Bıldırcın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? | Bıldırcın Yetiştiriciliği Karlı Mı?

bıldırcın nedir

Bıldırcın yetiştiriciliği nasıl yapılır? Bıldırcın yumurtası nasıl üretilir? Türkiye’deki insanların kuş beslemeye ilgileri her zaman bulunmakta. Bunlardan biri de bıldırcın. Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bıldırcın yetiştirilmektedir.

Kuş ve hayvan yetiştiriciliğine merakı olan kişilerin bıldırcın hakkında en çok sorduğu sorulardan biri, bıldırcın nasıl yetiştirilir sorusudur. Bu konuda gerekli bilgileri yazımda detaylı olarak vereceğim.

Bıldırcın üretiminden elde edilen kar son yıllarda artmış ve üretenlerin sayısı da artmıştır. Bıldırcının hem etinden hem de sütünden yararlanılmaktadır.

Bıldırcın 8-10 hafta içerisinde gerekli olgunluğa ulaşır ve yumurta vermeye başlar. Eti için yetiştiriyorsanız da bu süre sonunda yenilebilir hale gelir.

Yumurta ve etindeki yüksek protein nedeniyle insanlar tarafından talep edilir. Üstelik lezzeti de beğenilir. Öyleyse siz de bıldırcın nasıl yetiştirilir öğrenmek istiyorsanız, yazımı okumaya devam edin.

Bıldırcın Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

bıldırcın yetiştiriciliği nasıl yapılır

Bıldırcın yetiştiriciliği için bilinmesi gereken birçok husus bulunuyor. Öncelikle bıldırcınları tanımalıyız. Bıldırcının insan vücudu üzerindeki faylarını ve hangi tür bıldırcınların olduğunu bilmeliyiz.

Bıldırcın Etinin Faydaları Neler?

Bıldırcın etinin insan vücudu üzerinde birçok önemli faydası bulunmaktadır. Peki nedir bu faydalar?

  • Bıldırcın etinde bolca protein ve E vitamini bulunuyor. Ayrıca B1, B2 ve B12 vitaminleri de bulunur.
  • Mide asidi üzerinde düzenleyici etkiye sahiptir.
  • Vücuttaki hasar görebilecek sinir sistemlerinin düzelmesinde yardımcı olur.
  • Bağırsak ve sindirim sistemleri üzerinde düzenleyici bir etkiye sahiptir.

Bıldırcın Yumurtasının Faydaları Neler?

bıldırcın yumurtası üretimi nasıl yapılır

Sadece bıldırcın etinin değil, bıldırcın yumurtasının da oldukça fazla faydası bulunuyor.

  • Demir bakımından zengindir. Hamile kadınlar için mükemmel bir demir kaynağıdır.
  • Grip tedavisinde çok önemli bir destekleyicidir.
  • Bronşite karşı önemli bir savunma mekanizması sunar.
  • Kısa öksürükleri geçirebilir bir etkisi vardır.
  • Çocukların enerjilerini tazeler.
  • Astım gibi hastalıklarda önerilir.

Bıldırcın Çeşitleri

Bıldırcınlarda birçok çeşit bulunuyor. Bu çeşitlerin içinde farklı özellikler mevcut. Öyleyse gelin hangi tür bıldırcınlar var bir bakalım.

1. Bayağı Bıldırcın

Yetiştiriciler tarafından en çok tercih edilen türdür. Herkes tarafından bilindiği için bu tür tercih edilmektedir. Bayağı bıldırcınlarının boyları yaklaşık 20 cm olur ve gagaları serttir.

Baş kısmı koyu kahverengi, tüyleri ise beyaz ve kül rengidir. Bir yıl içerisinde 2 ya da 3 kez yumurtlarlar ve 15 civarı yumurta yaparlar. Kuluçka süresi ise 3 hafta civarındadır.

Yaşama alanları, yer altına kazdıkları yerlerdir. Genel olarak eylül ekim aylarında göç ederler.

2. Ekin Bıldırcın

Ekin bırdırcını da genel olarak bilinen bıldırcınlardandır. Genel olarak vücudu büyük ve boynu kısadır. Yani tıknaz bir yapıdadır.

