En İyi Antivirüs Programları 2023 [Ücretsiz- Free Programlar Dahil]

antivirüs yazılımları

Her gün milyonlarca kişi siber saldırıya uğrarken, antivirüs programları ile bu riski minimuma indirebileceğinizi biliyor muydunuz?Dünyadaki bütün tüketicilerin neredeyse yarısı hayatı boyunca defalarca siber saldırıya uğruyor. Bu yüzden de kullanıcılar en iyi antivirüs arayışı içerisinde.

Bu kadar çok saldırı olmasının en büyük sebeplerinden biri cihazlarının herhangi bir antivirüs programı ile korunmuyor olması.

Örneğin; Sosyal Medya ve Dijital Güvenlik Eğitim, Uygulama ve Araştırma Merkezi (SODİGEM)’in verilerine göre; 2020 yılında en çok siber saldırıya uğrayan ülke Türkiye oldu. 

Tıkladığımız her bağlantı, açtığımız her e-posta, “Tebrikler! 1000 TL kazandınız” gibi kandırmacalar ve bazen zararlı olduğunu anlayamadığımız birçok tehlike ile bilgisayar korsanları kişisel verilerimize erişmek için hazırda bekliyor.

Ama korkmayın, onları yakalayıp alt edecek en iyi antivirüs programları hangileri, iyi-kötü yanlarını bütün objektifliğimle sizler için derledim.

Fakat telefonuma virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlayabilirim, en iyi antivirüs programı hangisi, antivirüs programları kötü amaçlı yazılımları engeller mi, kötü amaçlı yazılımlar nelerdir, en iyi ücretsiz antivirüs programı hangisi gibi sorulara cevap bulmadan ilk duyduğunuz programı indirmemenizi tavsiye ederim.

Yukarıda da söylediğim üzere kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmanın en kesin yöntemi, cihazınıza uygun bir antivirüs programı kullanmaktan geçiyor.

Birçok açıdan değerlendirdiğim veriler doğrultusunda, bilgisayarlarımızın doğasını bozan virüslere ve hangi antivirüs programları ile onlardan kurtulabileceğimize bir bakalım.

Antivirüs Programları Nelerden Korur?

Antivirüs programları, bizleri kötü amaçlı yazılımlardan ve bilgisayar korsanlarının aleyhimize kullanacağı eylemlerden korumak üzere tasarlanmıştır.

Kötü amaçlı yazılımlar ilk ortaya çıktığında; şaka yapmak, politik amaçlarla kullanıcı verilerini toplamak ve aygıtlardaki genel işleyişi kasıtlı şekilde bozmak için hazırlanmıştı. Üstelik onları ortadan kaldırabilecek herhangi bir antivirüs yazılımı henüz mevcut bile değildi.

BBN için Bob Thomas’ın yazdığı ve ilk bilgisayar virüsü olarak bilinen Creeper bir deneysel bilgisayar solucanı olarak tasarlanmış ve şimdilerde maruz kaldığımız tehditlere nazaran oldukça masumdu.

anitivirüs programları nasıl çıktı
Kendisini başka bilgisayarlara kopyalıyor, başka bir bilgisayara ulaştığında ise bir önceki bilgisayardan bilgilerini kaldırıyordu.

Creeper; BBN için Bob Thomas’ın yazdığı ve ilk bilgisayar virüsü olarak adlandırılan bir deneysel bilgisayar solucanıdır.

Creeper’ın tek yaptığı ise bulaştığı bilgisayarlara “i’m the creeper, catch me if you can!” uyarısı göndermesiydi.

Tabi yıllar içinde siber tehditler daha çok büyüyerek, Creeper kadar sevimli olmayan birçok kötü amaçlı yazılımın doğmasına sebep oldu.

Kötü Amaçlı Yazılımlar ve Türleri

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sayıları ve türleri günden güne artan kötü amaçlı yazılımların etkisi de gittikçe büyüyor.

Aşina olduklarımız dışında da birçok çeşidi olan kötü amaçlı yazılımların başlıcaları; virüsler, truva atları, fidye yazılımlar, solucanlar, reklam yazılımları ve casus yazılımlardır.

kötü amaçlı yazılımlar

Bazı kötü amaçlı yazılımlar antivirüs programları ile ortadan kaldırılabilirken, bazıları tespit edilse de ortadan kaldırılamayabiliyor.

Bakalım, bu acımasız yazılımlar cihazlarımıza ne yapıyor?

Virüsler

Bilgisayar virüsü, genellikle kendi kopyalarını üretebilen, başka programlara ve dosyalara zarar veren bir yazılım türüdür.

Bilgisayarınızın yavaşlamasına sebep olur ve çoğu zaman, verilerinizi sıfırlamanız için sisteminizin çökertmeye çalışır.

Neyse ki bu tehlikelerden korunmak için onlarca antivirüs programı mevcut.

Truva Atları

Zararsız veya yardımcı bir yazılımmış gibi görünerek kullanıcıyı o eklentiyi yüklemeye, tıklamaya ikna eden programlardır. Örneğin, e-posta yoluyla bir form doldurmanızı veya linke tıklamanızı isteyerek bilgisayarınıza erişebilirler.

Truva atlarının etkinleşmesi için hangi program ile yüklendilerse o programın açılması gerekir. Açık değilse aktif hale gelmezler.

*Adı, Eski Yunan’da kenti işgal etmek için yapılan Truva Atı’ndan esinlenmiştir.

Fidye Yazılımlar

Ekranınızı kilitleyerek veya dosyalarınızı şifreleyerek sizi bir ödeme yapmaya zorlamak amacıyla geliştirilmiş siber saldırı yazılımlarıdır.

Windows ve android sürümlerde geçerlidir.

Solucanlar

Solucanlar; bir bilgisayardan bir bilgisayara kendini kopyalamak üzerine tasarlanmıştır. Solucanlar, tek bilgisayara bulaştıktan sonra hiçbir şey yapmasanız da otomatik olarak yayılırlar. Domino etkisiyle çok kısa süreler içinde başka bilgisayarlara da ulaşabilirler.

Truva atından farkı; bir kere bulaştıysa hiçbir şey yapmasanız da işlevini sürdürmeye devam etmesidir.

*Solucan’a örnek; Tebrikler! Sitemizi ziyaret eden 1000.kişisiniz. Büyük ödül için tıklayınız!

Casus yazılımlar

Kişi veya kurumların güvenliğini tehlikeye atacak verilere sızmayı amaçlayan programlardır. Kullanıcı hareketleri izleme, oturum süresi takip etme, kimlik avcılığı ve kişisel verilerin toplanması gibi casusluk eylemleri gerçekleştirir.

