Bambu Ağacı Nasıl Yetiştirilir? Bambu Yetiştiriciliği Tüm Adımları

bambu ağacı nasıl yetiştirilir

Bambu ağacı verimli tarım ürünlerinden biridir. Birçok ülkede yetiştiriciliği yapılır ve üzerinden güzel kazançlar elde edilir. Ben de bambu ağacı nasıl yetiştirilir soruları üzerine sizlere yetiştiricilikle ilgili bilgi vermek istedim. Çünkü ülkemizde bambu üretimi henüz çok az ama bu alanda çalışma yapmak isteyen kişiler bulunmakta.

Bambu ağacının kökenine baktığımızda Asya’nın anavatanı olduğunu görüyoruz. Daha çok Çin, Hindistan ve Japonya gibi ülkelerde üretilmektedir. Biraz sabır gerektiren bambu ağacı yetiştiriciliği sonuçta güzel kar verebilmektedir. Çünkü bazı bambu türlerinde uzun süre beklemek gerekebilir.

Bu süreden sonra hızlı bir filizlenme dönemi olmakta ve bu süreçte hasat başlamaktadır. Bambu nasıl yetiştirilir öğrenerek bambu konusunda detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. O zaman gelin size bu konuda bilgi vereyim.

Bambu Ağacı Nasıl Yetiştirilir?

bambu ağacı nasıl yetiştirilir

Bambu yetiştiriciliği ile ilgili bilgi vermeden önce bu ürünün nerelerde kullanıldığını söyleyeyim. Daha çok mutfak malzemelerinde kullanılan bambu ağacı, mobilyalarda da kullanılmaktadır. Suya çok dayanıklı olması sayesinde ahşap malzemeler içerinde kullanılması tercih edilmektedir. İçerisinde pek bakteri bulunmaz ve hemen çürümez. Hatta daha iddialı şekilde 100 yıl boyunca hiç eskimeyeceği yönünde de düşünceler bulunmaktadır.

Türkiye’de bambu ağacı yetişir mi? Evet ülkemizde de bu ağacın verimli olduğu araziler bulunmaktadır. Hatta yetiştirenler de vardır ancak bu üretim çok sınırlıdır ve küçük girişimciler tarafından yapılmaktadır. Eğer profesyonel şekilde üretime başlanırsa, iyi bir getirisi olabileceği tahmin edilmektedir.

Bambu ağacı yetiştirmek isterseniz, bambu ağacı ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız. Bunun başında da dünya da 1000’in üzerinde bambu ağacı çeşidinin olduğunu bilmek gelir. Bambu ağacı daha çok Asya, Güney Amerika ve Afrika’da yetiştirilmektedir. Tabi ki her bölgede farklı türlere yoğunlaşılmıştır.

Genelde bambu yetiştiriciliği yapmak isteyenlere moso bambu türü önerilmektedir. Özellikle büyük arazilere ekim yapacak kişiler bu türü tercih edebilir. Çünkü bu tür, oldukça fazla büyümekte ve verimi artırmaktadır.

Bambu ağacı yetiştiriciliği için tohumlar kullanılmakta. Bu tohumlar değişebilmekte ancak artık günümüzde üretimi artırmaya yönelik olarak yeni tohumlar çıkmıştır ve çok daha kısa sürede filizlenme başlamaktadır.

Tabi ki fideleri de bulunmaktadır. Hangisini isterseniz alabilirsiniz. Daha sonra da bunları nemli bir toprağa ekebilirsiniz. Bambu ağaçları çok sulu topraklar yerine nemli toprakları daha çok sevmektedir. Bu nedenle toprağı zaman zaman ıslatmak daha mantıklıdır.

Uzmanlar fide kullanımını daha çok önermektedir. Çünkü fidelerin başarı oranı tohumlara göre daha yüksek. Tabi ki fide kullanırsanız, masrafınız da haliyle biraz daha artacaktır.

