Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

çilek yetiştiriciliği

Çilek yetiştiriciliği nasıl yapılır? Türkiye’deki çiftçiler ve yatırımcılar, son yıllarda çilek üretimi için girişimlerini arttırmıştırlar. Çünkü çilek yetiştiriciliğindeki kar oranı insanları tatmin edecek düzeydedir.

Türkiye, çeşitli sanayi girişimleri yapsa da hala bir tarım ülkesidir. Köyde kente göç hızlansa da birçok kişi hala geçimini tarımdan karşılamaktadır. Toprak verimliliği açısından da Türkiye toprakları oldukça zengin.

Öyle ki Türkiye, çilek üretiminde dünyada üçüncü sırada. Yaklaşık 250 bin dekarlık bir alanda çilek üretimi yapılıyor. Buna bağlı olarak son yıllarda çilek üretiminin %100’e yakın arttığını istatistiklerden görebiliyoruz.

Siz de çilek yetiştiriciliği yapmak için yola çıktıysanız, çilek ve yetiştiriciliğiyle ilgili her şeyi bilmeniz gerekiyor. Topraktan toplanmasına kadar her adımı bilmelisiniz. Böylece çok daha verimli bir üretim yapma şansınız olur.

İşe nereden başlayacağım? İşe başlamadan önce kendinize, “Bu işi kısa vadeli bir iş olarak mı görüyorsun yoksa uzun vadeli bir iş olarak mı” diye sormalısınız. Eğer cevabınız uzun vadeliyse, profesyonel şekilde işe girişmek için kendinize bir plan çıkarmalısınız.

Çıkardığınız planda iş için hazırladığınız sermayenizden çileği satacağınız yere kadar her şeyi ele almalısınız. İşe çileği yetiştireceğiniz toprağı belirleyerek başlayabilirsiniz. Toprağı belirlerken oranın çilek yetiştiriciliği için uygun olup olmadığını kontrol ettirmeniz gerekiyor.

Daha sonra hangi tür çilek yetiştireceğinizi belirlemelisiniz.

Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Çilek yetiştiriciliğinde toprak seçiminden pazarlamaya kadar birçok aşama bulunuyor. Öncelikle toprak seçimi ve ardından çilek türü seçimi yapılması gerekiyor. Peki çilek türü seçimi nasıl yapılır?

1. Çilek Türleri Neler?

çilek yetiştiriciliği

Çilek üretimi için yetiştireceğiniz çileğin türünü belirlemeniz gerekiyor. Çileklerde, yaz çilekleri ve yediveren çilekler diye iki adet tür vardır. Fakat her bölgeye göre çeşitli çilek türleri bulunmaktadır.

Yaz üretimi çilekler, ekildiği döneme başlı olarak yaz başında ve ortasında çokça meyve verirler. Ekildiği zamandan itibaren 2 ay boyunca meyve üretirler.

Yediveren çilekler, 5 yıldan fazla yaşarlar ve bu süreçte büyüyerek meyve vermeye devam ederler. Bu türler yıl boyunca meyve üretir.

Peki en çok tercih edilen çilek türleri hangileri?

Aliso: Kış aylarında havanın ılık olduğu yerlerde yetişebilen çilek türü, genel olarak çilek reçeli üretiminde kullanılır. Bu tür sera üretimi yapacaklara önerilir. Meyveleri iri ve oldukça verimlidir.

Tioga: İri meyvelere sahip, dondurma ve gıda sektöründe kullanılan bir çilek türüdür. Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde yetişir. Bu çilek türü sarılığa karşı çok dayanıklı değildir ve sapı ile meyvesi birbirine sıkı şekilde bağlıdır. Bu nedenle koparılması yani toplanması zordur. Tat kalitesi ise orta derecededir.

Pocahontas: Türkiye’nin her yerinde yetiştirilebilen pocahontas, dondurma ve gıda sanayisinde çokça kullanılır. Meyvelerinin büyüklüğü ortadır ve saptan koparılması kolaydır. Bu türün çürüme konusunda dezavantajı bulunmaktadır. Tadı ise topraktan toprağa değişmektedir.