Genellikle politik amaçlarla kullanılmakta olup ulaşılan veriler üzerinden tehdit oluşturur.

Sonuç olarak;

Uzun zamandır internet kullanıcısı olduğumuz bir dönemde kendimizce önlemler alsak da, bazen tehlikeli yazılımları fark edemeyebiliriz.

O sebeple ek bir masraf edinmek istemiyorsanız en azından ücretsiz antivirüs programları arasından birini tercih edebilirsiniz.

Fakat benim tavsiyem tam donanımlı, yüksek vpn kapasitesi ve kimlik hırsızlığı denetimi için yeterli bir seviyede sunulan lisanslardan almak.

Antivirüs Programı Nedir?

antivirüs programı nedir

Antivirüs programları cihazınıza bir virüs bulaşmadan veya bulaştığında bunu tarayıp, tespit edip, sizi güvende tutmaya yarayan yazılımlardır.

Bilgisayar virüslerinin ortaya çıkmasıyla adınan daha fazla söz ettiren antivirüs programları, günden güne çoğalmaya devam ediyor.

Bilgisayarınıza virüs bulaşmaması için dikkatli bir kullanıcı olabilirsiniz, evet.

Peki ya bulaştıysa? Bu noktadan sonra iyi bir internet kullanıcısı olmak ne yazık ki sizi kurtarmayacaktır.

Üstelik bilgisayarınıza virüs bulaşması sandığınızdan çok kötü sonuçlar doğurabilir.

Örneğin;

 • Kameranıza erişerek sizi görüntüleyebilir
 • Bilgisayarınızın çökmesine sebep olabilir
 • Kişisel bilgilerinize ulaşarak adınıza finansal işlem gerçekleştirebilir
 • Kurumsal bir bilgisayarsa verilerinizi sızdırabilir

Bu potansiyel sonuçlardan kurtulmak için veya bu durumları yaşamamak için bir antivirüs programı kullanmanız en sağlıklısı olacaktır.

Antivirüs programları; bilgisayar, telefon, bağlı olduğunuz ağ, kişisel kimlik bilgileri, kullanıcı oturumları gibi bir çok konuda tehdit oluşturan kötü yazılımları ortadan kaldırır. En güzel antivirüs programı hangisi, bulduktan sonra derin bir nefes alabilirsiniz.

Yani; yalnızca virüslerden korunmayı değil, gizlilik ve güvenliğinizi de sağlamayı amaçlar.

Antivirüs Programı Nasıl Çalışır?

Cihazınızda normalden farklı bir işleyiş olduğunda antivirüs programları bunları tespit eder ve cihazı taramaya başlar.

Bu taramanın sonucunda tehditleri algılayan antivirüs programları bir an önce harekete geçer. Bazı yazılımlar tespit ettikleri sorunları otomatik olarak, bazıları ise “kaldırılsın mı?” onayını aldıktan sonra ortadan kaldırır.

Alacağınız verim; tercih edeceğiniz antivirüs programı eş zamanlı çalışıyor mu, hızı nasıl, bilgisayar performansınızı kötü etkiliyor mu gibi sorulara bağlıdır.

Ücretsiz Antivirüs Programları Var Mı?

ücretsiz antivirüs

Hepimiz para ödemeden güzel bir hizmet almak istiyoruz.

Şirketler de ürünlerini satabilmek istiyor.

İşte tam bu noktada sorumuzun cevabına geliyoruz. Evet, ücretsiz antivirüs programları mevcut.

Ama yeterli mi?

İnternetin devasa dijital bir pazar olduğunu söylersem yanılmış olmam. İşte bu pazarda, size öncelikle tadına bakmanız için bir ürün veriyorlar. Eğer beğenirseniz, daha fazla yemek için satın almanız gerekiyor.

Dünyadaki bütün her şey bu düzen üzerine kurulu. Ücretsiz aldığınız hizmetler bir noktada fayda sağlıyor, beğeniyorsunuz. Fakat yeterli olmadıkları için ve aldığınız hizmeti deneyip, beğendiğiniz için bir üst paketi deneyimlemek istiyorsunuz.

Amacınız yalnızca virüslerden korunmak ise iyilerin arasından seçeceğiniz bir ücretsiz antivirüs programı yeterli olacaktır.

Ama daha kapsamlı bir koruma, kimlik avı denetimi, yüksek güvenlik ve gizlilik elde etmek istiyorsanız önereceğim bazı antivirüs programları arasından birini seçerek makul bir paket edinmeniz daha faydalı olacaktır.

Şimdi; sizler için derlediğim antivirüs programları arasından hangisi en çok işinize yarayacak, bir bakalım.

En İyi Antivirüs Programları Listesi

Kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak için tercih edebileceğimiz onlarca antivirüs programı var. Fakat hangisini, neye göre seçeceğiz?

Karar vermenize yardımcı olmak için birçok otoriter kuruluş ve araştırmadan yola çıkarak antivirüs test sitelerini de yazımın ilerleyen bölümlerinde ele aldım.

“En iyi antivirüs programı hangisi” sorusuna gizlilik, güvenlik, google play puanları ve avantaj/dezavantaj kıyaslamaları ile tamamen objektif yaklaştığımdan emin olabilirsiniz.

Ve hazırsanız, en aşina olduğunuz antivirüs programı ile başlayalım.

1. Avast Antivirüs Programı

avast antivirüs
 • Google Play Puanı: 4,7
 • Kullanıcı sayısı:6.573.867

Avast, antivirüs programları arasında en çok aşina olduğumuz yazılımlardan biri.

Öncelikle genel bakışta güzel ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olduğunu söyleyebilirim.

Ücretli ve ücretsiz paket imkanlarıyla üç farklı seçenek sunuyor. (free antivirüs, premium security, ultimate). Bu paketlerin de kendi içinde çoklu cihaz veya tek cihaz tercihi gibi seçenekleri bulunuyor.

Avast Free antivirüs tercihinin pek de yeterli olmadığını hatta bazı durumlarda aygıtınızın hızını yavaşlattığını savunan birçok kullanıcı mevcut. Tabi ki hiç kullanmamaktansa, ücretsiz antivirüs paketlerinden birini kullanmakta fayda var.

Sunduğu Avast free antivirüs hizmeti için yorumum; güzel fakat sınırlı.

Premium hizmeti ise 89 TL gibi bir fiyatlandırmaya rağmen oldukça iyi imkanlar sunuyor. Ultimate en yüksek içerikli paketi de 159 TL fiyatlandırmasıyla maksimum verimlilik konusunda iddialı.

