Amazonda Satış Yapmak [Satış Tüyoları ve Komisyonları]

amazonda satış yapmak

Uzakların yakın olduğu ve her şeye ulaşabildiğimiz globalleşen bir dünya da yaşıyoruz. E-ticaret hacmi de buna bağlı olarak günden güne büyüyor. Amazonda satış yapmak konusuna geçmeden önce gelin amazon nedir birlikte inceleyelim.

Amazon nedir? Amazon dünyanın dört bir yanına hizmet sunan, dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından birisidir. E ticaret dışında dijital akış, bulut bilişim ve yapay zekâ teknolojisine odaklanmaktadır. Günümüzde merkezi Seattle, Washington’dadır.

Amazonda satış yapmak konusunu merak edenlere, amazonla ilgili önemli bilgiler aktaracağım. Peki nasıl oldu da amazon dünya devi haline geldi?

Gelin amazonun geçmişine bir bakalım. Jeff Bezos tarafından 1994 yılında kitap satışı yapmak amacıyla kuruluştur. Şu an da amazondan hemen hemen herzeyi satın alabiliyorsunuz. Öyle ki 2015 yılında amazon Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en değerli perakendeci olan yılların Walmart’ını bile geride bıraktı.

Bu e-ticaret devinin platformunda, yani amazonda satış yapma işi git gide daha fazla talep görmeye başladı.

Bu makalemin, amazondan satış yapmak isteyenler için bir rehber niteliğinde olduğunu söylemek isterim. Ele aldığım konularda; Amazonda satış nasıl yapılır, amazon satış hesabı nasıl açılır, amazonda satıcı olmak, amazonda satış yapmak için şirket gereklimi, amazonda satış yaparken en sık yapılan hatalar ve daha fazlasına cevap bulabileceksiniz.

Başlarda tüm bu konular size karmaşık gelse de makaleyi bitirdiğinizde neredeyse bir uzman kadar bilgiye sahip olacaksınız.

Keyifli okumalar dilerim.

Amazonda Satış Nasıl Yapılır?

amazonda satış yapmak için öneriler

Amazonda satış nasıl yapılır konusu bu alanda bir şeyler satmak ya da amazondan alışveriş yapmak isteyenlerin aklında bir soru işareti? Alışveriş yapmak kadar satış yapmak konusunda da değinilmesi gereken pek çok konu var.

Amazonda Satış yapmak için öncelikle bir satıcı hesabı açmanız gerekir. Burada iki seçenek mevcut. Birincisi profesyonel satış ikincisi bireysel satış. Profesyonel satışta ne kadar ürün satarsanız satın, aylık 99TL + KDV üyelik ücreti ödemelisiniz. Bireysel satış hesabında ise herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur.

Amazonun satış konusundaki farkı ise satıcının sattığı ürünlerin tüm işlemleri Amazon tarafından gerçekleştirilir. Bu işlemleri;

 • Paketleme
 • Kargo
 • İade
 • Müşteri hizmetleri desteği

şeklinde sıralayabiliriz.

Amazon Satış Hesabı Nasıl Açılır?

Amazonda satış yapmak için Amazon Sellerda bir hesap açmanız gerekiyor. İki seçeneğiniz var profesyonel satıcı ya da bireysel satıcı olmak.

Profesyonel satıcılar aylık 99TL + KDV üyelik ücreti ödemek zorundadır. Bireysel satıcılar bu ücreti ödemezler. Sattıkları ürün başına belirlenen komisyon tutarını öderler.

Amazon satış hesabı açmak için gerekli belgeler ve bilgiler:

 • İşletme adınızı belirleyin.
 • İşletmenizin güncel irtibat bilgilerini (e-posta, telefon numarası gibi) girin.
 • Ödemeler ve hesap kesimleri için kredi kartı ve banka hesabı bilgilerinizi girin.
 • 120 x 30 piksel boyutunda logonuzu vitrin görseli olarak yükleyin.

Aktif satışa başlayabilmeniz için satıcı kimlik doğrulamasını gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemden sonra amazonda satış yapmak için kolları sıvayabilirsiniz.

