Dolar Ne Olur? Yükselir Mi Düşer Mi? [UZMAN YORUMLARI]

dolar ne olur

Dolar ne olur? Dolar yükselir mi düşer mi? Dolar, dünyada en çok kullanılan para birimlerinden biridir ve dolar işareti$”dir. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD’nin para birimi olması itibariyle meydana gelen fiyat hareketlilikleri tüm dünyada hissedilmektedir.

Türkiye dış ticaretinin en büyük kısmı dolar ile gerçekleşmekte. Bu yüzden Türkiye ekonomisinde doların yeri oldukça önemli olduğu için dolar yorumları, dolar kuru tahminleri yakından takip edilmekte.

2019’da Dolar Ne Olur?

2018 yılı dolar fiyatları açısından oldukça hareketli geçti. Özellikle dolar TL paritesi açısından. Yıla 3,70’lerde başlayan dolar yıl içerisinde 7,20’leri gördü ve 5,30 civarlarından 2018 yılını kapattı.

Yıl içerisindeki bu denli fiyat yükselişleri Türkiye dış ticaretine sıkıntılı günler yaşattı. Çünkü kurun yükselmesi ihracaat ve ithalatta maliyetlerin artmasına sebep oldu.

2018 yılında fiyatların en çok arttığı dönem Rahip Brunson krizi zamanları. Bu dönemde rahip gözaltına alınmıştı ve ABD ile ilişkiler gerilmeye başlamıştı. ABD’den gelen yaptırım açıklamalarıyla beraber dolar hızlı hareketliliklerle yükselişe geçti.

En son 7,20 seviyelerini görerek tarihi bir rekor kırdı. Sonrasında Rahip serbest bırakıldı ve dolar yavaştan düşmeye başladı. Ardından ABD ile ilişkilerin düzeltilmesi ve İran’a yönelik yaptırımlardan Türkiye’nin geçici olarak muaf tutulmasıyla beraber TL durumdan olumlu etkilendi ve değerini artırdı. Tabi ki dolar da bu dönemde sakinledi ve 5,30-5,40 civarlarında sabitlendi.

Golan Tepeleri’ni İsrail’in işgal etmesinden ve ABD’den destek açıklamaları geldikten sonra, Türkiye bu olaya karşı tepkisini dile getirdi. ABD ile yapılan karşılıklı açıklamalar sonrasında, dolarda yükseliş meydana geldi. 

dolar ne olur

Peki 2019’da dolar ne olur yükselir mi düşer mi? 2019’un ilk haftalarında beklenildiğinin aksine dolar sakinliğini devam ettirmeyerek yükseliş yaşadı. 5,70 seviyelerini gören dolar, yatırımcılarda yükseliş devam edecek mi endişesini yaratsa da sonrasında tekrar 5,30 seviyelerine geri döndü. Bu yükselişin nedeni tam olarak kestirilememiştir. 

Seçim döneminde ise İstanbul seçimlerindeki belirsizliklerden dolayı dolar, hep yükseliş için ataklar yapmaktaydı.

Son dönemlerde ise Trump’ın Türkiye’ye yönelik açıklamalarının ardından dolar fiyatında hareketlenmeler meydana geldi. Trump’ın Suriye’ye yönelik sınır ötesi harekata verdiği tepkiler ve yaptırım açıklamaları dolar fiyatını yukarı çekmekte.

Twitter üzerinden yaptığı, ”Türkiye ekonomisini çökertirim, daha önce yapmıştım’’ gibi açıklamalar piyasaları olumsuz etkiledi. Ardından biraz daha yumuşak açıklamalar geldi ve piyasa normalleşmeye gitti.

Dolar Güncel Fiyatları

Dolar fiyatları ve dolar kuru herkesin her gün mutlaka göz attığı göstergelerden biri. Peki bugün dolar kaç tl? 1 dolar ne kadar? Euro dolar ne kadar?   TradingView’den USDTRY Grafiği

Dolar TL grafik ile dolar kaç tl görebilirsiniz. Grafiği inceleyerek zaman dilimlerinde USDTRY paritesinde ne gibi değişikler olmuş dolar analizi yaparak ayrıntılı yorum yapabilirsiniz. Dolar alış satış fiyatları da grafikte görülebilir.   TradingView’den EURUSD Grafiği


Yukarıdaki grafikte ise euro dolar paritesi üzerindeki fiyat değişikliklerini görebilirsiniz. Dolar artar mı düşer mi diye yorum yapmak için en önemli paritelerden biri olan EURUSD paritesini de incelemek gerekir.