Ücretli paketlerindeki en güzel hizmet; AntiTrack hizmeti ile kimliğinizi gizleyerek kişisel reklamlardan kurtulabiliyorsunuz. Aynı zamanda üçüncü taraf izlenmesini engelleyen Avast Browser adında da bir tarayıcıya sahip.

Avast antivirüs eş zamanlı koruma sağladığı için sıfır gün taramalarında oldukça iyi. Üstelik bütün cihazlara da uyumlu.

Tüm iyi özelliklerinin yanında; herhangi bir paket satın almış olsanız da VPN gibi hizmetler için ayrı ücretlendirme alıyor olması ve abonelik yenilemeyen müşterilerden de ödeme alması gibi birçok negatif eleştiri de mevcut.

Avast, en güzel antivirüs programı olarak anılsa da 2020 yılında kullanıcı verilerini sattığı skandalıyla birçok müşterisini kaybetti. 

Jumpshot isimli firma(Avast’ın yan kuruluşu) kullanıcıların verilerini dünyanın en büyük şirketlerine hatrı sayılı miktarlara satarak çok büyük bir güvenlik ihlaline sebep oldu.

Konum, Google arama geçmişi, youtube arama geçmişi, kullanıcıların oturum süreleri, LinkedIN’deki şirket ziyaretlerine kadar fazlasıyla kişisel olan tüm bu verileri Google ve benzeri birçok şirkete sattı.

Google’ın kurucuları da bu konuda bir açıklama yapmayarak, iddiaları ne yazık ki doğrulamış oldu.

Bunun üzerine açıklama yapan Avast CEO’su, bir antivirüs programı satmalarına rağmen insanların gizliliğini ve güvenliğini ihlal eden bu davranışlarını kabul etmek zorunda kaldı.

Harekete geçen Avast, Jumpshot’ın faaliyetlerine son verdiğini duyursa da, bunun ne kadar doğru olduğu tartışmaya açık bir konu.

Sonuçta, evinizi korusun diye tuttuğunuz güvenlikçi evinizdeki her şeyi herkese dağıtmış olsaydı onunla bir daha çalışır mıydınız?

2. Avg Ücretsiz Antivirüs

avg antivirüs
 • Google Play Puanı: 4,7 
 • Kullanıcı sayısı:7.155.063

Bir antivirüs programı kullanırken, en önemli konulardan biri bilgisayar hızınızı yavaşlatıp yavaşlatmadığıdır. Avg, ne yazık ki bu konuda biraz yetersiz kalıyor.

Ücretli ve ücretsiz antivirüs olmak üzere iki hizmet sunarken;ücretli paket fiyatı 109 TL.

Rakiplerine göre oldukça yüksek bir virüs saptama oranına sahip fakat ücretlendirmesi biraz tuzlu.

Avg antivirüs free hizmetinin çok sınırlı olması yüzünden kullanıcıları ödeme yapmaya teşvik ediyor diyebiliriz.

En iyi yanlarından biri; Windows, mac, iphone/ipad ve android bütün cihazlara uyumlu olması. Üstelik güvenli olmayan bağlantıları otomatik engelleme konusunda hassaslar. (e-postalar dahil)

Fakat free antivirüs paketinde kullanıcılara çok fazla bildirim göndermesi rahatsız edici olabiliyor. Paket satın almadığınız sürece güvenli ödeme hizmeti ve kimlik avı denetimi sunmaması negatif yönlerinden sayılabilir.

*AVG’nin ana firması Avast, yakın zaman önce çok büyük bir skandalla anıldı. Güvenliğimizi sağlamak için hizmet aldığımız bir antivirüs yazılımının, kullanıcı verilerini Jumpshot adlı firma aracılığıyla dünya devi şirketlerine sattığı ortaya çıktı.

Listemdeki bütün antivirüs programları gibi Avast ve Avg için objektif bir bölüm oluştursam da böyle bir skandaldan sonra ikisini de önermiyorum.

3. Norton Antivirüs Programı

norton antivirüs programı
 • Google Play Puanı:4,6
 • Kullanıcı Sayısı:1.531.219

Norton, verdiği hizmet konusunda dünyada ilk 5 arasında yer alan bir antivirüs programı.

Gerçek zamanlı koruma sağlaması, PC Cloud Back Up ile herhangi bir tehdit algıladığında dosyalarınızın silinme ihtimaline karşı önemli dosyalarınızı yedeklemesi ayırt edici olumlu özelliklerinden diyebilirim. Hem de kullanıcı dostu arayüzü sayesinde dilediğiniz işlemi kolayca halledebilirsiniz.

SafeCam adını verdiği bir seçenek ile  sizi görüntülenme riskine karşı koruyor.

Fakat bunların yanında; kullanıcıların bilgisayarına çok sık bildirim göndermesi, çok bilgisayarlı evlerde çoklu oturum imkanı sunmaması en büyük eksikliklerden biri.

Üstelik ben bir deneyeyim ona göre de paket satın alırım diye düşenen yüzlerce kullanıcıdan biriyseniz “otomatik abonelik yenileme”  ile zorunlu satın alma gerçekleştirebildiğinden haberdar olmalısınız.

Norton’da ne yazık ki free antivirüs hizmeti mevcut değil.

Bu sorun diğer free antivirüs programları için daha çok geçerli. Norton’un negatif yorumlara karşı diğer antivirüs programları arasında daha ilgili bir müşteri hizmetlerine sahip olması bu sorunu biraz olsun ortadan kaldırıyor.

*Haziran başı itibariyle açıkladığı bir karar ile Norton Crypto hizmeti oluşturarak, kullanıcılarına “güvenlir bir kripto para madenciliği” sözü veriyor.

*Norton, marka bilinirliğine oldukça önem veren bir antivirüs programı. Birçok e-spor maçında veya twitch yayınında Norton’un reklam verdiğini görebilirsiniz.

4. Eset Nod32 Antivirüs Programı

en güvenilir antivirüs programı
 • Google Play Puanı: 4,8
 • Kullanıcı Sayısı: 905.173

Eset nod32, rakipleri arasında en güvenilir hizmet sunan antivirüs programı.

Kendi adıma konuşacak olursam, ücretli bir hizmet almayı tercih edecek olsaydım ikinci olarak Eset Nod32’yi seçerdim.

Bir sorun yaşadığınızda karşınızda mutlaka bir muhattap ve çözüm odaklı bir yaklaşım görüyorsunuz. Bu da satın aldığınız şey somut bir ürün değil de hizmet ise en önemli hususlardan biri oluyor.

Kullanıcı dostu arayüzü, yüksek saptama oranı ve %100 ilgili müşteri hizmetleriyle kullanıcı odaklı bir tutum sergiliyorlar.