3. Japon Bıldırcını

Dolgun ve etli bir yapıya sahiptir. Bu sebeple bıldırcın yetiştiriciliğinde çok tercih edilir. Çok tercih edildiği için de ticari değeri yüksektir.

4. Himalaya Bıldırcını

Hindistan’da bulunan Himalaya bölgesinden ismini almıştır. Himalaya bıldırcınlarının boyları orta seviyelerdedir ve nadir bulunurlar. Bilinçsiz avlanmalardan dolayı nesli azalmaktadır. Bazı bölgelerde korunma altına alınmıştır.

5. New Zealand Bıldırcını

Yaşadığı bölgeden ismini almıştır ve renkleri itibariyle çok gösterişti bir yapıya sahiptir. Tüyleri, beyaz çizgili ve koyu kahverengi bir yapıdadır. Vücudu ise iridir.

6. Çin Bıldırcını

Mavi ve kırmızımsı tüylere sahip olduğu için çok dikkat çeker. Ayrıca gümüş ve beyaz renkte olan türleri de mevcuttur. Boyu ise küçüktür. Yeterli sıcaklığı bulduğunda genel olarak yumurtlar. Yani yılda ortalama 150-160 yumurta yapabilir.

7. Gamble Bıldırcını

Kahverengi ve kül rengi karışımı bir renge sahiptir. Boyun kısmı dalgalı tüylerle kaplıdır. Diğer bıldırcın türlerinden farklı olarak başında ibik bulunur. Yaşam alanı ise Amerika Kıta’sının çöl bölgeleridir.

Gamble bıldırcını, bulunduğu bölgedeki kişiler tarafından kümeste beslenir. Kümes veya kafes yaşamına uygundur.

8. Kaliforniya Bıldırcını

Sahil kenarlarını kendine yaşam alanı olarak belirlemiş bıldırcın türü, Kuzey Amerika kökenlidir. Kafes yaşamına uygundur ve yılda 40-50 civarı yumurta üretir.

9. Pullu Bıldırcın

Çöl bölgelerinde yaşayan bıldırcın genel olarak Amerika Kıtasında görülür. Kafes yaşamına uygundur ve boy olarak ortalama 25 cm dolaylarındadır.

10. Jumbo Bıldırcın

Japon bıldırcınının bir farklı versiyonu olarak bilinir. Genel olarak Güney Asya bölgesinde bulunur. Etlerine dolgundurlar ve yaklaşık 25 cm boyuna kadar ulaşabilirler. Kilo olarak ise 500 gram civarında olurlar.

Yumurta açısından da verimlidirler. Yılda ortalama 200 yumurta üretirler.

11. Dağ Bıldırcını

Dağ kekliği olarak da bilinirler. Renkleri itibariyle diğer bıldırcınlardan farklı bir görüntüye sahiptirler. Bacakları kısa ve sarı renklidir. Tüyleri ise kahverengidir.

Yukarıda vermiş olduğum bıldırcın türleri en çok rastlanan bıldırcın türleridir. Bunların dışında pek çok tür daha bulunmaktadır. Yağmur bıldırcını, çengel çalı bıldırcını, mavi göğüslü bıldırcın ve Kanarya Adaları Bıldırcını bunlara verilebilecek bazı örneklerdir.

Bıldırcın Yetiştiriciliğinde Bilinmesi Gerekenler Neler?

1. Bıldırcının Yapısı

bıldırcın nedir

Bıldırcın adlı kuş türü, ne tam olarak tavuğa benzer ne de sülüne benzer. Fakat iki türe de benzer yanları bulunmaktadır.

10-11. yüzyıllarda, Çin ya da Japonya civarlarında evcilleştirilmeye başlanmıştır. Daha önceki yıllarda insanlar bıldırcınları seslerini sevdikleri için yetiştirmişlerdir. Fakat daha sonra et ve yumurtalarını kullanmak için yetiştirilmeye başlanmıştır.

İkinci Dünya Savaşı sonrası bıldırcınlara bakıldığında birçok türün kaybolduğu görülebilir. Özellikle sesi güzel olan bıldırcınlar tamamen yok olmuştur. Bu türlere yakın türler üretebilmek için yabani bıldırcınlar üzerinde çalışmalar yapılmıştır.