Yalova104: Ilıman bölgelerde yetiştirmeye uygun olan bu tür, dondurulup saklanmaya uygundur. Sarılığa ve çürümeye karşı da dirençlidir. Yalova104, meyvesi sert ve iri bir türdür. Tadı da genel olarak iyidir.

Yalova15: Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yetişebilen bu çilek türü, yetiştirilmek için Akdeniz haricindeki yerlerde uzmanlar tarafından önerilmektedir. Meyvesi, sarılığa ve çürümeye karşı dirençlidir. Sapından kolay koparılır ve tadı oldukça iyidir. Yalova15, Arnavutköy ve Tioga melezi olarak ortaya çıkmıştır.

Yalova9: Yalova9 gibi Arnavutköy ve Rioga melezi olarak ortaya çıkmıştır. Fakat ondan farklı olarak özellikle Akdeniz bölgesinde yetiştirilmesi önerilir. Çürümeye ve sarılığa dirençli olan türün meyvesi sert ve saptan koparılması zordur.

Balcalı1: Koyu kırmızı renkte ve meyvesi sert olan tür, kışları soğuk geçen yerler ve Akdeniz bölgesinde yetişir. Bu tür, sarılığa ve çürümeye karşı dayanıklı değildir. Sapı ile meyvesi arasındaki bağ güçlüdür yani koparılması zordur.

Balcalı2: Akdeniz ikliminde yetiştirilmesi önerilen tür, verimli ve yemeklik için çok uygundur. Sarılığa ve çürümeye karşı da oldukça dayanıklı bir türdür.

Balcalı3: Erken erginleşen bir tür olan balcalı3, çürüklüğe çok dayanıklı olmasa da sarılığa karşı oldukça dayanıklıdır. Saptan koparılması zordur fakat rengi ve tadı oldukça iyidir.

Dana: Açık ortamda yani tarlada yetiştirilmeye uygun olan çilek türü, verimli, çürüğe ve sarılığa karşı dayanıklıdır. Meyvesi kırmızıdır ve tadı oldukça iyidir.

Douglas: Türkiye’nin tüm bölgelerinde yetişebilen çilek türü, sarılığa karşı dayanıksızken çürüklüğe karşı oldukça dayanıklıdır. Hem sofra için hem de dondurma için kullanılabilir. Rengi kırmızı ve tadı iyidir. Saptan koparılması ise kolaydır.

216: Verim oranı yüksek ve yetişme süresi erken olan çilek türü, yaprak leke adlı hastalığa karşı dayanıksızdır. Ayrıca sarılğa karşı da dayanıksızdır. Fakat çürümeye karşı dirençlidir. Sofrada kullanılabilen çilek türünün meyvesi kırmızı ve serttir. Saptan kopması kolay değil zor da değildir.

Brio: Açık alanda çilek yetiştiriciliği için uygun olan tür, sarılığa karşı dirençsiz ve meyve çürüklüğüne karşı dayanıklıdır. Saptan koparılması zordur fakat verimli bir türdür.

Pajaro: Sarılığa az duyarlı ve çürümeye karşı dayanıklı olan tür, verimli ve orta derecede iriliğe sahiptir. Eti sert ve rengi koyu kırmızıdır. Sofrada genel olarak kullanılır. Saptan koparılması ise zordur.

Selva: Sarılığa çok dayanıklı olmayan tür, çürümeye karşı dayanıklıdır. Akdeniz, Ege ve Karadeniz bölgelerinde üretimi yapılabilir. Saptan kopması pek zor değildir. Eti sert ve rengi kırmızıdır. Sofrada kullanılabilir.

Red Chief: Gıda sanayisine ve derin dondurma işlemine uygun olan bir çilek türüdür. Eti kırmızı, sarılığa ve çürümeye karşı dayanıklıdır. Saptan koparılması ise zordur.

Chandler: Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştirilmesi uygundur. Çok verimli ve orta vadede yetişir. Bu tür sarılığa çok dayanıklı değilken, çürüklüğe karşı dayanıklıdır. Meyvesi sert ve kırmızıdır.

Lester: Çürüklüğe ve sarılığa karşı dayanıklı olan tür, gıda sanayisinde ve derin dondurma işleminde kullanılabilir. Eti sert ve kırmızıdır. Saptan koparılması ise zordur.

