En İyi Alışveriş Siteleri 2022 – En Güvenilir Alışveriş Siteleri Listesi

en iyi ve en güvenilir alışveriş siteleri

İnternet, hayatımızın merkezine girdiğinden beri ihtiyaçlarımızı oturduğumuz yerden kolayca karşılayabiliyoruz. Bu da bizlere hem daha fazla zaman hem de kolaylık sağlıyor. Fakat alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken birçok konu var.

Ürün çeşitliliği, fiyat/performans, ödeme yöntemi, kargo seçenekleri gibi birçok etken alışverişimizi nereden yapacağımızı etkiliyor. Türkiye’nin en iyi online alışveriş siteleri aracılığıyla veya güvenli alışveriş siteleri sayesinde risklerimizi minimuma indirebiliriz.

En İyi ve En Güvenilir Alışveriş Siteleri 2022 Yılında Hangileri?

Günümüzde alışveriş siteleri sayesinde neredeyse dilediğimiz her şeye bir tuş ile sahip olabiliyoruz. Biliyorum, hepimiz bir mağazaya giderek; almak istediğimiz ürünü incelemeye ve o anda sahip olmaya alıştık.

Biraz online alışverişin kolaylığı biraz da pandemi koşulları derken gezerek alışveriş yapma alışkanlığımızın yerini online alışveriş siteleri aldı diyebiliriz. Tabi, yeni bir düzene adapte olurken hepimizin aklında hemen hemen aynı sorular yer alıyor. 

Online alışveriş siteleri güvenilir mi? Güvenilir alışveriş siteleri nasıl anlaşılır? Hadi gelin, sizler için hazırladığım türkiye alışveriş siteleri listesini ve en iyi online alışveriş siteleri 2022 yılında hangileri olduğunu detaylıca inceleyelim.

Online Alışveriş Siteleri Güvenilir Mi?

Online alışveriş siteleri bizi korkutuyor çünkü yanımızda olmayan ve ne yaptığını göremediğimiz kimseye kart bilgilerimizi vermek istemiyoruz. Fakat bu noktada karşımıza çıkan alternatifler sayesinde güvenli bir şekilde en iyi online alışveriş siteleri içinden dilediğimiz ürünleri alabiliriz.

Uygulayabileceğimiz güvenlik önlemlerinden en önemlisi Sanal Kart diyebilirim.

Örneğin 10.000TL limitli bir kredi kartınız var ve gizlilik açısından kart bilgilerinizi paylaşmak istemiyorsunuz. E, güvenilir alışveriş siteleri arasından birini seçmekte de zorlanıyorsunuz. Bu durumda mevcut bankanızdan sanal kart açmak sizi çok büyük bir yükten kurtaracaktır.

Birçok banka aracılığıyla Sanal Kart oluşturabilirsiniz. Sanal kartınızı oluşturduktan sonra alışveriş yapacağınız tutara en yakın miktardaki limiti tanımlayabilirsiniz. Alışverişinizi yaptıktan sonra biri bilgilerinize ulaşsa dahi limitiniz cüzi miktarda olduğu için kaybınızın da önünü kesmiş olursunuz. Hatta dilerseniz her alışverişinizden sonra kartı kapattırarak da kendi güvenlik önleminizi alabilirsiniz.

*İpucu: Yapı kredi, ak bank, iş bankası, ziraat gibi birçok yaygın banka aracılığıyla fiziki kartınız gibi fakat farklı kart bilgilerinden oluşan bir sanal kart açabiliyorsunuz. Hem de yalnızca birkaç dakikanızı alıyor.

Bir diğer yol ise 3D Secure gibi doğrulama kodu ile ödeme alan alışveriş sitelerini tercih etmek. Çünkü bu şekilde çalışan internet alışveriş siteleri, sipariş oluştururken kart sahibine onay mesajı atıyor. Yani siz izin vermediğiniz sürece biri bilgilerinizle alışveriş yapmaya çalışsa da ödemeyi onaylamadığınız için siparişiniz tamamlanmıyor.

Son ve kesin yöntem ise kapıda ödemeli alışveriş siteleri arasından birini seçerek alışveriş yapmak. Böylelikle hiç şüpheye düşmeden, ürün elinize geldiğinde ödeme yapabilir, üründe bir sıkıntı mevcutsa teslim almayabilirsiniz.

En İyi ve En Güvenilir Alışveriş Siteleri 2022 Listesi

En iyi, en güvenilir, en güzel bu gibi tabirler kişiden kişiye değişir. Örneğin alışveriş yaparken ucuz olmasına dikkat eden biri için ilk sıralarda yer alan alışveriş siteleri, güvenilirliği baz alan bir müşteri için daha düşük sıralarda yer alabilir.

Çeşitli kaynakların Nisan 2021 verilerine göre hazırlanmıştır.

Online alisveris siteleri arasından birini seçerken, o e-ticaret sitesinin ziyaretçi sayısı da fikir verme konusunda yardımcı olabilir. Ben de sizler için yukarıda yer alan infografikte aylık ziyaretçi sayılarına göre Türkiye’nin en popüler alışveriş sitelerini listeledim.

Tabi ki, önem verdiğiniz konu değiştikçe bu liste sıramaları da değişecektir. Hangisi sizin için öncelikliyse (örneğin; ucuzluk, hızlı teslimat, müşteri hizmetleri vb.) o konudaki en iyi online alışveriş sitesini tercih edebilirsiniz.

1)Amazon Shopping

en iyi ve en güvenilir alışveriş siteleri

Amazon, 1994 yılında kurulmuş olan, Washington merkezli bir teknoloji şirketi. Kurucusu dünyanın en zengin insanlarından Jeff Bezos olan Amazon Shopping online alışveriş sitesi,  her gün daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşıyor. Üstelik bunu yaparken müşteri memnuniyeti önemsediği en büyük kıstaslardan biri.