Bambu ağacı yetiştirilecek yer de önemlidir. Hızlı büyüyen bir ağaç olduğu ağaç ekim bölgesi civarında elektrik direklerinin olmamasına dikkat edilmelidir. Yoksa tellere değerek sıkıntılı bir durum oluşturabilir.

Yetiştirme alanının güneş alan bir yer olmasına da dikkat edilmelidir. Çünkü bambu güneşi sever ve günün önemli bir kısmında güneş görmek ister. Hızlı büyüyen bir bitki olduğu için boyu hızlıca büyür yalnız ene doğru genişlemesi çok sınırlıdır. En fazla 80 cm eni olur ama boyu 40 metreye kadar ulaşabilir.

Bazı bölgelerde asitli yağmurlar da yağabilmekte. Bu ortam bambu için çok verimlidir. Tabi ki bambu yetiştiriciliği için yukarıda verdiğim her özelliğin olmasına gerek yok. Çünkü bambu neredeyse her şarta ayak uydurabilen bir bitki olduğu için kolaylıkla adapte olur ve büyümesini sürdürmeye başlar.

İnce ve uzun bir yapıya sahip olan bambu bitkisi için destek çubukları kullanılabilir. Aksi halde şiddetli rüzgarların olduğu bölgelerde rüzgardan olumsuz etkilenebilirler.

Şimdi gelelim bambu çiçeğini nasıl çoğaltacağımıza ve bakımını nasıl yapacağımıza.

Bambu Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

bambu çiçeği nasıl bakılır

Bambu ağacı yetiştiriciliği yapmak isteyenler, bambu çiçeği bakımı nasıl yapılır bilmelidirler. Çünkü daha sonrasında üretimi devam ettirmek için bu çiçeklere ihtiyaçları var ve çoğaltmaları da gerekecek.

Bambu çiçeğini nemli bir toprağa koymalısınız. Aynı zamanda toprak güneş de almalı. Böylece yapılması gereken en temel şeyi yapmış olursunuz. Ayrıca bambunun azotu sevdiğini de bilirseniz, ph derecesini çok daha iyi ayarlayabilirsiniz.

Eğer bambu çiçeğini çoğaltmak isterseniz, bunu kolayca yapabileceğinizi bilmelisiniz. Bu yöntemi öğrenirseniz, daha verimli üretim yapabilirsiniz.

Bambu çiçeğini çoğaltmak için en etkili 2 yöntem bulunmakta. Bunlardan birincisi, bombu çiçeğinin gövdesinde bulunan eklem bölümünden kesim yapmak. İkincisi ise kökünün kesilerek çoğaltmak.

Eklem bölümünden kesmek isterseniz, 1 bambuda 2-3 eklem olduğunu bilmelisiniz. Bu bölgeden kestikten sonra kesilen kısmı suya koymalısınız. Suda bir süre bekledikten sonra köklenmeye başlayacaktır. Köklenme olunca da bambunun saksıya alınması gerekmekte. Saksıya koyulduğunda da yanına destek olması için çubuk koyarsanız, çok daha faydalı olacaktır.

Bambu Ağacı Talep Eden Yerleri Bulma

Bambu ağacı yetiştiriciliği yapmaya başlamadan önce yetiştireceğiniz ürünleri nereye satacağınızı bulmalısınız. Yani pazarınızı oluşturmalısınız. Aksi halde ürünleriniz elinizde kalabilir.

Bu nedenle bambu ile mobilya üreten firmaları bulmalı ve bambu satış teklifi yapmalısınız. Tabi ki bambuyu ihraç da edebilirsiniz ancak bu da kar oranınızı düşürebilir. Çünkü işin içine nakliyat da girebilir. Bunun için daha yakın çevredeki mobilya üretim tesisleriyle anlaşmak daha mantıklıdır.

