette herhangi bir EFT ya da havale ücreti talep edilmeden işlemler yapılıyor.

CEPTETEB’in herhangi bir şubesi yok. Ancak telefon, mobil bankacılık, internet bankacılığı ve TEB ATM’leri üzerinden tüm işlemler yapılabiliyor.

Eğer müşteriler yüksek meblağlar yatırma ya da çekmek isterse, ATM’lerde sınır olduğu için TEB şubelerini kullanabiliyorlar.

Yüksek meblağlar da para yatırmak ya da çekmek için ATM’leri kullanmanız mümkün olmaya bilir böyle durumlarda TEB’in şubelerinden para yatırma ya da çekme işlemi yapmanız gerekir.

CEPTETEB, havale ve EFT ücreti almayan bankalar arasında olduğu için birçok kişi tarafından terci ediliyor. Eğer sizde hesap açmak isterseniz TEB’in web sitesinden form doldurarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. İşleminiz iletildikten sonra müşteri temsilcileri sizi arayarak hesap açma işleminizi kısa sürede gerçekleştirecekleridir.

2. Enpara

eft ücreti almayan bankalar

Enpara, QNB Finans bank bünyesinde hizmet veren bir dijital bankacılık örneğidir. Hizmet vermeye başladığı günden bu yana EFT ve havale işlemlerinden ücret almaz. Özellikle farklı kampanyaları ve sunduğu avantajlar neticesinde her gücün gün müşteri sayısını da arttırmaktadır.

Enpara üzeriden yapılan işlemler ATM, telefon, internet bankacılığı ve mobil bankacılık ile gerçekleştirilir.

Enpara’nın fiziki bir şubesinin olmaması ve maliyetlerin bu alanda düşük olması nedeniyle birçok bankacılık işlemi ya ücretsiz yapılmakta ya da çok uygun fiyata gerçekleştirilmektedir.

QNB Finansbank kuruluşu olan Enpara işlemlerinizi QNB Finansbank’ın ATM’lerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Enpara, QNB Finansbank’ın bir kuruluşu. Bu nedenle Finansbank’ın ATM’lerinden işlemler yapılmaktadır.

Eğer Enpara hesabınız varsa sizde EFT ve havale yaptığınızda hiçbir ücret ödemeden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca Finansbank’tan altın hesabı da açabilirsiniz.

3. ING Bank

eft ücreti almayan bankalar

ING Bank’a ait e-turuncu hesap sistemini duymuşsunuzdur. Yeni müşterilerine diğer bankaların vermeği hoş geldin faizi avantajı sunmuştur.

Ayrıca e-Turunculular internet bankacılığı ve mobil bankacılık üzerinden ücretsiz EFT ve ücretsiz havale işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

ING Bank fiziki şubeleri olsa da ülkemizde çok yaygın olarak bulunmuyor.  Bazı işlemlerinizi dijital ortamda yapabileceğiniz gibi bazı işlemlerinizi de banka şubelerinden ve ATM’lerinden gerçekleştirebilirsiniz.

4. Fibabanka

Fibabanka şubece çok yaygın olmasa da EFT ücreti almayan bankalar arasında.  Ayrıca Fibaabank’tan yapılacağınız havale işlemlerinden herhangi bir ücret ödemezsiniz. Bunun için internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

5. Kuveyt Türk

eft ücreti alınmayan banklar kuveyt türk

Kuveyt Türk, katılım bankası olarak faaliyet gösteren yerli bir bankadır. Pek çok işlemde müşterilerine avantaj sunar. Bunlardan biriside EFT ve havale ücreti almayan bankalar arasında olmasıdır.

Kuveyt Türk EFT saatleri ve ücretsiz EFT ve ücretsiz havale işlemlerinizi mobil bankacılık ve internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Bu bankada hesabı olan kişiler işlemlerini eğer dijital mecralardan yapıyorsa, masraf ödemek zorunda kalmayacaktır.

6. Senin Bankan

Senin Bankan Kuveyt Türk’ün sunduğu bir dijital bankacılık hizmetidir. Bu uygulama sayesinde EFT ve havale ücreti almayan bankalar arasında yer alıyor.

Senin Bankan sistemine kaydolan ve hesap açan kişiler Kuveyt Türk EFT saatleri içinde hiçbir masraf ödemiyorlar. Ayrıca sistemin sunduğu avantajlı diğer özelliklerden de yararlanabiliyorlar.