Birçok kategorinin mevcut olduğu Amazon, en güvenli alışveriş siteleri arasında. Alışveriş ve hızlı teslimat konusunda da oldukça hassaslar. Aynı günde teslim, adreste bulamadıklarında ertesi gün tekrar gönderim(belirli kargo firmalarında) gibi imkanlar sunduğu için rakipleri arasında benim favorim.

Aynı zamanda, ucuz alışveriş siteleri açısından değerlendirdiğinizde de sanılanın aksine kitap vb. birçok üründe en uygun fiyatı sunuyor. Özenli paketlemeleri, ürünlerin önceden bu yana tarihe göre fiyatlarını göstermesi, “kolay gelsin” isimli güvenilir kargosu, hızlı teslimatı, çözüm odaklı müşteri temsilcileri ile Amazon benim için Türkiyedeki en iyi ve en güvenilir alışveriş sitesi diyebilirim.

Tabi, çoğu pazaryerinde denk geldiğimiz üzere mutlaka burada da sorunlarla karşılaşabiliriz. Fakat araştırmacı ve iyi bir müşteriyseniz, bir ürünü almadan önce veya alırken yapılması gereken bazı şeylere dikkat ediyorsanız sıkıntı yaşamayacağınız bir online alışveriş sitesi.

Birçok avantajının yanında; yetersiz ürün çeşitliliği ve pek kullanıcı dostu olmayan arayüzü (filtreleme, sıralama gibi özelliklerin olmaması) ise dezavantajlarından sayılabilir. Aynı zamanda kredi kartı ile alışveriş yapmayı tercih etmeyen biriyseniz Amazon’un kapıda ödemeli alışveriş siteleri arasında yer almadığını bilmenizde fayda var.

2)Hepsi Burada

en ucuz alışveriş siteleri

Hepsi burada, Türkiye online alışveriş siteleri arasında oldukça eski ve birçok ödül almış bir pazar yeri. 2011 yılından 2014’e kadar Türkiyenin en sevilen markası, 2013 yılında da Yılın E-ticaret sitesi gibi ünvanlar aldı. Son yıllarda yeniden yükselişe geçen hepsiburada,  şimdilerde ise ABD Menkul kıymetler ve borsa komisyonuna başvurarak Nasdaq piyasasında halka arz olmayı planlıyor.

1998den beri giyimden, ev-yaşama ve son zamanlarda da hepsi ekspres hizmeti ile sanal market alışverişlerine kadar birçok kategoride hizmet veriyor. Hepsi burada, uzun yıllar boyunca online alışveriş siteleri denilince akla ilk gelen isimdi. Trendyol’un ortaya çıkmasıyla ise türkiyenin en büyük ikinci e-ticaret sitesi olarak faaliyetine devam ediyor.

Birçok pazar yerinin aksine, satıcı olarak işlem yapmak istediğinizde satıcıları özenle seçtiğini anlayabiliyorsunuz. Tonlarca aşamadan, ptt.kep adresi ile kayıt olmaya kadar resmi bir firma olup olmadığınızı kontrol ediyor. Bu da biz alıcılar açısından daha güvenilir satıcılarla karşılaşmak demek.

Rakiplerinden örnek alarak son zamanlarda geliştirmeye çalıştıkları mobil arayüzleri, indirim kuponları gibi pazarlama yöntemleriyle de müşteri hacmini genişletmeye çalışıyor. Ama bana kalırsa Türkiyede ilk kurulan online alışveriş siteleri arasında yer almasına rağmen, bu avantajını pek iyi kullanamadı.

Örneğin kendisinden yaklaşık 12 yıl sonra bu alanda faaliyet göstermeye başlayan Trendyol, şu anda hepsiburada’ nın iki katı kullanıcıya sahip.

Hepsiburada da, maalesef kapıda ödeme olan alışveriş siteleri arasında yer almıyor. Fakat kredi kartı ile ödeme, havale-eft ile ödeme vb. birçok ödeme seçeneği mevcut. Bana kalırsa; yenilikleri geriden takip etmesi, müşterilerin yaptığı negatif ürün yorumlarını yayınlamaması, müşteri hizmetlerinin yetersiz olması gibi etkenler dışında güvenilirlik açısından rakiplerine göre fena sayılmaz.

3)Trendyol

en büyük online alışveriş siteleri

Reklam ve pazarlama çalışmaları sayesinde hepimizin aklına kazınmış olan trendyol, Türkiye’nin en büyük online alışveriş sitesi olma ünvanına sahip.

Bunun yanı sıra instagramda 4,1 milyon takipçi sayısı ile de rakipleri arasında birinci.

Trendyol’un birçok konuda yenilikleri takip ettiğini söylemek mümkün. Affiliate mantığı ile yüzlerce iş birliği kurarak, aşina olduğumuz yüzlerin sık sık Trendyol’dan aldığı ürünleri deneyimlediğine şahit oluyoruz. Haliyle bir şeye ne kadar aşinaysak o kadar güvenilir gelmeye başlıyor.

Avantajları düşünüldüğünde online giyim alışveriş siteleri arasında trendleri en çok takip eden ve binlerce ürün çeşitliliği sunan ender sitelerden. Son zamanlarda ikinci el alışveriş sitesi olan Dolap’ı da bünyesine katarak, ortak kampanyalarla kullanıcı ağını sürekli genişletiyor.

Üstelik tamamıyla kullanıcı dostu bir arayüzüne sahip. Özellikle mobil app’i onlarca varyasyon ile istediğiniz ürünü  bulabilmeniz için sıralama, filtreleme, favorilere ekleme, koleksiyon oluşturma ve bunu arkadaşlarınızla paylaşma imkanı sunuyor.

Ürün çeşitliliğine önem veren alıcılar için en iyi site diyebilirim ama en güvenilir alışveriş siteleri listemde üst sıralarda yer aldığı söylenemez.

