E Ticaret Nasıl Yapılır? [E Ticaret Hakkında Bilinmesi Gerekenler]

e ticaret nasıl yapılır

E ticaret nedir? E ticaret sitesi kurmak isteyenler nasıl bir yol izlemeli? Eticaret, internetin kullanımının artmasından sonra ticaretin artık elektronik ortamlara kayması sonucu hayatımıza giren bir kavram. E ticaret yapmak isteyenler nelere dikkat etmeli? E-ticaret nasıl yapılır gibi soruların cevaplarını ve detaylarını bu yazımda ele aldım.

Elektronik ticaret veya internet ticareti olarak da bilinen e ticaret, interneti kullanarak mal veya hizmet alımı ve satımı ile bu işlemleri gerçekleştirmek için para ve veri transferi anlamına gelir.

Hizmetlerin ve malların üretimi, tanıtımı, satış, sigorta, dağıtım ve ödemelerini fiziksel hiçbir işlem yapmadan sadece bilgisayar üzerinden gerçekleştirilmesi olarak da tanımlanabilir.

Elektronik ticaret genellikle fiziksel ürünlerin çevrimiçi satılmasını ifade etmek için kullanılır ancak internet üzerinden yapılan her türlü ticari işlemi de tanımlayabilmektedir.

E Ticaret Nasıl Yapılır?

E ticaret yapmak istiyorsanız öncelikle ticarette en çok para kazandıran işler ve e ticarette en çok satılan ürünler hakkında kapsamlı bir araştırma yapmalısınız. En nihayetinde sizin düşündüğünüz satış fikrini sizden önce onlarca insan hayata geçirmiş olabilir.

Peki siz nasıl hayata geçireceksiniz? Bu yüzden öncelikle nasıl ticaret yapabilirim diye düşünmelisiniz.

e ticaret nasıl yapılır
eticaret nasıl yapılır

Kimi girişimciler bir iş fikri bulurken e ticarette en çok kazandıran ürünler neler gibi araştırmalara girebiliyor. Evet, talebin olduğu yer sizin ticaret yapmak için seçebileceğiniz bir yer demektir. Fakat talebin olduğu aynı zamanda da daha önce hayata geçirilmediği birçok e ticaret fikri ile bir başlangıç yapmak daha sağlıklı olacaktır.

Ticarette En Çok Satılan Ürünler Neler?

E ticaret yapmak istiyorsanız müşterilerin en çok tercih ettiği sektörleri ve kategorileri bilmelisiniz. Bu sayede pazar araştırması yapabilir ve rekabet edebileceğiniz bir alanda e ticaret işi yapabilirsiniz.

E ticarette en çok satılan ürünler listesi;

 • Telefon aksesuarları
 • Spor ekipmanları
 • Spor kıyafetleri
 • Araç aksesuarları
 • Evcil hayvan ürünleri
 • Kişiye özel hediyelik eşyalar
 • Parti ve organizasyon süsleri
 • Yemek ve market ürünleri
 • Ofis malzemeleri

E ticarette en çok para kazandıran işler yukarıda yer alan ürünler üzerine kurulmuş sektörlerden oluşmaktadır. Fakat bu ürünlerin satışını yapıyorsanız zengin olursunuz gibi bir durum yok. Bu kategorilerdeki ürünlerin satışı en çok rağbet gören ürünlerden oluşmaktadır.

ticarette en çok satılan ürünler
ticarette en çok satılan ürünler listesi

Kategori seçimi yaptıktan sonra bu işi nasıl pazarlayacağınızı düşünmelisiniz. Çünkü ürünün nasıl olduğu kadar nasıl sunulduğu da satıştaki en önemli konulardan biridir.

E Ticarete Nasıl Başlanır?

E ticaret nasıl yapılır sorusuna benim tavsiyem; niş bir alanda e ticaret sitesi açmak olacaktır. Eğer çok büyük bütçeniz yoksa yeni bir Amazon veya eBay olma şansınız yok demektir. Kârlı bir iş yapmak istiyorsanız özel bir alana yoğunlaşmalısınız.