Fakat Eset nod32  ile 286 TL’lik “Temel Koruma Paketi”ni bile alsanız güvenli internet hizmetinden faydalanılamaması oldukça sinir bozucu.Mükemmel bir hizmet almanız mümkün ama bunun için neredeyse pro pakete zorunlu kılıyor.

Eğer bedava antivirüs programı arıyorsanız Eset’in bu konuda hizmeti olmadığını söylemeliyim. Ne yazık ki free antivirüs paketi bulunmuyor.

Aynı zamanda mobil cihazlarda hat değişikliği durumlarında cihazın kilitlenmesi gibi bir soruna sebep olabiliyor. Neyse ki müşteri hizmetleri konusunda ilgili oldukları için yaşanan sıkıntılar çoğunlukla çözüme kavuşuyor.

5. Avira Free Antivirüs

avira free security
 • Google Play Puanı: 4,7
 • Kullanıcı Sayısı:604.932

Avira antivirüs programı, ücretsiz paketi birçok yazılıma göre kıyaslandığında en çok imkan sağlayanlardan biri.

Hatta bir çok programın ücretlisine göre Avira’nın ücretsizi neredeyse aynı imkanı sunabiliyor.

Gerçek zamanlı koruması ile negatif bir durumla karşılaştığında kullanıcıya “kaldırılsın mı?” diyerek sorduğu için önemli dosyalarınız konusunda kayıp yaşamıyorsunuz. Yalnızca istediğiniz uygulamaları ve hizmetleri aktifleştirme imkanı sunduğu için programı kendinize göre özelleştirebilirsiniz.

Antivirüs, VPN ve güvenlik hizmetlerinin hepsinin bir arada sunulması da kullanıcı deneyimi açısından daha rahat oluyor.

Android için sunduğu hizmet mobil antivirüs kulvarında birçok rakibine göre oldukça iyi düzeyde.

Kullanıcı verilerinin gizliliği konusunda net olan Avira, bütün hizmetlerinde özelliklikle “kişisel verilerinizi kullanmıyoruz” ibaresine yer veriyor.

Tüm bu güzelliklerinin yanında; ,ücretli paket fiyatları ne yazık ki rakiplerine göre çok daha pahalı.

6. Panda Antivirüs

panda secure
 • Google Play Puanı: 4,2
 • Kullanıcı Sayısı:35.570

Windows için ücretsiz antivirüs programları arasında güzel hizmet sunanlardan biri.

Birçok paket seçeneği bulunan Panda Security, 1 adet free antivirüs, 4 adet de ücretli antivirüs pakedi sunuyor. 13 dolardan başlayan ücretli paketlerinden premium olanı 44 dolar.

Windows’a ücretsiz hizmet sunarken, mobil veya ios kullanıcıları için ayrı paketler mevcut. Mobil cihazlarda harici aygıtlar için de tarama sağlayarak tehditleri ortadan kaldırabilme yeteneğine sahip.

Pil ömrü optimizasyonu ile en çok pil tüketen uygulamaları göstererek optimize ediyor.

Ekran kontrolü ve ebeveyn denetimi ile de çocuklarınız için güvenli bir internet ortamı elde edebiliyorsunuz.

Gizli verileri şifreleme imkanı ve vpn sayesinde anonim internet hizmeti sağlar. Ücretsiz sürümünde VPN için günlük 150 mb hak tanıması oldukça düşük bir limit. Sanırım bunun sebebi de Premium’da sınırsız VPN sunarak tercihlerinizi yükseltmenizi sağlamak. 

Kullanıcı deneyimi konusunda bizden puanları kapan Panda antivirüs; ücretsiz planlarının çok cılız olmasıyla biraz cimri diyebiliriz.

7. Comodo Antivirüs

comodo antivirüs programı
 • Google Play Puanı: 4,0
 • Kullanıcı Sayısı:58.372

Comoda antivirüs, ABD’de Melih Abdulhayaloğlu adında bir türk girişimcinin sahip olduğu en büyük şirketlerden biridir.

Üstelik Comodo, ücretsiz antivirüs programları arasında en çok özelliğe sahip programlardan biri. Zaten ücretli paketine de 69 dolar gibi bir fiyata sahip olabiliyorsunuz.

Free antivirüs yazılımları arasında en agresif ama bir o kadar da cihazı ağırlaştırmayan çalışmasıyla birçok kullanıcıdan olumlu yorum alıyor.

Verdiği hizmetleri ayrı ayrı paketler şeklinde sunması(comodo antivirüs, comodo dragon vb.) kullanıcı deneyimi açısından kötü olsa da free antivirüs planında onlarca imkan sağlamasıyla birçok kullanıcıyı Comodo’ya çekiyor.

Ve isminden olsa gerek, oldukça yüksek bir virüs saptama oranına sahip.

Gerçi tespit ettiği bazı tehditleri ortadan kaldırma konusunda yetersiz kalabiliyor.

*29 Eylül 2010 tarihinde Neil J. Rubenking PC Magazine’e Comodo’nun Norton’a göre kötü amaçlı yazılımları daha çok tespit ettiğini fakat ortadan kaldırma konusunda Norton’un daha etkili olduğunu belirten bir makale yayınlamıştı.

8. Kaspersky

en iyi antivirüs programı
 • Google Play Puanı: 4,8
 • Kullanıcı Sayısı:3.612.507

Kaspersky antivirüs programlarının çoğu gibi farklı hizmetler sunmasa da, ücretli planlarında birçok seçenek sunuyor.

Aile koruması ve ebeveyn kontrolü, evinizdeki Wi-fi bağlantısına yabancı giriş olursa haberdar etmesi diğerlerinden ayıran bazı özelliklerinden.

Bunların yanı sıra; güvenli online alışveriş imkanı, temizleme ve optimize etme gibi seçenekleri de tabi ki es geçmiyor.

Fakat bana kalırsa, free antivirüs planı fazlasıyla yetersiz. Yalnızca antivirüs yazılımı sağlıyor. Gizlilik ve güvenlik kapsamında herhangi bir imkanı yok.

Aynı zamanda arayüzü de kullanıcı deneyimi açısından rakiplerine göre oldukça karışık.

*Norton gibi, Kaspersky antivirüs de marka bilinirliğini en çok önemseyen şirketlerden biri. Csgo maçlarının çoğuna reklam veren Kaspersky, e-spor alanında bilinirlik elde ederek potansiyel müşterilerinin gönlünü çalmaya çalışıyor.

9. McAfee (Türk Telekom Antivirüs)

mcafee software
 • Google Play Puanı: 4,5 
 • Kullanıcı sayısı: 758.227

McAfee, Türkiye’de “Türk Telekom ile güvenli internet” adı altında hizmet sunan antivirüs yazılımlarından biridir.