Satıcı trendyol ise trendyol express ile gönderim sağladığı için ürünleriniz elinize hızlı bir şekilde ulaşabiliyor. Fakat bünyesindeki bazı satıcıların tahmini teslimat süresi içinde ürünleri kargoya bile teslim etmediği bir çok negatif kullanıcı yorumu da mevcut.

Trendyol, en iyi online alışveriş siteleri arasında anılırken kullanıcıların olumsuz yorumlarını yayınlamamasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. İnternetten sipariş verirken ilk dikkat ettiğim husus ürünü alacağım platform güvenilir alışveriş siteleri arasında yer alıyor mu?

Örneğin, trendyol çok büyük isimlerle iş birlikleri yapmasına rağmen hala bünyesinde sahte ürünler satılmasına izin veriyor. Bunun sebebi de satıcı olarak faaliyet göstermek isteyenlerin Trendyol’ da çok kolay bir şekilde mağazasını açabilmesi. Yani satıcılar için sevecen bir yaklaşım izleseler de, alıcılar için akılda çok büyük bir soru işareti oluşturuyor.

Hatta son zamanlarda denk geldiğim bazı yorumlarda bu satıcı profillerinin büyük markaların görsellerini kullanarak satışa ürün koydukları bile yazıyor. Fakat tüm bunların yanında, kolay iade mantığıyla çok büyük bir kitleyi kendine çektiği de aşikar.

Koşulsuz şartsız, kargo kodu ile iade sağlayıp paranızı da söylediği tarihlerde cüzdanınıza yatırması bu kadar büyük bir pazaryerinde süreç takibi konusunda hassas olduklarını gösteriyor.

Ödeme yöntemleri arasında trendyol cüzdan ve kredi/banka kartı ile ödeme mevcut. Birçok online alışveriş sitesi gibi Trendyol da kapıda ödeme ile ödeme kabul etmiyor.

Kendi ödeme yöntemi olan Trendyol Cüzdan ile yaptığınız her alışverişte, aktardığınız tutarın %1 ini hediye ediyor. Kredi kartı ile ödeme yaptığınız takdirde ise dikkat etmeniz gereken bir husus var, kart bilgilerinizi otomatik olarak kaydediyor. O sebeple her alışverişinizden sonra kartınızı sistemden manuel şekilde kaldırmayı unutmayın.

4)Gitti Gidiyor

internetten alışveriş siteleri

2001 yılında kurulan gittigidiyor da popüler online alışveriş siteleri arasında yer alıyor.

2011 yılında eBay’e katılarak hacmini genişleten gitti gidiyor, bu sayede ürün çeşitliliğini arttırarak giyim, ev-yaşam, kitap gibi birçok kategoride alışveriş yapabilme imkanı veriyor. Türkiye alışveriş siteleri arasında açık arttırma, kullanıcıların belli bir ücret karşılığında ilan açabilmesi gibi hizmetler de vermektedir.

Hatrı sayılır internet alışveriş siteleri arasında yer alan gittigidiyor, sıfır risk adını verdiği bir ödeme sistemine sahip. Bu ödeme sistemi sayesinde risksiz alışveriş güvencesi ile sipariş oluşturabiliyorsunuz.

“Paranız %100 gitti gidiyor güvencesi altındadır” ibaresiyle kullanıcıya güven sözü verse de birçok müşterisine iade işlemlerinde para iadesi yerine gittigidiyor indirim kuponu vererek negatif yorumlara sebep olduğunu söyleyebilirim. Ödeme seçenekleri arasında kredi/ banka kartı ile ödeme mevcutken, kapıda ödeme seçeneği bulunmuyor.

Hem sıfır hem de ikinci el ürünlerin satışına izin verdiği için hangi satıcıdan ürün aldığınız da oldukça önemli.

2021 yılında Elçin Sangu’nun reklam yüzü olması, gittigidiyor mobil app’inde geliştirmeye gitmesi, instagramda samimi bir dil ile aktif bir sosyal medya yönetimi sağlaması ile görünürlüğünü arttırmak için çalışmalar yapıyor. Hatta “gg podcast” adını verdiği tatlı bir podcast kanalı da mevcut.

Onlarca alışveriş sitesi arasından aradığınız husus ucuz alışveriş siteleri üzerinden sipariş oluşturmak ise gittigidiyor tercih edebileceğiniz sitelerden biri. Fakat herhangi bir sorun yaşamamak adına ürünleri aldığınız satıcıyı, yorum ve puanlarını mutlaka okuyup değerlendirmenizde fayda var.

5)n11

en ucuz alışveriş siteleri

2013 yılında kurulmuş olan n11, resmi firmaların ürün satmasına izin veren ucuz alışveriş siteleri arasında. Haliyle de güvenilirlik açısından kullanıcılardan artıyı kapıyor. Çünkü bir pazar yerine satıcı girişi ne kadar kolaysa, negatif kullanıcı deneyimi de o oranda artar.

Bir de N11 in yakın zamanda faaliyete geçirdiği “Garaj11” adında araba konseptli bir online alışveriş sitesi mevcut.

Araç alım satımı şeklinde ikili hizmet sunan Garaj11’in mantığı; araçları sigorta, expertiz gibi işlemlerden geçirerek güvenli bir satın alma süreci sağlamak.

Tek dezavantajı, araçları yalnızca ilanlar üzerinden incelemeye izin vermesi. Deneme sürüşü, yol tutuşu, araç içi dizayn gibi hususları deneyimleyebilme imkanı ne yazık ki mevcut değil.

Birçok pazar yeri gibi N11 de, 2022 online alışveriş siteleri arasında ünlü isimler ile reklam çalışması yaparak bilinirliğini arttırmayı hedefleyen internet alışveriş siteleri arasında.