Amazonda Satıcı Olmak

amazonda satış yapmak kolay mı

Amazonda satış yapmak için kendinize bir iş modeli bulmalısınız. Bu iş modellerini ve açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Private Label: Private Label amazonda kendi markanızı bastırarak satış yapabileceğiniz bir iş modelidir. Bir tedarikçi bulup ürettirdiğiniz ürünün amazonda satış yapabilirsiniz.

Retail Arbitrage: Amazonda satış yapmak için tedarik edeceğiniz ürünü, üretildiği yerden en makul fiyata alıp üzerine kar marjınızı ekleyerek satış yapabilirsiniz.

 Online Arbitrage: Amazonda ürün satmak için internet üzerinden makul fiyata tedariğini sağlayıp kar marjınızı ekleyerek satış yapabilirsiniz.

Dropshipping: Dropshipping Amerika’dan bir toptancıyla anlaşarak ilgili ürünü amazon üzerinden karlı bir şekilde satma işidir. Burada önemli yaptığınız dropshipping’in yasal olmasıdır. Çünkü bu işlem karşılıklı rıza ve anlaşmaya dayalı olmalıdır. Satış için çektiğiniz ürünün toptancısı ile anlaşmanız olması bu işi yasal halidir.

Amazonda satış yapmak için seçeceğiniz iş modellerinde rekabetin de çok çetin olduğunu belirtmek isterim. Eğer satışınızdan kar etmek istiyorsanız mutlaka konuya hâkimiyetinizi arttırmalı ve stratejik davranmalısınız. Amazondan satış yapma işi günlük 1-2 saatinizi ayırarak yapabileceğiniz renkli bir iş modelidir.

Amazon hesabına ilk ödeme, kayıt olduktan 14 gün sonra yapılır. Takip eden süreçte ödemelerini 14 günlük periyotlar halinde alırsın. Transfer gerçekleştikten sonra 5 iş günü içinde para hesabına geçer.

Ödemenin gerçekleşmesi için:

 • Amazon hesabının sıfırın altında olmaması gerekiyor. Komisyon oranları, işlem bedelleri, para iadeleri, müşteri şikayetleri hesabının durumunu etkileyebilir.
 • Satıcı hesabındaki banka bilgileri kısmının dolu olması gerekir.

Ayrıca;

 • Yüksek olumlu yorum sayısı müşterilerin satıcıya olan güvenini artırır. Satıcı ve ürün yorumları, ürün detay sayfasında gözükür. Satıcı yorumlarının müşterilerin ilk baktığı bilgiler arasında olduğunu unutmayın.
 • Müşteriler yüksek puanlı satıcılardan ürün satın almayı daha fazla tercih ediyor.
 • Yüksek puan, satıcı performansını belirlemek için önemli bir kriterdir.

Amazon Satış Ortaklığı Nedir?

Dünya geneline baktığımızda amazon satış hacmi ile en büyük online alışveriş şirketi oldu. Neredeyse her kategoride alışveriş yapabildiğiniz ve ürün satabildiğiniz devasa bir platformdan bahsediyoruz.

Amazon satış ortaklığı ise bazı ürünleri satın alma potansiyeli olan kişilere ulaştırarak ya da yönlendirerek satın almalarını sağlama işidir. Bu satın olma işleminden sonra dolar üzerinden komisyon alarak bir satış ortaklığı yapmış oluyorsunuz.

Örneğin pazarlamak istediğiniz ürünün linkini, sosyal medya hesaplarından ya da bloglardan paylaşımını gerçekleştirebilirsiniz. Bu link üzerinden yapılar satışlardan komisyon kazanabilirsiniz.

Komisyon oranları ürün kategorisine göre değişiklik gösterebilir. Baktığınızda oldukça avantajlı bir iş modelidir. Her satışta kazanacağınız komisyonlar için nerdeyse sıfır maliyetlidir. Ülkemizde bu yöntemle para kazanma şekline Trendyol ve Hepsiburada’yı örnek verebiliriz.

Amazonda Ne Satabilirim?

amazonda satış yapmak için birçok ürün ve seçenekler vardır.