Honeoye: Çürümeye ve sarılığa karşı dayanıklı olan bu çilek türü, soğuk bölgelerde yetiştirilmeye uygundur. Saptan koparılması zor iken eti serttir.

2. Fide Bulma

çilek nasıl yetiştirilir

Çilek türü seçtikten sonra çilek yetiştiriciliğine geçmek için fide bulmanız gerekiyor. Birçok serada fideler bulunur fakat her istediğiniz çilek türüne göre fide bulamayabilirsiniz. Onun için İnternet üzerinden araştırma yaparak görüşmeler sağlayabilirsiniz.

Elbette daha öncesinde toprağınızı analiz ettirmeli ve hangi tür çileklerin toprağınıza uygun olduğunu öğrenmelisiniz. Bunun için ziraat mühendislerinden de yardım alabilirsiniz.

Fideleri aldıktan sonra saksıda pek tutmamaya özen gösterin aksi halde yetişmesinde sorunlar meydana gelebilir.

3. Hastalıkları Denetleme

Yukarıdaki çilek türleri kısmında verdiğim özelliklere dikkat ederek dayanıklı türlere yönelmeye çalışın. Çünkü hastalıkları kolay kapabilen türlerden aldığınızda bitkilerin yetişmesi zor olabilir.

Çilek bitkilerinin yaprakları yeşil ve canlı olmalı. Çeşitli lekeler ve solmuş yapraklar olmamalı. Satın alırken de bunları göz önünde bulundurun. Aksi halde boşa kürek çekmiş olabilirsiniz.

4. Çilekleri Yetişterecek Yer Bulma

Çilekler doğru şartlar sağlandığında hem saksıda hem de tarlada yetişebilir. Sizin sulama başta olmak üzere gübreleme ve sıcaklık gibi şartları doğru analiz edip ona göre vermeniz gerekir.

Soğuk bir iklimde çilek yetiştiriyorsanız, mutlaka taşınabilir şekilde çilek ekimi yapmalısınız. Çünkü hava sıcaklığına göre içeri alıp dışarı çıkarmanız gerekecek.

Çilek Yapısı

Çileklerin hangi anatomik yapıya sahip olduğunu bilmeniz, çileği tanımanız ve çilek yetiştiriciliğinin başarısı açısından çok önemlidir.

1.      Çileğin Büyümesi

Çilekler büyürken taç kısmından veya kök gövdesinden büyür. Yani kökten önceki bölümden büyürler. Çileği nereye ekerseniz ekin taç kısmını kapatmamalısınız. Çünkü dediğim gibi orası büyüme noktalarından biridir. Kapatmayın fakat çok da açıkta bırakmak da doğru değil.

Ekerken mutlaka bunlara dikkat edin yoksa verimlilik düşebilir.

2. Çilek Tohumları

Çileği gelecek yıllarda da ekmek veya çoğaltmak için tohuma ihtiyacınız olacak. Bu tohumu kendiniz sağlayabilirsiniz. Bunun için tohumun nerede olduğunu bilmelisiniz. Çileğin tohumları meyvenin dış kısmında bulunur.

Çilek Yetiştirme Çeşitleri

Tarlada Çilek Yetiştirmek

1. Çilek Ekim Zamanı

Çilek ekerken hangi türün hangi zamanda ekildiğini bilmelisiniz. Onu öğrenmek için çileği aldığınız kişiye danışabilir ya da çilek fidelerinde bulunan kılavuzlara bakabilirsiniz.

Çok ürün veren çilek türleri genellikle yaz aylarında ekilir. Alpine çilekleri ise ilkbaharın ortalarında ekilir.

Kalıcı çilek türleri sonbaharda ekilmeli. Birçok kişi kış ayında ekilmeli diyebilir fakat çileğin toprağa alışabilmesi için zamana ihtiyacı vardır.

2. Hava Durumu ve Güneş

Çoğu bitkide olduğu gibi çilekler de güneşi severler. Onun için doğrudan güneş alabilecek yerleri seçmelisiniz. Çilekleri ektiğiniz yerde çok rüzgar olmadığına dikkat etmelisiniz.

Gölgede de üretim yaparlar fakat güneşteki kadar verimli olmaz.