Tolga Çevik’in reklam yüzü olmasıyla birlikte eğlenceli ve samimi bir izlenim yarattığı söylenebilir. Aynı zamanda kredi kartlarına hatrı sayılır miktarlarda puan vererek müşterilerinin gönlünü çalıyor. Fakat diğer online alışveriş siteleri gibi kullanıcı dostu bir  arayüzüne sahip değil.

Tüm bunların yanında, satışa açık bir ilandan ürünü almak isteyen müşterilerin ürününü n11’in iptal etmesi veya var diye gözüken ürünün aslında stokta bulunmaması gibi oldukça fazla kullanıcı yorumu mevcut.

Eleştirileri kabul ederek, süreç takibi ve stok bulundurma konusunda satıcıların daha hassas olmaları gerekiyor. En yakın rakibi olan hepsi buradanın yarısı kadar bir müşteri portföyüne sahip olan n11; sunduğu bazı hizmetlerle kendi müşterilerini oluşturuyor.

Örneğin bir ürünü aldıktan sonra onay verip vermemeyi alıcıya bırakması n11’i güvenilir alışveriş siteleri arasından biri yapıyor. Bu sayede kapıda ödeme imkanı bulunmasa da onaylamadığınız sürece satıcıya paranın aktarılmasına izin vermediği için satıcıların daha dikkatli olmasına sebep oluyor.

6)sahibinden.com

en büyük alışveriş siteleri

Türkiyedeki en büyük alışveriş siteleri arasında ilk üçte yer alan sahibinden.com, 2000 yılında Aksoy Group tarafından faaliyete geçirildi. Hazırladığım alışveriş siteleri listesi arasından, yoruma en açık e-ticaret platformlarından biri diyebilirim.

Arayüzü eBay ile oldukça benzer bir kullanıma sahip olsa fakat filtreleme yapsanız bile alakalı olmayan sonuçları da karşınıza çıkarması bu konuda kendisini geliştirmesi gerektiğini gösteriyor.

Önceden ilanlar için ödeme almazken son yıllarda ilk ilan dışındaki bütün ilanlardan 150-200 ve daha da artan ilan ücretleri aldığı için birçok kullanıcı sahibinden.com’a kızgın.

Üstelik daha çok ev, araba gibi taşınmaz malların rağbet gördüğü platformda bu ilanlar için kullanıcılar şehir değiştirerek zaten ekstra masraflara giriyorlar. Satıcı da kendisine yansıtılan bu ilan ücretini ürün fiyatına ekleyerek giderini sıfırlamaya çalışıyor. Yani her koşulda alıcı da satıcı da ekstra masraflara tabi tutulurken, kazanan sahibinden.com oluyor.

Bana kalırsa birçok online alışveriş sitesi arasında bu kadar büyük olup güvenlik konusunda çok az önlem alan tek internet alışveriş sitesi “sahibinden”. Bu kadar kullanıcının belli bir ücret karşılığında dilediğini satabiliyor olması zaten başlıbaşına bir sorun.

Örneğin bir biblo alacağımızı varsayalım, satıcıyla iletişime geçip ürünü kargolayabilir mi diye soruyorsunuz, parayı yolla ben de ürünü kargoya veriyim diyebiliyor. Bu durumda o ürünü aldığınıza dair elinizde hiçbir kanıt olmadan ödeme yapmış oluyorsunuz.

Yani, satıcı “yo sipariş oluşturmadı” dediğinde aksini kanıtlayamadığınız için paranız boşa gidiyor.  İşte bu noktada, sahibinden.com diğer online alışveriş siteleri gibi bir yöntemi hayata geçirerek “param güvende” adında bir sistem çıkartıp kullanıcılara kendi güvencesi altında alışveriş yapma imkanı sunmaya başladı.

Bir kullanıcı bakış açısıyla değerlendirdiğimde sahibinden.com ürün araştırması yapma açısından oldukça iyi bir platform. Fakat bir ürün almayı tercih edeceksem birçok online alışveriş sitesi arasından sahibinden.com’u tercih etmezdim.

7)Çiçek Sepeti

hediyelik eşya alışveriş siteleri

Çiçek sepeti, 2001 yılında Emre Aydın isimli bir endüstri mühendisi tarafından tasarlanmış ucuz alışveriş siteleri arasında. İlk olarak bir ilden başka bir ile çiçek gönderim hizmeti sağlarken şimdilerde 20.000 kategoride milyonlarca ürün çeşitliliği sunuyor.

Alacağınız ürüne göre size önerilerde bulunup, aynı gün içinde hatta istediğiniz saat dilimleri arasında teslim ederek özel günleri unutma faciasından birçoğumuzu kurtarıyor.

Hızlı teslimat ve tek bir kategoride bile birçok ürün çeşitliliği sunmasıyla online hediyelik eşya siteleri arasında birinci. Gerçi online hediyelik eşya sitesi açmak da son zamanlarda oldukça rağbet gördüğü için, seçeneklerimiz günden güne artıyor.

Diğer yandan, kullanıcılar aldığı ürünleri genellikle başkalarına gönderdikleri için gizlilik konusunda oldukça hassaslar. Fakat çiçeksepeti, müşteri kitlesi genişledikçe ve iş yoğunlukları arttıkça aldığınız hediye yerine başka ürün gitmesi, anonim gönderim yapıldığı halde teslim ederken gönderenin isminin gözükmesi gibi hatalar yapıyor.

Tüm bunlara rağmen rakiplerine göre en ucuz alışveriş siteleri arasında hala ilk sırada.

Ödeme yöntemlerine bakacak olursak; birine hediye aldığınız için kapıda ödeme seçeneği mevcut değil. Kredi kartı veya banka kartı ile sipariş verebilir, kargoya verilmediği sürece de kolayca iptalini sağlayabilirsiniz.