Virüs taramasını; Tam tarama ve hızlı tarama olmak üzere iki şekilde gerçekleştiriyor. Hızlı tarama konusunda sıkıntı çıkarmasa da, tam tarama konusunda rakiplerine göre daha yavaş kaldığı için kullanıcı deneyimi açısından yetersiz buluyorum.

Üç farklı hizmet sunan McAfee antivirüs programı; individual, house hold, multi-device seçenekleriyle cihaz sayınıza uygun bir plan ve fiyatlandırma sunuyor.

 • Individual(Bireysel): 1 cihaz, 1 yıllık plan= 99 TL
 • Multi-device(Çok sayıda cihaz):5 cihaz, 1 yıllık plan= 119 TL
 • House hold(Aile):10 cihaz, 1 yıllık plan= 149 TL

McAfee, ücretsiz antivirüs hizmeti sağlamadığı için yalnızca deneme sürümü ile test edebilirsiniz.

10. Chomar Antivirüs (Yerli Antivirüs Yazılımı)

ilk yerli antivirüs programı
 • Google Play Puanı: 4,3
 • Kullanıcı Sayısı:4.112

Chomar, Türkiye’nin ilk ve tek %100 yerli teknoloji ile üretilen antivirüs programı.

Chomar antivirüs ve Chomar security olmak üzere iki ayrı hizmet sunuyor.

Cihaz sayınıza uygun bir planın tanıtımlı fiyatlarından yararlanabiliyorsunuz.

Antivirüs taramasını seyrek aralıkla ve hızlı bir şekilde yapıyor olması en olumlu yanlarından biri. Fakat yerli yazılım olduğu için bizler desteklesek de  geliştirilmesi gereken birçok yanı mevcut.

Örneğin daha özelleştirilebilir bir arayüz gerekiyor.

Tüm bunların yanında kullanıcı verilerinin gizliliği konusundaki netliği ve reklam gösterimi yapmaması ile oldukça işlevsel bir hizmet sunuyor.

11. 360 Total Security ( Safe Security Antivirüs)

360 total security
 • Google Play Puanı: 4,6
 • Kullanıcı Sayısı:16.784.915

360 Total Security, mobil için en hızlı ve en az sorun ile çalışan antivirüs programları arasında ilk sıralarda.

Antivirüs hizmeti ile gerçek zamanlı koruma sağlıyor. Aynı zamanda hem mobil hem de bilgisayarlarınız için yeterli olabilecek düzeylerde ücretsiz hizmeti mevcut.

Birçok rakip bedava antivirüs uygulamalarının çoğunda sınırlı seçenek sunulurken, 360 Security bu konuda rakiplerine göre daha cömert.

Wifi güvenlik koruması, temizleme, depolama alanı optimizasyonu, sistem koruması, internet koruması, güvenli online alışveriş gibi hem bilgisayar hem de mobil antivirüs programı olarak kullanabilme imkanı sunuyor.

Ben bu yazıyı hazırlarken 735.014.110 kullanıcıya sahipti. Siz de yazının sonunda 360 Total Security sayfasından ne kadar kullanıcısı olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

12. Zemana Antivirüs

zemena antimalware
 • Google Play puanı:4,5
 • Kullanıcı Sayısı:4.519

Zemana, android için ücretsiz hizmet sunan antivirüs programları arasında.

Anti-keylogger yazılımları arasında en iyisi diyebilirim. Bu konuda sunduğu hizmet ile aslında çok büyük bir casus yazılım türlerinden olan keylogger tehlikesinden bizi koruyor.

*Keylogger:Klavye hareketlerinizi izleyen bir tür casus yazılımdır. Çok korkutucu görünmese de son zamanlarda ekran videosu alma noktasına kadar uzanan bu tehlike, kesinlikle önlem alınması gereken hususlardan biri.

Zemana antivirüs paketleri 29 dolardan başlayan fiyatlarla 5 cihaza kadar kullanım imkanı veriyor.

13. Trend Micro Antivirüs

trend micro antivirus programı
 • Google Play Puanı: 4,6
 • Kullanıcı Sayısı:87.892

Trend Micro bütün cihazlara uyumlu olmasının yanı sıra, android sürümü ile oldukça iyi bir puana sahip.

Bağımsız kuruluşların testlerinde yüksek skorlara sahip olan Trend Micro Antivirüs programı 3 farklı plan sunuyor. Bunlar:

 • Antivirus+ =258 TL
 • Internet Security = 344 TL
 • Maximum Security= 344 TL

Ne yazık ki sektördeki rakiplerine göre oldukça yüksek fiyatlandırmaları mevcut.

Fakat virüs tarama işleminin yanısıra, gizlilik ve güvenlik konusunda hassas olması iyi yanlarından biri diyebilirim.

14. Cm Security Antivirüs (Clean Master)

cm security
 • Clean Master(CM Securtiy) android antivirüs programları arasında en çok tercih edilenlerden biriydi. Fakat orijinal versiyonu 2018 itibariyle Google Play’den banlandı.

Hızlı tarama ve temizleme gibi birçok özelliği barındıran bu uygulama, telefonunuza ilk indirdiğinizde ne üzerine hizmet almak istiyorsanız o konuda ayarlama yapabilme imkanı sunuyor.

Antivirüs programı olmasının yanı sıra dilediğiniz uygulamaya kilit koyarak bir pin uygulamasıymış gibi telefon güvenliğinizi de sağlayabiliyorsunuz.

Basit ve kullanışlı arayüzüyle, Clean Master android antivirüs programı ücretsiz olarak en iyi hizmet sunanlardan biri diyebilirim.

15. Sophos Home

sophos antimalware
 • Google Play Puanı: 4,3
 • Kullanıcı Sayısı: 44.679

Sophos antivirüs, kullanıcılarının çoğu diğer Sophos ürünleri ile olan entegrasyonu oldukça beğendiğinden söz ediyor.

Sophos’un XStream adını verdiği bir güvenlik duvarı hizmeti mevcut.

Bu hizmeti bir paket olarak sunarken, içine farklı hizmetleri de dahil etmiş olması oldukça güzel.

Gizlenmiş kötücül yazılımları, bilinmeyen tehditleri ve bu tehditlerin yayılmasını “sıfır gün koruması” ile anında engelleyerek birçok rakibine göre dinamik oluşuyla öne çıktığını söyleyebilirim.

*Sıfır gün koruması:Henüz tespit edilmemiş veya edilse de algılanamamış kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma.

