Corona Virüsü Sırasında Satılacak Ürünler | Karlı Kazanç Rehberi

corona yüz maskesi

Coronavirüs Türkçe yazılışıyla koronavirüs, son günlerde neredeyse her ülkeye yayıldı. Çin’in Wuhan kentinden çıkarak önce çevresini daha sonra deniz aşırı ülkeleri dahi etkilemiştir. Böylece corona virüsü sırasında satılacak ürünler ortaya çıkmıştır.

Ülkemizde de ilk olarak 10 Mart 2020 tarihinde görülmüş ve 11 Mart 2020 günü saat 00.30’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından 1 kişide tespit edildiği açıklanmıştır. Corona virüsü ile enfeksiyon kapan bu vatandaşımız, gerekli önlemler alınarak karantina altına alınmıştır. Yani corona virüs Türkiye’de.

Bu aşamada, devlet önceden gerekli önlemleri aldığını ve olası bir salgın durumunda eylem planının hazır olduğunu söylüyor. Bu süreçte vatandaşların devlete destek olmasını ve gerekli tedbirlerin alınması konusunda dikkatli olmasını tavsiye ediyoruz.

Önlem deyince akla ne geliyor? Önlem için bilim insanlarının ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) belirli tavsiyeleri bulunuyor. Corona virüsü belirtileri görülenlerle temasın azaltılması bu süreçte en dikkat edilmesi gereken durum. Peki korona virüsü belirtileri neler?

Corona Virüsü Belirtileri Neler?

Covid-19 olarak adlandırılan ve yeni koronavirüs olarak bilinen bu virüs, insana bulaştığında belli başlı belirtileri olmakta. Yeni coronavirüs belirtileri aşağıdaki gibidir.

Semptomlar

 • Yüksek ateş
 • Burun akıntısı
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • İştahsızlık ve kilo kaybı
 • Solunum problemleri
 • Denge sorunları
 • Mutsuz hissetme
 • Halsizlik
 • Karın bölgesinde şişlik
 • Görme problemleri

Corona Virüs Bulaşıcı Mıdır?

Evet, yeni korona virüsü bulaşıcıdır ve bulaşma gücü yüksektir. Öksürük, hapşırma ve el sıkışma gibi yollarla bulaşabilmektedir.

Corona virüsünün Çin’deki bir deniz ürünleri pazarında bulunan hayvanlardan insana geçtiği düşünülüyor. Bu virüs ağız ya da burundan vücuda girerek, solunum sistemine yerleşiyor ve daha sonrasında tüm vücuda yayılmaya çalışıyor.

Corona Virüsü Öldürür Mü?

Elimizdeki verilerden öğrendiğimize göre çeşitli yaş ve hastalık gruplarındaki kişilerin öldüğünü görebiliyoruz. Peki ölümler neden oluyor?

Ölümlerin büyük kısmı virüsün sebep olduğu zatürre gibi rahatsızlıklardan kaynaklı. Zatürre olan kişilerde, akciğerlerin su dolmasıyla beraber nefes alışverişi zorlaşıyor ve ölüme yol açabiliyor.

Virüs dolaşım sistemini de etkileyebiliyor. Akciğerlerden kana yeterince oksijen taşınmadığı için organlarda meydana gelen yetmezlik, ölüme yol açabiliyor. Peki coronadan nasıl korunulur?

Corona virüsü korunma yöntemleri aslında basit. Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı 14 gün kuralı, riski en aza indirmek için yeterli.

Sağlık Bakanlığı 14 Gün Kuralı Nedir?

Corona virüsü tedavisi henüz bulunmadı. Çeşitli ilaç ve aşı çalışmaları yapılıyor fakat kısa vadede bir sonuca ulaşılması beklenmiyor. Bu süreçte koronavirüs 14 gün kuralı uygulanmasına dair, bakanlık tarafından öneriler var.

Son 14 günde koronavirüs bulunan bir ülkeden Türkiye’ye gelindiyse, korona virüsü belirtileri olmasa bile 14 gün boyunca evden çıkılmaması ve diğer insanlarla yakın iletişimde bulunulmaması tavsiye ediliyor. Detaylar aşağıdaki gibi.

corona virüsü sırasında satılacak ürünler

Evden çıkmak zorunda kalırsanız

 • Mutlaka tıbbi maske takın
 • Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmayın

Evde yapmanız gerekenler

 • Ziyaretçi kabul etmeyin
 • Mümkünse ayrı bir odada kalın
 • Odanızı sık sık havalandırın
 • Evin ortak alanlarında mutlaka tıbbı maske takın
 • Mümkünse ayrı tuvalet ve banyo kullanın
 • Ayrı tuvalet ve banyo yok ise bu alanlarda mutlaka maske takın, bu alanları her kullanım sonrası temizleyin
 • Sık sık el hijyeni sağlayın (ellerinizi su ve normal sabunla yıkayın veya alkollü el antiseptiği ile ovalayın)
 • Tabak, bardak, havlu gibi eşyalarınızı ayırın, ortak kullanmayın
korona virüsü sırasında satılacak şeyler

Ateş, öksürük ve solunum sıkıntı gelişmesi durumunda

 • Hemen tıbbi maske takın
 • En kısa sürede en yakın sağlık kuruluşuna başvurun
korona virüsü korunma

Gördüğünüz üzere corona virüsünden korunmak için en çok yapılması gereken elleri dezenfekte etmek ve maske kullanmak. Türkiye’de virüsün olduğuna dair resmi açıklamaların gelmesiyle maske, el dezenfektanı ve kolonya satışlarında artış oldu. Bununla bağlantılı olarak fiyatlarda da artış oldu.

Siz de bu durumda fırsat yakalamak ve para kazanmak istemez misiniz?

Evet dediğinizi duyar gibiyim. Öyleyse Corona virüsü sırasında satılacak şeyler neler gelin bakalım ve bu durumu nasıl fırsata çevirebileceğimizi görelim. Ne de olsa blogumun amacı, para kazanmanızı ve fırsatları değerlendirmenizi sağlamak.

Korona Virüsü Sırasında Satılacak Ürünler Neler?

Corona virüsü sırasında satılacak şeyler başlıca yüz maskeleri, el dezenfektanları, tuvalet kağıtları, jenerik ilaçlar, sabun ve kolonya. Sağlık ve temizlik ürünlerinin yanında eğer bir korona virüsü salgını olursa, gıda malzemeleri de oldukça ilgi görecektir.

Karantina ya da sokağa çıkma yasağı gibi durumlar olursa, insanlar günlük ihtiyaçlarını karşılamak için evlerine stok yapacaklardır. Stok yapamayanlar da bu ürünlere karantina ya da sokağa çıkma yasağının olduğu zamanlarda çok ihtiyaç duyacaklar.

1. Yüz Maskeleri

corona yüz maskesi

Coronavirüs, Çin’de etkisini göstermeye başladıktan sonra en çok talep edilen ürün maske oldu. Karantina bölgelerinde hem hasta olanlar hem de hastalık riski taşıyan kişiler maske kullanmaya başladı. Çin’in 1.5 milyarı aşkın nüfusunu ve en az 150 milyon kişinin karantinada olduğunu düşünürsek, ne kadar maskeye ihtiyaç olduğunu tahmin edebiliriz.

Bu süreçte ülkedeki maske sayısı yeterli olmayınca, dış ülkelerden maske talep edildi. Bu ülkelerin arasında Türkiye de var. Ülkemizdeki birçok maske üreticisi stoklarını Çin ve çevresindeki ülkelere sattı ve satmaya da devam ediyor.

Virüsün yayılmaya başlamasından sonra birçok girişimci, Türkiye piyasasında bulunan maskeleri toplayarak yurtdışındaki şirketlere alış fiyatının 2-3 katına sattı ve hala satışlar devam ediyor. Ülkemizde birçok tekstil firması üretimi durdurarak maske üretmeye başladı.

Corona virüsü sırasında satılacak ürünler arasında yer alan maskelerin kar payı oldukça yüksek. Siz de maske üretebilir ya da maske alıcılarıyla bağlantıya geçip, maske üretenlerden stok alarak satış yapabilirsiniz. Yani aracı olabilirsiniz. Birçoğunda ürünü depolamanıza bile gerek kalmadan direk yollayabilirsiniz.

Ayrıca Türkiye’de de vakalar görülmeye başlanabilir. İşte bu süreçte Türkiye’de de ihtiyaçlar artacaktır. Siz de eğer bu zamana kadar stok yaparsanız, emin olun maliyetinizin en az 2 katına maskeleri satabilirsiniz.

Stok yapmak için üretici firmalarla anlaşabilir ya da kendi üretim tesisinizi kurabilirsiniz. Üstelik üretim için çok masrafınız olmayacak.

Önümüzdeki süreçte maske ihtiyacının artacağını Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı açıklamalardan net şekilde görebiliyoruz. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, sağlık personelleri tarafından kullanılmak üzere 89 milyon maskeye76 milyon ameliyat eldivenine1,6 milyon gözlüğe ihtiyaç olacak.