Sık sık çiçeksepeti.com ‘u kullanıyorsanız mobil app’ini indirerek bilgilerinizi bir kez kaydedip diğer alışverişinizde kolayca sipariş oluşturabilirsiniz.

8)Lc Waikiki Online Alışveriş Sitesi

kıyafet alışveriş siteleri

1997 yılında Türkiyede faaliyet göstermeye başlayan lcw, online alışveriş kıyafet siteleri arasında oldukça büyük bir kitleye sahip.

Lc waikiki, müşterilerinin ilk online alışveriş işleminde kargo ücreti kesmiyor. Üstelik siparişi oluşturduğunuz andan itibaren çok hassas ve sevecen bir bilgilendirme süreci ile düzenli şekilde e-mail gönderimi sağlıyor.

Birçok rakibinin aksine LC Waikiki, kapıda ödeme alışveriş siteleri arasında yer alıyor. Tabi dilerseniz kredi/banka kartları ile 3D Secure korumasıyla da alışveriş yapabilirsiniz.

Lcw’nin son zamanlarda yenilenen arayüzü ile de oldukça işlevsel bir kullanıcı deneyimi sunduğu söylenebilir. Filtreleme, sıralama, ürün özellikleri seçimi gibi seçenekleri girerek, aradığınız ürünlere kolayca ulaşabiliyorsunuz.

Lcw, kıyafet alışveriş siteleri günden güne ürün çeşitliliğini arttırarak birçok yeni kategori ve koleksiyon ile her kesimden müşteriyi bünyesine çeken bir e-ticaret sitesi. Ünlüler ile yaptığı işbirlikleri ile de yenilikleri yakından takip etmesi ve değişime ayak uydurmasıyla gelişime oldukça açık.

9)Yemeksepeti/ Banabi Sanal Market

online market alışveriş siteleri

Yemeksepeti; 2001 yılında Nevzat Aydın tarafından kurulan online yemek alışveriş siteleri arasındadır. Bu sektörün Türkiyedeki önemli bir öncüsü olan yemeksepeti, online alışveriş siteleri arasında en çok tercih edilenlerden.

Konumunuza göre yakınınızda hizmet sunan restoran-cafelerden sipariş verebilmenizi sağlayan yemeksepeti, joker indirimleri ile de güzel bir pazarlama stratejisi sunuyor.

Normalde 20tl tutarında bir sipariş oluşturacakken indirimden yararlanabilmek için 35tl tutarında sipariş oluşturup 25tl ödüyorsunuz. Bu da tüketiciye cazip geliyor. Fakat siparişlerdeki minimum alışveriş tutarları sebebiyle tek kişilik bir yemek sipariş ettiğinizde normale göre daha pahalı oluyor.

Son dönemlerde doğan online market ihtiyaçlarını da önceden öngören yemeksepeti, 2019 yılında BanaBi online market alışveriş siteleri arasında en çok tercih edilenlerden. Rakiplerine kıyasla oldukça başarılı olan banabi, onlarca ürün çeşidine sahip.

Yemeksepeti’nin müşteriler açısından genel olarak olumlu bir izlenimi var. Fakat satıcı tarafı düşünüldüğünde, son zamanlarda yaşanan personel hakları konusundaki tutumu ile  birçok sosyal medya platformundan eleştirilmeye devam ediyor.

10)Kitapyurdu

en iyi online kitap alışveriş siteleri

Kitap yurdu, 1985 yılında bir maatbacılık bünyesinde kurulmuş, teknolojiyi sorunları çözmek için kullandığını söyleyen bir e-ticaret sitesi. Yüz binlerce kitap seçeneği sunarak en yeniler, klasikler, eğitim setleri, ayın yayınevleri, ilgi gören kitaplar gibi birçok kategoride birçok eserin satışını gerçekleştiriyorlar.

Sektördeki online alışveriş siteleri arasında bulamadığımız kitaplara ulaşabilme konusunda rakiplerine göre oldukça başarılı. Matbaa kültüründen geldikleri için olsa gerek, insan alışveriş yaparken bir sahaftan kitap alıyormuş gibi hissediyor.

Binlerce kitabı bünyesinde bulunduran kitapyurdu, bazı kitaplarda önizleme vererek ilk birkaç sayfasını pdf gibi okumanıza ve alacağınız kitap hakkında fikir sahibi olmanıza imkan sağlıyor. Bu da henüz amazonda bile bulunmayan güzel bir özellik.

Üstelik kitap satışı gerçekleştiren en ucuz alışveriş siteleri arasında ilk sıralarda diyebilirim. Fakat hızlı bir hizmet sunma konusunda eksik yanları olduğu kesin.

Hatta kullanıcı yorumlarına bakılacak olursa, jetteslim adını verdiği 24 saatte teslim vaadini çoğunlukla gerçekleştiremiyor. Yine de bu sorunu “teslimat noktası” imkanı sunarak beklemek istemeyen müşterilerinin gönlünü alıyor.

11)Boyner Alışveriş Sitesi

en büyük alışveriş siteleri

1981 yılında İstanbulda Çarşı tabelası ile açılışı gerçekleşen Boyner, şu anda birçok büyük markayı bünyesinde barındıran büyük bir şirket. Onlarca ilde mağazası olsa da, rakip online alışveriş siteleri kadar yeterli değil.

Örneğin, sitesinde satışa koyduğu bir ürün ile fiziki mağazasında yer alan aynı ürün arasında fiyat farkları olabiliyor. O sebeple çoğu kullanıcı beğendiği ürünleri favorilerine ekleyerek, fiziki bir mağazada ürünlerini elden teslim almayı tercih ediyor.

Boynerin rakiplerine göre en büyük avantajı online alışveriş siteleri aracılığıyla satın aldığımız marka ürünlerin orijinalliğinden emin olamıyorken, Boyner’in %100 orijinallik garantisi veriyor olması.