16. Bitdefender Antivirüs Programı

bitdefender antivirus
 • Google Play Puanı: 4,7
 • Kullanıcı Sayısı:287.912

Bitdefender, birçok ödüle sahip bir antivirüs programı. Bağımsız birçok kuruluşun gerçekleştirdiği testler sonucunda “Yılın Ürünü” ödülünü alarak kendisini en çok geliştiren programlardan biri.

Bitdefender antivirüs yazılımı hem Windows hem Mac için uyumlu.

Kullanıcılarına kurumsal ve bireysel olmak üzere iki farklı seçenek sunuyor. Bu tercihler doğrultusunda daha özelleştirilmiş bir hizmet alabiliyorsunuz.

Bu uygulama, tarama boyunca bilgisayarınızda yavaşlamaya sebep olmaz. Norton ve Avira gibi rakiplerine kıyasla 3.sırada yer alabilecek düzeyde olduğunu düşündüğüm antivirüs programı tehditleri algılama konusunda oldukça başarılı.

Üstelik işlevsel arayüzü ile birçok ayarı değiştirebilirsiniz.

Aynı zamanda Bitdefender’ın VPN hizmeti; en popüler vpn hizmetlerinden biri olan Hotspot Shield tarafından destekleniyor.

17. Webroot

webroot software
 • Google Play Puanı:3,7
 • Kullanıcı Sayısı:17.059

Mobil için en iyi antivirüs programları arasında yer almasa da, en hızlı virüs taraması gerçekleştirenlerden biri.

Rakipleri 20-30 dakika gibi sürelerde tam tarama gerçekleştirirken, webroot 0,20 saniyelerle taramasını tamamlayarak antivirüs tavsiye listemde yerini alıyor.

29 dolara sunduğu 3 cihaz imkanı sağlayan antivirüs planı rakiplerine göre oldukça uygun. Üstelik bu planın içinde kimlik hırsızlığından korunma hizmeti de mevcut.

18. Windows Defender

Windows Defender, indirme yapmanıza gerek kalmadan Windows 10 sürümüne sahip bütün bilgisayarlarda bulunan en iyi ücretsiz antivirüs programlarından biri.

E-postalar, internet, bulut, dosyalar yani aygıtınızdaki bütün verileri kapsamlı ve gerçek zamanlı koruma ile korumanızı sağlar.

Dosyalarınıza dilediğiniz zaman dilediğiniz cihazdan erişebilmek için OneDrive kullanmanız yeterlidir. Gizliliğinizi sizin yönetiminize bırakarak hesap ayarları bölümünden kamera, mikrofon, konum gibi özellikleri ayarlama imkanı sunar.

Tüm bunların yanında aileler için ebeveyn kontrolü uygulayabileceğiniz ayarlar mevcuttur.

Ekran süresi kısıtlama, yetişkinlere yönelik veya zararlı içerikleri engelleme, çevrimiçi satın alma işlemlerini kısıtlama gibi birçok ayar yapabiliyorsunuz. Bu da birçok free antivirüs programı arasında sunduğu ayırt edici özelliklerden biri diyebilirim.

Fakat VPN ve parola yönetimi eksikliği bir antivirüs programı için göz ardı edilmemesi gereken konulardan biri.

Telefonumda Virüs Olup Olmadığını Nasıl Anlarım?

casus yazılımlar

Uyandığımız andan itibaren telefonumuzdan ne kadar uzak kalabiliyoruz?

Günümüzün uyumadığımız zamanlarının neredeyse yarısı telefon ile temas halinde geçiyor. Gün içinde onlarca bağlantıya tıklıyor, gelen e-mailleri açıyor ve uygulamalar indiriyoruz.

Üstelik telefonumuzda herhangi bir antivirüs programı olmadan!

Peki, tüm bu işlemler sırasında ya telefonumuza virüs bulaştıysa ve bundan henüz haberdar değilsek?

Telefonumuza virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlayabiliriz?

 1. Telefonunuzun veri kullanımında artış varsa,
 2. Normalden çok daha fazla pop-up veya widget reklam çıkıyorsa
 3. Uygulamalar sık sık çöküyor veya kapatılıyorsa
 4. Bataryanız hızlı tükeniyorsa
 5. Telefonunuza siz indirmediğiniz halde bilmediğiniz uygulamalar ekleniyorsa
 6. Faturanız normalden çok geliyorsa(sizden bağımsız sms gönderimi veya premium abonelikler)
 7. Telefonunuz çok fazla ısınıyorsa

cihazınıza virüs bulaşmış olabilir.

Özellikle android cihazlara virüs bulaşma ihtimali, iphonelara bulaşma ihtimalinden çok daha yüksek.

Çünkü Apple, App Store’a bir uygulamayı koymadan önce çok katı güvenlik aşamalarından geçiyor. Eğer jailbreak uygulamadıysanız, iphone’unuza virüs bulaşma ihtimali yok denecek kadar az.

*Jail break:App Store dışındaki uygulamalara erişim sağlayabilmek veya ücretli uygulamaları bedava indirebilmek için sistemsel tüm kısıtlamaları kaldırarak cihazınızı özgürleştirir. 

Bu kötü amaçlı yazılımlardan kurtulmak için iki yol izleyebilirsiniz.

Öncelikle, bir antivirüs programı indirerek tespit edilen tehditleri ortadan kaldırabilirsiniz.

Veya;

 1. Telefonunuzun geçmişini temizleyin.
 2. Telefonunuzu kapatıp, yeniden başlatın.
 3. Telefonunuzun düzgün çalıştığı bir tarihe yedekten geri yükleme gerçekleştirin.
 4. Hala düzelmediyse, telefonunuzu fabrika ayarlarınıza sıfırlayın.

*Tüm bu işlemler sırasında dosya, fotoğraf veya bazı bilgilerinizi kaybedebileceğinizi unutmayın.*

Not: Virüslerden korunmanın bir diğer yolu da vpn veya proxy siteleri kullanmaktan geçiyor. Bu yazımdan sonra gelen talepler üzerine en iyi ve güvenilir proxy sitelerini listelediğim bir yazı hazırlamıştım, buradan ulaşabilirsiniz.

Telefon İçin En İyi Mobil Antivirüs Programları Hangileri?

Cihazlarımız bunca kötü amaçlı yazılımın tehditi altındayken, onları nasıl güvende tutabiliriz? Telefonumuzu güvende tutmak için kullandığımız mobil antivirüs programları işe yarar mı? En iyi antivirüs programları hangileri?

en iyi antivirüs programları listesi

Antivirüs programlarını seçerken nelere dikkat ederek seçmemiz gerektiğini, free antivirüs hizmeti olup olmadığını, kullanıcı yorumlarını, google puanlarını ve uzun araştırmalarım sonucundaki deneyimlerimi baz alarak sizlere tamamen objektif bir liste hazırladım.