3. Toprağın Hazılanması

Çilek ekeceğiniz toprağı önceden hazırlamanız gerekiyor. Toprağın zengin olabilmesi için toprakta bulunan gereksiz otları temizlemelisiniz.

Çilekler zengin toprakta daha iyi yetişeceklerdir. Toprakta eğer kil ya da zayıf kum varsa çözünmüş organik materyaller ekleyebilirsiniz.

4. Fidenin Saksıdan Çıkarılması

Aldığınız fideler saksıda olacak. Saksıdaki fideleri toprağa geçirmek için öncelikle köklerini bir kova suda nemlendirin. Daha sonra toprağa geçirin.

5. Fide Dikim Yerinin Hazırlanması

Fideyi toprağa dikmek için dikim yerini hazırlamanız lazım. Onun için toprakta fidenin taç kısmının dışarda kalacağı kadar delik açmalısınız.

6. Fide Dikimi

Açtığınız deliğe çilek fidesini koyun ve üstünü kapatın. Fide dikiminde her fidenin arasında 40-50 santim aralıklar olması gerektiğini unutmayın. Daha rahat bir yetişme ortamı için en az 90 cm aralık yapabilirsiniz.

7. Fideleri Sulama

Fideleri düzenli olarak sulamalısınız. Fakat sulama işleminde yeteri kadar su vermelisiniz. Fazla su verilmesi pek iyi değildir. Toprak kurumayacak kadar vermeniz yeterli.

Sulama yaparken suyu bitkinin taç bölgesine vermeye dikkat edin meyveye su dökmeyin.

8. Fideleri Besleme

Fidelerin sağlıklı beslenmesi için gübreye ihtiyaçları vardır. Bunun için likit gübre kullanmaya dikkat edin. Azot çok olan gübreleri tercih etmeyin. Çünkü bu gübreler meyve verimi yerine yaprakların artmasına sebep oluyor.

9. Çiçekleri Koparma

Çilek fidelerini toprağa diktikten sonra çıkan ilk çiçekleri koparmalısınız. Çünkü çiçekler koparıldığında fide daha hızlı büyür ve kök kısmı güçlenir.

Koparma işlemi yapılırken yandaki çiçeklerin de koparılması önemli. Çünkü bu çiçekler çileğin enerjisini sömürürler.

10. Fideleri Kontol Etme

Fideleri düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Çileklerin çıkmaya başladığını ufak yeşil çileklerin çıkmasıyla görebilirsiniz. Bu yeşil çilekler bir süre sonra kırmızılaşmaya başlayacaktır.

Fideleri dışarıdaki etkenlerden de korumalısınız. Mesela kuşlar çilekleri severler ve devamlı onları yemeye gelirler. Siz de onlardan korunmak için çileklerin üstüne çilek filesi koyabilirsiniz. Ayrıca korkuluklar da koyabilirsiniz.

11. İlk Çilekleri Toplama

Çilekler kırmızı hale dönüştüğünde ve büyüdüklerinde toplanabilir hale gelirler. Elinize bir torba ya da sepet alıp çilekleri toplamaya başlayabilirsiniz.

Toplarken çileklerin ezilmemesine dikkat edin aksi halde çabuk çürüyebilirler.

Kapta Çilek Yetiştirmek

saksıda çilek yetiştiriciliğiÇilekler tarlada yetiştirilebildiği gibi saksıda da yetiştirilebilirler. Bundan köklerinin sığ olması çok etkilidir. Yani balkonda ve avluda da yetiştirilebilirler. Tabi ki güneş gören bir yer olması gerektiğini unutmayın.

1. Kap Seçimi

Kap seçerken çilek üretimine uygun bir kap seçmelisiniz. Kabın delikleri olmalı. İsterseniz direk çilek üretimi için üretilmiş kaplardan alabilirsiniz.

Çilek için önemli olan toprağın zengin olması ve güneş alan bir yerde olmalarıdır.

2. Saksı Karışımı

Çilek saksınının çapı yeterli genişlikte olmalıdır. Çünkü çilek fidesi genişlemek isteyecektir. Ayrıca saksıdaki toprağın pH değeri 5.5-6.5 civarlarında olmalıdır. Toprağı zenginleştirmelisiniz. Bunun için kompost ekleyebilirsiniz.