Başarılı çalışmalar da yapılmıştır fakat öncekiler kadar güzel seslere sahip bıldırcınlar meydana gelmemiştir.

Bıldırcınların etleri genel olarak sevilir fakat tavuk eti kadar popüler olmamıştır. Bu yüzden belirli kısım insanlar tarafından tercih edildiği için özel yemek statüsünde yer almıştır.

Bıldırcınlar genel olarak Asya, Avrupa ve Ortadoğu’da tüketilmektedir. Avustralya ve Amerika’da da tüketilse de tüketim oranı diğer bölgelere göre çok daha düşüktür.

Bıldırcın eti protein açısından zengin olduğu için yetiştiriciliği yaygın hale gelmektedir. Ayrıca hacim olarak da küçük oldukları için ufak bir alanda birçok bıldırcın yetiştirilebilmektedir. Bu durumda maliyet de düşük olmaktadır.

2. Bıldırcınlarda Kuluçka

bıldırcın kuluçka makinesi

Bıldırcınlar evcilleştirilmeye başlandıktan sonra kuluçkaya yatma özelliklerini yavaş yavaş kaybetmeye başlamışlardır. Bu yüzden üremelerinde sıkıntılar oluşmuştur. Fakat suni kuluçka yöntemleriyle bu sorun da çözülmüştür.

Normal şartlarda kuluçka süresi 18 gün civarındadır. Suni kuluçka yapılıyorsa, döllü yumurtalar her gün kontrol edilip toplanmalı ve 10-15 santigrat derecede saklanmalıdır. Nem oranı ise %70 civarında olmalıdır. Ortam çok ısınırsa ya da çok soğursa yumurtalar bozulabilir.

Kuluçka süresi boyunca yumurtalar düzenli şekilde kontrol edilmeli ve yavruların düzgün çıkması için gerekli adımlar atılmalıdır.

Kuluçka Makinesi Nasıl Kullanılır?

Kuluçka makinesindeki sıcaklık çok önemlidir. En ideal sıcaklık 37.5 santigrat derecedir. Ortamdaki nemin de gerekli derecelerde olması gerekiyor. Arası da gerekli havalandırma ve yumurta çevirme işlemleri yapılmalı.

Yapılacak havalandırmalar için genelde kuluçka makinelerinin üzerinde bulunan delikler kullanılır.

Peki kuluçka dönemleri için gerekli sıcaklık ve nem oranları nedir?

0-14 gün arasında kuru ampul ile 36.5 – 38 santigrat derece gerekliyken, ıslak ampulde 30.6 santigrat derece gereklidir. Nem oranı da %50 – 60 dolaylarında olmalıdır.

15-18 gün arasında ise kuru ampul ile 37.0 – 38.0 santigrat derece gereyliyken, ıslak ampulde 32.2 santigrat derece gereklidir. Nem oranı da %65 – 85 dolaylarında olmalıdır.

Makinenin içerisindeki hava devir daim ettirilmelidir. Bunun için de vantilatör kullanılır.

Kuluçkada bulunan yumurtalar günde en az 5-6 kere çevrilmelidir. Bu da yaklaşık 3-4 saatte bir değiştirilmesi demektir. Otomatik çevirmelerde de saatte 1 çevrilmelidir.

Kuluçkanın bitişine son iki gün kala yumurtalar çıkış bölmesine alınır.

Kulaçka başlangıcından itibaren 1 hafta tamamlandığında yumurtalar ışığa tutularak ölümler var mı ya da dölsüz yumurtalar var mı diye kontrol edilmelidir.

Bıldırcınlar kuluçkaya konulduktan yaklaşık 380-390 saat sonra yumurtalardan çıkışlar başlar. İlk çıkış başladıktan sonra yaklaşık 10 saatte çıkış işlemleri tamamlanır. Çıkış tamamlansa bile civcivler hemen kuluçka makinesinden çıkarılmamalı, kurumaları için makine içerisinde bekletilmelidirler.

Şartları düzgün sağlayamadığınızda ölümler gerçekleşebileceği gibi kuluçka süresi de uzayabilir.

