Aliexpress Vergi Hesaplama 2022 | En Detaylı Anlatım

aliexpress vergi

Son dönemlerde Aliexpress vergi hesaplama ve vergi oranları oldukça karmaşık hale geldi. Özellikle 2019 yılı güncellemesinden bu yana. Bu platform aracılığı ile alışveriş yapmak isteyenlerin ise aklında hep aynı sorular var. Aliexpress vergi oranları nedir ve neye göre hesaplanır?

Aliexpress vergi hesaplama herkesin kafasını karıştıran bir konu.  2019 yılına kadar bu durum böyle değildi tabii ki. Daha önceleri belli bir ücretten sonra vergi alınırdı. Bu sınır 22 Euro’dan başlıyordu. 2019 yılının mayıs ayında alınan bir karar doğrultusunda artık 1 TL’lik bir ürün alsanız dahi vergi ödemek durumundasınız.

Alınan kararın amacı, yerel üreticiyi ve yerel ticareti canlandırmak olduğu belirtildi. Böylece alıcı ve yerel üretici arasında alışveriş akışını sağlayarak piyasayı canlandırmaktır.

Öncelikle konuya şöyle başlamak istiyorum, Aliexpress vergi oranları neye göre belirleniyor? Neye göre değişiyor?

Okurlarım için en güncel ve sadeleştirilmiş şekilde anlatmaya çalıştığım Aliexpress vergi hesaplama ve gümrük vergisi oranlarını yani bu makaleyi sonuna kadar dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Sonuçta hiç kimse heyecanla beklediği ürünün sürpriz bir vergi ödemesi çıkarmasını istemez.

Eğer alışveriş öncesi bu yazıyı okuduysanız edinebileceğiniz tüm bilgilerle tedbirli alışveriş yaparsınız. Eğer alışveriş sonrası okuduysanız. Neden böyle bir sürprizle karşılaştığınızı anlamış olacaksınız.

Yazımın bu konuyla ilgileneler için faydalı olacağını düşünüyorum. Hepinize keyifli okumalar dilerim.

Aliexpress Nedir?

aliexpress vergi oranları ve gümrük vergisi hesaplama

Aliexpress’ten alışveriş yapmak, Ali expressten ürün almak… Aliexpress vergi ne kadar ve nasıl hesaplanır? Bunlardan bahsedeceğiz zaten. Ama öncesinde gelin ali expres nedir birlikte bakalım.

Aliexpress, Alibaba bünyesine ait 2010 yılında Çin’de kurulmuş bir online e-ticaret sitesidir. Milyonlarca çeşit ürüne ve binlerce satıcıya ve alıcıya aracılık yapar. Alibaba’dan farkıDaha çok bireysel alıcılara yani müşterilere hitap etmesidir.

Alibaba, daha çok toptan ürün alacak kişilerin tercih ettiği bir platformdur. Eğer sizde toplu bir ürün satın almak istiyorsanız Alibaba’dan alışveriş yapabilirsiniz. Tabii bu e-ticaret sitesini daha çok ithalat ihracat yapanlar tercih etmektedir.

aliexpress vergi ürün kategorileri

Eğer siz yurt içinde alışveriş yapmak istiyorsanız buna örnek olarak Trendyol, HepsiBurada ve Gittigidiyor gibi yerel e-ticaret platformlarını önere bilirim. Hatta bloğumda en güvenilir alışveriş sitelerini incelediğim bir yazım var. bu yazımı okuyarak farklı alternatifleride deneyimleyebilirsiniz.

Soru-Cevap ile Aliexpress

Aliexpress vergi soru cevap

Aliexpress aracılığı ile milyonlarca ürüne ulaşabiliyor olmak elbette çok güzel. Aliexpress’in web sitesine ya da mobil uygulamasına girip baktığınızda farklı farklı ürünleri görmüşsünüzdür. Özgün tasarımlara sahip ürünleri satın almak istemişsinizdir. Peki bu ürünler gerçektende  size sitede göründüğü kadar ucuza mı mal olacak?

Yazının bu kısmı Aliexpress ile  ilgili soru cevapleri içeriyor. Eminim sizinde aklınıza aşağıdaki sorular geliyor ve yanıtlarını bulmak istiyorsunuz.

Hadi gelin bu soruların yanıtlarını beraber inceleyelim.

Aliexpress Vergi Oranları Nasıl Belirlenir?