Dolar Ne Olur?

Dolar, bildiğimiz üzere dünyada en çok kullanılan para birimi. Ardından da euro geliyor. Durum böyle olunca dolar fiyatları üzerindeki değişimler Türkiyeyi ilgilendirdiği gibi tüm dünyayı da yakından ilgilendirmekte. Dolar ne olur diye bakarken öncelikle dolar fiyatlarını şekillendiren faktörleri bilmemiz gerekir. Peki dolar fiyatlarını etkileyen faktörler neler?

Faiz

Faiz, Merkez Bankaları tarafından belirlenen ve bir para biriminin değerini gösteren önemli ekonomik terimlerden biridir. Faiz, bir nevi paradan para kazanma yöntemidir. Yatırımcılar, hangi para biriminin faiz oranı yüksekse genelde ona yönelirler ve talep artışı sonucu o para biriminin değeri artar.

Tabi ki faiz oranı yüksek para birimi daha değerlidir diye bir şey yoktur. Örneğin Türk Lirası’nın faiz oranı dolar ve eurodan fazladır fakat bu iki para birimi TL’den değerlidir.

Merkez Bankaları faiz politikalarıyla beraber para birimlerinin değerlerini artırmaya çalışırlar. Eğer bir para biriminin faiz oranı artırılıyorsa, o para biriminin değerinin artışı hedeflenmiştir diyebiliriz.

Dolarda da bazı zamanlarda faiz artışları gerçekleşmiştir. Bu dönemlerde genel olarak doların değeri artmıştır. Dolar faiz kararı veren kurumun adı Fed. Fed’in aldığı kararlar doğrultusunda dolar yükselir mi düşer mi diye yorumlar yapılabilir. Peki Fed faiz artırırsa dolar ne olur?

FED Nedir? Fed Faiz Artırır Mı? Fed Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

Fed, ismini oldukça çok duyduğumuz kurumlardan biri. Dolar ile ilgili olduğunu da herhalde artık herkes biliyordur. Dolar, günden güne ülkemiz ve dünya için önemi ve etkisi artan para birimidir. Dolar denildiğinde akla fed politikaları ve faiz kararları gelir. Peki ismini bu kadar çok duyduğumuz fed nedir? Görevleri nelerdir?

FED Nedir?

fed nedir, fed faiz artırırsa dolar ne olur

Fed, Federal Reserve’nin kısaltmasıdır. ABD merkez bankası olan FED, 23 Aralık 1913’te kurulmuştur. Bir merkez bankası olsa da Türkiye’deki gibi bir sisteme sahip değildir. Belli başlı farklılıkları var.

Fed’i şöyle açıklayalım: bankalar kendi bölgelerinden 9 üyeli, 12 tane merkez bankası kuruyor. Kurulan bu merkez bankasındaki 6 üye bankalar tarafından belirlenip, atanıyor. Geriye kalan 3 üye ise Fed tarafından yollanıyor. Peki bu atamaları kim yapıyor?

Bu atamaları Washington’da yer alan Guvernörler Kurulu adındaki yönetim kurulu yapıyor. Guvernörler kurulu nasıl oluşturuluyor derseniz, bu kurul ABD başkanı tarafından belirlenen 7 üyenin kongre tarafından onaylanması sonucunda oluşuyor. Bu kurulda 1 başkan ve 1 başkan yardımcısı oluyor. Sistemde yarı özel yarı kamusal bir yapı ortaya çıkıyor. Peki Fed’in görevleri nelerdir?

Fed’in Görevleri Nelerdir?

Her merkez bankasının olduğu gibi Fed’in de bazı görevleri vardır. Fed’in en önemli görevlerinden biri kredi ihtiyacını ve piyasaya para sunumunu ekonominin beklentisine göre tespit etmektir. Diğer önemli görevi ise güvenli ve sıkıntısız şekilde bir bankacılık anlayışını yaymak. Diğer görevleri ise;

 • Enflasyon ve döviz kuru fiyatlarını yönetmek için faiz oranını belirlemek,
 • Madeni ve kağıt para basımından ve dağıtımından sorumlu olmak,
 • Piyasadaki para ve kredi hacmini tespit etmek,
 • Bankalara dar zamanlı borç vermek ve bankalar arasında fon aktarımı sağlamak,
 • Bankaları denetlemek ve düzenlemek,
 • Ekonomik kriz anlarında nakit ihtiyaçlarını karşılamak ve ABD hükümetine danışmanlık yapmak,

Tüm bu görevleri yerine getirebilmek için Merkez Bankası’nın bağımsız olması gerekmektedir. Aksi takdirde görevini yürütmekte zorlanır ve bu da başka sıkıntıların doğmasına neden olur.

