En Güvenilir Bitcoin Siteleri ve Borsaları Hangileri? (Detaylarıyla Yazdım)

En Güvenilir Bitcoin Siteleri ve Borsaları Hangileri? (Detaylarıyla Yazdım)

Bitcoin, yatırım araçları arasında yükselişi ile göze çarpıyor. Bu alanda yatırım yapan aracı şirketler, en güvenilir bitcoin siteleri ve borsaları olmak birbiriyle yarışıyor. Bitcoin dünyasına talebin artışı beraberinde pek çok yeni bitcoin borsası kurulmasını da beraberinde getirdi.

Peki her geçen gün büyümenin devam ettiği bu piyasada, en güvenilir bitcoin siteleri ve borsaları hangileri?

Bu yazımda en güvenilir bitcoin siteleri ve borsaları meselesini detayları ile sizin için derledim.

Sadece işlem hacimleri, artıları eksileri değil; kuruluştan günümüze kadarki gelişim süreçlerinden, iş birliği ve sponsorluklarından yaşadıkları siber saldırılardan ve en güvenilir kripto para borsası olmak için geliştirdikleri güvenlik yöntemlerinden bahsedeceğim.

Keyifli okumalar dilerim.

Kripto Para Borsaları Nedir ve Nasıl Çalışır?

Kripto paralar, uçtan uca şifreleme yöntemi ile güvence altına alınmış itibari paraya alternatif olarak tasarlanmış bir dijital varlık birimidir.

Pek çok bilgisayar ağına dağılır. Merkezi bir yapısı olmaması nedeniyle bir otoriter sisteme dahil değildir. Kripto paraların bileşeninde işlem bütünlüğünü sağlamak için blok zincir yöntemi kullanılır.

kripto para borsaları nasıl çalışır

Kripto paralar konusunda iki zıt görüş var.

Yasa dışı faaliyetlerde kullanılmaları, döviz kurların dalgalanmalara neden olması, finans ve hukuk sistemi dahil pek çok sektörü olumsuz etkileyeceğinin düşünülmesi gibi pek çok nedenden dolayı eleştirilere maruz kalıyor.

Bununla birlikte ekonomi ve yatırım dünyasında yeni bir çağ açacağı ön görülüyor. Taşınabilirliği, enflasyona dayanıklılığı, evrensel yapıda olması ve şeffaflığı konusunda da övgüleri topluyor.

Kripto para borsası geleneksel borsa sistemi ile aynı mantıkta çalışır. Farkı ise  blockchain yöntemi kullanılması nedeniyle bir banka sistemi ve aracı kuruma ihtiyaç duyulmasıdır.

Kripto borsasında bir kripto para alabilmeniz için reel para birimlerinden herhangi birinden cüzdan hesabınızda bakiyeniz olmalıdır. Belirlediğiniz tutar karşılığında istediğiniz kripto parayı alabilirsiniz.

Güvenilir Bitcoin Siteleri İçin Neye Bakılmalı?

Kripto para yatırımcısı iseniz ya da olmayı düşünüyorsanız önceliğiniz güvenilirlik olmalıdır. Sonuç olarak ne kadar yatırım yapmış olursanız olun, olumsuz bir durumla karşı karşıya kalmak istemez ve her detayı öğrenmek istersiniz.

Komisyonlardan güvenliğe, kullanıcı sayısından hacme kadar. Sonuç olarak en güvenilir bitcoin sitelerinde neye bakılmalıdır sorusunun cevabını borsa skoru olarak verebiliriz. Ayrıca diğer kriterlerin hepsini detaylı olarak aşağıda açıkladım.

Güvenilir Kripto Para Borsalarında Hacim

İşlem hacmi, ilgili kripto paranın borsada ne kadar popüler olduğunu ve ne sıklıkla el değiştirdiğini gösteren metrik bir sistemdir.

Bir kripto paraya yatırım yapmadan önce yatırım potansiyelini değerlendirmenin en doğru yolundan birisi, işlem hacmine bakmaktır. Buradaki veriler size yatırım yapma konusunda büyük ölçüde fikir verecektir.

Kripto para hacmi, ilgili kripto paranın son 24 saati kapsayan aktivite miktarı ile ölçülür. Yatırım performansı ölçmede önemli bir sistem olan kripto para borsalarının hacimleri karşılaştırmalı işlem yapmanızı da sağlar.

Eğer bitcoin siteleri piyasasını doğru okur ve yatırımınız konusunda stratejik davranırsanız kar etmeniz mümkündür.

Güvenilir Bitcoin Sitelerinde Ziyaretçi

Bir bitcoin sitesi güvenilirliğini, sitenin ziyaretçi sayısı ve site trafiği ile anlamak da mümkündür. Bunun için sıkı bir araştırma yapmanızı öneririm.

Birkaç tüyo verecek olursam, yeni kurulan sitenin blockchain desteğinin olması gerekir. Yani işlemlerin ayrıntılı verilerini takip edilebiliyor olmasıdır.

En güvenilir bitcoin siteleri ziyaretçi sayısının ve sorunları çözen sağlam bir iş planına sahip olması da güvenilirlik hakkında büyük ölçüde fikir verecektir.

Siber Saldırılar ve Sonrasında Alınan Önlemler

Dijital dünyada siber saldırılar ve veri ihlalleri neredeyse her gün gerçekleşir. Kripto para borsası saldırıları, genellikle binlerce kullanıcıyı etkilediği ve fon kaybını içerdiği için özellikle maddi yıkımlara neden oluyor.

Kripto para borsalarının başından geçen siber saldırıları, yazımın devamında okuyabilirsiniz.

En İyi Bitcoin Siteleri

Bitcoin veya diğer yatırım sitelerine üye olurken en endişe verici konu güvenlik meselesi oluyor. En iyi bitcoin sitelerinin alım satım işlemleri, kişisel verilerin korunması ve kullanım kolaylığı gibi konularda tercih sebeplerini ve düşündürücü taraflarını yazımın devamında bulabilirsiniz.


1. Binance

En Güvenilir Bitcoin Siteleri ve Borsaları

2017 yılında Çin’de kurulan Binance, aynı yılın Eylül ayında Çin hükümetinin kripto para ticaretini yasaklaması ile birlikte sunucularını ve merkezini ilk olarak Japonya’ya taşıdı.

Japonya’nın kripto para ticareti konusunda düzenlemelerini daha katı olması faaliyetlerine Malta’da devam etme kararı aldı.