*Bu liste Google Play puanları ve kullanıcı yorumları baz alarak hazırlanmıştır. O sebeple android kullanıcıları için daha uygundur*

 1. Kaspersky
 2. Eset nod32
 3. Avg
 4. Avast
 5. Avira
 6. Bitdefender
 7. 360 Total Security
 8. Trend Micro
 9. Zemana
 10. McAfee
 11. Chomar
 12. Panda
 13. Sophos
 14. Comodo
 15. Webroot

Antivirüs Test Siteleri Ne İşe Yarar?

antivirüs programları

Antivirüs test siteleri; bağımsız kuruluşların veya araştırmaların antivirüs programlarını değerlendirip, ödüllendirdiği bir sistem.

Özellikle sizler için aşağıda derlediğim başlıca antivirüs test siteleri bu konuda otorite sahibi test siteleri diyebilirim.

O zaman, cihazlarımızı emanet edeceğimiz antivirüs programları arasında en iyileri hangileriymiş, bir inceleyelim.

En İyi Antivirüs Test Siteleri Hangileri?

Hangi antivirüs programını kullanmalıyız?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye değişebileceği için tek “en iyi” kavramı da herkes için farklı olacaktır.

Bu noktada bazı testler, araştırmalar ve makaleler ile değerlendirip sıralama yapan antivirüs test siteleri, hangi programı seçebileceğimiz konusunda veriler ile bize yardımcı oluyor.

Sertifikalar ve ödüllerle sürekli karşımıza çıkan tüm o yazılımlar hangi antivirüs test sitelerinde değerlendiriliyor? Birlikte inceleyelim.

Antivirüs Test Siteleri

Aşağıda sizler için hazırladığım antivirüs test siteleri birçok konuda değerlendirme yaparak mevcut antivirüs programlarını değerlendiriyor.

Ne kadar tarafsız olduğu tartışma konusu olsa da, ödül alan bütün yazılımların hangi kategoride hangi puanları aldığını ve hangi konularda iyi olduğunu görebiliyorsunuz.

1. Av-Test

AV Test; Microsoft Windows ve android işletim sistemleri için antivirüs hizmetlerini çeşitli kriterlere göre değerlendiren ve derecelendiren bağımsız bir kuruluştur.

Belli aralıklarla test sonuçlarını yayınlayarak  AV sertifikalarını verdikleri ürünleri listelerler. Ürünler, birçok kıstasa ve sınıflandırmaya göre değerlendirilir.

2. Virus Bulletin

Virüs Bulletin yani Virüs Bülteni; 2014 yılı itibariyle kötü amaçlı yazılımların tespiti ve ortadan kaldırılmasıyla ilgili pdf makaleleri yayınlayan bir dergidir.

Bu dergide; virüslerle mücadelede yeni gelişmeleri, antivirüs programları ile ilgili değerlendirmeleri ve uzman görüşleri gibi bilgileri bulabilirsiniz.

Virus Bulletin; virüsleri tespit etmede başarılı olan antivirüs programlarına VB100 adında bir ödül verir.

Birçok büyük antivirüs yazılımı satıcısını konuşmacı olarak ağırlayan dergi, tercihimizi yaparken yararlanabileceğimiz faydalı ve tarafsıza en yakın kaynaklardan biri diyebilirim.

3. Av- Comporatives

Av- Comporatives de Av Test gibi hizmet sunan bağımsız bir kuruluş. Sektördeki en kapsamlı ve en iyi test sürecini gerçekleştirdiklerini iddia ediyorlar.

Yaklaşık 16 başlık şeklinde birçok kategoride test gerçekleştiriyor ve galip gelen antivirüs programı hangisiyse ayda 1 kez raporlarıyla yayınlıyorlar.

Av- Comporatives; kötü amaçlı yazılımlardan koruma testi, mobil güvenlik uygulamaları, özel tesler, performans testi, android stalkware raporu gibi birçok başlık altında değerledirip, sonuçlarını paylaşıyor.

Bana kalırsa da sektördeki en kapsamlı testleri yaptıkları doğru.

4. Gartner

Gartner, 1979 yılında Gidion Gartner tarafından kurulmuş olan bilgi teknolojileri araştırma ve danışma kuruluşu.

Özellikle devlet kurumları, büyük şirketler ve lider firmalar ile çalıştığı için açıklamada bulunduğu ürünler konusunda otorite sahibi diyebiliriz.

Örneğin, anlaşmalı olduğu firmalardan biri bir antivirüs yazılımı edinmek istiyor. Hangi antivirüs programını alması gerektiği konusunda araştırma ve tavsiyeler ile bu firmalara yönlendirme sağlar.

5. ICSA Labs

Bilgisayar güvenliği konusunda farkındalığı arttırmak amacıyla kurulan ICSA,(International Computer Security Association) aynı zamanda bilgisayar güvenliği ve denetimi konusunda eğitimler vermeyi amaçlayarak ortaya çıkmış derneklerden biri.

Sonraki zamanlarda ise ICSA Labs adı ile güvenlik duvarı, antivirüs, SSL, VPN, casus yazılım engelleme gibi birçok ürünün araştırılıp, test edilmesi için imkanlar sunuyor.

Chrome Antivirüs Eklentisi Var mı?

Antivirüs programları için en önemli özelliklerden biri chrome eklentisi bulunup bulunmaması.

Aşağıda sizlere listelediğim antivirüs programları arasından Chrome eklentisi olanları sıraladım.

 1. Avast Online Security
 2. Comodo
 3. Avg
 4. McAfee
 5. Avira
 6. CM Securtiy(Clean Master)
 7. Sophos
 8. Webroot
 9. 360 Total Security
 10. Eset nod32 (password manager)

Chrome Eklentisi Olmayan Antivirüs Yazılımları Hangileri?

Aşağıda sıraladığım antivirüs programlarının ise ne yazık ki chrome eklentisi bulunmamaktadır.

Bu sebeple de yalnızca kendi sürümlerini satın alarak edinebilirsiniz.

 • Kaspersky antivirüs programı 
 • Norton (yalnızca “password manager” hizmeti mevcut)
 • Panda (yalnızca”panda dome passwords” hizmeti mevcut)
 • Chomar
 • Zemana
 • Trend Micro( yalnızca “browser security” hizmeti mevcut)
 • Bitdefender (yalnızca “traffic light” hizmeti)

Dünyanın En İyi Antivirüs Programı Hangisi?