Dar ve uzun saksılar kullanacaksanız, toprağa ekmeden çeyrek turba yapan yosun ekleyebilirsiniz. Çiçek sepetinde yetiştirecekseniz, sfagnum yosunu ile sepeti kaplayabilirsiniz.

3. Sulama İşlemi

Saksıda çilek yetiştiriciliği işleminde sulama çok önemlidir. Bunun için sulamalarda su saksının altına inene kadar su verin. Su yeteri kadar olunca saksının altından akacaktır.

4. Fideyi Saksıdan Çıkarma

Fide olarak çileği aldığınızda saksıya dikmeden önce güzelce zarar vermeden saksısından çıkarın. Gerekirse fide saksısını kesin.

5. Saksıdan Çıkarılan Fidenin Köklerini Sulama

Çilek köklerini sulamanız gerekecek. Bunun için bir kovaya su doldurup fideleri bir saat boyunca orda tutun.

6. Fideyi Saksıya Dikme

Saksıya fideyi yerleştirin ve taçlarına kadar toprak ekleyin. Toprak taçlarının üzerine çıkmamalı.

7. Saksıyı Sulama

Sulama işlemini yaparken saksının altından su gelene kadar yapmalısınız.

8. Saksıyı Yerleştirme

Saksıyı güneş alan bir yere yerleştirmelisiniz. Böylece güneş alabilecek ve verimli halde kalacaktır.

9. Hasat Etme

Meyveler kırmızılaşmaya başladıktan sonra toplamaya başlayabilirsiniz. İster yiyebilir isterse satabilirsiniz.

Tohumdan Çilek Yetiştirmek

Çilek yetiştiriciliğinde genel olarak fide alınır ve o dikilerek büyümesi sağlanır. Fakat tohum alarak da yetiştirme işlemi yapılabilir. Elbette daha zor ve zaman alıcıdır. Sırasıyla aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Tohum almalısınız. Bunun için internette satışını yapan yerler bulabilirsiniz.
 2. Bir kap bulup, o kaba toprak ve su koyun.
 3. Daha sonra toprakta parmağınızla delikler açın. Delikler arasında en az 15cm olsun.
 4. Açtığınız deliklere 3’er adet tohum koyun. Tohumlar küçük olduğu için cımbız da kullanabilirsiniz.
 5. Deliklere tohumları koyduktan sonra üzerlerini toprakla kapatabilirsiniz. Çok sıkı şekilde kapatmayın. Çünkü tohumların filizlenmesi zor olabilir.
 6. Saksının üstünü streç film ile kaplayın. Çünkü toprak nemli kalmalı.
 7. Saksıyı güneşe koyun. Işık ve sıcaklık tohumların çıkmasını hızlandıracaktır. Kışın büyütecekseniz, sıcak bir ortam ayarlayın.
 8. Tohumları ara ara sulamalısınız. Toprak kuru kalmamalı.
 9. Tohumlarda filizlenme olduğunda üstüne kapattığınız streç filmi sökebilirsiniz. Söktüğünüzde toprak daha hızlı kuruyacak bu yüzden ara ara sulama yapın.
 10. Bitkinin incelmesi için uçlarını ve küçük yerlerini alabilirsiniz.

Yan Filizlerden Çilek Yetiştirmek

Yan filiz nedir? Yan filiz ana bitkiden çıkan filizlerdir. Bu filizler genelde koparılır. Fakat onlardan çilek yetiştirmek de mümkündür. Nasıl mı? Adım adım aşağıdan görebilirsiniz.

 1. Bir kap bulun ve kabın içine su doldurun ardından dördünvü yan filizi verenin kenarına koyun.
 2. Yan filizi toprağa koyun. Filizlerden ana bitkiye bağlı olanını bırakın ve yan filizin bölümünü kaplayın. Dengede olması için bir tarafın saksının dışına çıkması gerekecek.
 3. Yan filizi ve ana gövdeyi bir ay boyunca bu şekilde tutun. Düzenli olarak ikisini de sulayın. Böylece toprak nemli kalacak ve kök büyümeye başlayacak.
 4. Bir ay geçtikten sonra yan filizi ana bitkiden ayırmanız gerekecek. Bir makas yardımıyla ikisini ayırabilirsiniz.