Fed’in Yapısı ve Organları

Fed, diğer merkez bankalarıyla bazı benzer özelliklere sahip olsa da farklı yanları da vardır. Çoğu devlette bir tane merkez bankası bulunurken ABD’de 12 adet bulunur. Bunun sebebi ABD’nin büyük bir devlet olması ve 1 merkez bankasıyla ekonominin kontrolünün zor olmasıdır. Fed’in organları neler diye sorarsak;

 • Yönetim Kurulu
 • 12 Federal Rezerv Bankası
 • Federal Serbest Piyasa Komitesi
 • Üye Bankalar
 • Danışma Komisyonu Organı

FOMC (The Federal Open Market Committee), ABD Federal Rezerv Açık Piyasa işlemleri Komitesi’dir. Fed’in para politikalarını oluşturan en önemli bölümdür. FOMC, yılda 8 kez rutin olarak toplanır. Tabi ki önemli durumlarda ekstra toplantılar çıkabilir.

Kararları 7 kişilik yönetim kurulu üyesi ve 5 bölgesel Merkez bankası başkanından oluşan kurul verir. Her bölgeye söz hakkı verebilmek için bu 5 bölgesel Merkez Bankası, her yıl değişir.

Geriye kalan 7 bölgesel Merkez Bankası ise sadece görüş bildirme hakkına sahip. Yani oy veremiyor. Bu kurulda görev yapan kişiler en fazla 14 yıl görev yapabilmekteler. Başkan ve yardımcılar 4 yıl süreyle görev alır ve ABD Başkanı isterse görev süreleri uzayabilir.

FED Faiz Kararı Neden Önemli?

Fed, bildiğimiz üzere ABD Merkez Bankası. Fed faiz kararı ve açıklamaları ise dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’nin para politikasını belirlemesi itibariyle çok önemlidir. Alınan kararlar sadece ABD’yi etkilemez. Bundan diğer ülkeler de etkilenir çünkü dolar fiyatları üzerinde etkilidir.

Fed faiz artırır mı sorusu neredeyse tüm ülkeler tarafından cevabı merakla beklenen bir sorudur. Çünkü yatırımlar bu karara göre şekillenir. Fed faiz artırırsa dolar ne olur, fed faiz artırırsa altın ne olur gibi konu başlıkları ve stratejiler oluşturulur.

Bu yüzden Fed kararları yakından takip edilir. Ekonomik takvimde Fed kararları ve toplantıları en önemli konulardan biridir. Sadece Fed faiz kararı değil, Fed’in faiz artırabileceğine dair gelen açıklamaları, sinyalleri bile dolar fiyatında hareketlenmeye sebep olur.

Tabi ki gelen bu açıklamaların kimin tarafından yapıldığı da önemli. Fed başkanı mı yaptı yoksa üyeler mi yaptı? Hepsi farklı sonuçlar doğurur. Özellikle Fed başkanının yaptığı açıklamalar dolara direkt etki eder.

Ülkelerin çoğu dış ticaretinde doları kullanır ve en önemli kaynaklardan biri olan petrolün satışı dolar ile yapılır. Bu yüzden Fed açıklamaları ve kararları tüm dünya açısından önemli hale gelir. Yani ABD’de meydana gelen bir ekonomik deprem diğer ülkeler tarafından da fazlasıyla hissedilir.

Ülke dışından sermaye bulmak zorunda olan gelişmekte olan ülkeler buna Türkiye de dahil, bu sıkıntıları hisseder. Cari açığı dengelemek için bu gelişmekte olan ülkeler dış finansmana ihtiyaç duyar ve arayıştadır. Faiz kararında faiz artırım kararı alınırsa bu ülkeler olumsuz etkilenirler. Eğer düşüş veya sabit kalma kararı çıkarsa olumlu etkilenirler.

