Basit Faiz ve Bileşik Faiz Nedir? [Basit ve Bileşik Faiz Hesaplama Formülü]

Basit Faiz ve Bileşik Faiz Nedir? [Basit ve Bileşik Faiz Hesaplama Formülü]

Basit ve bileşik faiz nedir? Nerelerde kullanılır? Faiz terimini günlük hayatınızda sıkça duyarsınız. Hiç faizle bir işiniz olmasa bile mutalaka bir gün olacaktır. Buradan sadece kredi çekip faiz ödemeyi düşünmeyin. Faiz geliri de elde edebilirsiniz. İşte bu yüzden basit faiz ve bileşik faiz hesaplama formülü öğrenmelisiniz.

Faiz hesabını bilmenin size faydası, yatırım yaparken ya da bir proje yaparken ne kadar kar elde edebileceğinizi ya da ne kadar riske girdiğinizi göstermesidir. Eğer hesaplamalar sonucunda karlı çıkabileceğinizi düşünürseniz, o işe girmeniz daha mantıklı gelebilir.

Böylece yapacağınız işleri gönül rahatlığıyla ve risk psikolojisine girmeden yapabileceksiniz. Öyleyse gelin basit faiz nedir ve bileşik faiz nedir bir bakalım.

Basit Faiz Nedir?

basit faiz nedir, basit faiz hesaplama formülüBasit faiz nedir diye bakmadan önce faiz kavramının ne anlama geldiğini bilmek lazım. Kısaca faiz, belirli bir süre için ödünç verilen bir paranın üzerinden kar elde etmektir. Yani paranızı birine borç olarak verdiğinizde aylık ya da yıllık olarak belirli bir oran belirleyip kar elde edersiniz.

Aynı şekilde birinden borç aldığınızda da süreye göre anaparanın üstüne biraz daha para ödersiniz. Bu durumda ödediğiniz miktar faiz olarak ifade edilir. Peki basit faiz nedir?

Basit faiz, belirli bir süre için verilen borçtaki anaparanın üstüne belirlenen orana göre faiz alınmasıdır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, faiz her dönem için anapara üzerinden hesaplanır. Yani her dönemde faiz anaparaya eklenip onun üzerinden faiz hesaplanmaz.

Basit Faiz Hesaplama Formülü

Basit faizin anapara üzerinden vadeye göre kar elde etmek olduğunu açıkladım. Basit faizin nasıl hesaplandığı konusunda da sizlere bilgi vermek istiyorum. Bu nedenle aşağıda formülü ve hesaplama örneğini vereceğim.

Basit faiz hesaplama formülünde kullanılacak terimler; faiz tutarı (F), anapara (A), paranın faizde kalma süresi (n), faiz oranı (t).

F = A.n.t / 100

Yani basit faizi hesaplamak için anapara, paranın faizde kalma süresi ve faiz oranını çarpıyoruz. Ardından 100’e bölüyoruz. Kısaca “Fant” olarak aklınızda tutabilirsiniz. Peki bir örnek verebilir miyim?

Basit Faiz Hesaplama Örneği

10.000 TL paranızı 1 yıllığına bankaya %15 faiz üzerinden yatırırsanız ne kadar kar elde edersiniz?

Faiz tutarı = (10.000 X 1 X 15) / 100 = 1500 TL faiz kazanmış olursunuz.

Fakat bankada vadeli hesap yapıp para yatırdığınızda faiz tutarının hepsini alamazsınız. Çünkü stopaj vergisi de sizden kesilecektir. 6 aydan 1 yıla kadar olan vadelerde stopaj oranı %12’dir. Yani faiz tutarının %88’lik kısmını alabilirsiniz.

1500 X (88 / 100) = 1320 TL hesabınıza kar olarak yatacaktır. Peki vadeniz 1 yıl değil de 32 gün olursa ne kadar kar elde edeceksiniz?

Faiz tutarı = [10.000 X 15 X (32 / 365)] / 100 = 131,5 TL faiz geliri elde etmiş olursunuz.

32 günlük kar hesabı verirken, faiz oranı yıllık verildiği için 32 günlük faiz oranını çıkarmak için “32 / 365” eklendi. Bunu farklı vadeler için de kullanabilirsiniz.

Yukarıda kar verildi ancak elde ettiğiniz kardan stopaj vergisi kesilecek. 6 aydan kısa vadelerde stopaj vergisi oranı %15’dir. Bu yüzden karınızın %85’lik kısmını alabileceksiniz.

131,5 X (85/100) = 117,75 TL kar olarak hesabınıza yansıyacaktır.