2. El Dezenfektanları

korona virüs el dezenfektanı

Coronavirüs sırasında satılacak şeyler arasında el dezenfektanları da çok önemli bir yer kaplıyor. Çünkü virüsün bulaşabildiği en önemli yerlerden biri el olarak tahmin ediliyor.

Bu yüzden ellerin devamlı temiz tutulması gerekiyor. Tabi ki öncelikle ellerin en az 20 saniye boyunca bol sabunla yıkanması öneriliyor. Fakat her an her yerde su ve sabun bulunamayacağı için el dezenfektanları kullanılmalı.

Mesela toplu taşıma araçlarına binildiğinde ya da topluluğun olduğu ortamlara katılındığında el dezenfektanı, temizlik için oldukça yardımcı olacaktır. Bu nedenle insanlar el dezenfektanı talep etmektedir.

Türkiye’de vakaların görülmesinden sonra el temizleme jelleri ilgi görmeye başladı. Neredeyse herkes marketlerden, eczanelerden ya da medikallerden el dezenfektanları almaya başladı. Bunun sonucu olarak talep arttığı için fiyat da yükselmeye başladı.

Önümüzdeki günlerde fiyatların daha da artması bekleniyor. Bu nedenle çevrenizde el dezenfektanı ya da el temizleme jeli gibi ürünleri toplayabilirsiniz. Fiyatlar artmaya başladığında da satabilirsiniz.

Özellikle marketlerdeki ürünleri toplamak daha kolay olacak. Çünkü eczane ya da medikaller bunu öngördüğü için kendi stoklarını yapabilirler. Siz de bu nedenle diğer yerlere yönelmelisiniz.

Kar oranınız %100’ün üzerinde olacaktır.

3. Tuvalet Kağıtları

Corona virüsü sırasında satılacak ürünler arasında tuvalet kağıtları da yer alır. Tuvalet kağıtlarının kullanımı, istatistiklere göre son yıllarda oldukça arttı. Bunun yanında ıslak mendil ve çocuk bezi gibi ürünlerin talebi de yükseliyor.

Karantina bölgelerinde insanların en çok ihtiyaç duyacakları ürünler arasında tuvalet kağıtları ve ıslak mendilleri yer alır. Tabi illa karantina olmasına gerek yok. İnsanlar riski azaltmak için dışarı çıkmak istemeyebilirler.

Bu durumlarda evlerde kalma süresi artacağı için insanlar evlerine tuvalet kağıdı ve ıslak mendik stoğu yapmak isteyeceklerdir. Eğer siz de bu krizi fırsata çevirmek isterseniz, kağıt havlu, tuvalet kağıdı ve ıslak mendil gibi ürünleri stok yapabilirsiniz.

Stok yaptıktan sonra piyasada bu ürünler azaldıkça fiyatlar yükselecektir. Siz de o sırada yavaş yavaş piyasaya elinizdeki ürünleri sürebilirsiniz. Ayrıca internetten online satışlar da yapabilirsiniz. İnsanlar dışarı çıkmak istemeyeceği için online alışverişler artacaktır ve sizin de işiniz kolaylaşacaktır.

Özellikle karantina ya da sokağa çıkma yasağı olursa, evden çalışma ve okulların tatil edilmesiyle uzaktan eğitimler gündeme gelecek. İnsanlar da bu süreçte evlerinde daha çok vakit geçirecek. İşte o zamana kadar bekleyip güzel karlar elde ederek elinizdeki ürünleri satabilirsiniz.

4. Jenerik İlaçlar

Jenerik ilaçlar, orjinal ilacın benzerlerine denir. Bir nevi muadil ilaç olarak da görülebilir. Virüsün yaygınlaşmasıyla beraber ilaç kullanımına da ihtiyaç olacak. Tabi ki coronavirüsün herhangi bir ilacı şuanda olmadığını belirtmeliyim. Ancak enfeksiyon görülen kişilere bazı ilaç takviyeleri yapılıyor.

Bunlar bağışıklık güçlendirici, ağrı kesici gibi ilaçlar olabiliyor. Jenerik ilaçlara ihtiyaç olacağını anladık. Bunların birçoğu devlet gözetiminde yurtdışından temin edilmekte ya da ilaç firmaları tarafından alınmaktadır.

Sizin kalkıp bu ilaçları almanız neredeyse çok zordur. Zaten Sağlık Bakanlığı gözetiminde olunması gerekir.

Ancak çeşitli takviye niteliğinde, reçeteye gerek olmadan alınabilen ilaçları alma ihtimaliniz bulunuyor. Bunların içinde ağrı kesiciler de yer alabilir.

Corona virüsü sırasında satılacak ürünler arasında en önemlilerden biri olan sabuna geçebiliriz.