Dölü yumurtaların döllülük oranına bakmak için her yüz yumurtadaki döllü yumurtaların sayısı çıkarılabilir ve oran bulunabilir. Her yüz yumurtadan kaç tane çıkış olursa, o da çıkış oranını verir.

Kuluçkaya Koyulacak Yumurta Sayısının Belirlenmesi

Ticari olarak bıldırcın yetiştiriciliği yapıyorsanız, öncelikle pazarınızın büyüklüğünü hesaplamalısınız. Bu pazarda ne kadar satabileceğinizi hesapladıktan sonra kuluçkadan en az bu miktarın %10 kadar fazlasını çıkarabilecek şekilde yumurta koymalısınız.

Fazla çıkarmaya çalışmalısınız çünkü yumurtada çıkan bıldırcınların belirli bir oranı bir süre sonra ölebiliyor. Bunu da göz önüne almalısınız.

Yani 1 ayda toplam 1000 bıldırcın satabilecek bir pazarınız varsa, yaklaşık 1500 yumurtaya ihtiyacınız olacak. Çünkü bazı yumurtalar döllü olmayacak, bazıları yumurtadan çıkamayacak ve bazıları ise çıktıktan sonra büyüme aşamasında ölecekler.

Bu da demek oluyor ki elinizde bulunan bıldırcınlardan günlük olarak en az 50 yumurta almalısınız.

3. Bakım

Bıldırcınlar kuluçka süresi sonrası yumurtadan çıkacaklar ve yetişkin olana kadar kritik dönemlerden geçecek. Bu dönemlerde bakımlarının düzgün olması gerekiyor.

Öncelikle yumurtadan ilk çıkan bıldırcınlara içerisinde %3-5 oranında şeker bulunan su vermelisiniz. Su verdikten sonra 4 saat kadar bekleyip yem verebilirsiniz. Eğer su ile yemi aynı anda verirseniz, sindirimdeki boşalmalar gerçekleşmeyeceği için civcivlerde ölümler meydana gelebilir.

Su verirken civcivlerin suyun içerisine düşmemeleri için gerekli önlemleri almalısınız. Bunun için su kabının içine taş koyabilir veya kabın üstünü tel örgü ile örtebilirsiniz.

Civcivler yumurtadan çıktıktan sonraki 3 hafta boyunca 24 saat ışıkta durmalılar. 3. Haftadan sonra da 15-16 saat ışıkta durmaları yeterlidir.

Civcivlerin hayatta kalabilmeleri için bir süre, 35 santigrat derecede durmaları gerekiyor. Ardından 28 santigrat derece civarlarında olması yeterlidir. Sıcaklığı sağlamak için çeşitli ısıtıcılar ve ısı lambaları kullanılabilir.

Isı çok önemlidir çünkü eğer düşük ısı olursa, civcivler birbirlerine sokulmaya başlayacaklar ve üst üste çıkacaklar. Bu yüzden ölümler gerçekleşecektir.

Her hafta ortam sıcaklığı yavaş yavaş azaltılabilir ve 5. Haftadan sonra 20-22 derece sıcaklık ideal hale gelir.

Bakımda ortamın hava durumu da önemlidir. Bu yüzden sık sık havalandırılmalıdır. Ayrıca bakımda gagalamayla ölümlere karşı gaga kesimi de yapılmalıdır.

4. Bıldırcınları Besleme

Bıldırcınlar yumurtadan çıktıklarında yani civcivlerken, hızlı bir gelişim yaşarlar. Bu yüzden onlara verilecek yemlerin kaliteli olması gerekir. Başlangıç yemlerinde genel olarak %25 civarında protein bulunur.

Bu yemler en az 3 hafta boyunca verilmelidir. İlk 3 haftalık dönemde hindi civcivi yemi kullanılması da önerilmektedir. Bu yemler civcivlerin ihtiyacı olan 3000 Kcal ME/Kg olan enerji gereksimini karşılar.

5. Bıldırcınların Cinsiyetini Tespit Etme

Bıldırcınların cinsiyetlerini önceden tespit etmek, üretim verimliliği açısından büyük fayda sağlar. Peki bıldırcınların cinsiyetleri nasıl tespit edilir?

