Dünyanın En Zengin İnsanları 2022 Yılında Kimler? [Detaylı Liste]

en zengin insanlar 2020

Dünyanın en zengin insanları kimler? Her yıl yayınlanan verilere göre dünyanın en zenginleri kimler olduğu ortaya çıkıyor. Dünyada pek çok dolar milyoneri hatta milyarderi bulunuyor. Bunlar arasında bir rekabet de mevcut.

Pek çok kişi internetten dünyanın en zengin insanları hakkında araştırma yapıyor. Finansal araştırma yapanların yanı sıra kişisel meraktan ötürü de bu konuyu merak edip dünyanın en zenginleri araması yapanlar oluyor.

Bu yazımda dünyanın en zengin insanları 2022 yılında kimler olduğunu bulabileceksiniz. Yayınlanmış verilere göre en zengin insanlar hakkında detaylı bilgilere de ulaşabileceksiniz. Hangi sektörden olduklarına, servetlerinin kaynaklarına ve nasıl bu başarıya ulaştıklarına da değineceğim.

Dünyanın En Zengin İnsanları 2022

2020 yılında koronavirüs nedeniyle dünyanın en büyük şirketlerinin değeri düşme eğiliminde olsa da sahiplerinin servetleri yine de dudak uçuklatıyor. Her yıl Forbes tarafından dünyanın en zengin insanları başlığı ile yayınlanan ve güncel olarak da takip edilen bu listeyi sizler için hazırladım.

Güncel verilere göre dünyanın en zenginleri 2022 yılında aşağıdaki listede bulunan insanlardan oluşuyor dilerseniz kimler olduklarına yakından bakalım.

1. Jeff Bezos

Sanayici, medya patronu, girişimci olan Jeff Bezos 56 yaşında ve ABD’nin New Mexico eyaletinin en büyük şehri olan Albuquerque doğumlu. Dünyanın en büyük perakende şirketi Amazon’un kurucusu, CEO’su ve başkanıdır.

dünyanın en zengin insanları

Dünyanın en zengin insanı olan Bezos ayrıca kişisel serveti 100 milyar doları aşan ilk insan olma özelliğini de taşıyor. Jeff Bezos serveti 2020 yılında güncel olarak 143 milyar dolar olarak belirtilmektedir.

Jeff Bezos, geçen yaz boşanma anlaşmasının bir parçası olarak eski karısı MacKenzie Bezos’a 36 milyar dolarlık Amazon hisselerini vermesine rağmen, üst üste üçüncü yıl için dünyanın en zengin kişisi olmayı başarmıştır. Ayrıca eski karısı bu boşanmadan sonra dünyanın en zenginleri arasına girmiştir.

Sahibi olduğu e-ticaret devi Amazon, pandemi sürecinde evde kalan ve çevrimiçi alışveriş yapan tüketicilerin artan talebini karşılamaya yardımcı olmak için 100.000 tam ve yarı zamanlı çalışan işe alma kararı almıştır. Bu da eğer çok büyük bir sürpriz olmazsa Amazon’un uzun bir süre daha Jeff Bezos’u dünyanın en zengin insanı listesinde ilk sırada kalacağının bir göstergesidir.

2. Bill Gates

Yıllarca onu dünyanın en zengin insanı olarak biliyorduk. Ancak tahtını kaptırdı ve ikinci sıraya yerleşti. William Henry Gates 64 yaşında ve dünyanın en çok bilinen ve kullanılan markası olan Microsoft’un kurucusu.

dünyanın en zenginleri

Washington, Seattle’da doğup büyüyen Gates, Microsoft’u 1975’te New Mexico, Albuquerque’de çocukluk arkadaşı Paul Allen ile birlikte kurdu. Halen daha dünyanın en büyük kişisel bilgisayar yazılımı şirketi olmaya devam eden Microsoft Gates’in uzun bir zaman dünyanın en zengin insanı olmasını sağladı.