Fed, 2008 küresel krizinden sonra para politikası olarak sadece faiz kararını vermekle değil, farklı politikalarla da uğraşmakta. 2008 krizinde, krizden çıkmak için çok düşük faizler uygulayarak ve olağandışı bir önlem alarak varlık alım programını başlatarak sadece faiz kararı ile yetinmeyeceğini gösterdi.

Genişlemeci politikalarının sonucu olarak dünya piyasaları etkilendi ve uluslararası piyasalarda temel değişim aracı olan doların arzı arttı. Doların arzının artması ile beraber dolar ucuzladı ve yabancı ülkelerin borçlanma seviyeleri arttı. Bu durum da fed kararlarının önemini uluslararası ekonomi için daha da önemli bir seviyeye taşıdı.

Fed kararları oldukça önemli bunun yanında FOMC toplantıları da önemli konumda. Toplantıdan yaklaşık 3 hafta sonra açıklanan FOMC tutanakları, yatırımcılar tarafından incelenir ve gelecek politikalara yönelik sinyaller ararlar. Bunların doğrultusunda yatırımlarını şekillendirirler.

FED Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

Fed faiz artırırsa ne olur sorusu yatırımcıların en çok merak ettiği konulardan biridir dedik. Bu soruyu merak etmelerinin sebebi, yatırımlarını doların hareketleri doğrultusunda şekillendirmekten kaynaklıdır. Dolarda meydana gelecek değişimler sonucunda kendilerine ekonomik planlar ve yatırım senaryosu belirlerler. Peki Fed faiz artırırsa ne olur?

Fed faiz artırırsa genel olarak dolar fiyatı artar. Faiz artırımı ile birlikte dolara yatırım yapmak daha cazip hale gelir. Çünkü dolara yatırım yapıldığında daha çok faiz geliri elde edileceğinden, dolar alınır ve dolara olan talep artar.

Talebin artması ile birlikte doğal olarak fiyat artacaktır. Yatırımcılar için paralarını faizi yüksek para birimlerinde tutmak mantıklıdır. Tabi faizi yüksek diye güvensiz ülkelerde yatırım yapmak riskli olabilir.

Bunun için para birimine yatırım yaptığınız ülkenin güvenilir olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Ekonomisi nasıl sağlıklı mı, istikrar var mı, yönetim biçimi nasıl demokratik mi, yargı sistemi bağımsız mı gibi sorularla ülkenin güvenilirliğini ölçebilirsiniz.

Fed faiz artırdığında her zaman dolar artar mı sorusu da oldukça çok sorulan sorulardan birisi. Sorunun cevabı hayır artmaz. Çünkü Fed faiz kararı almadan önce bazen faiz kararı alacağı yönünde sinyaller verir.

Fed başkanı veya üyelerinin açıklamalarından bu çıkarılır. Eğer faiz artırılacağı yönünde net sinyaller çıkarılırsa, faiz arttığında gelir yükselsin diye yatırımcılar dolar almaya başlarlar ve dolayısıyla dolar fiyatı artmaya başlar.

Dolar fiyatı faiz kararından önce şekillenir. Faiz kararı geldikten sonra ise fiyatlar önceden şekillendiği için dolar fiyatında değişim olmaz. Bazen düşmeye bile başlayabilir.

Fed faiz artırırsa altın ne olur? Fed faiz kararları sonucunda sadece dolar değil altın da etkilenir. Dolar ABD tarafından kullanılırken altın Çin tarafından kullanılır. Dolarda meydana artış altın fiyatlarını düşürür, meydana gelen düşüş de altın fiyatlarını artırır. Yani bir ters orantı vardır. Dolayısıyla faiz arttığında dolar fiyatı artacağından altın fiyatı düşer.

Yukarıda Fed nedir, Fed’in görevleri nelerdir, Fed faiz artırırsa dolar ne olur gibi soruların yanıtlarını ayrıntılı olarak verdik. Siz de yatırım yaparken Fed kararlarını dikkate almalı ve yatırımlarınızı ona göre şekillendirmelisiniz.

Ekonomik Veriler Nasıl Değerlendirilir?

Dolar ne olur diye bakarken faizin ve Fed politikalarının ne kadar etkili olduğunu anlattım. Dolar yorumları ve dolar kuru tahminleri yaparken dikkat edilmesi önemli olan konulardan biri de ekonomik veriler.