Görünüşlerine bakmak en çok kullanılan yöntemdir. Erkek bıldırcınların göğüs tüyleri kahverengi ve düz olurken, dişilerin siyah benekli ve gri renkli olmaktadır. Civcivlerin yumurtadan çıkmasından 2 hafta sonra cinsiyet belirlenmeye başlanabilir.

Ayrıca yetişkin erkeklerin 110-130 grama, yetişkin dişilerin ise 120-160 grama tekabül ettiklerini de bilmelisiniz.

6. Bıldırcın Yumurtası Verimi

Yetiştiricilikte genel olarak kullanılan bıldırcın türü japon bıldırcınıdır. Bu tür bıldırcınların verimliliği yüksektir. Hızlıca gelişirler ve çok yumurta verirler. Bıldırcınların canlı ağırlığının %6-8’i kadar ağırlıkta yumurtaları bulunur. Bu oran tavuklarda %3 iken, hindilerde %1’dir.

Dişi bıldırcınlar 40-42 günde olgun hale gelirken, erkekler 35-38 günde olgun hale gelirler. Dişi bıldırcınlar senede 250 ve daha fazla yumurta verebilir.

Genel olarak yumurtalar 10-12 gram arasındadır. Elbette daha ağır yumurtalar da bulunabilir fakat bu yumurtalar kuluçka için kullanılmayabilir.

Bıldırcın yumurtası, tavuk yumurtasıyla karşılaştırıldığında tavuk yumurtasına göre 5 kat daha küçüktür. Fakat tavuk yumurtasına göre, 5 kat fosfor, 7 kat demir, 6 kat B1 vitamini ve 15 kat B2 vitamini içerir.

7. Bıldırcınlarda Canlı Ağırlık

Yeni yumurtada çıkan civcivler ilk günlerinde 6 ila 9 gram arasındadırlar. Yumurtadan çıkışlarından sonraki 1 hafta sonunda bu ağırlıklarının 5-6 katına ulaşabilirler. Erkek ve dişi bıldırcınlar da tam yetişkin hale gelene kadar benzer ağırlıklara sahip olurlar. Yetişkin hale gelince dişiler erkeklerden daha ağır hale gelir.

Dişilerin erkeklerden daha ağır olmaları, ince bağırsak, yumurtalıklar ve karaciğerin daha ağır olmasından kaynaklanmaktadır.

Aradan geçen 6 hafta sonra bıldırcınlar kesim yapılabilecek seviyeye gelirler. Kesim çağlarında genel olarak ağırlıkları 130-140 gram dolaylarındadır.

Kesim yapılan bıldırcınların eti koyu renkli ve lezzetli olur. Çeşitli şekillerde servis edilebilir.

Kesilen bıldırcınlar paketlenirken, göğüs kemikleri alınırken bacak kemikleri bırakılır. Bu şekilde satışa hazır hale getirilir.

8. Bıldırcınları Barındırma

Bıldırcın yetiştiriciliği çeşitli işleri gerektiren bir iş koludur. Bunda en önemli işlerden biri de bıldırcınların yetiştirileceği ortamın elverişli şekilde yaratılmasıdır.

Et bıldırıcını üretmek isteyen kişiler, besi için kullanacakları yavruları kendileri üretmek durumundadırlar. Bunda besi için yavru üreten işletmelerin olmaması etkilidir. Yani gidip bir yerden besi için civciv alamıyorsunuz.

Durum böyle olunca bıldırcın yetiştiriciliği sırasında hem kuluçkalık hem besicilik hem de damızlık yetiştiricilik yapmak zorundasınız. Ancak bilmelisiniz ki bıldırcın yetiştirmek için ufak bir alana ihtiyacınız var.

Bıldırcın yetiştirmek için kuracağınız çiftlik ya da işletme, bazı temel özellikleri sağlamalıdır. Ne gibi özellikler? İşletmenin kurulacağı yerde elektrik ve su mutlaka olmalıdır. Ayrıca işletmeye ulaşmak için yolun da düzgün olması önemlidir. Çünkü ihtiyaçları karşılamak ve pazara ulaşımı sağlamak için devamlı gidip gelinecek.