E ticaret konusunda yayınlanan pek çok yazı var. Bunların birçoğu hemen hemen aynı şeyleri söylüyor. İnsanlar bir yazıyı okuduklarında diğerine bakmaya gerek kalmıyor. Ben ise yazının bu kısmında sizlere daha önce sunulmayan bazı önemli detaylara değineceğim.

 • Niş bir alan seçmek, çevrimiçi işinizi açarken atacağınız ilk ve en önemli adımdır. Seçeceğiniz alanda daha önce başarılı olan işletmeleri tanımlayarak işe başlayın.

Rekabet etmek sizi korkutmasın. Çünkü rekabetçi bir ortamın olması pazarda iş yapıldığı anlamını taşır. Bu yüzden hiç rekabetin olmadığı alanlar genellikle pazarın olmadığını gösterir.

Ancak, çok fazla işletmenin olduğu alanı da seçmeyin. Büyük markaların hakim olduğu alanlarda kendinize pay çıkarmanız hiç de kolay olmayacaktır.

Niş bir alan seçiminde sorun yaşıyorsanız, ne yapmak istediğinizle ilgili daha derin araştırmalar yapın. Unutmayın ne kadar spesifik olursanız rekabetten o kadar kaçınırsınız.

ETicaret Sitesi Kurmak İçin Ne Yapılmalı?

Alan adı seçiminden sonra e-ticaret sitesi kurmak gerekiyor. E ticaret sitesi açmak için bir alan adına ve sunucuya sahip olmalısınız. Bunun için hizmet sağlayıcılarla irtibata geçebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak çok sayıda web sitesi mevcut.

Sektöre yeni adım atanlar e-ticaret sitesi nasıl kurulur sorusunun yanıtını bilmemektedir. E-ticaret siteleri bazı özelliklere sahip olmalıdır. Aksi taktirde sitenin ziyaretçi alması olanaksızdır. Alsa bile müşteriye dönüşmesi çok zordur.

Henüz bir e-ticaret sitesi açamadıysanız; Trendyol, hepsiburada gibi pazar yerlerine girerek ürünlerinizi oradan satabilirsiniz. Hangi ürün satışlarını yapabileceğiniz ve genel kapsamıyla rakip analizi sağlayabileceğiniz e ticaret siteleri için burayı inceleyebilirsiniz.

E ticaret sitesi tasarımıyla kullanıcı dostu olmalıdır. Basite indirgenmiş kolay bir arayüz tercih edilmelidir. Ayrıca müşterilerin birçoğu akıllı telefon veya tablet ile sitenize ulaşacağından mutlaka mobil uyumlu olmalıdır.

Ürünlerin fotoğrafları yüksek kaliteli olarak yüklenmelidir. Müşterileri etkileyecek ve satın alma hissi uyandıracak derecede fotoğraflar koymaya özen gösterin. Hatta dilerseniz ikinci bir seçenek olarak artık ikinci el satış siteleri üzerinden de ürün satışlarınızı yeni-etiketli kategorisi üzerinden satabilmeniz mümkün.

E ticaret sitesi güncel tutulmalıdır. Ürünleri devamlı kontrol etmeli ve gerekli içerikler girerek müşteri çekmek amaçlanmalıdır. Arama çubuğu koyarak müşterilerin ürünlere daha kolay erişmesi sağlanmalıdır.

e ticaret sitesi

Ödeme yöntemleri de bir diğer önemli detaydır. Satışları sonuçlandırmak ve müşterilerin kolay alışveriş yapmalarını sağlamak adına ödeme yöntemleri çeşitliliği fazla olmalıdır.

Sosyal medyadan yapacağınız tanıtım ve reklamlarla daha geniş kitlelere hitap etme şansını elde edebilirsiniz. E ticaret sitenizin mutlaka iletişim ve hakkımda bölümleri olsun ve sosyal medya hesaplarınızı bu alanlarda sergileyin.