Aliexpress vergi oranı belirlemede ilk olarak ürünün fiyatına, ürün paketinin boyutuna, büyüklüğüne ve ağırlığına bakıyorlar. Burada belirli bir sınır belirleniyor ve bu sınırı aşan ürün siparişleriniz için daha fazla vergi ödemek durumunda kalıyorsunuz. Ya da tam tersi ürün siparişiniz daha hafif ve küçükse ona göre daha az vergi ödüyorsunuz.

Düzenlenen yasa gereğince eğer Avrupa Birliği ülkelerinden ürün satın alırsanız %18 vergi, Avrupa birliği ülkeleri dışında bir ülkeden ürün satın alırsanız %20 vergi uygulamasına tabii oluyorsunuz.

Aliexpress, bir Alibaba kuruluşu olduğunu söylemek isterim. Yani satın alacağınız ürünlerin hatırı sayılır bir kısmını Çin’den satın almış oluyorsunuz.

O sebeple Aliexpress vergi hesaplamayı size gösterirken, vergi oranı yüzdesini %20 olarak alacağım. Yazının ilerleyen kısımlarında bu vergi nasıl hesaplanıyor sizde öğrenmiş olacaksınız.

Aliexpress Vergi Ne Kadar?

Peki Aliexpress alışverişlerinizde sadece vergi mi ödüyorsunuz. Ekstra bir ödeme yapılır mı? Bu konuda da sizi aydınlatacağımdan emin olabilirsiniz.

Aliexpress’ten o çok beğendiğiniz saat, ayakkabı, elektronik eşya vs. ürününüz gönderildi ve gümrüğe geldi. Gümrüğe girişi itibari ile Gümrük Sunum Ücreti yani 8 TL ve Damga Vergisi yani 0,70 TL, toplamda 8,70 Türk Lirası bir sabit ücret ödüyorsunuz.

Yukarıda bahsettiğim ücretlendirme 1500 Euro’ya kadar olan alışverişleriniz için geçerli.

Eğer 1500 Euro üzeri alışveriş yaptıysanız size öğreteceğim hesaplama yöntemine ek olarak %18 Katma Değer Vergisi’ de eklenmiş oluyor.

Daha önceden de belirttiğim gibi vergi ödemede sadece fiyatta değil sipariş verilen ürünün boyutuna ve ağırlığına da bakılıyor. Eğer siz 30 kg üstü bir ürün siparişi verdiyseniz bunun içinde her artı kilo için ekstra ücret ödemek durumunda kalıyorsunuz.

Aliexpress Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?

aliexpress vergi hesaplama örnekleri

Aliexpress vergi hesaplama konusu, buradan alışveriş yapmak isteyen kişilerin en önemli merak konusudur. Şimdi size 1500 Euro altı ve 1500 Euro üstü ürünlerle yaptığım 2 örneklendirme sunacağım.

1500 Euro Altı Örnek:

Ürün Türü: Kulaklık

Ürün Fiyatı: 100 USD

Kargo Ücreti: Ücretsiz

Ürünün Gönderileceği Ülke: Çin

Ürün Fiyatı 1500 Euro ve üzerinde mi? : Hayır

Ürün ÖTV Oranı: %20 ÖTV uygulanmaktadır

Verilerimiz bu şekilde olsun buna göre Aliexpress ’ten satın alacağınız kulaklığa ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplayalım:

Kulaklık Fiyatı: 100 USD

Gümrük Vergisi: 100 Euro x 0,2 = 20 USD

ÖTV: 100 USD x 0,2 = 20 USD

Gümrük Sunum Ücreti: 8 TL

Damga Vergisi: 80 Kuruş

Kulaklığın Size Gelişi: (100 + 20 + 20) USD + (8 + 0,8) TL = 140 USD + 8,80 TL

1500 Euro Üstü Örnek:

Ürün Türü: Fotoğraf Makinası

Ürün Fiyatı: 4000 USD

Kargo Ücreti: Ücretsiz

Ürünün Gönderileceği Ülke: Çin

Ürün Fiyatı 1500 Euro ve Üzeri: Evet

Ürün ÖTV grubuna Dahil: Evet. Fotoğraf Makinası için ek %20 ÖTV uygulanmaktadır.

Verilerimiz bu şekilde olsun buna göre Aliexpress ’ten satın alacağınız kulaklığa ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplayalım:

Ürün Fiyatı: 4000 USD

Gümrük Vergisi: 4000 USD x 0,2 = 800 USD

ÖTV: 4000 USD x 0,2 = 800 USD

KDV: 4000 USD * 0,18 = 720 USD

Gümrük Sunum Ücreti: 8 TL

Damga Vergisi: 0,8 TL

Ürün Toplam Fiyatı:

(4000 + 800 + 800 + 720) USD + (8 + 0,8) TL = 6320 USD + 8,80 TL

Aliexpress Gümrük Vergisi Nereye Ödenir?