Bıldırcın çiftliklerinin kurulumu için şehir dışı yerleri tercih etmelisiniz. Çünkü çevreye koku ve sinek gibi etkenler rahatsızlık verebilir. Çevrenizden çokça şikayet alabilirsiniz.

Bıldırcın üretim işletmesi kurarken belirli bölümlerinizin olması gerekiyor. Mesela yavruların büyümesi ve besiler için kümeslerin kurulması, yavru üretmek için kuluçka üretim yeri olmalıdır. Tüm bu bölümler planladığınız üretim tesisi büyüklüğüne göre değişmelidir.

Kümes açarken güneşin etkisini de düşünmek gerekiyor. Eğer yazları çok sıcak olan bir bölgede yaşıyorsanız, güneşin verebileceği zararlardan korunmalı; kışın ise güneşin sıcaklığı maksimum verimle kullanılmalı.

Sıcak bölgelerde sıcaklığın etkisinden korunmak için kümeslerin uzun tarafı, doğu-batı yönlü olmalıdır. Böylece güneş ışınlarından korunmuş olunur. Tabi kümesin ön kısımlarına da 1-1.5 metre uzunluğunda saçaklar yapılması gerekiyor.

Soğuk bölgelerde ise kümesler kuzey-güney uzantılı olarak kurulmalıdır. Böylece güneş ışınlarından maksimum verim alınmış olur. Tabi ki rüzgarı da hesaba katıp, rüzgardan korunacak şekilde bir inşa yapılması gerekiyor.

Türkiye’de bıldırcın yetiştiriciliği yapmak isteyenler, inşa edecekleri kümesleri ister açık ister kapalı şekilde yapabilir. Kümeslerin büyüklüğü ne şekilde olacak bu tamamen sizin üretim fikirlerinizle alakalıdır.

Eğer yerde yetiştirme yöntemini düşünüyorsanız, yere bıldırcınların yaşayabileceği bir yatak yapmalısınız. Bu da genel olarak odun talaşından ya da samandan yapılır. Kalınlığı da 5 santimetre olsa yeterlidir. Tabi soğuk zamanlarda biraz daha kalın yapılabilir. Kümeste genel olarak 20-22 santigrat derece sıcaklık olmalıdır.

A. Bıldırcın Kafesleri Nasıl Olmalı?
bıldırcın kafesi nasıl olmalı

Bıldırcın yumurtlama yeri nasıl olmalı? Bıldırcınların yaşayacağı kafesler çok önemlidir. Kafesler, tüm bıldırcın yetiştirme türlerinde kullanılır. Üreteceğiniz bıldırcın türünün maksimum boyutlarına göre kafeslerin boyutlarını seçmelisiniz. Taban genel olarak 15 X 20 ya da 20 X 20 cm olmaktadır. Yüksekliği ise 15-20 cm arasında olabilir.

Az önce verdiğim boyutlardaki bir kafes gözüne 2-3 tane bıldırcın konulabilir. Bıldırcınları koyarken, erkek dişi oranına dikkat etmelisiniz.

Kafes yaparken ya da satın alırken, kafes tabanlarında gübrelerin birikmesi için düz bir zeminin bulunmasına dikkat etmelisiniz. Biriken gübreleri ister elle isterse otomatik sistemlerle toplayabilirsiniz. Gübreleri sık sık temizlemelisiniz. Çünkü bıldırcınlar temiz kalmalı ve hastalıklardan korunmalı.

Kafesin taban kısmında delikler bulunmalı. Bu deliklerin boyutu 1 X 1.5 cm, yan ve arka deliklerinin boyutu 2 X 5 cm civarında olmalı. Kafes tabanından dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli özellik ise, tabanda yaklaşık %15’lik bir eğim olmalı. Çünkü bıldırcınlar yumurtladığında yumurtalar, yumurtalığa düşebilsin.

Yumurtalığa düşen yumurtaların kırılmaması için yumurtalığın içine hortum veya sünger bir şerit konulabilir. Böylece dayanıksız bıldırcın yumurtaları, kırılmaktan korunur.