Müşteri yorumları çok önemlidir. Potansiyel müşteriler bir ürün almadan önce mutlaka ürün hakkındaki yorumları dikkate alır. Siz de eğer işinizi iyi yapıyorsanız olumlu yorumlara sahip olursunuz ve bu da diğer tüketicilere çok iyi referans olur.

Sahip olduğunuz e-ticaret sitesi SEO konusunda da iyi durumda olmalıdır. SEO yani Search Engine Optimization arama motorlarına web sitenizi uyumlu hale getirmeye yarayan ve size müşteri kazandıracak oldukça önemli bir terimdir.

SEO için bir dijital ajans ile çalışmanız uzun vadede faydalı geri dönüşler almanızı sağlayacaktır. Kendiniz de yapabilirsiniz ancak hem vakitten tasarruf etmek hem de verim alabilmek için işi bilen birilerine teslim etmek daha yararlı olacaktır.

E-ticaret yaparken ürünlerin satışından sonra fatura kesmeniz gerekecektir. Bunun için de bir şirkete sahip olmanız gerekiyor. Yani elde ettiğiniz kazançları vergilendirmek için vergi mükellefi olmanız gerekmekte.

E-ticaret sitesi güvenilir bir altyapıya sahip olmalıdır. Gerek ödemelerin güvenliği gerekse websitesinin saldırılara karşı korunması konularında önlemler alınmalıdır.  SSL güvenlik sertifikası mutlaka olmalıdır.

SSL dediğimiz kavram Secure Sockets Layer (Güvenli Yuva Katmanı) kısaltması olarak karşımıza çıkıyor. Peki neden gerekli? Cevabı çok basit web sitenize girilen tüm bilgileri koruma altına almak için.

Google da 2018 yılının Temmuz ayından itibaren SSL kullanmayan web sitelerini Güvenli Değil olarak gösteriyor. Güvenli olmayan bir siteden alışveriş yapıp kredi kartı bilgilerini verecek müşteri bulmak oldukça zor olacaktır.

E-ticaret yaparken dikkat edilecek bir diğer husus da ürünlerin tedariği. Stoklarınızı sürekli kontrol etmeli ve istenildiği anda ürünleri sipariş edebilmelisiniz. Eğer bunu yapmazsanız siparişlerde gecikmeler yaşarsınız ve bu da müşteri gözünde iyi bir intiba bırakmaz.

Yapacağınız işe sıkı sıkıya bağlı olmalısınız. Gerekirse gece gündüz çalışıp bu işi en iyi seviyede yapmayı amaçlamalısınız. Eğer buna değmeyeceğini düşünüyorsanız en baştan bu işi yapabilir miyim diye kendinize sormalısınız.

E Ticarette En Çok Kullanılan Ödeme Yöntemleri

Günden güne dijitalleşen dünyada artık müşteriler en hızlı ve en güvenilir şekilde alışveriş yapmak istiyorlar. Sizler de eğer eticaret yapmak istiyorsanız özellikle ödeme yöntemleri konusunda geniş bir yelpazeye sahip olmalısınız.

Düşünün ki bir müşteri tam ürün satın alacakken ödeme sırasında bir sorun ile karşılaşıyor ve satın alma işleminden vazgeçiyor. Bir ürünü satın almaya karar veren bir müşteriyi kaçırıyorsanız burada bir sıkıntı var demektir. Elinizde ne kadar farklı ve çok alternatif olursa o kadar çok kişiye hitap edebilirsiniz.

E ticarette en çok kullanılan ödeme yöntemleri;

 • Kredi kartı
 • Banka kartı
 • EFT
 • Havale
 • Kapıda Ödeme
 • Mobil Ödeme

E ticaret sitesi kurmak isteyen girişimciler bu ödeme yöntemlerinden en az 3 tanesini sunuyor olmalıdır. Elinizde seçenek yoksa müşteriyi de elde tutma ihtimaliniz azalacaktır. Peki bu ödeme yöntemlerini nasıl sunacaksınız?

 • E ticaret şirketleri ödeme sistemleri sunmak için bankalardan sanal pos başvurusu yapabilir veya güvenilir ödeme kuruluşları ile çalışabilir.