1987’den bu yana dünyanın en zengin insanları listesinden yer alan Gates, 95-2017 tarihleri arasında yalnızca 5 defa ilk sırada değildi. 2017’den beri ise Jeff Bezos’un ardından dünyanın en zengin ikinci insanı olarak hayatını sürdürüyor. Güncel kişisel serveti ise 106 milyar dolar değerinde.

Eşi Melinda ile Bill Gates, dünyanın en büyük özel hayır kurumu olan Bill & Melinda Gates Vakfı’na başkanlık ediyor. Şubat 2020’de Gates Vakfı, yeni koronavirüsün tespiti ve tedavisini iyileştirmek için 100 milyon dolara kadar bağış yaptı. Gates, bugüne kadar Gates Vakfı’na 35,8 milyar dolarlık Microsoft hissesi bağışlamıştır.

3. Bernard Arnault ve Ailesi

71 yaşındaki Bernard Arnault bir Fransız iş adamıdır. Arnault, dünyanın en büyük lüks eşya şirketi LVMH Moët Hennessy, LVMH’nin ve Louis Vuitton SE’nin sahibi ve CEO’sudur.

dünyanın en zengin insanları

Bernard Arnault, Louis Vuitton ve Sephora dahil 70’ten fazla marka imparatorluğunu yönetiyor. Anault’un beş çocuğu da LVMH’de çalışıyor.

Bernard Arnault sahip olduğu 94.4 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin insanları listesinde üçüncü sırada yer almakta. 2020 yılının başında ise Amazon hisselerindeki düşüş ve LVMH hisselerindeki yükseliş sebebiyle bir süreliğine dünyanın en zengin insanı olmayı başarmıştır.

Bernard Arnault, Hollande’ın Fransa başkanı seçilmesinden sonra vergi oranlarında artışın gündeme gelmesi üzerine 2012 yılında Belçika vatandaşlığına başvuru yapmıştır.  Daha sonraları ise Arnault’un avantajlı vergi mevzuatından yararlanmak amacıyla grup şirketlerine ait 4,1 milyar Euro aktifi Belçika’ya aktardığı duyurulmuştur. Vergiden kaçış sayesinde dünyanın en zenginleri arasında ilk üçte kalmayı başarmıştır.

4. Warren Buffett

89 yaşındaki Warren Edward Buffett Berkshire Hathaway’in CEO’su Amerikalı bir yatırımcı, iş adamı ve hayırseverdir. Dünyanın en başarılı yatırımcılarından biri olarak kabul edilmektedir. Nisan 2020 itibariyle 74.8 milyar ABD doları net servete sahiptir ve bu da onu dünyanın en zengin insanı listesinde dördüncülüğe getirmiştir.

dünyanın en zenginleri 2020

Buffet, 2006 yılında Bill ve Melinda Gates Vakfı’na yatırım şirketinin 10 milyon adet hissesini bağışlamıştır. Bu da o zaman 30 milyar dolara denk gelmektedir. Bir seferde yapılan en yüksek bağış olarak tarihe geçmiştir.

2008 yılında sahip olduğu 62 milyar dolarlık servet ile dünyanın en zengin insanları arasında ilk sırada yer almayı başarmıştır. Yaptığı hayırseverlikler ve yatırımcılar için verdiği tavsiyeler ile tanınmaktadır. Çocukluğundan itibaren inanılmaz bir ticari zekaya sahip olan Warren Buffett dünya tarihinin gördüğü en iyi yatırımcı olarak bilinmektedir.

Buffet başarılı bir iş insanı olmasından dolayı pek çok kişiye ilham olmuştur. Hakkında pek çok kitap yazılmıştır ve yatırım hakkında yazılan kitaplara yardımcı olmuştur. 1952 yılında Susan Thompson ile evlenmiştir. Susie, Howard ve Peter isimli üç çocukları olmuştur.