Amazonda satış yapabileceğiniz ürün kategorileri:

 • Bilgisayar
 • Bebek Ürünleri
 • Elektronik Ürünler ve Aksesuarlar
 • Ev ve Mutfak Ürünleri
 • Ev Eğlence Sistemleri
 • Ev Gereçleri ve Dekorasyon
 • Fotoğraf Makinesi ve Fotoğrafçılık Ürünleri
 • Kitap, Kişisel Bakım Aletleri
 • Ofis Ürünleri
 • Oyun Konsolları ve Oyunları
 • Oyuncak & Çocuk Oyunları
 • Spor ve Outdoor Ürünleri
 • Telefon ve Aksesuarları
 • Giyim ve Ayakkabı

Amazon müşteri memnuniyetine çok önem veriyor. Bu nedenle bazı ürün kategorilerinde önceden onay almanız gerekebilir.

Amazonda 2. El ürün Satılır Mı?

Amazon sadece yeni (kullanılmamış) ürünler satabilirsiniz. İkinci el eşya, el yapımı ürünler, koleksiyon ürünleri gibi kategorilerde şimdilik satış yapamazsınız.

Ayrıca yasa dışı ürünler pazarlanması yasal olmayan ürünler ve amazonun yasakladığı ürünleri de satamazsınız. Örneğin; silah, mühimmat, reçeli satılan ilaçlar, uyuşturucu maddeler gibi…

2 el ürün satışı yapmak istiyorsanız, bu alanda hizmet veren birçok platform var. Bu platformları detaylıca incelediğim makaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

Amazonda Satış Yapmak İçin Şirket Gerekli Mi?

Amazonda satış yapmak için şirket gereklimi sorusunu son zamanlarda çok fazla duyuyorum. Buna cevabım hayır. Eğer bireysel satıcı olarak gerekli koşulları yerine getirirseniz bir şirket kurmaya ihtiyacınız olmaz

Eğer profesyonel satıcı olarak amazonda satış yapmak istiyorsanız, sizden şirket evraklarınız istenecektir. İşte bu noktada bir şirket kurmanız gerekecektir.

Amazon’da Satış Yaparak Ne Kadar Kazanabilirim?

amazonda satış yapmak ne kadar kazandırır

Amazonda satış yapan Türkler, Türk lirası ve Dolar arasındaki kur farkı nedeniyle Amazon’da satış yaparak ne kadar kazanabilirim diye merak ediyorlar. Aslında bu sorunun net bir cevabı yoktur.

Amazon’da satış yapmak ile kazanacağınız para miktarı tamamen sattığınız ürün kategorisine, talep oranına ve pazarlama taktiklerinize bağlıdır.

Amazonda satışlarınızı arttırmak için yazımda anlattığım tüyoları dikkatli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Zamanla daha çok satış yaparak daha çok para kazanabilirsiniz.

Amazon Komisyon Oranları 2022

Amazonda satıcılar, ürün kategorisine bağlı olarak, sattıkları her ürün için farklı oranlarda satış komisyonu öder (satış komisyonları).

Amazon, tüm ürünlerde toplam satış fiyatı üzerinden hesaplanan geçerli satış komisyonu yüzdesi oranında kesinti yapar.

Amazonun kendi web sitesinden edindiğim amazon komisyon oranları tablosu:

KategorilerSatış Komisyonu
Fotoğraf Makinesi%6
Cep Telefonu%6
Giyim%10
Bilgisayar%6
Elektronik%6
Elektronik Aksesuarlar%10
Kişisel Bakım Cihazları%10
Yapı Market, Mutfak Eşyaları ve Dekorasyon%10
Mutfak (Küçük Ev Aletleri)%6
Oyuncaklar ve Oyunlar%10
Kitaplar%10
Bebek Ürünleri (Giyim hariç)%10
Ofis Ürünleri%10
Spor%10
Ayakkabılar, Kol Çantaları ve Ayakkabı Aksesuarları%10
Güzellik%10
Sağlık ve Kişisel Bakım%10
Gıda Ürünleri%10

Amazon Müşteri Hizmetleri

Amazon, 2018 yılında Türkiye pazarına resmen giriş yaptı. Amazonda Türkiyeden satış yapmak isteyenlerin ve alışveriş yapanların faydalanabileceği, öneri ve şikayetlerinizi sunabileceğiniz müşteri hizmetleri desteği de kuruldu. Sizde bıraktığım linkten ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

Amazon Çağrı Merkezi İletişim Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası

 • 0850 390 2830
 • 0811 213 0085 (Ücretsiz)

Amazon Müşteri Hizmetleri Telefon Numarası: 00 1 206-266-2992

Yeni Başlayanlar İçin Amazon Satış Yapma Önerileri

yeni başlayanlar için amazonda satış yapmak

Amazon’da satış yapmak, özellikle yeni başlayanlar için biraz korkutucu. Düşünmeniz ve hatırlamanız gereken o kadar çok şey var ki bazen kafa karıştırıcı olabiliyor. Aşağıda listelediğim adımları amazon iş modelinize entegre ederseniz bu konuda zorlanmazsınız.

