Dondurma Dükkanı Açmak İstiyorum [En İyi Dondurma Dükkanı Rehberi]

dondurma dükkanı açmak, kendi işini kurmak

Dondurma dükkanı açmak, karlı iş fikirleri arasında yer alıyor. Yaz günlerinin vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan dondurma, her geçen gün daha da popülerleşiyor ve talep ediliyor. Eğer sizin de dondurma dükkanı açma gibi bir düşünceniz varsa, dondurma dükkanı nasıl açılır sorusuna yazımda cevap bulabilirsiniz.

Dondurma, yaz günlerinde hep gördüğümüz ve 7’den 70’e herkesin ilgisini çeken bir lezzet. Bundan 20 yıl önce büyük dondurma firmaları yaygın değilken, mahallelere seyyar dondurmacılar gelirdi. Kornalarına basarak ya da zillerine vurarak geldiklerini duyururlardı. Çocuklar da başında toplanırdı.

Bazı çocuklar da ellerindeki bozuk paralarla külah dondurmalarını alırlardı. Dondurma yiyen çocukların mutlulukları, gözlerinden belli olurdu. Çünkü dondurmaya her zaman erişemezlerdi. Fakat günümüzde neredeyse her markette, bakkalda dondurma satışı var.

Hayatımızda en çok sevdiğimiz lezzetlerden biri olan dondurmanın tarihi aslında çok da eski değil. Bundan 100 yıl önce gibi bir zamanda 1900’lerin başında, İtalo Marchiony adlı kişi tarafından üretildi. Marciony, dondurmayı ürettikten sonra iyi bir pazarlamayla güzel satışlar yaptı ve dondurmadan iyi paralar kazandı. Daha sonra da yaygınlaştı ve birçok kişi dondurmadan para kazanmaya başladı.

Tabi ki tarihte dondurmaya ilham oluşturacak farklı ürünler de üretilmiştir. Kar ile meyvelerin karıştırılması, buz ile muzun karıştırılması gibi tarihteki örnekler, dondurmaya fikir oluşturmuştur.

Dondurma Dükkanı Açmadan Önce İş Planı Nasıl Hazırlanır?

Her iş fikrinde olduğu gibi dondurma işinde de işe başlamadan önce işinizi tanımlayan ve işletme stratejinizi belirleyen bir plan yapmalısınız. Böylece kısa ve uzun vadede neler yapmanız gerektiğini, nelere dikkat etmeniz gerektiğini ve karşılaşabileceğiniz olumsuzluklara karşı neler yapabileceğinizi önceden bilebilirsiniz.

Peki iş planında adım adım neler yer almalı?

 • İşletmeyi açacak kişinin adı başta olmak üzere diğer bilgileri
 • İşletmenin adıyla birlikte kurulum tarihi ve amacı
 • İşletmeyi kurarken takip edilecek adımlar
 • Yapılacak masraflar ve masrafların kalem kalem yazılması
 • Sermayenin nereden sağlanacağı
 • İşletmede çalışması planlanan personeller ve maaşları
 • Aylık ve yıllık olmak üzere gelir tahmini
 • Aylık ve yıllık olmak üzere gider tahmini
 • Kısa ve uzun vadedeki beklentiler

Yukarıda verdiğim başlıklar genel başlıklar. Bunları daha da detaylandırabilirsiniz. Ne kadar iyi bir plan hazırlarsanız, işleriniz o kadar programlı olur ve çözüme ulaşmanız o kadar da kolay olur.

Peki dondurma dükkanı nasıl açılır? Öncelikle dondurma dükkanı açmak için 2 farklı seçeneğinizin olduğunu belirtmeliyim. Birincisi seyyar dondurma dükkanı, ikincisi sabit dondurma dükkanı.

1. Seyyar Dondurma Dükkanı Açmak

seyyar dondurma dükkanı açmak

Seyyar yani gezebilen, sabit bir yeri olmayan bir dükkan açmak mantıklı bir hamle olabilir. Çünkü seyyar dükkanlar hareket edebildiği için saatlere göre insanların yoğun oldukları yerlere gidilebilir. Etkinlikler ya da yoğun ilgi gösterilen yerlerin yanlarında açılacak tezgahlarda iş yapma potansiyeli yüksektir.

Özellikle yaz mevsimlerinde kalabalık olan yerlerde seyyar dükkan açmanızı tavsiye ederim. Çünkü insanlar oraya gezmeye, eğlenmeye ve farklı lezzetleri tatmaya geliyorlar. Emin olun yaz sıcağında, serinlemek için dondurmanızı tadacaklardır.