Havale Ne Demek?

X bankası hesabındaki bir paranın yine x bankasının başka bir hesabına aktarılma işlemine havale denir. Burada önemli nokta her iki hesabında aynı bankaya ait olmasıdır. Haftanın 7 günü 24 saat havale talimatı verilebilir. Banka havaleleri; banka şubeleri, internet, mobil, telefon ve ATM üzerinden yürütülür.

İstenildiği takdirde yapılan bir havale işlemi kaydedilebilir veya düzenli havale talimatı verilebilir, böylece bir sonraki havale işlemi çok daha kısa sürede gerçekleştirilebilir.

Bir havale işlemi için alıcının 26 haneli IBAN’ına (International Bank Account Number) ya da şube ve hesap numarasına ihtiyaç vardır.

Havale Nasıl Yapılır?

Dijital bankacılık ya da ATM üzerinden havale işlemi adımları;

 1. ‘Para transferi’ kısmında yer alan ‘havale’ seçeneğine tıklayın.
 2. Para gönderilecek kişinin IBAN veya hesap numarası girin
 3. Transfer edeceğiniz tutarı girin.
 4. Bir sonraki ekranda para aktarılacak kişinin adı, soyadı veya sadece baş harfleri, işlemin teyit edilmesi için gösterilir.
 5. Onaylayın ve işleminizi gerçekleştirin.

TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) ve BKM’nin (Bankalararası Kart Merkezi) sunduğu yeni altyapı olan “Kolay Adres” ile IBAN bilgisi yerine cep telefonu, kimlik numarası, vergi numarası, e-posta, pasaport numarası eşleştirilmesi ile de işlem gerçekleştirilebiliyor

Bir havale işlemi için ne kadar ücret talep edileceği bankalar arasında farklılık gösterir. Ayrıca işlemin hangi kanal aracılığıyla (ATM, mobil bankacılık vs.) gerçekleştirildiği de ücreti değiştirebilir.

Havale ile EFT Arasındaki Fark Nedir?

Para gönderirken karşımıza çıkan bir en yaygın işlem ise EFT’dir (Elektronik Fon Transferi).

Havale işlemleri aynı bankanın hesapları arasındaki transfer işlemleridir. EFT işlemleri farklı bankalar arasında yapılan para transferi işlemleridir.

Aynı banka içi işlemler olduğu için havale EFT’den daha kısa sürede hesaba geçer.

Ayrıca havale işlemlerinde gün ve saat sınırlaması yoktur. Haftada 7 gün 24 saat ne zaman isterseniz işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. EFT ise bankanın belirlediği mesai saatlerinde ve günlerinde gerçekleştirilen bir işlemdir.

“Havale nedir?”, “Bu işlemin EFT’den farkı nedir?” ya da “Havale nasıl yapılır?” sorularının cevaplarını aldığınıza göre; bir sonraki işleminizi daha profesyonelce yapabilirsiniz.

Bankaların EFT ve Havale Ücretleri 2022

EFT ve havale ücreti bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Çok büyük farklar olmasa da her bankanın ücretlendirme sistemi farklıdır. Bende sizler için en çok tercih edilen bankaların EFT ve havale ücretleri, EFT ve havale saatleri ve bankalar arası EFT ücreti hakkında bilgi vereceğim.

Akbank Havale Ücreti 2022

 • Şubelerden yapılacak havale ücreti 35 TL
 • İnternet ve mobil şube havale ücreti 3 TL
 • ATM havale ücreti 10 TL
 • Akbank cebe havale ücreti 3 TL

Akbank EFT Ücreti 2022

 • Şubede yapılan EFT ücreti 60 TL
 • İnternet ve mobil bankacılık EFT ücreti 6 TL
 • ATM EFT ücreti 15 TL
 • Akbank EFT saatleri: 09.00 – 17.15

Denizbank Havale Ücreti 2022

 • Şubeden gönderim 35 TL
 • İnternet bankacılığı havale ücreti 5,5 TL
 • Mobil bankacılık havale ücreti 2 TL
 • ATM havale ücreti 7 TL
 • Denizbank cebe havale ücreti 2 TL

Denizbank EFT Ücreti 2022

 • Şubede yapılan EFT ücreti 55 – 500 TL arası
 • İnternet bankacılığı EFT ücreti 5,50 TL
 • Mobil bankacılık EFT ücreti 4,50 TL
 • Denizbank EFT saatleri: 08:30 – 17:00