İşlem hacmi açısından dünyanın en büyük kripto borsasıdır. Aynı zamanda dünyanın en hızlı kripto borsası olan Binance bu ünvanını, 2018 yılının mart ayından beri koruyor.

Binance, paranın özgürlüğünü küresel olarak arttırmayı ve dünyanın her yerinden hayatları önemli ölçüde daha iyiye götürmeyi kendine vizyon olarak belirlemiş durumda.

Dünyada bulunabilecek en yetenekli, çalışkan ve tutkulu bir ekibe sahip olmamaktan gururlu olduklarını ve aslında başarılarının sırrının da bu olduğunu önemle vurguluyorlar.

Binance, kripto para alma siteleri arasında dünya çapında en çok trafiği Türkiye’den aldığını belirtmek isterim. Bu da aslında ülkemizde çok talep gören en iyi bitcoin sitesi olduğunu gösteriyor diyebilirim.

Bu alanda yatırım yapma konusunda henüz yeniyseniz mobil uygulama ve web sitesinden ilk zamanlar biraz zorlanabilirsiniz.

Fakat şöyle de güzel bir yönü var Binance borsasının, akademi bölümünden tüm merak ettiklerinizi öğrenebiliyorsunuz. Bu da kısa sürede platforma alışmanızı sağlayacaktır.

Binance yatırma işlemleri ücretsizdir. Çekim ücretleri blockchain ağı tarafından belirleniyor. Web sitesinde, yatırma ve çekim ücretleri hakkında güncel bir liste bulunuyor.

Tercih Sebepleri

 • Bitcoin alma siteleri ve bitcoin alma mobil uygulaması Türkçe destekli.
 • Hacim ve işlem hızı oldukça iyi. Zaten bu konuda dünyanın en iyi bitcoin resmî sitesi
 • Birçok itibari para ile olduğu gibi Türk Lirası ile de bitcoin alma işlemi sağlanabiliyor.
 • Kayıt onay süreci oldukça hızlı.
 • 7/24 Türkçe canlı destek sağlıyor.
 • Türkiye’de bir ofisleri var.
 • Piyasada mevcut ve yeni giren pek çok bitcoin alım satım işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Komisyon oranları %0,1. Kripto para alım satım borsaları arasında en uygun komisyon oranına sahip.
 • Mobil uygulaması mevcut.
 • Masaüstü uygulaması mevcut.
 • Banka transferi, banka kartı, kredi kartı, nakit ödeme yöntemleri hızlı ve kolay yatırım yapmak mümkün.
 • Para yatırırken komisyon almıyor.
 • Alım satım işlemlerinde komisyon oranı düşük.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 18 milyar dolar.
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 40 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • Kara para aklama iddiaları nedeniyle ABD hükümeti tarafından soruşturma açıldı. Fakat Binance sözcüsü Jessica Jung, iddiaları yalanlayarak kara para aklama konusundaki prensiplere dikkat ettiklerini ve uyum programı oluşturmak için çok çalıştıklarını belirtiyor.

2. Gate.io

En Güvenilir Bitcoin Siteleri ve Borsaları

2013 yılında, Hong Kong’da kurulan Gate.io, 8 yılı aşkın süredir faaliyetlerine devam etmektedir.

Dünyanın önde gelen, Blok Zincir Dijital Varlık Tranding Platformları arasında yerini giderek sağlamlaştıran bir yatırım platformudur. Günümüzde ise merkezini Hong Kong’dan ABD ‘nin Virginia eyaletine transfer etmiştir.

Gate.io ile popüler kripto paralardan olan Bitcoin ve Ethereum dahil olmak üzere, yüzlerce kripto paranın alım satım işlemleri gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca yatırımcılara, gelişmiş özellikler sunarak kullanıcı sayısını artırmayı ve hızlı işlem sunmayı amaçlıyor.

Siber güvenlik, şeffaflık, güvenilir trading hacmi ve para yatırma hacmi alanlarında birçok kez küresel düzeyde, en iyi ilk 10 firma arasına seçilmiştir. Gate.io kurucuları bunu ‘’önce güvenlik ve kullanıcı menfaati odaklı’’ ilkelerinde ısrarlı oluşlarına borçlu olduklarını belirtiyorlar.

Gate.io web sitesi ve mobil uygulama platformları, 130 ülkede 3 milyondan fazla kullanıcıya sahiptir. Dünyanın birçok ülkesinde hizmet vermektedir. Sadece İran, Kuzey Kore ve Suriye gibi dışarıya kapalı ülkelerde hizmet vermiyor.

Gate.io borsasında hesap açmak size biraz karmaşık gelebilir. Gate.io Nedir? Nasıl Kullanılır? | En Detaylı Gate io Rehberi yazım bu konuda size yardımcı olacaktır.

Tercih Sebepleri

 • 2020 yılında Türkiye pazarına açılan Gate.io, Türkçe ara yüze sahip olması sebebiyle kullanıcıya büyük kolaylık sağlıyor. Bu yüzden en iyi kripto para uygulaması olarak adından sıkça söz ettiriyor.
 • Gate.io kripto para borsası para yatırma işlemi tamamen ücretsizdir.
 • Kripto para satın alma işlemlerinde alınan kripto paranın %0,20 si kadar, kripto para satma işlemlerinde de satılan kripto paranın %0,5’i kadar komisyon uygulanır.
 • Hangi Kripto paraya ne kadar komisyon uygulandığını, Gate.io komisyonları sayfasından daha detaylı olarak inceleyebilirsiniz.
 • Gate.io’da para yatırma işlemlerinde herhangi bir limit sınırı yoktur. Kullanıcılar istedikleri kadar parayı borsaya aktarabilirler.
 • Günlük para çekme işleminde ise kripto paradan kripto paraya göre değişkenlik gösteriyor. Kripto paraların günlük para çekme limitleri hakkında daha detaylı bilgiye, Gate.io limitler sayfasından erişebilirsiniz.
 • Diğer borsa platformlarından farklı olarak Gate.io borsası, kripto para alım satım işlemlerinde fon şifresi denilen ikincil bir şifreleme sistemi ile kullanıcıların kripto para cüzdanlarını ekstra güvenli hale getirmiştir.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 550 milyon Dolar.
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 2 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • En iyi bitcoin uygulaması diyemem, çünkü arayüzünün karmaşık bir tasarıma sahip olması kullanıcıların en çok şikayet ettiği konu.
 • Şimdilik Türk Lirası işe bitcoin alım satım işlemleri yapılamıyor.