Aliexpress verdi nereye ödenir

AliExpress üzerinden satın aldığınız ürünlerin gümrük vergisi bedelini kargo firmaları aracılığı ile yaparsınız. Peki Aliexpress gümrük vergisi nasıl ödenir?

Ptt kargo ya da aras kargo aracılığı ürününüz teslim ediliyor. Ürün teslimatı esnasında gümrük vergisi ödemenizi yapabilirsiniz.

Türkiye Ticaret Bakanlığı resmi web sitesinde bu soruya şu şekilde yanıt vermiştir:

”Gelen gönderinin kıymetinin 0-1500 Avro arasında olması halinde tahsil edilecek tek ve maktu vergiye ilişkin olarak posta idaresi ve hızlı kargo firmaları alıcıya bilgi vermekte olup vergilerin ödeneceğinin alıcı tarafından kabul edilmesi halinde gönderi alıcının kapısında teslim edilirken vergi tahsil edilmektedir.”

Aliexpresste Gümrüğe Takılan Ürünler Hangileri?

 1. Her türlü kozmetik ürünü, özellikle parfümeri ürünler
 2. Sporcuların kullandığı kimyasal ilaçlar ve takviye ürünler
 3. Cep telefonları
 4. Uyuşturucu maddeler ve bu niyetle kullanılanlar
 5. Her türlü canlı hayvan
 6. Kumar amacı güden makineler
 7. Patlama özelliği olan kimyasal maddeler
 8. Toprak ve gübre ve benzeri malzemeler
 9. Benzin ve eşdeğerleri
 10. Kuran-ı Kerim
 11. Para
 12. Tarihi eserler veya sanatsal eserler

Aliexpress üzerinden satın aldığınız ürünlerin gümrüğe takılıp takılmadığını PTT kargo takip sayfası üzerinden öğrenebiliyorsunuz.  Uluslararası Kargo İletim Merkezi tarafından uzun süre bekletilen ürünler için UKİM yetkilileri ile görüşerek ne yapmanız gerektiğini detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Aliexpress Vergi Muafiyeti Hangi Ürünler İçin Geçerli?

Aliexpress vergi muafiyeti, kitap ve basılı yayın ürünleri için geçerlidir. istediğiniz kadar kitap ve basılı yayın ürününü vergi muafiyeti ile satın alabilirsiniz.

Türkiye Ticaret Bakanlığı resmi web sitesinde bu soruya şu şekilde yanıt vermiştir:

”Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
Cevap:. Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınmaktadır.

Aliexpress Hangi Kargo ile Çalışır?

aliexpress vergi hangi kargo ile çalışır?

Yurtdışından alışveriş yapmak istiyorsanız, aklınıza Aliexpress hangi kargo ile çalışıyor diye gelebilir. Hazır vergiler konusunu detaylı bir şekilde işlemişken kargolar konusunda da bizlere ilgi vermek istiyorum. Çünkü bazı kişilerin Aliexpress kargo takip edemiyorum, Aliexpress kargo takibi yapamıyorum gibi sorunları olabiliyor.

Ali express üzerinden size bir kargo takip numarası verilir. Verilen bu kargo takip kodunu PTT’nin kargo takip bölümünden sorgulatarak Türkiye içinde kargonuzu takip edebilirsiniz.

Aynı zamanda Aras Kargo da Ali expres ile anlaşmalıdır. PTT Kargo için yaptığınız kargo sorgulamasını aynı şekilde Aras Kargo ile de yapabilirsiniz.

Aliexpress’te Kapıda Ödeme Var mı?

Bazılarımız online alışverişi güvenilir bulmuyor olabilir ya da bir kredi kartına sahip olmayabiliriz.

Fakat Aliexpress ürünler direkt olarak Çin’den gönderildiği için henüz kapıda ödeme seçeneği mevcut değildir.

Aylin Karaman

Aylin Karaman

Para kazanma yolları üzerinde uzun yıllardır araştırma yapıyor ve bu yolları deniyorum. Edindiğim tecrübeleri sizinle paylaşmak istiyorum. Reklam, fikir ve önerileriniz için parakazanmarehberi@yandex.com mail adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

1 Comment
 1. Ali Express, kapıda nakit ödeme seçeneğini de sunmalı. Dört tekerlekli elektrikli bisiklet ve scooterlara daha fazla yer vermeli.

Leave a reply

Para Kazanma Rehberi
Logo
Enable registration in settings - general