Kafes büyüklükleri bıldırcın sayısına göre belirlenebilir. Bir alana gereğinden fazla bıldırcın konulursa, sağlıklı bir yetiştirme olmaz ve bıldırcınlar ölebilir. Bunun en ideal ölçüler, 25 bıldırcın için 60 X 60 X 30 cm boyutları olmalı. Eğer 50 bıldırcın konulacaksa, 60 X 120 X 30 cm boyutlarında bir kafes tercih edilmelidir.

B. Bıldırcın Yemlik ve Sulukları Nasıl Olmalı?

Bıldırcınları beslemek için yemliğe ihtiyacınız olacak. Kafeslere koyacağınız yemlikler, farklı türlerde olabilir. Plastik kap, bardak, tepsi gibi şeyler yemlik ihtiyacınızı giderecektir.

Yemlerin gereğinden fazla tüketilmesi ya da zarar göremesini engellemek için yemliğin üzerine tel serilebilir.

Yumurtadan yeni çıkan bıldırcınlar için yumurta viyolleri güzel bir yemlik olabilir. Fakat 10.günden sonra bu yeterli olmayacak ve yemliklerde yem verilmesi gerekecek. Tabi ki üstünü telle örtebilir ve yem israfını önleyebilirsiniz.

Yemlik ayarlarken dikkat etmeniz gereken önemli bir konu da her kuşun yeterli şekilde beslenmesini sağlamak. Bunun için de yemlik sayısını iyi ayarlamalısınız. Az yaparsanız, bıldırcınlar açlıktan ölebilir, çok yaparsanız yemler ziyan olabilir. Bu yüzden dengeyi kurmanız gerekiyor.

Suluk için ise plastik su kapları kullanılabilir. Yerde yetiştiricilik yapıyorsanız, civcivlerin boğulmaması için tel ya da çakıl taşı koymayı unurmamalısınız.

C. Altlık

Bıldırcın yetiştiriciliği yapılırken yeni çıkan civcileri iyi korumalısınız. Bunun için de altlığın iyi olması gerekiyor. Eğer kafes yetiştiriciliği yapıyorsanız, civcivlerin tel örgüye takılmaları için alta gazete serilebilir ve 10-15 gün boyunca bu şekilde devam ettirilebilir.

Eğer yer yetiştiriciliği yapıyorsanız, alta marangoz talaşlarını koymalısınız. Talaş koyarken içerisinde talaştan başka bir şey olmamasına dikkat etmelisiniz. Çünkü içerisinde bıldırcınlara zarar verebilecek bir şey varsa, çivi ve tel gibi, bunlar bıldırcınların zarar görmesine sebep olabilir.

D. Bıldırcınlar Nasıl Tutulur ve Taşınır?
bıldırcın yetiştiriciliği

Bıldırcınları bazen taşımanız gerekecek. Havalandırmak, temizlik yapmak ya da yer değiştirmek için onları elle tutup taşımalısınız. Peki taşırken nelere dikkat etmelisiniz?

Civcivleri incitmemek için avuç içinize alıp fazla sıkmadan tutmalısınız. Ergin bıldırcınları ise kanatlarını açmalarını engelleyecek şekilde sıkı bir biçimde tutmalısınız. Aksi halde elinizden kaçabilirler.

Eğer bıldırcınları çok sıkarsanız ve uzun süre tutarsanız, kusma ve nefes darlığından kaynaklı şoka girmeler olabilir. Bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Civcivleri bir yerden bir yere taşırken, iki ortamda da hava sıcaklığının yeterli derecede olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi halde taşınma durumunda civcivler üşütebilirler ve hasta olabilirler. Civcivleri taşıdığınız yer soğuk olursa, civcivler dip dibe sokulurlar ve havasızlık veya ezilme durumları olacağı için ölebilirler.

Bu yüzden sıcaklığa çok dikkat etmelisiniz.

Bıldırcın Yetiştiriciliği Maliyetleri Ne Kadar?

Bıldırcın yetiştiriciliği nasıl yapılır ve bıldırcın nasıl yetiştirilir sorusundan sonra en çok merak edilen soru, bıldırcın üretimi için maliyetlerin ne kadar olduğudur. Bıldırcın çiftliği kurmak istediğinizde elbette masraflarınız olacak. Fakat masraflar için net bir rakam verilemez. Çünkü masraflar, kuracağınız çiftliğin büyüklüğüne göre değişecek.