Her zaman dediğim gibi yoruma açık konularda “en” herkes için değişkendir.

Yine de, birçok antivirüs test siteleri ve araştırmalarına göre Kaspersky 1.sırayı kapıyor.

Kaspersky, aynı zamanda Google Play’de de en yüksek puana sahip antivirüs programı.

Tabi bu güzel hizmete ulaşmak için tam donanımlı bir plan satın almanız gerekiyor. Bu noktada da rakiplerine göre daha pahalı olması üzücü bir durum.

Yerli Antivirüs Programı Var Mı?

2010 yılında Mersin’de 3 yıllık çalışmalar sonucu hayata geçirilen Chomar; Türkiye’nin ilk yerli antivirüs programı ünvanını taşıyor.

Üstelik Cisco, Juniper Networks, F5 Networks, Citrix, Palo Alto Networks gibi lider teknoloji üreticilerinin de ürünlerine entegre ettiği, gelişime açık ve güvenilir bir antivirüs programı.

*Hatta bazı dönemlerde yerli antivirüs yazılımı kullanımına teşvik için BKM Express ile yapılan ödemelerde %90 indirim uyguladığı olmuştur.

Bilgisayarı Yormayan Antivirüs Programları Hangileri?

Antivirüs programları sayesinde kötü amaçlı yazılımlardan kurtulma oranınız birçok etkene göre değişmektedir.

Kullandığınız sürüm, sahip olduğunuz cihaz, satın aldığınız hizmet paketi vb. birçok konu kullanıcı deneyimini etkiler.

Fakat kendi deneyimlerime dayanarak tavsiyede bulunacak olursam, bilgisayarı yormayan antivirüs programları ilk 5 listem bu şekilde;

 1. Eset nod32
 2. Bitdefender
 3. Kaspersky
 4. Windows Defender
 5. Panda Security

Antivirüs Programı Nasıl Devredışı Bırakılır?

Antivirüs programları konusunda en çok yaşanan sorunlardan biri, programları silerek cihazlardan kaldıramıyor olmamız.

Bunun sebebi, antivirüs yazılımlarının programı silmeyi özellikle zorlaştırmasından geçiyor.

Ne yazık ki normal bir uygulama kaldırır gibi onlardan kurtulamıyoruz. Antivirüs kaldırma işlemi için ekstra uygulamalar indirerek veya bağlantılar kullanarak bu durumu çözebiliyoruz.

Ama panik yapmanıza hiç gerek yok, şimdi size anlattığım bilgiler doğrultusunda dakikalar içinde cihazınızdaki antivirüs kapatma işlemini yapmış olacaksınız.

Antivirüs kaldırma bağlantıları

 1. Bitdefender
 2. Avg
 3. Avast
 4. Avira
 5. Norton
 6. Kaspersky
 7. Eset nod32
 8. Panda Security
 9. Comodo
 10. Trend Micro

McAfee kaldırma;

Herhangi bir antivirüs kaldırma aracı kullanmanıza gerek yok. McAfee uygulamasının üzerine geldikten sonra sağ click yaparak “kaldır” seçeneğini tıklayın. Sonra tekrar “kaldırılsın mı?”diye soracaktır. Ona da “kaldır” diyin. Birkaç dakika içinde bu uygulamadan kurtulmuş olacaksınız.

360 Total Security kaldırma;

Denetim masasından 360 Total Securtiy’i bularak kaldıra tıklayın. İşleminizi devam ettirmek için tekrar “kaldırılsın mı?” diye soracaktır. Onayladıktan sonra Yerel Disk (C:)’ye girip, programlar bölümünden 360 klasörünü bulup kaldırın.

Böylelikle 360 Total Security  antivirüs kapatma işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Zemana kaldırma;

Zemana da diğer antivirüs programları gibi Denetim Masası üzerinden kaldırılabilmektedir.

Denetim Masası’ndan Zemana’yı bularak kaldır’a tıklayın. Tekrar kaldırmayı onayladığınızda cihazınızdan kaldırılmış olacaktır.

Cm Security kaldırma;

Cm Security uygulamasını android cihazınızdan kaldırmak istiyorsanız, “ayarlar” kısmından “uygulama yöneticisi” bölümüne gelin. Buradan CM security uygulamasını kaldırabilirsiniz.

Eğer hala cihazınızdan kalkmadıysa, CM security uygulaması içinde ön bellek temizliği yaptıktan sonra telefonunuzu yeniden başlatabilirsiniz.

Böylelikle cm security antivirüs kaldırma işleminizi tamamlamış olacaksınız.

Sophos Home kaldırma;

Bu antivirüs programını kaldırmak rakiplerine göre biraz daha zor olsa da kısaca özetleyeceğim.

Sophos’u kaldırmak için, Sophos Cloud hesabımıza giriş yapıp  üst tarafta yer alan butonlardan “setting” e tıklıyoruz.

Setting kısmına geldiğinizde işaretleme imkanı vermek için bütün butonlar “on” olacaktır. Hepsini “off”a çevirdikten sonra, denetim masasından da programı kaldırabilirsiniz.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra Sophos antivirüs kaldırma işlemini tamamlamış olacaksınız.

Webroot kaldırma;

Denetim masasını açarak Webroot uygulamasını bulun ve sağ click yaptıktan sonra  “kaldır” seçeneğini işaretleyin.

Tekrar “kaldırılsın mı?” diye soracaktır, onu da onayladıktan sonra Webroot kaldırma işlemini tamamlamış olacaksınız.

Sonuç olarak; 

Bütün hayatımızın bilgisayar veya telefonlarımıza sığdığı bu dönemde, cihazlarımıza bulaşacak bir virüs bütün bilgilerimizi, sistemimizi, dosyalarımızı ve hatta komple cihazımızı kullanılamaz hale getirebilir.

Bu noktada antivirüs programları özellikle casus yazılımlardan bizleri koruma konusunda oldukça büyük bir rol oynuyor.

Birileri tuş hareketlerimizi, oturum sürelerimizi, cihazımızdaki kişisel bilgileri ve dosyalarımızı gözetlediğinde fark edene kadar ne kadar süre kaybediyoruz?

Sonucunda bizleri çok büyük finansal kayıplara bile uğratma ihtimali olan bu kötü amaçlı yazılımlar, birçok antivirüs programı ile engellenebilmekte.

Ben de sizlere bu tehlikeleri en aza indirmek için; antivirüs programı seçerken neye dikkat etmelisiniz, en iyi ücretsiz antivirüs programı hangisi, cihazdan antivirüs programı kaldırma işlemleri gibi başlıklarla kapsamlı bir yazı hazırladım.

Umarım sizler için de faydalı olmuştur.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general