Size bir tavsiyem de sabit dükkanınız olsa bile seyyar bir dükkan da açın. Böylece sadece dükkanınıza gelen müşterilerden değil, kalabalık olan yerlerdeki insanşarın ayağına giderek onlardan da kazanabileceksiniz.

Seyyar dondurma dükkanı açmanın en büyük avantajı, müşterilerin ayağına gitmek ve onları dondurma yemeye teşvik etmektir. Sizi ve sizden dondurma alanları görenlerin de canı isteyecek ve size geleceklerdir. Böylece güzel bir pazarlama yapmış olacaksınız.

Ayrıca seyyar dondurma dükkanı açmak maliyet açısından da avantıjlıdır. Sabit bir dükkan açmaya göre masraflarınız çok daha az olacak.

Seyyar Dükkan Açabilmek İçin Ne Yapmalısınız?

Seyyar satıcılar, belediyenin kontrolündedir. Bu nedenle bağlı bulunan belediyenin sunduğu kriterlere uygun olarak bir seyyar dükkan açmak gerekir. Aksi takdirde tezgahınız kaldırılabilir.

Bu nedenle bağlı bulunduğunuz belediyeye gidip, hangi şartların istendiğini öğrenmeniz gerekiyor. Burada en önemli şartlardan biri sağlık olacaktır. Yani gıdaların sağlıklı şekilde üretilip üretilmediğine dair sizden belgeler isteyeceklerdir.

Seyyar Dondurmacılıkta İyi Satışlar Yapmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli?

Kaliteli olmak ve profesyonel görünmek her zaman avantajınıza olur. Ayrıca sizi kurumsal da gösterir. Tabi ki kurumsal olmak her zaman avantajlı değildir. Bazı durumlarda insanlar butik, küçük ve şirin yerlerden alışveriş yapmak isteyebilir. Bu nedenle genel olarak dikkat etmeniz gereken aşağıdaki noktalara göz atabilirsiniz.

 • Dondurma tezgahınız ya da aracınız göze hitap edebilir olmalı. Şirin bir tasarım olması işinize yarar.
 • Dondurmada kullandığınız malzemeler kaliteli olmalı. Böylece lezzeti de iyi olacaktır.
 • Çeşitli tarzlarda dondurma üretin. Böylece gelen müşterileri geri çevirmemiş olacaksınız.
 • Fiyatlarınızı, müşterilerinizin görebileceği şekilde asın. Turistik bölgeler için İngilizce bilgilendirmeler de olsun.
 • Hijyenik bir işletme olmalısınız. Hem aracınız hem çalışanlarınız özenli şekilde temiz olmalı.
 • Dondurmayı verirken yanında peçete ve ıslak mendil verebilirsiniz. Islak mendilde de reklamınızı yapabilirsiniz.
 • Satış yapabileceğiniz yerleri önceden tespit edin ve doğru zamanlarda oralarda olun.

2. Dondurma Dükkanı Açmak

dondurma dükkanı açmak

Seyyar dondurmacılığa göre daha fazla maliyeti olan bir iştir. Maliyet fazla olacak fakat kazanç da iyi olacak. Çünkü daha çok müşteriye daha hızlı şekilde hizmet verebileceksiniz. Ayrıca içeride satacağınız diğer tatlılarla kombinler yaparak kar marjınızı yükseltebileceksiniz.

Dondurmacılık her mevsimde karlı bir iş değil. Dondurmacılar, yaz aylarında kar ederler. Fakat eğer halihazırda bir dükkanınız olursa, kış aylarında da çok olmasa da kar elde edebilirsiniz. Dediğim gibi diğer tatlıları önplana çıkarabilirsiniz.

Kışları dükkanınızı ayakta tutmak için yaz satışlarınızı maksimuma çıkarmanızı öneririm. Bunun için dükkanın yanında seyyar satış da yapabilirsiniz. Yazları seyyar ve dükkanda satış yaparken, kışları da sadece dükkanda kalabilirsiniz.

Dondurma dükkanınızın iş yapabilmesi için yerinin doğru belirlenmesi önemli.

Dondurma Dükkanı Yeri Nasıl Belirlenir?