3. Huobi Global

En Güvenilir Kripto Para Siteleri ve Borsaları

2013 yılında Leon Li tarafından Çin’de kurulan Huobi Global, 2017 yılında Çin hükümetinin kripto paraları yasaklaması ile merkezini Güney Kore’ye taşıdı.

Akabinde Singapur, Hong Kong, Japonya ve ABD ofisleri açan Huobi 2019 yılında da Türkiye’de bir ofis açtı. Şu anda ise resmi merkezi Singapura bağlı halka açık bir şirkettir.

Tercih Sebepleri

 • Huobi Global, sadece bitcoin alım satım yapabileceğiniz bir borsa değil. Türkiye’de yasal bir kuruluşa bağlı olan bir yabancı borsa. C seviyeye sahip olan bu borsa herhangi bir sorun karşısında yasal sorumluluklarını üstleniyor olması yatırımcıda güven duygusunu tetikleyen bir faktör.
 • Ayrıca Huobi Pool üzerinden kripto para madenciliği işlemleri de gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Kendine ait HT (Huobi Token) ile indirimli işlemler gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • 7/24 çalışan risk kontrol ekipleri düzenli bir şekilde soğuk ve sıcak cüzdan izolasyonlarını takip ediyor. Bir güvenlik tehdidi durumunda soğuk cüzdanlar erişime kapatılıyor. Bu da varlık kaybını engelliyor. Bu anlamda en güvenilir bitcoin sitesi olduğunu söyleyebiliriz.
 • Türkiye özelinde sıklıkla kampanyalar düzenleyip hediyeler dağıtıyor.
 • Sık sık komisyon indirim kartları veriyor.
 • Para yatırma ücreti yok.
 • Hafta içi her gün 9:00 ila 17:30 Türkçe canlı destek hizmetleri var.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 5 milyar Dolar
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 1,5 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 •  Huobi Global’deki çekim limitleri,diğer büyük bitcoin borsalarına oranla biraz düşük kalıyor.
 • Cüzdanında HT bulundurmayan kullanıcılar için %0,2 komisyon uygulaması var. Bunu çoğu Bitcoin borsası yapıyor fakat Huobi Global’de biraz yüksek kalıyor.
 • Türkçe canlı destek ekibinin hafta sonu çalışmıyor olması.

4. Coinbase

En Güvenilir Bitcoin Siteleri ve Borsaları

Coinbase, Amerikan bir kripto para alım satım borsasıdır. Coinbase uzaktan çalışma sistemi yürüttüğü için fiziksel ve resmi bir merkezi yoktur.

2012 yılında Brian Armstrong ve Fred Ehrsam tarafından kurulan şirket, Mart 2021 itibariyle ticaret hacmi bakımından Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük kripto para borsası oldu. Aylık ziyaretçi sayısı 93 milyondan fazla ve sürekli yükselen bir site trafiğine sahip ve  56 milyondan fazla kullanıcıya sahip ve 100’den fazla ülkeyi destekliyor.

Tercih Sebepleri

 • Basit arayüzü sayesinde tam bir kullanıcı dostu olduğunu söyleyebilirim. Özellikle yeni başlayanlar Coinbase Pro borsasını sevecektir.
 • Türkçe mobil uygulaması mevcut.
 • Bitcoin alım satım işlemleri oldukça hızlı.
 • Çevrimdışı depolama ile çalınmaya ve kaybolmaya karşı önemli bir güvenlik önlemleri var.
 • Cüzdanlar AES-256 olarak adlandırılan şifreleme yöntemi ile saklanıyor.
 • Coinbase borsası, ABD müşterilerini için yatırımlarını sigorta poliçesi kapsamına alınıyor.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 2 milyar Dolar.
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 4 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • Web sitesinin bazı bölümleri Türkçeye çevrilmemiş durumda.

5. KuCoin

KuCoin, Hong Kong merkezli bir kripto para alım satım borsasıdır. KuCoin’in kurucusu ve de CEO’su Micheal Gan’dır. Bu borsanın kuruma tarihi 2017 senesidir.

Kucoin’in amacı, kullanıcılara daha güvenli ve kullanışlı dijital varlıklar için dijital işlem ve değişim hizmetleri sağlamak, dünya çapında premium varlıkları entegre etmek ve en son teknoloji işlem platformunu oluşturmaktır.

KuCoin 2020 yılında bir siber saldırını kullanıcılara yansıtmadan çözdü. Böyle bir olayın kullanıcı hesaplarına yansımaması, bence bir nevi güvenilirliklerinin kanıtıdır.

Tercih Sebepleri

 • Hızlı ve güvenli işlem yapması nedeniyle bitcoin ve kripto para yatırımcıları açısından tercih sebebi.
 • Dünya çapında 8 milyondan fazla kullanıcıya sahip.
 • Kullanıcı ve fonlarını korumak için geliştirilmiş güvenlik sistemleri var; örneğin SMS ve cihaz doğrulama uygulaması platform içinde Kucoin ticaret kodu olarak göreceksiniz
 • En güvenilir bitcoin siteleri arasında yer alıyor
 • Aradığınız pek çok popüler kripto parayı bulabiliyorsunuz.
 • 100’den fazla ülkede kullanılan bir platform
 • Dünyanın en iyi kripto para borsaları arasındadır.
 • 7/24 çalışan aktif müşteri hizmetlerine sahipler.
 • Sık sık çekilişler düzenliyorlar.
 • %0,1 oranında komisyon alıyor. Kucoin kipto para borsasına ait KCS coininiz var ise işlm komisyonlarında %20 indirim kazanıyorsunuz.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 900 milyon Dolar
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 4 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • 2020 yılında yaşanan siber saldırı olayı kullanıcıları biraz tedirgin etti.
 • Türk Lirası ile şimdilik işlem yapamıyorsunuz.

6. Kraken

Kripto para alım satım siteleri

Kraken kripto para alım satım borsası; 2014 yılında, Jesse Powelll tarafından kuruldu.2013 yılda da faaliyetlerine başladı. Borsanın merkezi San Francisco’da yer alıyor.

Bunun yanında İngiltere, Japonya ve Singapur da dahil olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinde ofisleri bulunuyor.

Kraken borsası sadece varlıkların korunmasında değil kişisel verilerin gizliliğine ve korumasına da oldukça önem veren bir şirket.  2FA, PGP, zaman aşımında oturumun kapatılması 7/24 canlı destek sağlaması gibi pek çok konuda tercih edilme sebebi.

Krake’nin taktir ettiğim özeliklerinden birisi de güvenlik konusunda kullanıcıyla iş birliği yapması.