Ülkenin ekonomik durumu para birimini yakından ilgilendirir. Güçlü bir ekonomiye sahip olmak para birimin değerini artırır ve korumasını sağlar. Dolar üzerinden konuştuğumuz için burada bahsedeceğim ABD ekonomisi. Öncelikle enflasyondan bahsedebilirim.

enflasyon nedir

Enflasyon, genel tanımla fiyatlar genel düzeyindeki artıştır. Bir ülkedeki enflasyon oranı, o ülkenin para politikalarının şekillenmesine sebep olur. Eğer bir ülkede enflasyon oranları beklenenden yüksek gelirse, Merkez Bankası devreye girer.

ABD’de ise Fed devreye girer. Yüksek enflasyon sonrası faiz artırım kararı gündeme gelir. Ekonomiyi dengelemek ve doların değerini artırmak için genelde faiz artırım kararı alınır. Enflasyonun beklenenden düşük gelmesiyle de faiz düşürüm kararı alınabilir. Yani Enflasyon oranı, dolar fiyatlarına doğrudan etki eden faktörlerden biridir.

Bunun dışında ABD büyüme oranları, istihdam verileri gibi veriler de doları etkiler. Tabi ki ekonominin durumuna göre bu veriler çok daha fazla değer kazanabilirler ve doları daha fazla etkileyebilirler. Eğer dolara yatırım yapmayı düşünüyorsanız, bu verileri takibe almalısınız. Özellikle uzun vadeli yatırımlar için bu veriler çok önemli olacaktır.

Ekonomik verilerin dışında doları politik gelişmeler de etkiler. ABD’nin politik kararları; savaş, çatışma, gerginlikler gibi. Bu durumlarda yatırımcılar dolar almak yerine farklı birimlere yönelebilirler ve doların değeri düşebilir.

Bir para birimine yatırım yapacak iseniz, o para biriminin bulunduğu ülkeyi takip etmelisiniz. Yani istikrar var mı, demokrasi ve hukuk sistemi nasıl gibi soruların cevaplarını bilmelisiniz. Aksi halde yatırımlarınız sıkıntıya düşebilir.

Bir ülkede seçim zamanları ve bununla gelen belirsizlik ortamı ile birlikte para birimleri değer kaybedebilir. Çünkü yatırımcı ülkede seçimlerden hangi sonuçların çıkacağını ve para birimine nasıl yansıyacağını kestiremeyebilir. Bu yüzden yatırım yapmaktan çekinecektir ve para birimine olumsuz yansıyacaktır.

Dolar Yükselir mi Düşer Mi?

dolar yükselir mi düşer mi

Dolar ne olur konusunda bilmeniz gereken faktörleri yukarıda değerlendirdim. Siz de şuandan itibaren verdiğim konular üzerinde durarak dolar yükselir mi düşer mi konusunda yorum yapabilirsiniz.

Özellikle Fed kararlarını iyi takip etmeli, ABD ekonomik verilerini okumalısınız. Ardından politik gelişmelere bakmalı ve sonuçlarının neler olabileceğini tahmin etmelisiniz. Bu süreçte yetkililerin açıklamalarını takibe almak yararlı olacaktır. Ayrıca dolar kuru hakkında yorum yapabilmek için dolar endeksine de bakılabilir. Dolar endeksi nedir?

Dolar endeksi, doların diğer para birimlerine karşı değerinin ölçülmesini sağlayan endekstir. Bu endeks diğer para birimlerine karşı doların değerinin geometrik ortalamasının bulunmasıyla hesaplanır.

Dolar endeksi hesaplanırken Euro, Sterlin, Kanada Doları, Japon Yeni, İsviçre Frangı, İsveç Kronu hesaba katılır. Endeks sayesinde doların gücü hesaplanmaya çalışılır. Dolar endeksine bakılarak değer mi kaybediyor yoksa değer mi kazanıyor görebiliriz.

Örneğin dolar TL karşısında yükselişe geçtiğinde dolar her birime karşı yükseliyor yorumlarını görüyoruz fakat dolar endeksine baktığımızda endeksin yükselmediğini görebiliyoruz. Bu durumda dolar değer kazanmıyor TL değer kaybediyor diyebiliriz.

Dolar Ne Olur Uzman Yorumları Neler?

Dolar uzman yorumları ve 2019 dolar tahminleri incelendiğinde 2019’un ilk çeyreğinde doların sakin olacağını ikinci çeyreğinde aynı geçeceğini ve üçüncü çeyrek itibariyle gözle görülür bir yükseliş olacağını çıkarabiliyoruz. Birçok ekonomist bu konuda benzer yorumları yapmakta.