Dondurma işi yapmak istiyorsanız, dükkanınızın yerini çok iyi seçmelisiniz. Çünkü dükkanınız iyi bir yerde olursa, yapacağınız işler de buna bağlı olarak iyi olacaktır. Onun için dükkanınızı kalabalık yerlerden seçmelisiniz. Her gün önünden yüzlerce kişinin geçtiği bir yer seçmeniz avantajınıza olacaktır. Böylece işleriniz istediğiniz gibi olabilir ve kar elde edebilirsiniz.

Elbette ilgi gören kalabalık yerlerde dükkan açmanın maliyeti de yüksek olacaktır. Bu nedenle bütçe hesabınızı iyi yapmalısınız.

Kalabalık yerleri tercih ederken insanların tercihlerini de göz önüne almalısınız. Birçok yer kalabalık olabilir ama dondurma yemek için uygun olmayabilir. Onun için sahil gibi dondurma yenilebilecek yerleri tercih etmelisiniz.

Dükkanın yerini belirledikten sonra gerekli belgeleri hazrılamalısınız.

Dondurma Dükkanı Açmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

 1. Nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi
 2. 2 adet vesikalık fotoğraf
 3. Tapu belgesi fotokopisi
 4. Kiralık dükkansa, kira sözleşmesi
 5. Yapı kullanma izni
 6. Vergi levhası fotokopisi
 7. Bağlı bulunulan il ve ya ilçedeki Esnaf Odası veya Ticaret Odası kaydının fotokopisi
 8. Bağkur ya da sigorta belgesi
 9. Emeklilik varsa emeklilik cüzdanı fotokopisi
 10. İşletmede kartlı su sayacı olmalı.
 11. İşletme adresinde önceye ait açma ruhsatı var ise belediyeye tekrar iade edilmeli.
 12. İtfaiyeden önlem alınmıştır raporu
 13. Emniyet kimlik bildirim belgesi
 14. Sabıka kaydı
 15. Ticaret Sicil kaydı fotokopisi, imza sirküleri

Yukarıda verdiğim belgeler genel olarak belediyeler tarafından istenen belgelerdir. Fakat her belediyeden belediyeye farklılık gösterebilir. Onun için bağlı bulunduğunuz belediyeden bilgi almanızı öneririm.

Dondurmacı Açmak İçin Ne Kadar Maliyet Gerekli?

Dükkanın tutulacağı yer ve büyüklüğüne göre ücret değişecektir. Fakat normal bir yerde normal ölçülerde bir dükkan açmak isterseniz, 40-50 bin TL gibi bir bütçenizin olması gerekiyor.

Benim tavsiyem en az 50 bin TL ile bu tür bir işe girmeniz, çünkü başlarda kar etmeniz gecikebilir ve bir süre kar etmeden masraflarınızı ödemeniz gerekebilir. Bu yüzden en azından 1 yıl kirayı idare edece k paranız olmalı.

Dondurma Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Dondurma dükkanı açmanın karlı bir iş olduğunu söyleyebilirim. Peki örneklendirerek açıklama yapayım.

Dondurma üretiminde 5 litrelik dondurmanın maliyeti 15-20 TL civarındadır. Tabi dondurma çeşitlerine göre fiyatlar değişkenlik gösterebilir.

Bu durumda eğer dondurmayı toptan satmak isterseniz, 5 litresini 25-30 TL gibi bir fiyata satabilirsiniz. Bu durumda 5 litrelik satıştan 10 TL gibi bir gelir elde edebilirsiniz.

Eğer külahta top olarak dondurma satacaksanız, karınız oldukça yükselir. 5 litre dondurmadan yaklaşık 50 adet top çıkmaktadır. Her topu 2 TL’den sattığınızda 100 TL gibi bir cironuz olur. 20 TL gibi bir maliyetiniz olduğunu düşünürsek 100-20 = 80 TL karınız olur. Yani her litreden 16 TL gibi bir karınız var.

Tabi bu karlardan diğer masraflarınız da çıkacak. O zaman karınız daha da azalacak. Fakat ne kadar çok satış yaparsanız, o kadar kar elde etmiş olursunuz.

Dondurma dükkanı nasıl açılır öğrendik. Peki açacağımız dükkanlarda satacağımız dondurmayı nasıl yapacağız? Genel bir bilgi olması açısından ona da değineyim.

Dondurma Nasıl Yapılır?

dondurma nasıl yapılır

Dondurma yapmak için çeşitli adımları takip etmek gerekir. Genellikle 3 adımda işlemler gerçekleştirilir. İlk adımda şeker, süt tozlu süt, krema ve tereyağ karıştırılarak pişirilir. Karıştırma, yağın emülsiyon yapması için önemlidir.