-Bul Bug’ı- Al Bitcoin’i- mottosu işleyen bu iş birliğinde, eğer kullanıcı gözden kaçmış olabilecek bir güvenlik açığını tespit eder ve Kraken Bitcoin borsasına bildirirse en az 500 Dolar değerinde Bitcoin kazanabiliyor.

Daha ciddi sorunlarda ise daha yüksek rakamlar ödeyeceklerini belirtiyorlar.

Bu sistem krizi fırsata çevirmek için çok akıllıca, tam bir win-win sistemi.

Tercih Sebepleri

 • Ciddi ve güçlü güvenlik önlemleri alınması kullanıcıların içini rahatlatıyor.
 • En güvenilir kripto para borsası olmasının yanı sıra %100 yasal bir kripto para borsasıdır.
 • Düşük komisyonlu kripto para alım satım borsası olması göze çarpıyor.
 • Kraken Kripto para borsası sitesi açıklamalı yönlendirmeler ile kullanım kolaylığı sağlıyor.
 • Tüm sorularını yanıtlayacak destek merkezi mevcut.
 • 190’dan fazla ülkede hizmet veren en büyük bitcoin borsası arasında.
 • Uzun ya da kısa vadeli işlemlerinizi basit bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 900 milyon Dolar
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 4 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • Anında kripto para alım işlemi için kredi kartı ya da banka kartı depozitosu seçeneği bulunmuyor.
 • Kraken bitcon sitesi sayfalarının bazıları Türkçeye çevrilmemiş durumda.
 • Geçmiş yaşanan DDos saldırısı, o dönemde kullanıcı sayısının azalmasına neden oldu.

7. CEX.IO

En güvenilir kripto para siteleri ve borsaları

2013 yılında kurulan Londra merkezli CEX.IO , kripto para piyasasındaki en büyük uluslararası borsalardan birini işletiyor.

CEX.IO, İngiltere, ABD, Cebelitarık, Kıbrıs ve Ukrayna’daki ofislerde 250’den fazla profesyonelden oluşan bir ekiple çok işlevli bir dijital varlık borsasıdır.

Şirket ABD’de FinCEN’le Money Services Business olarak kayıtlıdır. Ayrıca seviye iki DSS sertifikasına sahiptir.

CEX.IO, giriş seviyesi kullanıcılardan profesyonel tüccarlara, kurumlar ve işletmelere kadar çeşitli kripto piyasası katılımcılarının ihtiyaçlarına hizmet ediyor.

Tercih Sebepleri

 • Birçok itibari para ile alım satım işlemleri yapılabiliyor.
 • Cex.io bitcoin borsası sitesi kullanım kolaylığı ile göze çarpıyor.
 • Profesyonel kripto para yatırımcıları için marj ticaret (borç para ile alım satım) seçenekleri mevcut.
 • Cex.io bitcoin borsası sitesi destek bölümünde neyi nasıl yapacağınız ile alakalı açıklamalar mevcut, isterseniz e-posta yoluyla iletişime geçebiliyorsunuz.
 • Visa ve Mastercard dahil olmak üzere çeşitli kredi kartı ve banka kartları ile kripto para alım satım işlemi yapılabiliyor.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 40 milyon Dolar.
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 2,5 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • Kripto para seçenekleri kısıtlı kalıyor.
 • Kullanıcılar genel anlamda işlemlerin gerçekleşmesi aşamasını yavaş buluyorlar. Hızın önemli olduğu kripto para borsalarında tercih edilme sebebini düşürüyor.
 • Henüz Türk Lirası ile işlem yapılamıyor.
 • Web sitesinin Türkçeleştirilmesi çok başarısız.

8. Bitpanda

en iyi kripto para sitesi

Bitpanda borsası 2014 senesinde kuruldu. Kurucuları Eric Demuth, Paul Klanschek ve Christian Trummer’dır.

Viyana merkezli bitpanda borsası, Avrupa Ülkelerinde popüler olan Bitpanda kripto para borsası, 2,5 milyondan fazla kullanıcıya sahip.

Tercih Sebepleri

 • Bitpanda kripto alım satım borsası tam otomatik bir platform olduğunu söyleyebilirim. İşlemler çok hızlı gerçekleşiyor.
 • AML5, (AML5, kara para aklamanın önlenmesi amacıyla Avrupa Birliği’nde uygulanan bir düzenlemedir.) Fon Kanıtı ve KYC (Know Your Customer) süreci gibi adımlar ile Avrupa standartlarında gelişmiş güvenlik önlemleri alınmış durumda. En güvenilir bitcoin siteleri arasında yerini almış durumda.
 • Tercih edilmesini bir diğer sebebi ise Avrupa Birliği ödeme hizmetleri yönergesi (Directive on Payment Services- PSD2) lisansına sahip olması.
 • Türk Lirasıyla bankadan EFT ve Havale yapılabiliyor.
 • Kolay ve kullanışlı bir platform. Yeni başlayanların bile çok kolay alışabileceği bir ara yüzü var.
 • Bitpanda’nın sevdiğim özelliklerinden birisi akademi bölümünün olması. Avrupa ülkelerinde yaşıyor ve İngilizcenize güveniyorsanız tabi. Buradaki eğitimleri tamamlarsanız ve bölüm sonundaki testten en az 80 puan alırsanız 5 Euro değerin BEST Token kazanıyorsunuz. Hem de kendinizi geliştirmiş oluyorsunuz.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 10 milyon Dolar.
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 500 bin kişi.

Düşündüren Tarafları

 • Bahsettiğim eğitim tamamlama ve testten başarılı olursan 5 Euro değerin BEST Token kazanma ayrıcalığı ne yazık ki Türkiye için geçerli değil.
 • Bitcoin borsası Altcoin seçenekli bu borsada kısıtlı kalıyor.

9. Btcturk

en güvenilir türk bitcoin siteleri

2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kurulan Btcturk, Türkiye’nin ilk kripto para borsasıdır. Dünyanın 4. bitcoin alım satım platformudur.

Btcturk İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş. tarafından yönetiliyor.  BtcTurk, en güvenilir bitcoin sitesi olmak için Türkiye Cumhuriyeti Sanal Pazaryeri Hukuki standartlarına uygun standartlarda hizmet vermeye devam ediyor.  Merkezi İstanbul Beşiktaş’ta bulunuyor.

Süper Lig takımlarından Yeni Malatyaspor’a 2019-2020 sezonu isim ve forma sponsoru oldu.