5. Sabun

corona virüsü korunma, corona virüsü sırasında satılacak ürünler

Corona virüsü korunma için en çok önerilen ellerin yıkanmasıdır. Çünkü eller çoğu yere temas ettiği için buralardan virüsün bulaşma ihtimali yüksektir. Bu nedenle ellerin hijyenine dikkat edilmelidir.

Elleri temiz tutmak için yapılması gereken yani uzmanların önerdiği, elleri en az 20 saniye boyunca yıkamaktır. Günde bunun en az 3-4 kere yapılması öneriliyor. Bu da demek oluyor ki bolca sabun tüketimi olacak.

Bu nedenle sabun talebi de artacaktır. İnsanlar ayda mesela 1000 ml sabun kullanacağına 2000-3000 ml sabun kullanmaya başlayacak. Ayrıca daha iyi markaları kullanmak isteyecekler. Çünkü koruyucu özelliğine dikkat etmeye başlayacaklar.

Burada sizin için bir fırsat daha ortaya çıkıyor. Sabun, deterjan, çamaşır suyu gibi malzemeleri alarak para kazanabilirsiniz.

Tüm bu ürünleri satan tanıdığınız yerler varsa, onlarla beraber bir süre sonra fiyatların artmasıyla piyasaya sürebilirsiniz.

Satışta en çok avantajlı olacağınız yer, online satıştır. Online mağazalarda ürünlerinizi satmaya başlayabilirsiniz. Böylece kar marjınız da satışınız da daha yüksek olacaktır.

6. Kolonya

Son zamanlarda kolonya kullanımı gittikçe artmakta. Zaten Türk geleneğinde kolonya kullanımı oldukça yaygın. Mesela eve gelen misafirlerin eline önce kolonya dökülür ve özellikle otobüslerde yolculara kolonya ikram edilir.

Yetkili ve uzmanların açıklamalarında, corona virüsünün kolonyaya karşı dayanıksız olması yönündeki ifadeleri kolonya kullanımını artırmıştır.

İnsanlar her zaman ellerini yıkayacak imkana sahip olmadıkları için ellerini dezenfekte edebilecek, ceplerinde taşıyabilecekleri ve her zaman ulaşabilecekleri kolonyaya ilgi gösteriyorlar.

Son zamanlarda ise marketlerdeki ve eczanelerdeki kolonya rafları boş durumda. Bunu farkeden üretici ve satıcılar kolonya fiyatlarını artırmaya başladılar. Türkiye’de svirüs yaygınlaşmaya başlarsa, bu süreçte kolonya kullanımı artacağı için fiyatlar da yükselecektir.

Bu nedenle kolonya satış işine girerek kar elde edebilirsiniz. Uzmanların dediğine göre 70 derece üstünde alkol barındıran kolonyalar daha etkili. Siz de bunu göz önüne alarak 80 derece üstünde alkol barındıran kolonyaları depolayarak satış yapabilirsiniz.

Korona virüsü sırasında satılacak ürünler neler detaylı olarak anlattım. Umarım virüs ülkemizde çok yayılmaz ve can almaz. Dikkat olmanızı ve karşınıza çıkacak fırsatları değerlendirmenizi öneriyorum. Tabi ki bu sırada Sağlık Bakanlığı’nın kurallarına ve ticaret ahlakına uygun davranmanızı tavsiye ediyorum.

Diğer para kazanma yöntemlerini öğrenmek için en çok para kazandıran işler yazıma göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Koronavirüs hakkında tüm detaylardan bahsettiğimize göre soru-cevap bölümümüze geçebiliriz.

Corona Virüsü Sırasında Satılacak Ürünler Neler?

Yüz maskesi başta olmak üzere el dezenfektanları, sabunlar, tuvalet kağıtları, jenerik ilaçlar ve kolonya en çok satılacak ürünler arasında yer alır. Fırsatları iyi değerlendirerek güzel karlar elde edebilirsiniz.

Corona Virüs Bulaşıcı Mıdır?

Evet, yeni korona virüsü bulaşıcıdır ve bulaşma gücü yüksektir. Öksürük, hapşırma ve el sıkışma gibi yollarla bulaşabilmektedir.

Corona Virüsü Öldürür Mü?

Elimizdeki verilerden öğrendiğimize göre çeşitli yaş ve hastalık gruplarındaki kişilerin öldüğünü görebiliyoruz. Ölümlerin büyük kısmı virüsün sebep olduğu zatürre gibi rahatsızlıklardan kaynaklı. Zatürre olan kişilerde, akciğerlerin su dolmasıyla beraber nefes alışverişi zorlaşıyor ve ölüme yol açabiliyor.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general