Çilek Yetiştiriciliği ile İlgili Bilinmesi Gereken İpuçları

 1. Saksı seçiminde özenli olmalısınız. Eğer kökler saksının altından çıkıyorsa, daha büyük saksıları tercih etmelisiniz.
 2. Çilek bitkileri 5. yıldan sonra meyve vermeyi keserler.
 3. Çilekler kırmızılaştığında yani olgunlaştığında toplamalısınız. Çok beklerseniz çürüyebilirler.
 4. Kuşlardan çilekleri korumak için çilek fidelerinin üzerine file serebilirsiniz.
 5. Topraktaki azot seviyesini azaltmak için kahve telvesi dökebilirsiniz.
 6. Çileklerinizden tohum üretebilirsiniz fakat o tohumlardan çıkacak meyveler orjinalleri kadar güzel olmayabilir.
 7. Gübre karıştırılmış toprakları, tedarikçilerden direkt olarak alabilirsiniz. Böylece gübrelemeyle uğraşmamış olursunuz.
 8. Çilekler tozlama ile ürerler. Bunun için eksta müdahaleye gerek yok. Kendi kendilerine bu işlemi yaparlar.
 9. Çilekleri saksıda yetiştirecekseniz, her tarafının güneş alabilmesi için ara ara yönünü değiştirmelisiniz.
 10. Çilekler hassas olabilirler. Onun için hastalıklardan korunmaları için gerekli önlemleri almalısınız. Doğru ilaçlama ve zamanında müdahale burada çok önemlidir.

Çilekler Nasıl Pazarlanır?

Çilek yetiştiriciliği yaptığınızda, çileklerinizi ürettikten sonra o çilekleri satmanız gerekecek. Bunun için farklı yöntemler kullanabilirsiniz.

Eğer çilekleri kendiniz direkt olarak alıcıya gitmesini istiyorsanız, pazarlarda tezgah açabilir ve orada satabilirsiniz.

Eğer toptan satmak istiyorsanız, meyve hallerine ya da marketlere toplu olarak ürünlerinizi satabilirsiniz.

Her iki durum da size karlı olabilir. Pazarda sattığınızda toptan satışa göre daha karlı satacaksınız ama hepsini bitirebilecek misiniz ve orada satmak için vaktiniz var mı onu iyi düşünmelisiniz.

Yazımda çilek nasıl yetiştirilir, çilek yetiştiriciliği için ne gerekli ayrıntılı olarak anlattım. Diğer para kazanma yöntemleri için en çok para kazandıran işler ve en çok para kazandıran meslekler adlı yazılarıma göz atabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Çilek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Çilek yetiştirmek için öncelikle çilek bitkisi ile alakalı bilgi edinmek gerekli. Hangi şartlarda yetişebildiğini, hangi hastalıklarla karşılaşılabileceğini ve hangi bakımların yapılması gerektiğini öğrenmeliyiz. Böylece temel bilgiler öğrenildikten sonra gerekli maddi işlemler yapılarak yetiştiriciliğe başlanabilir.

Çilek Türleri Neler?

Birçok çilek çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak çilek türleri, yaz çilekleri ve yediveren çilekler olmak üzere ikiye ayrılır. Ülkemizde de en çok tercih edilen çilek türleri; aliso, tioga, pocahontas, Yalova104, Yalova15, Yalova9, Balcalı1, Balcalı2, Balcalı3, Dana, Douglas, 216, Brio, pajaro, Selva, Red chief, chandler, lester ve honeoye türleridir.

Çilek Yetiştirme Çeşitleri Neler?

Tarlada çilek yetiştirme, kapta çilek yetiştirme, tohumdan çilek yetiştirme ve yan filizlerden çilek yetiştirme gibi yöntemlerle çilek yetiştirilebilmektedir.

Çilek Nasıl Pazarlanır?

Çilek yetiştirmek isteyenler ürettikleri çilekleri pazarda satabilir. Bu yöntem daha karlı olsa da aynı zamanda daha da uğraştırıcıdır. Eğer uğraşmak istemezseniz, market ve esnaflara toptan olarak satabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general