20 Ağustos 2020 tarihinde Türkiye Kadın ve Erkek Milli Takımları Ana Sponsoru, Eylül 2020’de Türkiye Bilişim Vakfı’nın ana sponsorları arasında yer aldı.

Tercih Sebepleri

 • 2 Aşamalı Doğrulamaya (2FA) ek olarak kripto para çekme PIN kodu ve Oltalama (Phishing) Kodu sayesinde gelişmiş bir güvenlik sistemi sunması en iyi Türk bitcoin borsası arasında yeri almasını sağlıyor. En güvenilir bitcoin siteleri arasında.
 • Kripto paraların %97’sini çevrim dışı soğuk cüzdanlarda depoluyor olması BtcTurk’ü, en güvenilir bitcoin sitesi olmaya daha da yaklaştırtıyor.
 • Türk lirası ile bitcoin alım satım işlemleri yapabiliyorsunuz.
 • Canlı destek hattı anlaşılır yardım menüleri kullanıcı kolaylığı sağlıyor.
 • Akbank, Vakıfbank, Fibabanka, Denizbank ve Ziraat Bankası ve Papara ödeme yapılabiliyor.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 160 milyon Dolar
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 5 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • 2021 yılı kripto para yatırımında patlamaların yaşandığı bir yıl oldu. Altcoin alım satımına talebin artması ve BtcTurk bünyesinin bu konuda kısıtlı kalması kullanıcı kaybetmesine neden oldu.
 • İşlem hızı dezavantaj sağlıyor.

10. Paribu

en güvenilir türk bitcoin siteleri

Paribu, Türkiye merkezli en iyi kripto para alım satım borsaları arasında yer alıyor. 2015 yılında hazırlıklarına başlayıp 2017 yılında hizmet vermeye başladılar.

Son dönemde yaşanan Thodex vurgunu sonucunda gözler kripto para borsasına çevrildi. Hak verirsiniz ki bu tatsız durum, Türkiye merkezli Paribu araştırılmaya başlandı. Paribu’nun kurucusu hakkında edindiğim tüm bilgileri sizinle paylaşmak istiyorum.

Paribu’nun kurucusu ve CEO’su  Yasin Oral’dır. Kendisi lise yıllarında yazılım çalışmalarına başlamış ve TÜBİTAK’ın 2001 yılında düzenlediği bir yarışmasına katılmış.  Akabinde TÜBİTAK web sitesi geliştirmelerine dışarıdan destek sağladı.

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesini 2009 yılında bitiren Yasin Oral, 2010’da Türkiye’nin ilk online matbaası matbuu.com’u kurdu.

2015 senesinde online bilet alım satım platformu Biletgo’yu kurdu.

Blockchain Türkiye Platformu Yürütme Kurulu üyesi ve Türkiye Genç İş Adamları Derneği üyesidir.

Tercih Sebepleri

 • 7/24 para transferinde bulunabiliyorsunuz.
 • Yerli bir kripto para borsası olması Türk Lirası ile işlem yapmanızı sağlıyor.
 • 1 milyondan fazla kullanıcısı var.
 • Arayüzü basit olduğu için kullanım kolaylığı sağlıyor.
 •  Paribu’da Türk Lirası için minimum para yatırma limiti yok.
 •  Altcoin işlemleri için para çekme ücreti yok.
 • Galatasaray Fan Token (GAL), Trabzonspor Fan Token (TRA), Paris Saint Germain Fan Token’dır (PSG) ve Juventus Fan Token (JUV) gibi taraftar token değişimleri işlem görüyor.
 • ‘Paribu Hub’ platformu ile kripto paralar ve kullanımları ile ilgili kişisel ve kurumsal için online eğitimler alabiliyorsunuz. Bu platformda online etkinliklere katılabiliyorsunuz.
 • Bünyesinde sosyal sorumluluk projelerine yer veriyor. Bu alanda 2021 Martech Awards’tan birincilik ödülününü kazandılar.

Düşündüren tarafları

 • Komisyon oranlarının uygun olması tercih sebebiydi. Son dönemde komisyonları arttırdılar.
 • Bazen alım satım ve destek sisteminde aksamalar yaşanabiliyor. Thodex olayı sonrası bu gibi durumların yaşanması yatırımcıyı telaşlandırıyor.
 • Altcoin sayısı oldukça kısıtlı kalıyor.

11. Bitci.com

Taraftar coin satan bitcoin siteleri

2018 yılında Çağdaş Holding’in CEO’su olan Burak Çağdaş Çağlar tarafından kurulmuş bir  Türk bitcoin sitesidir.

Bitci.com, kâr zarar grafikleri ile yatırımınızın durumunu gösteren bir araca sahip. Bitcoin borsalarının diğerlerinde böyle bir seçenek yok. Bitci.com, bu özelliği ile Bitcoin ve Kripto Para alım satım dünyasında bir ilke imza attığını söyleyebilirim.

Bir kripto para birimine yatırım yaptınızı varsayalım. Aynı kripto paranın değişen kur oranında 6 ay boyunca birkaç kere daha satın aldınız. Bu kar/zarar grafiği sayesinde kar ve zararınızı TL ve yüzde olarak anlık takip edebiliyorsunuz.

Bitci, kullanıcılarının yatırım hareketlerini inceleyip, raporlayan bir kripto para borsası olarak da faaliyet gösteriyor.

Türk taraftar fan token çıkaran ilk Türk Kripto borsası olan Bitci, TBF (Türkiye Basketboll Federasyonu) Token. ANKA token (ankara gücü spor), ESES Token (Eskişehir spor) ve KSK Token (Karşıyaka spor) piyasaya sürülen taraftan tokenleridir.

Denizlispor ve McLaren F1 Takımının resmi sponsoru olan Bitci.com, yakın zamanda Denizlispor’a ve McLaren F1 takımına ait bir token çıkarmaya hazırlanıyor.

Tercih Sebepleri

 • Uygun komisyon oranları ile kripto para alım satım işlemlerinde makul tutarlar ödüyorsunuz.
 • Birçok Taraftar Token’ine yatırım yapabiliyorsunuz.
 • Aktif piyasada bulunan 70’den fazla kripto parayı Bitci borsasından alabiliyorsunuz.
 • ‘Bitcipay’ adında kendilerine ait Blockchain tabanlı bir ödeme sistemleri mevcut.
 • Basit arayüzü kullanım kolaylığı sağlıyor.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 12 milyon Dolar.
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 4 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • Paranızın hesaba geçmesi 2 günü bulabiliyor.
 • Destek hattı ile iletişim sorunları yaşayabilirsiniz.