Karışım 65 ila 85 santigrat derecede bir süre boyunca pişirilmelidir. Böylece karışımın içerisinde yer alan zararlı maddeler ölür.

Pişirme aşamasında çikolatalı dondurmalar için kakao ve diğer dondurma türleri için de gerekli maddeleri karışımın içerisine koymalısınız. Vanilyalı dondurmalar için pişirme aşamasında eklemeler yapılabildiği gibi dondurma soğuduktan sonra da eklemeler yapılabiliyor.

Bu işlemleri yaptıktan sonra ikinci adıma geçebilirsiniz. İkinci adımda yaptığınız karışımı hızlı şekilde soğutmalısınız. Bunun için en az 1,5 saat boyunca 7 derece ve daha düşük sıcaklıkta karışımı bekletmelisiniz.

Karışıma donmadan önce üreteceğiniz dondurma çeşitlerinin pestillerini atmalısınız. Çilek, vanilya, limon gibi.

Son aşamada ise soğutma işlemi yapılmış olan karışım -6 ila -9 santigrat derecede dondurulmak üzerine dolaplara konur. Daha sonra dondurma hazır hale gelir.

Dondurma Üretirken Hangi Ürünlere İhtiyaç Vardır?

Dondurma üretirken en başta büyük ölçekli mi dondurma üretilecek yoksa sadece bir dükkan için mi dondurma üretilecek karar verilmelidir. Geniş çaplı bir pazarlama düşünüyorsanız, maliyetiniz daha yüksek olacaktır. Başlangıç için  75-150 bin TL gibi bir maliyet olabilir.

Endüstriyel üretimde ilk aşamada 1 adet pastörizasyon makinesi ve 1 adet olgunlaştırma tankı gereklidir. Isıtılan karışım, homojenleştirilmeli ve soğumadan önce olgunlaştırma tankına aktarılmalıdır. Bu işlemler genel olarak 1 ila 2 saat arasında yapılır.

Kesintisiz dondurucu kullanılarak, önceden soğutulmuş karışım dondurulur. Hava pompası da karışıma üfleyerek, ürünün hacmini artırır. Tabi ki sadece hacim artışı olur, gramajda artış olmaz. En baştaki karışımda her 1 litre 1 kilograma tekabülken, hava işlemlerinden sonra 1 litrenin ağırlığı 1 kilogramdan daha az olur.

Doldurma borusu ile dondurucudan çıkan dondurmalara, meyve ya da diğer soslar eklenir. Meyve karıştırıcılar bu işlemlerde yardımcı olur. Bu yüzden meyve besleme ünitesi ve meyve karıştırıcı gereklidir. Fakat masraflı olduğu için dondurma üretenler kendi elleriyle bu işlemleri yapmayı tercih ederler.

Yukarıda bahsettiğim yöntem büyük üreticiler için geçerli. Siz bir dondurma dükkanı açmak istiyorsanız, daha küçük bir üretim size yeterli olacaktır.

Ufak Çaplı Dondurma Üretimi

Ufak çaplı bir üretim yapacaksanız, geçmişten beri kullanılan eski yani geleneksel yöntemleri kullanabilirsiniz. Zaten ünlü dondurmacılar da bu şekilde dondurmalarını yaparlar ve en lezzetli dondurmanın bu şekilde yapıldığını savunurlar.

Geleneksel yöntemde 2 makine kullanılarak dondurma üretmek mümkün. Bir makine ile karışımları hazırlayıp hızlıca tarifleri üretebilirsiniz. Diğer makine ile de karışım pastörizasyon işlemi yapabilirsiniz. Daha sonra karışımı soğutabilir ve depolayabilirsiniz.

Son aşamada dondurma oluşur. Tüm bu işlemler için 3’ü 1 arada adlı makine kullanılabilir. Dondurma dükkanlarında ve pastanelerde bu makine yaygın olarak kullanılır ve işlerinizi oldukça kolaylaştırır.

Dondurma üretmek yerine dondurma bayiliği almak yöntemine de başvurabilirsiniz. Böylece franchise olarak işlerinizi yapabilirsiniz.

Yazımda dondurma dükkanı nasıl açılır, nelere dikkat edilmeli ayrıntılı şekilde anlattım. Diğer iş fikirleri için en çok para kazandıran işler adlı yazıma bakabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general