Elbette yükselişin ne kadar olacağı konusunda farklı fikirler bulunmakta. Yükselişin ne kadar olacağını Fed politikaları ve politik gelişmeler belirleyecek.

Türkiye ile ABD arasındaki Suriye Operasyonu gerilimleri, dolar fiyatını hareketlendirmekte. Fakat eğer harekat durdurulursa ya da bitirilirse dolar fiyatlarında düşüşler meydana gelebilir.

Dolar Fiyatlarını Nasıl Değerlendirebiliriz?

Dolar fiyatındaki artış ve düşüşlerinden kar elde edebilirsiniz. Daha önce de bahsettiğim üzere dolar, euro, sterlin gibi büyük para birimlerine yatırım yaparak kazanabilirsiniz. Bunun için ekonomi bilginizin çok iyi olmasına gerek yok fakat yine de piyasayı takip etmeniz önemli.

Dolardan nasıl kazanırım? Dolardan kazanabilmek için kullanabileceğiniz ilk yöntem, döviz bürolarından dolar almaktır. Dolar aldıktan sonra fiyat yükseldiğinde satarak kar elde edebilirsiniz.

Dolar sadece döviz bürolarından alınmıyor artık. Birçok banka dolar hesabı açmanızı mümkün haline getirdi. Bu bankalarda dolar hesabı açarak kolayca dolar alıp satabilirsiniz. Ayrıca bankamatikleri de dolar çekip yatırmaya uygun.

Dolar yatırımı için en uygun yerlerden biri de forextir. Forexte kolayca dolar alıp satabilirsiniz. Burada dolar yatırımı yapmanızın size birçok avantajı olacaktır. Ne gibi avantajları olacak?

Forex çok büyük bir piyasa olduğu için kolayca dolar alıp satabileceksiniz. Ayrıca kaldıraç olduğu için çok daha büyük işlemlere girebileceksiniz.

Spreadler düşük olduğu için kar elde etme şansınız yükselecek. Forexte işlem yapmanın bir avantajı da hem fiyat yükselişinden hem de düşüşünden kar elde edebilirsiniz.

VİOP, gibi piyasalarda da dolar alış satışı yapabilirsiniz. VİOP’ta dolar alış satışı yapabilmek için şirketlerle görüşebilirsiniz.

Yazımda dolar ne olur, dolar fiyatlarına etki eden faktörler neler detaylı şekilde vermeye çalıştım. Yatırım yapmak istediğinizde bu faktörleri göz önüne alarak ve uzman yorumlarını dikkate alarak başarılı yatırımlar yapabilirsiniz. Ayrıca en iyi yatırım aracı yazımdan diğer yatırım araçlarıyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Dolar ne olur, dolar yükselir mi gibi soruları tüm detayları ile sizler için açıkladım. Bu bölümde ise aklınıza takılabilecek bazı konularda soru-cevap yapacağız.

Dolar Ne Olur?

Dolar fiyatına etki eden faktörlerden faiz, enflasyon ve siyasi gelişmelerin durumuna göre dolar fiyatı şekillenecektir. Dolar fiyatında etkili olan faktörleri öğrenmek için Dolar Ne Olur yazıma göz atabilirsiniz.

Dolar Yükselir Mi Düşer Mi?

ABD’nin para birimi dolar olduğu için ABD’de meydana gelecek gelişmeler, dolar fiyatlarında en çok etkili olan durumlardır. Bu yüzden ABD’deki gelişmelere göre, doların düşeceği ya da yükseleceği yönünde tahminlerde bulunulabilir.

FED Nedir? FED Faiz Artırırsa Dolar Ne Olur?

FED, Federal Reserve kurumunun kısaltmasıdır. Federal Reserve ise ABD merkez bankasıdır. FED faiz artırım kararı alırsa, genellikle dolar artar. Çünkü doların faizi yükselince dolara olan talep artacaktır ve fiyatı yükselecektir. Hangi durumlarda dolar fiyatının düşeceğini görmek için yazıma detaylı şekilde bakabilirsiniz.

Dolar Ne Olur Uzman Yorumları Neler?

Dolar TL açısından bakılırsa, faiz kararları ve bölgede meydana gelebilecek gelişmelere göre dolar fiyatı belirlenecektir. Bu yüzden ekonomik gelişmelere yakından takip edilmelidir.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general