Kaliteye önem verenler için listemizin üst sıralarında yer alan Boyner, müşteri ilişkileri ve sorun odaklı yaklaşım konusunda rakiplerine göre oldukça yetersiz. Hatta birçok müşteriye para iadesi yerine indirim kuponu tanımladığı söylemleri sosyal platformlarda mevcut ve bu kullanıcılar, yaşadıkları sorun hakkında ilgili bir muhatap bile bulamadıklarını söylüyor.

Öte yandan, birçok ödeme seçeneği mevcut olsa da kapıda ödemeli alışveriş siteleri arasında yer almadığı için insanlar yüksek fiyatlı ürünler alırken tereddüt edebiliyor.

12)Vatan Bilgisayar

en uygun alışveriş siteleri

1983 yılında faaliyete başlayan Vatan Bilgisayar, Türkiye’deki ilk bilgisayar mağazası. Teknoloji ürünleri bakımından oldukça zengin bir çeşitliliğe sahip olan vatan, 2002 yılında ilk teknoloji hiperstoru ünvanını da alarak sektöründe öncülüğü kapıyor.

Yıllardır akılda kalıcı sloganı ile beynimize kazındığı gibi, mağaza büyüklükleri ile müşterilerine gezme, ürünleri rahatlıkla inceleme fırsatı sunarak potansiyel müşterileri de kendilerine çekiyor.

Teknoloji ürünleri yüksek fiyatlara sahip olduğu için bu konuda çoğumuzun ilk önemsediği husus ödeme seçenekleri yeterli mi ve ödeme kolaylığı sağlıyor mu? Vatan, kapıda ödeme alışveriş siteleri arasında değil. Fakat bu konuda birçok banka ile çalışarak kredi ve taksit imkanı sağlıyor.

Ürün teslimatlarını ise seçili ürünlerde aynı gün veya yarın teslim gibi seçenekler ile en kısa zamanda elinize ulaştırıyor. Satın aldığınız üründen memnun kalmadığınız takdirde ise, online alışveriş siteleri üzerinden almış olsanız bile 14 gün içinde mağazadan iade sağlayabiliyorsunuz.

Fakat kullanıcı yorumlarını değerlendirecek olursak, vatan computer yaptığınız alışverişlerde kargo kaynaklı bir sorun çıktıysa ya da ürün elinize ulaştığında bir sıkıntı varsa iade aşamasında pek çözüm odaklı davranmadığı konusunda eleştiriliyor.

13)Media Markt

en büyük alışveriş siteleri

İlk olarak Münihte satışa başlayan Avrupanın en iyi mağazalarından biri olan media markt, 2007 yılında ilk Türkiye mağazasını açtı. Media markt, onlarca mağaza ve ürün çeşitliliğiyle müşterilerine büyük bir pazar sunuyor.

Teknoloji ürünlerinin fiyatlarının yüksek olması sebebiyle online alışveriş siteleri üzerinden birçok banka seçeneği ve birçok kredi/taksit imkanı sunması oldukça önemli. Bunların yanında chip paralar, puanlar vererek de müşterinin gönlünü kaptığı kesin.

Fakat çoğu kullanıcının yakındığı iki sorundan biri; sipariş verdikten sonra ürünün tedarik aşamasında çok uzun zamanlar bekletilebilmesi, ikincisi ise media markt alışveriş sitesine girdiğinizde gördüğünüz fiyatlar ile mağazadaki fiyatlarda farklılıklar olması.

Kanun gereği, etiket fiyatı ve satış fiyatı arasında bir fark mevcutsa müşterinin lehine olan fiyat geçerli sayılır. Ama yine de hepimizin bildiği üzere internet alışveriş siteleri fiziki mağazalardan çoğu zaman daha uygun bir fiyata sattığı için, bu fazlasıyla alışık olduğumuz bir durum.

Tüm bu süreci değerlendirdiğimde teknolojik bir ürün satın alacak olsam media markt ürün çeşitliliği ve dev kampayaları ile artı puanı kaparken, stok sorunu ve pek de kullanıcı dostu olmayan ara yüzü yetersizliği ile de payına düşen eksileri alıyor.

14)Koçtaş Yapı Malzemeleri

türkiye alışveriş siteleri

Koçtaş, 1927’de yapı malzemelerinin toptan satışı üzerine kurulmuş olan Koç gruba bağlı bir şirkettir. Uzun yıllardır faaliyetini sürdüren Koçtaş, 1996’ya kadar toptan satış yaparken 1996 itibariyle perakende satışa başladı. 2000’den beri ise ev geliştirme üzerine kategorilerini oluşturan Koçtaş, Koç Grup bünyesinde yer alıyor.

Bu sebeple adından gelen pozitif önyargı ile birçoğumuzda olumlu bir etkisi mevcut. Fakat koçtaş, online alışveriş siteleri üzerinden yaşanan sorunlarda sorun odaklı yaklaşım konusunda müşterilerinden negatif eleştiriler alıyor.

Büyük mağazaları ile kullanıcılara ürünleri deneyimleme ve inceleme fırsatı sunarken potansiyel müşterilerini de tereddütleri konusunda yerinde ikna etme imkanı buluyor.  Hepimizin evde olmaya alıştığı bu süreçte online alışveriş siteleri üzerinden alışveriş yapanların oranı da oldukça yüksek.

Bu sebeple Koçtaş da arayüzündeki yetersizlikleri giderirse (filtreleme, sıralama gibi eksiklikler) herkesin online alışveriş siteleri üzerinden sıkça alışveriş yaptığı bu dönemde müşterilerini arttırabilir.

Yine de rakiplerine kıyasla kendini geliştirmeye çalıştığını gösteren birkaç çalışması mevcut. Örneğin “Usta Bilir” adında bir uygulaması var. Bu uygulama sayesinde koçtaş müşterisiyseniz en yakın ustayı bulup, ücretsiz hizmetlerden faydalanabiliyorsunuz.