12. Bitlo

türk bitcoin siteleri

Hakan Baş, Alper Afşin Özdemir ve Mustafa Alpay tarafından kurulan Bitlo, 2018 yılından bu yana en iyi Türk bitcoin borsaları arasında faaliyet gösteriyor. Merkezi İstanbul’da bulunuyor.

Tercih Sebepleri

 • Varlıklarınızı çevrimdışı soğuk cüzdanlarda muhafaza ediliyor.
 • Arayüz tasarımı kullanıcı dostu, her seviyeden yatırımcıya hitap ediyor.
 • Kripto paranızı çekme ve Papara aracılığı ile EFT yapma işlemlerinde hesap doğrulama yapmanız gerekiyor. Sadece yatırım yapmak ve cüzdanda tutmak istiyorsanız, kimlik doğrulama zorunluluğunuz yoktur.
 • Hesap onayı için gönderdiğiniz kişisel belgelerinizi şifreleme yoluyla saklıyorlar. Kişisel verilerin korunması konusunda hassaslar. İki faktörlü doğrulama yöntemi ile uluslararası standartlarda güvenlik önemleri mevcut.
 • 09:00-24:00 saatleri arası telefon desteği alabiliyorsunuz.
 • 7/24 canlı destek hattına bağlanabiliyorsunuz.
 • Sık sıkı kampanyalar düzenliyorlar. Aktif kampanyaları duyurular bölümünden bulabilirsiniz.
 • Papara ve Akbank ile Bitlo hesap numaranızı girerek EFT işlemlerinizi gerçekleşebiliyorsunuz.

Düşündüren Tarafları

 • Kısıtlı coinleri alabiliyorsunuz.
 • Destek konusunda eksikleri var.
 • Sitenin bakım çalışmalarında sistem askıya alınabiliyor.
 • Sadece Türk Lirası ile işlem yapılıyor.
 • Komisyon oranları miktara ve kripto paraya göre değişiyor.

13. Icrypex

türk bitcoin siteleri

2018 yılında Gökalp İçer tarafından kurulan Icrypex, en iyi Türk kripto borsası arasında dikkat çekiyor. İstanbul Maslak merkezli Icrypex Blockchain Türkiye ve KalDer (Türkiye Kalite Derneği) üyesidir.

ICRYPEX açılımı nedir derseniz, International Crypto Exchange’ten geliyor.

Türk Bitcoin borsaları arasında tamamen Türk sermaye ile kurulmuştur. Türk yazılımcılar tarafından kodlanan Icrypex, tamamen yerli bir türk kripto para borsasıdır.

Beşiktaş Basketbol A takımı resmi sponsorluğunu üstenmiştir.

Tercih Sebepleri

 • Kredi kartıyla bitcoin alım satım işlemileri yapabiliyorsunuz.
 • ICRYPEX komisyon oranı %0.0035.
 • 2FA güvenlik yöntemi ve soğuk depolama ile hesabınız ve yatırımlarınız güvence altında alınıyor. Bu da en güvenilir bitcoin siteleri tarafından uygulanan bir güvenlik önlemi. en güvenilir bitcoin siteleri arasında yerini almış durum.
 • işlem hacim ve emirleri, blockchain reaksiyonları ve güvenlik ağını sürekli gözlemleyen ve denetleyen uzman ekipleri var. 24 saat süresince teknik operasyonları sıkı bir çalışma sürdürüyor. Bu da en iyi Türk bitcoin borsası olmasını sağlıyor.
 • İşlem hızı oldukça iyi durumda.
 • Akbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile anlaşması olduğu için para yatırma ve çekme işlemlerinizi ücretsiz gerçekleştirebiliyorsunuz.
 • Kripto para dünyasındaki gelişmeleri veren günlük ve haftalık bültenleri mevcut. İsterseniz mail adresinizle üye olabiliyorsunuz.

Düşündüren Tarafları

 • Altcoin seçenekli kısıtlı kalıyor.
 • İşlem hacmi düşüktür.

14. Bitexen

en iyi türk bitcoin borsası

Bitexen, Mehmet Fatih Bilgin, Murat Çelik, Ahmet Kürşat Duygulu ve Mutlu Dağdelen ortaklığı ile kurulmuş İstanbul Sarıyer’de kurulmuş en iyi Türk bitcoin borsası olarak faaliyet göstermektedir.

Finans ve bankacılık hizmetleri güvenliği alanında uzmanlaşmış bir Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş bir platform olarak göze çarpıyor.

Bitexen Teknoloji A.Ş. 25.000.000 TL’lik yerli sermaye ile hizmet vermektedir ve İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlıdır.

Bitexen Türk bitcoin borsası ilk türk kripto parası olan EXEN Coin’i ortaya çıkardı.

Türk kripto borsaları arasında en geniş portföye sahip olan kripto para borsasıdır.

Crypto Camp Turkey’in ana sponsorudur. Adana Demirspor yeni forma göğüs sponsorudur. İTÜRO LITE etkinliği ve Boluspor yeni forma sırt ana sponsoru oldu.

Bitexen Teknoloji 2. TESFED Türkiye Kupası’na da isimlerini verdi.

Tercih Sebepleri

 • Kullanım kolaylığı sebebiyle en iyi kripto para uygulaması niteliğinde.
 • Komisyon oranları birçok bitcoin alım satım borsasına oranla düşük.
 • Exen Coin sayesinde daha uyguna bitcoin alım satım işlemi gerçekleştirebiliniyor.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 231 milyon Dolar.
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 1,2 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • En iyi türk bitcoin borsası olan Paribu ve BtcTurk ile karşılaştırırsak işlem hacmi oldukça düşük kalıyor.
 • işlem çiftleri çok kısıtlı.

15. Bitfinex

bitcoin ve yatırım borsaları

Bitfinex, 2012 yılından Giancarlo Devasini ve Raphael Nicolle tarafından kurulmuştur.

Merkezi Hong Kong’da bulunan ve Britanya Virjin Adaları’a kayıtlı iFinex Inc.’e ait bir kripto para borsası dünyanın en popüler, eski ve en iyi kripto para borsası olarak biliniyor.