5. Mark Zuckerberg

Amerikalı girişimci ve hayırsever Mark Zuckerberg, kendisi gibi Harvard Üniversitesi öğrencileri olan oda arkadaşları Eduardo Saverin, Andrew McCollum, Dustin Moskovitz ve Chris Hughes ile birlikte, popüler sosyal ağ olan Facebook’u kurucularından biridir.

35 yaşındaki iş insanı Zuckerberg, Time dergisi tarafından 2010 yılında Yılın Kişisi ödülünün bir parçası olarak dünyanın en zengin ve en etkili 100 kişisi arasında belirtildi. Aralık 2016’da Zuckerberg, Forbes Dünyanın En Güçlü İnsanları listesinde 10. sırada yer aldı.

Mayıs 2012’de Facebook’u halka açmış ve hala yaklaşık% 15’ine sahiptir. Sahip olduğu 71.8 milyar dolarlık servet ile dünyanın en zengin insanları listesinde beşinci sırada yer alıyor. 2007 yılında henüz 23 yaşında iken dünyanın en genç kendi çabalarıyla milyarder olan insanı oldu.

Facebook’un insanların bilgi gizliliğini ihlal ettiği konusunda açılan davalarda ifade veren ve bu konuda iyi bir süreç yönetemediklerini kabul eden Mark Zuckerberg her ne kadar bu olay yüzünden servetinde gerileme yaşasa da yine de dünyanın en zengin insanları arasında yerini koruyor.

6. Larry Ellison

Microsoft’tan sonra dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle’ın CEO’su Lawrence Joseph Ellison (Larry Ellison) 75 yaşında Amerikalı bir işadamı ve hayırseverdir.

1970’lerin başında Ampex’te çalışırken, Edgar F. Codd’un ilişkisel veritabanı tasarımı üzerine yaptığı araştırmadan etkilenerek ve 1977’de Oracle’ı oluşturmaya başladı. Oracle, Sybase ve Microsoft SQL Server ile rekabet ederek orta ve düşük aralıklı sistemlerde başarılı bir veritabanı üreticisi oldu ve Ellison’un Forbes tarafından dünyanın en zengin insanları arasında listelenmesini sağladı.

Sahip olduğu 67.7 milyar dolar kişisel servet ile dünyanın en zengin altıncı insanı olmayı başaran Ellison, Mayıs 2016’da bir kanser tedavi merkezi için Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne 200 milyon dolar yardımda bulunmuştur.

Ellison, 3 milyon Tesla hissesi satın aldıktan sonra, Aralık 2018’de Tesla’nın yönetim kuruluna katıldı. Kasım 2016’da Oracle, NetSuite’i 9.3 milyar dolara satın aldı. Ellison, satın alma sırasında NetSuite’in% 35’ine sahipti ve kişisel olarak 3,5 milyar dolar kazandı.

7. Steve Ballmer

Steven Anthony Ballmer 13 Ocak 2000’den 4 Şubat 2014’e kadar Microsoft’un CEO’su olan Amerikalı bir işadamı ve yatırımcıdır. Ballmer aynı zamanda NBA takımlarından Los Angeles Clippers’ın şu anki sahibidir.

64 yaşındaki Ballmer, 11 Haziran 1980’de Microsoft’a katıldı ve Gates’in işe aldığı ilk işletme yöneticisidir. 2014 yılında Surface tabletlerinin başarısız olmasından dolayı görevinden istifa etmiştir.

Microsoft’a 1980 yılında Stanford’un MBA programından mezun olduktan sonra 30. çalışan olarak katılmıştır. Google ile arama motoru ve Apple ile bilgisayar cep telefonu mücadelesi vermesi sebebiyle zor bir zamanda Microsoft’un en başındaki görevde bulundur.

Sahip olduğu 64.2 milyar dolar servet ile dünyanın en zenginleri listesinde yedinci sırada yer almaktadır. 2014’ten beri hayırseverliğini artırmış ve Amerikalıları yoksulluktan uzaklaştırmaya odaklanarak, yardımseverlik fonlarına 2 milyar doların üzerinde para bağışında bulunmuştur.