Basit faiz hesaplama formülü nedir detaylı şekilde anlattım. Sıra geldi bileşik faiz konusuna.

Bileşik Faiz Nedir?

bileşik faiz nedir, bileşik faiz hesaplama formülüBasit faizden farklı olarak, her vade döneminde elde edilen karın anaparaya eklenmesi ve yeni dönem faizinin o faizli anapara üzerinden hesaplanmasına bileşik faiz denir. Yani bir vade olduğundan her dönemde sadece anapara üzerinden kar elde etmiyorsunuz, anaparanın üzerine eklenen faizin de faizini alıyorsunuz.

Bileşik faiz, mürekkep faiz olarak da bilinmektedir ve basit faize göre çok daha karlıdır. Birazdan vereceğim örneklerde de buna şahit olabileceksiniz.

Bileşik Faiz Hesaplama Formülü

Bileşik faiz hesaplamak için gerekli olan formülü aşağıda vereceğim. Verdiğim formülü kullanarak çok kolay ve hızlı şekilde faizi hesaplayabileceksiniz. Yani tek tek uğraşmanıza gerek kalmayacak.

Faiz tutarı = AnaPara x (1 + Dönemlik Faiz Oranı)Dönem sayısı  – AnaPara

Yukarıda verdiğim formülde dönem sayısı yazan yere yıl olarak vadenizi koymanız gerekiyor.

10.000 TL’yi %15 faiz oranıyla 4 yıllık faize koyduğunuzda ne kadar kar elde edersiniz?

Faiz tutarı = 10.000 X (1 + 15 / 100) 4 – 10.000 = 7.490 TL kar geliyor.

Fakat stopaj vergisi kesilecek. 1 yıldan fazla vadeler için %10 stopaj vergisi kesiliyor. Yani paranın %90’ı elinize geçecek.

7490 X (90 / 100) = 6741 TL hesabınıza yatacak faiz geliridir.

Bazı kişiler bunun nasıl hesaplandığını ve hesaplanırken hata mı olduğunu merak edebiliyorlar. Bu yüzden adım adım açıklama yaparak açıklamasını yapayım.

  1. Yıl vade sonunda, 10.000 X %15 = 1500 TL faiz geliri gelecek. Bu geliri 2. Yıl için anaparaya ekleyeceğiz.
  2. Yıl vade sonunda, 11.500 X %15 = 1725 TL faiz geliri gelecek. Bu geliri 3. yıl için anaparaya ekliyeceğiz.
  3. Yıl vade sonunda, 13.225 X %15 = 1984 TL faiz geliri gelecek. Bu geliri 4. Yıl için anaparaya ekliyeceğiz.
  4. Yıl vade sonunda, 15.209 X %15 = 2281 TL faiz geliri gelecek ve onu anaparaya eklediğinizde toplamda 17.490 TL paranız olacak. Ana parayı çıkardığınızda da 7490 TL kar elde etmiş olacaksınız.

Yine bu durumda da stopaj vergisini çıkardıktan sonra hesabınıza 6741 TL yatacak.

Yazımda tüm detayları örneklerle verdim. Artık vadeli hesap açmak istediğinizde ne kadar kar elde edeceğinizi çok rahat hesaplayabilirsiniz. Altın hesabı açmak isterseniz, altın hesabı nedir nasıl açılır yazımıza bakabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Basit faiz ve bileşik faiz nedir, nasıl hesaplanır sorularını örnekler ile cevapladığımıza göre şimdi sırada konuya dair soru-cevaplar var.

Yazımın içinde bulamadığınız ve merak ettiğiniz sorular varsa yorum olarak bırakabilirsiniz.

Basit Faiz Nedir?

Basit faiz, anaparanın üzerine faiz gelirini eklemeden, her dönem için anapara üzerinden faiz hesaplanan faiz türüdür.

Basit Faiz Formülü Nedir?

Faiz tutarı = (Anapara x Vade süresi x Faiz oranı) / 100 formülüyle hesaplanır. Basit faiz hesaplama örneği bölümünden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bileşik Faiz Nedir?

Bileşik faiz, anaparadan her dönem kazanılan faizin anaparaya eklenerek, o miktar üzerinden hesaplanan faiz türüdür.

Bileşik Faiz Hesaplama Formülü Nedir?

Faiz tutarı = AnaPara x (1 + Dönemlik Faiz Oranı)Dönem sayısı  – AnaPara formülüyle hesaplanır. Bileşik faiz hesaplama formülü kısmından ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general