Adım 1: Bir iş planı oluşturun, pazar araştırması yapın ve net bir hedef belirleyin.

Adım 2: talep gören ve kar elde edebileceğiniz niş ürünler bulun.

Adım 3: Amazonda ürün satmak için ilgili ve güvenilir tedarikçiler arayın.

Adım 4: Markanızı ve Amazon FBA Hesabınızı oluşturun. Marka isminizi bulun. Marka logonuzu belirleyin. Markanıza akılda kalıcı bir tema ve slogan bulun.

Adım 5: Amazon’da satış yapmak istediğiniz ürünleri hazırlatın ve amazonun deposuna gönderin.

Adım 6: Potansiyel müşterilerin sizi daha rahat bulabilmesi için ürün listeleme oluşturun. Anahtar kelimelere göre optimize ettiğinizden emin olun.

Adım 7: Amazon satış yapma işinizin daha sağlıklı sonuçlar vermesi için ürün başlıklarının, ürün açıklamalarının ve ürün görsellerinin net ve anlaşılır olduğundan emin olun.

Adım 8: Envanterinizi yönetin. Yani ne gereğinden fazla ürün depolayın ne de çok az ürün bulundurun. Stokla alakalı istenmeyen bir durum yaşamamak adına mutlaka ürününüzün satış trendlerini takip edin.

Adım 9: Müşteri yorumlarına önem verin. Amazon değerlendirme komisyonu güvenilir satıcı ünvanı kazanabilmeniz için olumlu yorumlar almanızı bekler. Mutlaka yorumları inceleyin, bir sorun görürseniz telafi edin.

Amazon’da Satış Yaparken En Sık Yapılan Hatalar!

Amazonda Türkiyeden satış yapmak işini olabildiğince netleştirdik. Fakat burada bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Pek çok amazonda ürün satmak isteyenin düştüğü belli başlı hatalar var. Aşağıda listelediğim konularda hataya düşmemenizi önemle tavsiye ediyorum.

 • Amazonda satış yapmadan önce seçtiğiniz ürünün piyasa talebini ve rakip analizini çok iyi yapmamak.
 • Amazondan satacağınız ürünün fiyatını belirlerken hizmet ücretlerini ve reklam maliyetlerini göz önünde bulundurmamak.
 • Tedarikçilerinizle iletişime geçeceğiz bir iletişim taslağınız oluşturmamak. Bu sizin daha profesyonel bir intiba bırakmanızı sağlayacaktır.
 • Nakliye maliyetlerini düşürmek için alternatif yolları denememek. Daha ucuza hizmet alabileceğiniz bir sürü alternatif var.
 • Ürün açıklamalarında ve başlıklarında ilgili anahtar kelimeleri geçirmemek. Bu arama sonuçlarında sizi üst sıralara çıkarmaz ve potansiyel müşterileri bulamazsınız.

Fakat bu aşamalar gözünüzü korkutmasın. Başlarda karmaşık görünse de konunun derinine daldıkça işlerin basitleştiğini ve kolaylıkla üstesinden gelebildiğinizi göreceksiniz.

Artık Amazon’da satış yapmak konusunda birçok bilginiz ve en önemlisi birçok fikriniz oldu. yazımda sizlere sadece amazonda satış yapma işini değil amazonda satış yapan Türkler için öneriler ve sık yapılan hatalara da değinmem gerektiğini düşündüm.

Amazonda satış yapmak bir iş modelidir. Birçok satıcının düştüğü hatalara düşmemeniz, yasalara ve usulüne uygun olarak çalışmanız bu noktada oldukça önemlidir. Özellikle dünya çapında büyük rekabeti olan amazonda ürün satmak işi için doğru bir yol haritasına ihtiyacınız olacaktır.

Hepinize bol kazançlar dilerim.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general