2018 yılında, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve devlet kurumları için yazılım üreten Social Solutions’a 59 milyon dolar yatırım yapmıştır.

8. Larry Page

Lawrence Edward Page Amerikalı yazılım mühendisi ve internet girişimcisidir. 47 yaşındaki Page Google’ın kurucularından biri olarak tanınmaktadır. 1998 yılında Sergey Brin ile birlikte Google’ı ortaya çıkarmıştır.

Page, 3 Aralık 2019’da sona erene kadar Alphabet Inc.’in (Google’ın ana şirketi) CEO’su olarak görev yapmıştır. Page yönetimindeki şirket başarıdan başarıya koştu ve bu da kişisel servetinin artmasını sağladı.

Page 2001’e kadar Eric Schmidt’in devraldığı CEO’luk görevini yürütmüştür, ardından 2011’den 2015’e kadar Google’ın yeni ana şirket Alfabesinin CEO’su olmuştur. Larry Page Aralık 2019’da CEO görevinden ayrıldı ancak yönetim kurulu üyesi ve hakim hissedar olarak kalmaya devam etti.

Uzay araştırma şirketi Planetary Resources’ın kurucu yatırımcısıdır ve ayrıca “uçan araba” girişimlerini Kitty Hawk ve Opener’a finanse etmektedir.

Larry Page sahip olduğu 60.8 milyar dolarlık servet ile dünyanın en zenginleri listesinde sekizinci sırada bulunmaktadır.

9. Amanico Ortega

Avrupa’nın en zengin insanlarından ve dünyanın en zengin giyim perakendicilerinden biri olan Ortega İspanyol işadamıdır. Zara giyim ve aksesuar mağazaları zinciri ile tanınan Inditex moda grubunun kurucusu ve eski başkanıdır.

Bernard Arnault’dan sonra Avrupa’nın en zengin ikinci ve dünyanın dokuzuncu en zengin insanıdır. Sahip olduğu kişisel servet ise 60 milyar dolar değerindedir.

Hızlı modada bir öncü olan Zara moda zinciri ile tanınan Inditex’i 1975’te eski karısı Rosalia Mera ile birlikte kurmuştur. Massimo Dutti ve Pull & Bear dahil olmak üzere 8 markasının ve dünya çapında 7.500 mağazanın bulunduğu Inditex’in yaklaşık % 60’ına sahiptir.

Ortaga’nın yıllık geliri yaklaşık 400 milyon dolar civarındadır. Varlıklarını ise öncelikle Madrid, Barselona, ​​Londra, Chicago, Miami ve New York’taki gayrimenkullere yatırmaktadır.

10. Sergey Brin

Sergey Mikhaylovich Brin Rus asıllı Amerikalı yazılım mühendisi ve girişimcidir. Larry Page ile birlikte Google’ı kurmuştur. Brin, 3 Aralık 2019’daki görevinden ayrılana kadar Google’ın ana şirketi Alphabet Inc’in başkanıydı.

Brin ve Larry Page, hissedarları, yönetim kurulu üyelerini ve çalışanları kontrol eden kurucular olarak Google’daki görevlerine devam etmektedirler.

Brin, altı yaşında ailesi ile birlikte Sovyetler Birliği’nden Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir. Matematik ve bilgisayara bilimlerine olan merakı sayesinde bu alanda kendini geliştirmiştir.

Bilgisayar bilimi alanında doktora yapmak için Stanford Üniversitesi’ne kaydoldu. Orada birlikte bir web arama motoru kuracağı Page ile tanıştı. Program Stanford’da popüler oldu ve Susan Wojcicki’nin Menlo Park’taki garajında ​​Google’ı başlatmak için doktora çalışmalarını askıya aldılar.

Sergey Brin sahip olduğu 58.5 milyar dolar servet ile dünyanın en zengin insanları listesinde onuncu sırada yer almaktadır.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general