E Ticaret Nedir?

E ticaret tarihçesine bakacak olursak, ilk olarak online satışla başlıyor: 11 Ağustos 1994’te bir adam, bir perakende satış platformu olan NetMarket web sitesi aracılığıyla arkadaşına Sting grubunun bir CD’sini sattı. Bu, World Wide Web üzerinden yapılan ve bugün e-ticaret olarak bildiğimiz kavramın ilk örneğidir.

e ticaret nasıl yapılır

O zamandan günümüze e-ticaret, ürünlerin tüketicilere daha kolay ulaştırılması ve satın alınması için geliştirilmeye devam etmiştir.

Daha sonra serbest çalışanlar, küçük işletmeler ve büyük şirketler, mal ve hizmetlerini geleneksel çevrimdışı perakende satışı ile mümkün olmayacak ölçekte satmalarını sağlayan e-ticaretten faydalandılar.

Elektronik ticaret, reklam ve pazar araştırması, sipariş ve ödeme, teslimat olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Önceleri reklam ve pazarlama için televizyon, radyo, gazete gibi basın-yayın araçları kullanılırken, günümüzde bunlardan çok daha etkili olan internet de kullanılmaktadır.

Elektronik ticaret yapılırken kullanılan araçlar arasında üretici ve tüketiciyi buluşturan ve ticareti kolaylaştıran telefon, faks, bilgisayar, elektronik para transferi ve ödeme, elektronik veri değişimi sistemleri (Electronic Data Interchange-EDI, internet gibi teknolojik ürünler yer almaktadır.

EDI (Elektronik Veri Değişimi), insan müdahalesine gerek kalmadan verilerin standartlaştırılmış mesaj biçimlendirme yoluyla bir bilgisayar sisteminden diğerine aktarılmasıdır.

E-ticaretin önemli bir aracı olan EDI, ticaret yapan iki taraf arasında insan faktörü olmadan bilgisayar ağları aracılığı ile bilgi ve belge değişimi sağlayan bir sistemdir.

Elektronik ticaret yapılırken ses, görüntü ve yazılı metinler internet üzerinden aynı anda, hızlı ve güvenilir bir biçimde iletildiğinden, diğer araçlara göre daha az maliyetli olmaktadır.

E Ticaret Modeli Türleri Neler?

Tüketiciler ve işletmeler arasında gerçekleşen hemen hemen her işlemi tanımlayabilen dört ana e-ticaret modeli bulunmakta. Bunlar;

 • Business to Consumer (B2C)
 • Business to Business (B2B)
 • Consumer to Consumer (C2C)
 • Consumer to Business (C2B)

Bu kısaltmalarla muhtemelen daha önce karşılaşmışsınızdır. Şimdi her birini teker teker ela alalım ve ne anlama geldiklerine örneklerle bakalım.

e-ticaret nedir

Business to Consumer (B2C) (İşletmeden Tüketiciye)

E ticaret türleri arasında en çok bilineni B2C kısaltmasına sahip olan kavram işletmeden tüketiciye anlamına gelmektedir. İşletmeden tüketiciye (B2C), ürün veya hizmetlerin doğrudan, son kullanıcı olan tüketicilere satılması sürecini ifade eder.

Doğrudan tüketicilere satış yapan çoğu şirket B2C şirketleri arasında gösterilmektedir. İşletmeden tüketiciye (B2C), en popüler ve en çok bilinen satış modelleri arasındadır.

B2C fikri ilk olarak 1979’da tüketicilere ulaştırmak için birincil medya olarak televizyonu kullanan Michael Aldrich tarafından kullanılmıştır.

Günümüzde B2C iki farklı şekilde uygulanıyor. Bunlardan birincisi artık hemen hemen herkesin kullandığı sanal alışveriş mağazalarıdır.

Sanal mağazalar diğer bir ifadeyle e-ticaret siteleri, ürün ve hizmetleri tedarik edip üzerine de kârını ekleyerek satışa çıkarırlar. Tüketiciler de sanal mağazalardan alışverişlerini banka veya kredi kartı yardımıyla gerçekleştirirler.