Aynı şekilde bir de web sitesinden yönlendirdiği “yaşayan evler” adında bir blog ile satışını yaptığı kategorilerde ilham veren samimi ve güzel bir sayfa ile bizi karşılıyor.

15)Morhipo

giyim alışveriş siteleri

Morhipo, 2011 yılında Boyner Holding bünyesinde kurulan bir e-ticaret sitesi. Öncelikle giyim alışveriş siteleri içinde yer alırken, şimdilerde birçok kategoride ürün satışı mevcut.

2015 ve 2016 yıllarında morhipo mobil app’i ile en dikkat çeken mobil uygulama seçilerek gözleri üzerine toplamayı başarmıştır. 2015 yılında Fabrika, Agenda,  Divarese isimli kendi markalarını da online alışveriş siteleri üzerinden satışa sunmuştur.

Genel hatlarıyla, kullanıcı deneyimi açısından sade ve işlevsel bir arayüze sahip. Filtreleme, sıralama, kategorilere ayrıma gibi birçok seçenek ile de aramalarınızı sınırlandırabiliyorsunuz. Rakiplerinin aksine ödeme seçenekleri arasında 2000 TL’ye kadar kapıda ödeme imkanı sunuyor.

Aynı zamanda web sitelerinde Morhipo Mag adında bir moda blogları var. Morhipo, alışveriş siteleri arasından bakmaya doyamayacağınız ilham veren önerilerle sizi bekliyor.

Güvenilir Alışveriş Siteleri 2022 Yılında Nasıl Anlaşılır?

İnternet artık hepimizin hayatının merkezinde. Bir mağazada ürün mü beğendik, önce internetten aratıp online alışveriş siteleri üzerindeki fiyatlarını inceliyoruz. Bir ihtiyacımız mı var hemen aradığımız ürünü nerelerde bulabileceğimizi öğreniyoruz.

İşte, bir ürün almadan önce de internetin faydalarından maksimum oranda yararlanabilmeliyiz. Şimdi bu başlıkta güvenilir online alışveriş siteleri nasıl anlaşılır, alışveriş yaparken nelere dikkat etmeliyiz, nasıl araştırmalıyız hep birlikte bunları inceleyelim.

Öncelikle, hangi online alışveriş siteleri ile alışveriş yapmak istiyorsanız o sitenin şikayetvar ve ekşisözlük’teki müşteri yorumlarını okuyarak kullanıcıların hangi konularda sorunla karşılaşabildiklerini tespit edelim. Sonrasında ise bu sorunu minimuma çekebilecek bir tercih ile alışverişimizi gerçekleştirebiliriz.

Mesela, kargo teslim sürelerinde sıkıntı yaşanıyorsa “teslimat noktası”ndan alma imkanını değerlendirebiliriz. Veya ürünü görmeden emin olamayanlardansanız kapıda ödemeli alışveriş siteleri üzerinden alışveriş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Diğer bir yol ise, bazı programlar aracılığıyla online sitelerin ziyaretçi sayısını görüntülemek. Bu sayede, o e-ticaret sitesinin rakiplerine göre durumunu öğrenebilirsiniz.

Hatta ziyaretçi sayısı yüksekse daha çok insana ulaştığını ve bir sıkıntı olduğunda sizin gibi birçok kullanıcının da bu online alışveriş siteleri arasından burayı tercih ettiğini aracılığıyla bi nebze güven vereceğini düşünüyorum.

Örneğin Trendyol’ un Nisan ayına ait ziyaretçi sayısı 206.20 milyon iken, aylık %37.2 oranında bir yükseliş göstermiş. Bu gibi bilgileri inceleyip, kullanıcı yorumlarını okuyarak karşılaşacağınız sorunları minimuma indirebilirsiniz.

Kapıda Ödemeli Alışveriş Siteleri 2022

kapıda ödeme olan alışveriş siteleri

Kapıda ödeme; alışveriş siteleri üzerinden siparişinizi oluştururken değil, ürününüz tarafınıza teslim edilirken ödeme yapmanızı sağlayan bir sistemdir.

Haliyle de kart bilgilerinizi ağ kaynaklı güvenlik açıklarından sakınmak istiyorsanız kapıda ödeme yapan güvenilir alışveriş siteleri üzerinden siparişinizi oluşturabilirsiniz.

Kapıda Ödemeli Alışveriş Siteleri 2022 Listesi

 1. Morhipo
 2. Lc Waikiki
 3. N11 (bazı ürünlerde)
 4. Kitapyurdu
 5. Media Markt
 6. Yemeksepeti/ Banabi
 7. Tozlu
 8. BKM Kitap
 9. Migros
 10. Mavi

Online Market Alışveriş Siteleri/ Sanal Market Alışveriş Siteleri

online market alışveriş siteleri ve uygulamaları

Sık sık uygulanan yasaklar ile hayatlarımızın odağı haline gelen online market alışveriş siteleri ve uygulamaları bizleri çok büyük bir zorluktan kurtarıyor. Genelde bulunduğunuz yerin konumunu tespit ediyor ve adresinize hizmetleri varsa sipariş oluşturabiliyorsunuz.

Üstelik bir market gezer gibi onlarca üründen dilediğinizi alabilirsiniz. Sektörde birçok rakip olması sebebiyle şu anda çoğu sanal market uygulaması indirim kuponları ile müşteri çekmeye çalışıyor. Bu fırsatı değerlendirip birkaçını indirim kuponu ile deneyimleyerek hoşunuza giden online market uygulamaları arasından favorinizi kolayca bulabilirsiniz.

1)Migros Sanal Market

Online alışveriş mantığı ile çalışan migros sanal market, maalesef kapıda ödeme olan alışveriş siteleri arasında yer almıyor. Dilediğiniz ürünü sepetinize ekleyerek, kolayca sipariş oluşturabiliyorsunuz.