QNB Finansbank Havale Ücreti 2022

 • Şubede isme havale 10 TL
 • İnternet şubesinde isme havale 1,25 TL fakat hesaba havale ücretsiz
 • Mobilde isme ve hesaba havale 0,95 TL
 • Finansbank cebe havale 0,95 TL

QNB Finansbank EFT Ücreti 2022

 • Şubede yapılan EFT ücreti 55 TL
 • İnternet ve mobil bankacılık EFT ücreti 5 TL
 • ATM EFT ücreti 15 TL
 • Finansbank EFT saatleri:00 – 17.00

Garanti Havale Ücreti 2022

 • Şubede yapılan havale ücreti 60 TL
 • İnternet bankacılığı havale ücreti 2,25 TL
 • Mobil bankacılık havale ücreti 2 TL
 • ATM havale ücreti 8 TL
 • Garanti Bankası cebe havale ücreti 2 TL

Garanti EFT Ücreti 2022

 • Şubede yapılan EFT ücreti 60 – 600 TL arası
 • İnternet bankacılığı EFT ücreti 5,50 TL
 • Mobil bankacılık EFT ücreti 2,50 TL
 • Garanti EFT saatleri: 09.00 – 17.15

Halkbank Havale Ücreti 2022

 • Şubeden gönderim 26 TL
 • İnternet bankacılığı havale ücreti 1,43 TL
 • Çağrı merkezi havale ücreti 3,33 TL

Halkbank EFT Ücreti 2022

 • Şubede yapılan EFT ücreti 53 TL
 • İnternet ve mobil bankacılık EFT ücreti 3,30 TL
 • Halkbank EFT saatleri: 08:00 – 16:30

İş Bankası Havale Ücreti 2022

 • Şubede, hesaptan hesaba yapılan havale ücreti 35 TL
 • İnternet bankacılığı havale ücreti 3 TL
 • Mobil bankacılık havale ücreti 2 TL
 • ATM havale ücreti 9 TL
 • İş Bankası cebe havale ücreti 2,20 TL

İş Bankası EFT Ücreti 2022

 • Şubeden hesaptan hesaba EFT ücreti 55 TL
 • Şubede hesaptan isme EFT ücreti 55 – 525 TL arasında değişmekte.
 • İnternet bankacılığı EFT ücreti 5,10 TL
 • Mobil bankacılık EFT ücreti 6 TL
 • İş Bankası EFT saatleri:00 – 17.15

Ziraat Bankası Havale Ücreti 2022

 • Şubelerde 250 TL üstü miktarlar için havale ücreti 30 TL
 • İnternet bankacılığı havale ücreti 2 TL
 • Mobil bankacılık havale ücreti 1,75 TL
 • ATM havale ücreti 7 TL
 • Ziraat Bankası cebe havale ücreti 1,75 TL

Ziraat Bankası EFT ücreti 2022

 • Şubede yapılan EFT ücreti 55 TL
 • İnternet ve mobil bankacılık EFT ücreti 4,50 TL
 • ATM EFT ücreti 10 TL
 • Ziraat Bankası EFT saatleri:00 – 17.15

Vakıfbank Havale Ücreti 2022

 • Şubede ve çağrı merkezinde havale ücreti 50 TL
 • İnternet bankacılığı havale ücreti 2,50 TL
 • ATM’den 50 TL üstü havaleler 9 TL
 • Vakıfbank cebe havale ücreti 2,50 TL

Vakıfbank EFT Ücreti 2022

 • Şubede yapılan EFT ücreti 50 TL
 • İnternet ve mobil bankacılık EFT ücreti 5,50 TL
 • ATM EFT ücreti 15 TL
 • Vakıfbank EFT saatleri:00 – 17.15

Yapıkredi Havale Ücreti 2022

 • İnternet ve mobil şube havale ücreti 1,90 TL
 • ATM havale ücreti 6 TL
 • Yapıkredi cebe havale ücreti 1,90 TL

Yapıkredi EFT Ücreti 2022

 • İnternet ve mobil bankacılık EFT ücreti 5,25 TL
 • Yapıkredi EFT saatleri: 09.00 – 16.00

Yukarıda bankaların havale ve EFT ücretleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Fakat resmi tatillerde ve esnek çalışma saatlerinde bu saatler değişiklik gösterebilir. Böyle istisnai durumlarda çalıştığınız bankalardan EFT ve havale saatlerini öğrenmenizi tavsiye ederim.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general