Mobilya üretiminde daha çok size yukarıda da bahsettiğim gibi moso bambu türü kullanılmakta. Tabi ki sizin anlaşacağınız kurumlar hangi ürünü isterse ona göre üretim yapmalısınız. En çok kullanılan diğer bambu çeşitleri de golden glove, hedge bamboo, Chinese goddess ve black bamboo olarak karşımıza çıkıyor. Hangisini üreteceğiniz tamamen satışınızla alakalı.

Bambu Ağacı Hangi Özelliklere Sahiptir?

bambu nasıl yetiştirilir

Bambu ağacı nemli ve güneşli ortamları sever. Ne çok sıcak ne de çok soğuk bir ortam olmalıdır. İstediği ortam sağlanırsa, büyümesi oldukça hızlı olur. Bazı bambu türlerinde günde 3-4 metre büyüme bile gözlenebilir.

Bambu ağaçları oldukça dayanıklıdır. Bu nedenle mutfak eşyalarının yapımında kullanılır. Mutfak ve suya çok maruz kalan tekne gibi deniz araçlarında bambunun çok kullanıldığını görmekteyiz.

Bu nedenle bambu ağacından yapılan mobilyaların ücretleri biraz daha fazladır. Lüks mobilya tercih etmek isteyenler bambudan yapılan mobilyaları tercih edebilirler.

Bambu ağacında bazen sararmaların olduğunu görebiliriz. Bu sararmalar genelde aşırı sulamadan kaynaklıdır. Bambu suyu sever ama aşırı su her zaman bitkiye zarar verir. Bunun sebebi kök bölgesinde aşırı su birikmesinden kaynaklı olarak kökün hava alamamasıdır.

Bazı durumlarda yaprakların renginde de değişme olabilir. Bunun başlıca sebebi, fazla güneş almasıdır. Böyle durumlarda güneşin az olduğu yerler tercih edilebilir.

Bambu Nerede Yetişir?

Bambu ağacı yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler bambunun nerelerde yetiştiği konusunda bilgi sahibi olmalıdır. Bölge olarak Güney ve Kuzey Amerika, Afrika ve Asya’da bambu üretiminin çok olduğunu görmekteyiz. Özellikle Çin, Hindistan ve Japonya bambu üretiminde başta gelen ülkelerdendir.

Üretim yapmak isteyenler bulunduğu bölgede hangi bambu türünün yetiştirilebileceğine yönelik olarak araştırma yapmalıdır. Bu konuda da ziraat mühendislerinden destek alınarak çeşitli testler yaptırılabilir.

Aşağı yukarı belirli koşulları sağladığınızı düşünüyorsanız, araştırma yapmadan da üretime başlayabilirsiniz. Ama işinizi garantiye almak sizin yararınıza olacaktır.

Bambu Fiyatları Nelerdir?

Bambu ağacı nasıl yetiştirilir öğrendikten sonra bu ağaçları ne kadar fiyata alabileceğinizi ve ne kadara satabileceğinizi öğrenmelisiniz. Bambu ağaçları fide halinde saksıda satılabilir. Bu fidelerin fiyatları 100-200 TL dolaylarında olabilmektedir. Tabi ki her bambu çeşidinin fiyatı farklılık gösterebilir.

Bambu ağaçları kurutularak destek çubuğu olarak da satılabilmektedir. Bu çubukların tanesi 5-10 TL’ye satılabilmektedir. Bambu üretimi yaptıktan sonra bu şekilde de satışlar yapabilirsiniz.

Bambu Yetiştiriciliği Karlı Mı?

Bambu ağacı yetiştiriciliği karlı bir iş olarak görülmektedir. Üretim masrafına göre satış fiyatı oldukça fazla olmaktadır. Çünkü bakımında çok ilgi istemez ve hızlıca büyür. Bambu yetiştirmek için yeterli bilgiye sahip olmak yeterlidir.

Bambu ağacı yetiştiriciliği konusunda detaylı bir rehberi sizlerle paylaştım. Artık bu işi yapıp yapmamak tamamen size kalmış. Ayrıca en karlı tarım ürünleri yazımı da incelememi unutmayın.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general