Piyasa manipülasyonları, dolandırıcılık ve siber saldırı olaylarıyla çokça gündeme gelen Bitfinex en iyi kripto para borsası, aylık 6 milyondan fazla ziyaretçisi ve günlük

Tercih Sebepleri

 • UNUS SED LEO jetonlarına sahipseniz, Bitfinex Ortaklık Programından daha da fazla avantajdan yararlanabilirsiniz.
 • Kullanıcı hesabının korunmasında 2FA U2F ve PGP gibi sistemler kullanılıyor.
 • Tüm en güvenilir kripto para siteleri gibi varlıklarınız çevrimdışı soğuk cüzdanda saklanır.
 • Komisyon ücretleri çoğu borsaya göre düşük.
 • API arayüzünde Trade geçmişinizi tarih bazlı olarak görebiliyorsunuz.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 1 milyar Dolar.
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 6,5 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • Türkçe dil desteği bulunmuyor.
 • Arayüzü kullanıcı açısından zorlayıcı. En iyi bitcoin uygulaması diyemem.
 • Piyasa manipülasyonları, dolandırıcılık ve siber saldırıya maruz kalması yatırımcıyı düşündüren tarafı diyebilirim.
 • Tüm olumsuluklara rağmen Bitfinex, kripto alanındaki en güvenilir kripto para siteleri ve en güvenilir bitcoin siteleri arasındadır.

16. Bithumb Global

En iyi kripto para borsası

Bithumb 2014 yılında Javier Sim tarafından kurulan dünyanın en büyük kripto para borsası arasında yer alıyor. Merkezi Güney Kore Seul’de bulunuyor.

Çin’de bitcoin ve kripto alım satımı artık yasak olduğu için pek çok Çinli kullanıcı da Güney Kore’deki borsaları tercih ediyor. En iyi kripto para borsası olarak adından söz ettiriyor.

Tercih Sebepleri

 • Bitcoin al/sat işlemlerinin komisyon ücretleri düşük.
 • Büyük bitcoin alım satım hacmi ve likiditesi çok iyi.
 • 2 faktörlü kimlik doğrulama, SSL şifrelemesi, 7/24 sunucu izleme özellikleri en güvenilir bitcoin sitesi olmasını sağlıyor.
 • 7/24 canlı sohbet ve telefondan destek alabiliyorsunuz.
 • Arayüz tasarımı yeni ve ileri seviye yatırımcılara göre geliştirilmiş. En iyi kripto para uygulaması olarak yorumluyor.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 126 milyon Dolar
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 750 bin kişi.

Düşündüren Tarafları

 • 2017 yılında bir siber saldırı olayı atlattı.
 • En çok kullanılan para birimlerini desteklemiyor.
 • Web sitesinin Türkçeleştirilmesi yetersiz.
 • En iyi coin borsası olması tercih sebebi olsa da kimlik doğrulama işlemi yavaş kalıyor.

17. eToroX

En Güvenilir Bitcoin Siteleri ve Borsaları

eToroX, bitcoin alım satım yapılabilen kripto para borsasıdır. 2018 yılında kurulan eToroX bitcoin alım satım borsası eToro LTD’nin bir yan kuruluşudur.

eToro, kripto para birimi topluluğunda önemli bir figür olan Yoni Assia tarafından yönetiliyor. Şirketin merkezi Kıbrıs’tadır. Bu alanda pek çok çalışanı istihdam etmektedir.

Tercih Sebepleri

 • eToroX en iyi bitcoin borsası para yatırma işlemlerinde herhangi bir ücret almıyor.
 • Bitcoin alım satım işlemlerinde komisyonlar piyasa yapıcılar için %0,1 ile 0,03 arasında değişiklik gösteriyor.
 • Para çekme işlemleri, para birimlerinin miktarına bağlı olarak değişiklik gösteriyor.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 16 milyon Dolar.
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 20 milyon kişi.

Düşündüren Tarafları

 • Belirli itibari paraları destekliyor.
 • Kripto para seçenekleri en iyi coin siteleri bazında kısıtlı kalıyor.

18. Bitstamp

bitcoin alma siteleri

Bitstamp’ı 2011 yılında Damijan Merlak ve Nejc Kodric tarafından Slovenya’da kurdu.

İngiltere’de, Lüksemburg’da New York’ta ofisler açtı.  Şimdiki merkezi Newyork’tadır. Mt.Gox’a rakip kurulan, ilk kripto para borsasıdır.

2015 yılında kripto borsasının en büyük siber saldırısına uğradılar. Bitstamp, güvenlik konusunda kendini çok geliştirdi. Şu an da en güvenilir bitcoin siteleri arasında.

Bitstamp ile para yatırma/çekme ve işlem ücretleri çoğu borsaya kıyasla oldukça ucuz. Uluslararası banka havalesi için depozito ücreti sadece %0.05’tir ve bu oldukça düşüktür. Alım satım ücretleri, ‘al ve sat’ tutarlarınıza bağlı olarak değişir.

10.000$’ın altındaki tutarlar için en yüksek işlem ücreti %0,5’tir. 10.000.000$’ın üstü işlemler için komisyon oranı %0.10’a kadar düşüyor.

Kredi kartınızı kullanırken dikkatli olun. Kredi kartınız ile para yatırmak, pahalıya mal olabilir. Tüm kredi ve banka kartı depozitoları %5 gibi büyük bir ücrete tabidir.

Tercih Sebepleri

 • PGP anahtarı ile şifreleme yapabiliyorsunuz.
 • Kredi kartı ile para yatırabiliyorsunuz.
 • Kimlik doğrulaması oldukça basit.
 • İşlemler hızlı gerçekleştiriliyor.
 • Pek çok popüler kripto varlığa yatırım yapabiliyorsunuz.
 • Mobil uygulaması mevcut. Ama en iyi kripto para uygulaması olduğunu söyleyemem.
 • CoinMarketCap Haziran 2021 verilerine göre günlük işlem hacmi yaklaşık 400 milyon Dolar.
 • Haftalık site ziyaretçisi sayısı yaklaşık 601 bin kişi.

Düşündüren Tarafları

 • Türk lirası ile kripto para alım satım işlemleri yapılamıyor.
 • Dünyanın en iyi kripto para borsası olmasına rağmen Türkçe dil seçeneği yok.
 • Destek bölümü çok yavaş ilerliyor.

Türk Bitcoin Siteleri Hangileri?

2021 yılı itibari ile kripto para yatırım sitelerine olan talepte Türkiye Avrupa birinciliğini çekiyor. Türk yatırımcılar kripto para borsalarını çok sevdiler diyebilirim.  BtcTurk dünyada kurulan dördüncü kripto para borsası olması da bunu katlar nitelikte.