Fakat banabi veya getir gibi anlık teslim yapılmadığı için 3 günlük süreçlerle size tarih ve saat seçimi sunarak dilediğiniz zaman diliminde siparişlerinizi teslim ediyor. Her gece 00:00 itibariyle doluluk oranları güncellendiği için, gece sipariş oluşturursanız işleminizi daha kolay gerçekleştirebilirsiniz.

2)Banabi Sanal Market

Yemeksepeti, web sitesi ya da uygulamada yer alan banabi, online sanal market alışveriş siteleri arasında fiyat/performans açısından oldukça iyi. Hem de kullanıcı dostu bir arayüzü sahip. Dilediğiniz ürünü ilgili kategoriden seçerek siparişinizi tamamlayabiliyorsunuz.

Fakat banabi’nin minimum gönderim ücreti başlarda 15tl iken şimdi 20t gibi bir fiyata çıktı. O sebeple, 20 tl’ den az tutarlı siparişlerinizde cüzi bir gönderim ücreti alıyor. Ödemeyi online kredi kartı ile veya kapıda ödeme şeklinde gerçekleştirebiliyorsunuz. Sipariş verdikten sonra yaklaşık olarak 15-20 dakika gibi bir süre içinde siparişiniz tarafınıza teslim ediyor.

3)Trendyol Online Market

Trendyol, kısa bir süre önce sanal market alışverişi için de hizmet sunmaya başladı. Rakiplerine göre çok uygun fiyatlar sunmasa da, “teslimat noktasından al” seçeneği ile indirimli sipariş oluşturabildiğiniz alışveriş siteleri arasında. Trendyol market de Migros sanal market gibi çalıştığı için anlık teslimat sağlamıyor.

4)HepsiExpress Sanal Market

İlk alışverişinize 25tl indirim kuponu verdiği için en azından indirip deneyebilir daha sonra online sanal market alışveriş siteleri arasındaki favorinizi bulabilirsiniz.

Sipariş verirken bazı durumlarda aynı gün içinde teslim seçeneğini seçtiğinizde işleminizi veya indirim kuponunuzu kabul etmeyebiliyor. Bu durumda “yarın teslim”i seçerseniz bir sıkıntı çıkmayacaktır. Fiyatlar trendyol ile az çok aynı. Teslim süresi de tercih ettiğiniz şekilde gerçekleşiyor.

5)A101 Sanal Market

Rakiplerine göre en uygun fiyatları sunan A101 Sanal Market, şubelerindeki fiyat üzerinden satış gerçekleştirerek ucuz alışveriş siteleri listesinin 1.sırasında.

Ürünleri seçtikten sonra siparişinizin hangi tarih ve saat aralığında teslim edilmesini istiyorsanız onu seçebilirsiniz. Sepetinize eklediğiniz ürünleri kart ile öderken bir hizmet bedeli keserek şubeden alışveriş ile online alışveriş arasındaki fiyat farkını siparişinizi tamamlarken alıyor. Ürün çeşitliliğini arttırırsa daha fazla tercih edileceğini düşünüyorum.

6)Getir Sanal Market

Getir sanal market de banabi mantığı gibi siparişinizden kısa bir süre sonra ürünleri tarafınıza teslim ediyor. Haftalık kampanyalı ürünler, ilk alışverişinize indirim kuponu gibi imkanlarını değerlendirebilirsiniz. Birçok ürün çeşitliliği sunan getir, yurtdışında da hizmet veren alışveriş siteleri arasında.

7)Carrefour Online Market

Yıllardır süregelen hizmetiyle akıllarımızda yer eden Carrefour, türkiyede en çok tercih edilen sanal market uygulamalarından biri. Yine diğer online market alışveriş siteleri gibi ilgili kategoriler üzerinden siparişinizi oluşturup, belirlediğiniz zaman dilimleri arasında teslim alabiliyorsunuz.

8)Market Paketi Online Market

Tek şubeden Türkiye’nin birçok yerine gönderim sağlayan market paketi,bazı online alışveriş siteleri içinde bulunmayan onlarca kategoride geniş bir ürün çeşitliliği sunuyor.

Organik ve vegan, glutensiz gıdalar gibi her yerde bulunmayan ürünlerin satışını da mevcut. Fakat bazı kullanıcılardan farklı ürün gönderimi, müşteri hizmetleri ilgisizliği gibi negatif yorumlar da aldığını da söylemekte fayda var.

Giyim Alışveriş Siteleri 2022

kıyafet alışveriş siteleri

Online kıyafet alışveriş siteleri arasından hangisini tercih edeceğiniz kişiden kişiye değişir. Fakat online alışveriş giyim siteleri 2022 arasında kıyaslama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri iade kolaylığı sağlayıp sağlamadığıdır.

Mağazaları gezerken ürünleri deneyerek bedenimize uygun olanı kolayca ayırt edebilirken online alışverişte bu mümkün değil. O sebeple, kullanıcı yorumlarını detaylı okumakta ve beden tablosunu incelemekte fayda var. Ben de incelemeniz için en çok tercih edilen online giyim siteleri listesi derledim.

 1. Trendyol
 2. Morhipo
 3. Boyner
 4. Tozlu
 5. HepsiBurada
 6. Lc Waikiki
 7. Defacto
 8. Koton
 9. Kiğilı
 10. Beyyoğlu

Sonuç olarak, internetin hayatımızı bu kadar kolaylaştırdığı bir dönemde, teknolojinin bize getirdiği güzelliklerden kaçınmak bize yalnızca daha zor bir yaşam sunar.

Bunun yerine yeterli güvenlik önlemlerini alıp, biraz da araştırmacı davranarak online alışveriş siteleri sayesinde dakikalar içinde sorunsuzca siparişlerimizi oluşturabiliriz.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general