Normal ölçülerde bir çiftlik kurmak isterseniz, içerisinde 500 tane bıldırcın yetişecek ve yılda 250 civarı yumurta verecek bir tesis kurmak için yaklaşık 40-50 bin TL gibi bir maliyetiniz olacak. Elbette bulunduğunuz yer, arazinin büyüklüğü gibi etkenlere bağlı olarak bu maliyet azalabilir veya artabilir.

Maliyet araştırmasını yapmadan önce Pazar araştırmasını yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü ne kadar talep olacak, haftalık ne kadar yumurta ya da et satabileceksiniz bunları hesap edip daha sonra kuracağınız çiftliğin büyüklüğünü ayarlamalısınız.

Bıldırcın Yetiştiriciliği Karlı Mı?

Bıldırcın yetiştiriciliğinin çeşitli avantajları bulunmakta. Her geçen gün bıldırcın yumurtasının ve etinin faydalarını bilenlerin sayısı artmakta. Birçok hastalığın tedavisinde kullanıldığı için de insanlar tarafından özellikle bıldırcın yumurtası çokça talep edilmekte.

Eğer siz de çevrenizde bıldırcına talep görüyorsanız, bu iş fikrini değerlendirebilirsiniz. Bıldırcınların kısa sürede erginleştiklerini ve yumurta verdiklerini de göz önüne alırsanız, bu fikir oldukça mantıklı hale gelebilir.

Bıldırcınlar yaklaşık 6 hafta içerisinde erginleşirler ve yumurta verirler. Yılda da yaklaşık 250-300 yumurta verdikleri için hızlı kar elde etme imkanı bulunmaktadır.

Bıldırcın yetiştiriciliğinde 10 haftada kar kazanç elde edilmeye başlanabilir. Bu yüzden elinizde yeterli sermayeniz varsa, bıldırcın yetiştiriciliği yapabilirsiniz.

İlla ticari amaçla bıldırcın yetiştirmek zorunda değilsiniz. Hobi için de yetiştirmek isteyebilirsiniz. Çünkü birçok kişi bıldırcınları sevebiliyor ve beslemek istiyor. Bu durumda bile ürettiğiniz yumurtaları çevrenizdeki arkadaşlarınıza, komşularına ve iş arkadaşlarınıza satabilirsiniz. Zaten onlar sizin bıldırcın yetiştirdiğinizi duyduğunda sizden yumurta isteyecektir.

Bıldırcın Yumurtası Neden Çok Talep Edilir?

bıldırcın yumurtası üretimi nasıl yapılır

Bıldırcın yumurtası, diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de çok talep edilir. Zaten çevrenizde de görmüşsünüzdür. En çok gördüğünüz kullanım şekli sütün içine dökülerek tüketilmesidir. Bundaki amaç genel olarak, öksürüğün giderilmesidir.

Çünkü bıldırcın yumurtası, solunum yolu hastalıkları üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Özellikle öksürük, bronşit, astım, nefes darlığı, karaciğer, mide ve göğüs hastalıklarına sahip kişilere bıldırcın yumurtası tüketmesi tavsiye edilir.

Ayrıca küçük çocukların iştahlarını artırmak için, kansızlık ve anemi sorunlarının tedavi edilmesi için de tavsiye edilir.

Uzmanlar sadece yumurtayı değil, etini de tavsiye ediyorlar. Çünkü etinde de bolca protein bulunuyor. Bazı restoranlar bıldırcın etini de sunabiliyorlar. 1 bıldırcından yaklaşık 150 gram et çıkıyor ve doyurucu oluyor.

Bu yüzden hem yumurtası hem de eti birçok hastalığın tedavisi için öneriliyor.

Yazımda bıldırcın nasıl yetiştirilir, bıldırcın bakımı nasıl yapılır, bıldırcın yumurtası nasıl üretilir, faydaları nelerdir ve nelere dikkat edilmelidir verdim. Eğer benzer olarak tavuk nasıl yetiştirilir öğrenmek istiyorsanız, tavuk yetiştiriciliği adlı yazımı okuyabilirsiniz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general