2021 yılı Türk bitcoin siteleri şu şekilde:

 • BtcTurk
 • Paribu
 • Icrypex
 • Bitlo
 • Bitci.com
 • Bitexen

Türk Bitcoin Borsasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular Neler?

Yatırım dünyasının hangi alanı olursa olsun dikkat edilmesi gereken bir dizi konu vardır. Güvenlikten işlem hacmine, ödeme yöntemlerinden kullanıcı deneyimine kadar… Aşağıda bahsettiğim başlıklar sayesinde bu konuda fikir sahibi olacaksınız.

1. Güvenlik

Güvenlik konusu, kripto yatırımcıları için büyük bir endişe kaynağıdır. En güvenilir bitcoin siteleri incelememde ele aldığım bitcoin borsalarının zamanında yaşadığı bütün siber saldırılara ve spekülasyonlara yer vermeye çalıştım.

Dolandırıcılık ve hırsızlık riskini azaltacak birçok önlem vardır. Bir borsa kolayca siber saldırıya maruz kalıyorsa bu platformdan kaçınılmalıdır.

Para birimlerini özel anahtarlarla çevrimdışı depolamak, çok faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmak ve kimlik avı algılama, kullanıcıların dijital varlıklarının korumasını artırmak için yararlanabilecekleri özelliklerden ve güvenlik önlemlerinden yalnızca bir kaçıdır.

2. İşlem Hacmi

Bitcoin alım satım işlemi yapan en güvenilir bitcoin siteleri için kripto para sitelerinde işlem hacmini göz önünde bulundurmalısınız.

3. Kripto Para Çeşitliliği

Kripto para birimi yatırımcıları için ortak bir sorun, bir platformda belirli kripto paralar için destek eksikliğidir. Kullanıcı dostu borsaların çoğu yalnızca en yaygın madeni paraları destekler.

Kullanıcılar, yüksek ücretlerin neden olduğu satıcı kilitlenmesine karşı dikkatli olmalıdır. Satın almak istedikleri kripto paranın işlem hacmini göz bulundurmalıdır.

Düşük komisyonlu, güvenilir kripto para borsaları ve çok çeşitli altcoinleri destekleyen kripto borsalarını tercih etmelisiniz.

4. Ödeme Yöntemleri

Bitcoin alım satım işlemlerinde izin verilen ödeme yöntemi, borsalara göre değişiklik gösterir. Nakit, kredi kartı, Banka EFT’si banka havalesi, nakit uygulamaları ile ödeme gibi pek çok çeşitli seçenekleri içerir. Yine PayPal ve Papara gibi uygulamalar aracılığıyla bitcoin alım satım yapmak için kullanılan ödeme yöntemleri de mevcuttur.

En güvenilir bitcoin siteleri tercihinizde ödeme yöntemlerini mutlaka araştırın ve size hitap edip etmediğine karar verin.

5. Kullanıcı Deneyimi

Günümüzün mevcut geleneksel ve bitcoin borsalarının bazı tercih edilme sebepleri vardır.  Bunlardan biri Web sitesinin ve mobil uygulamasının kullanışlı olmasıdır. Bazı en iyi kripto para uygulamaları yeni başlayanlar için bazı en iyi kripto para uygulamaları profesyonel yatırımcılar için geliştirilmiştir.

Bitcoin borsası alanında yatırım yapacaksanız mutlaka kullanım kolaylığını göz önünde bulundurun. Bana göre en iyi bitcoin uygulaması kullanım kolaylığı olanıdır.

6. Bölgesel Kullanılabilirlik

Borsalar her ülkede farklı düzenlemelere tabidir. Ekvador ve  Çin gibi bazı ülkelerde kripto para borsaları yasaklanmıştır. Zaten kripto para alım satım borsaları web sitelerinde kısıtlı olan ülkeleri size bildiriyor.

Sanal özel ağlar (VPN’ler), borsalara erişim izni verebiliyor. Bu işlemin ülkeden ülkeye yasal yaptırımları değişebiliyor.

Yasalara aykırı bir durumla karşı karşıya kalmamanız adına dikkatli olmanızı ve emin olmadan bu tür yöntemlere başvurmamanızı önemle vurgularım.

7. Reklam ve Sponsorluklar Güvenilirliği Göstermez!

Thodex ve Çiftlik Bank vurgunu sonrası yaşanan mağduriyet ve kayıpları biliyorsunuz. Zamanında bu kurumların çok fazla reklam ve sponsorluk anlaşmaları ve ünlülerle işbirlikleri oldu.

Reklam ve sponsorluk anlaşmaları, bir borsanın en güvenilir bitcoin siteleri arasında gösterilmesi için yeterli değildir. Bu tür çalışmaların bir tür göz boyama oyunu olabilir. Aman dikkat!

8. KPMG “Klynveld Peat Marwick Goerdeler”  Denetlemesi

KPMG “Klynveld Peat Marwick Goerdeler” 147 ülkede 219.000’den fazla çalışanı olan mali denetim, vergi ve danışmanlık konularında dünya çapında hizmet veren bir kuruluştur.

Kripto para cüzdanların uzmanlar tarafından denetlenmesi, güvenilirlik için önemlidir.

Dünyanın En Büyük Kripto Para Borsası Hangisi?

Bir tür finansal değerleme platformu olan CoinMarketCap kripto para yatırımcılarının işini kolaylaştıracak pek çok özelliği bir araya getiriyor.

Haziran 2021 itibari ile 10.300’den fazla kripto parayı ve neredeyse 400’e yakın kripto para borsasını anlık olarak meraklısına listeliyor.

CoinMarketCap Platformunun Haziran 2021 verilerini göz önünde bulundurarak an itibari ile dünyanın en büyük kripto para borsası hangisidir sorusunun cevabı olarak Binance Borsası diyebiliriz.

CoinMarketCap Platformunun Haziran 2021 borsa skoru, işlem hacmi ve ortalama likidite verilerine göre ilk 10 en iyi kripto para borsası;

 1. Binance
 2. Huobi Global
 3. Coinbase
 4. Kraken
 5. Bitfinex
 6. Kucoin
 7. Bithumb
 8. Gate.io
 9. BtcTurk
 10. Paribu
En güvenilir kripto para borsaları ve bitcoin sitelerinin işlem hacimleri

Dünyanın en büyük kripto para borsası hangisidir sorusunun cevabı, değişen çağ ve teknoloji ile birlikte değişiklik elbette gösterecektir.

Hangi kripto para borsasına girmiş olursanız olun, bol kazançlar dilerim.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general