Türkiye’deki en çok ziyaret edilen ve güvenilir alışveriş sitelerini şu yazımda listeledim. 

İkincisi ise üretici firmanın kendi ürünlerini açtığı sanal mağazada bizzat kendisi satmasıdır. Arada bir aracı sanal mağazanın olmaması ürünlerin direkt olarak fabrika çıkış fiyatından satılmasını sağlamaktadır.

Business to Business (B2B) (İşletmeden İşletmeye)

Bu kavram adı üstünde işletmelerin kendi arasında gerçekleştirdiği satış ve pazarlama işlemlerini ifade etmektedir. Ülkemizde en sık kullanılan e-ticaret türleri arasında yer almaktadır.

B2B temel olarak şirketlerin internet üzerinden birbirine mal ve hizmet satması anlamına gelmektedir. Örneğin, bir işletme diğer işletmelere kullanması için bir yazılım satarsa bu B2B ticaret türüne girmektedir.

B2B daha çok sektörel bir ağ simgelemektedir. B2B ticaret türü işletmelerin hammadde ihtiyaçlarını karşılamak, operasyonel işleri yürütmek ve toptan mal alımı gibi işlemleri yapabilmek için kullanılmaktadır.

Consumer to Consumer (C2C) (Tüketiciden Tüketiciye)

Tıpkı firmalarda olduğu gibi tüketiciler arasında da elektronik ticaret yapılabilmektedir. C2C yani tüketiciden tüketiciye modeli olarak tanımlanan bu türde tüketiciler sahip oldukları ürünleri birbirlerine bazı elektronik pazar yerlerinde satabilmektedir.

Satış yapan tüketici ürünü diğer tüketicilere istediği fiyattan satabilmektedir. Günümüzde pek çok satış sitesinde tüketiciler arasında alışveriş yapılabiliyor.

Aracı siteler veya uygulamalar genellikle satılan ürünler üzerinden komisyon almakta. Herhangi bir komisyon olmadan satış yapılabilen uygulamalar da mevcut.

Yalnızca ürün değil ayrıca hizmet veya bilgi alışverişi de C2C e ticaret kapsamına girer. Önemli olan işletmelerin olaya dahil olmamasıdır. Bu e-ticaret türü özellikle son yıllarda çok sayıda mobil uygulama sayesinde yüksek bir potansiyele sahip olmuştur.

Letgo, Sahibinden, Dolap, Sahaf vb. uygulamalar tüketiciden tüketiciye e ticaret kapsamında en çok kullanılan uygulamalardan bazılarıdır.

Consumer to Business (C2B) (Tüketiciden İşletmeye)

Tüketiciden işletmeye e-ticaret türü tüketicilerin işletmelere satış faaliyetlerini kapsamaktadır. Örneğin, bir tüketici işletmenin istediği bir inceleme yazısı yazdığında veya yeni ürün geliştirme için faydalı bir fikir verdiğinde işletme bunu benimser ve satın alırsa, tüketiciden işletmeye yani C2B modeli oluşmuş demektir.

C2B’nin bir başka biçimi, tüketicilerin şirketlere ürün ve hizmetler sunabileceği elektronik ticaret iş modelidir ve şirketler tüketicilere ödeme yapar.

Bu iş modeli, işletmelerin tüketicilere mal ve hizmet sundukları geleneksel iş modelinin tam tersini ifade etmektedir. (İşletmeden Tüketiciye, B2C).

Günümüzde insanlar akıllı telefon ve tabletler sayesinde internete her an bağlanabiliyor ve bu sayede markalarla çevrimiçi olarak iletişim halinde olabiliyor.

Bir tüketici blogunda veya sosyal medya hesaplarında bir işletmenin ürünlerini tanıtarak da işletmeyle satış ilişkisine girebilir.

C2B bir şirketin tüm işletme modeli olarak kullanabileceği veya halihazırda mevcut bir modele eklenebilen gelişime açık bir yöntemdir.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general